What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Έχει κανείς σας ΗΡ laptop?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
άκυρο το 32άρι μου είπε το μαγαζί ότι τερματίζει 16 😅
με απαλλαγή ΦΠΑ πάει 307€ φαίνεται καλό deal.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Μηχάνημα δουλειάς των 300 ευρώ βγάζει τα χρήματά του εντός ημερών, μην το πολυσκέφτεσαι, εφόσον σου κάνει στα βασικά.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,903
Eχω HP G8 με 5500U Zen 2. Αυτό που κοιτάς εσύ είνια Zen 3. Τις επιδόσεις, σου τις εξήγησε ο Λούσινος. Η δική μου εμπειρία είναι πως κάνει πολύ θόρυβο το ανεμιστηράκι. Επίσης μπορεί να σε ενοχλήσει η αίσθηση της πλαστικούρας. Οταν το κλίνω, στην αριστερή πλευρά του φαίνεται σαν να μην έχει κλείσει τελειώς, δλδ το πατάς και σηκώνεται πάλι (3 χιλιοστά ξέρω γω) οπότε δεν ξέρω αν τέτοιες μικρές λεπτομέρειες σε ενοχλούν.

Για gaming είναι αρκετά καλός αν πρόκειται για λίγο παλαιότερους τίτλους στα 1024χ800 ανάλυση με όλα Low/Off και 30fps. Ετσι έπαιζα Dark Souls Remastered (2015). Metroidvania Ρετροπιξελούμπες άνετα.

Το ηχείο του οριακά χάλια...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
είμαι ψυχικά προετοιμασμένος για την πλαστικούρα και τα QoL που δεν θα έχει όπως φωτιζόμενα πλήκτρα.

Βασικά περιμένω τον τεχνικό του εκτυπωτή να μου πει την φαρμακερή για το service την άλλη εβδομάδα, αν δεν πάμε πάνω από 500€ θα το πάρω το laptopάκι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Για gaming είναι αρκετά καλός αν πρόκειται για λίγο παλαιότερους τίτλους στα 1024χ800
Για να δώσω δυο παραδείγματα ακόμα, Victor Vran και Call of Juarez Gunslinger παίζουν μια χαρά και τα αφήνω και σε 1080.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,744
εχω ενα hp omen 17αρι απο το 2019, το χρησιμοποιω για gaming κυριως και μπορω να πω πως εχει βγαλει και με το παραπανω τα λεφτα του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
Μόλις μου ήρθε το λαπτοπάκι, πέρασα τα 10άρια και σιγά σιγά περνάω ότι άλλο είναι τώρα. Απίστευτα σβέλτο, πολύ καλή οθόνη, τελικά η χειρότερη IPS είναι καλύτερη από την καλύτερη ΤΝ μου φαίνεται.
Γενική πρώτη εντύπωση πολύ θετική.

Το πληκτρολόγιο φαίνεται αρκετά άνετο, καλύτερο από αντίστοιχης τιμής lenovo που έχουν περάσει από τα χέρια μου, μεγάλα πλήκτρα, numpad, δυστυχώς λόγω χαμηλής τιμής δεν έχει backlit το ήξερα, το δέχομαι για τα λεφτά. Κάτσε τώρα να συνηθίσω να μην πατάω τις συντομεύσεις του mac :p

Πρέπει να τσεκάρω για το sata καλώδιο που υπάρχει γιατί έχει χώρο για δεύτερο δίσκο, έχω έναν 256 ssd να του βάλω για δεύτερο για αποθήκευση, αν χρειαστώ παραπάνω έχω και τον εξωτερικό USB3.
Αναβάθμισα την RAM μόνος μου τελικά γιατί θα με αργούσαν λόγω αδειών στην MG Manager που το πήρα, αλλά αυτό το πράμα που ξεβιδώνεις και μετά πρέπει να ανοίξεις και τα κλιπ με πένα κιθάρας ή το ειδικό εργαλείο... τι σκτ. Χέστηκα επάνω μου μην σπάσω τίποτα.

Το touchpad ανέλπιστα καλό, γενικά μετά το macbook όλα τα windows touchpads τα θεωρώ σκουπίδια, αυτό φαίνεται να είναι αξιοπρεπή τουλάχιστον, multitouch με gestures.
Το nvme με έφερε στην σκληρή πραγματικότητα ότι έκανα μλκ που είχα πάρει sata m.2 πριν κανά 2 χρόνια, αλλά οκ οι τιμές ήταν αλλού τότε, σίγουρα μπαίνει στο πρόγραμμα για το σταθερό σπίτι τουλάχιστον. Πότε πατάω να ανοίξει πότε ανοίγει, μπαμ μπαμ.

Δεν ξέρω από ήχο στα ηχεία τι κάνει, έχω πρόβλημα με τα αυτιά μου γενικά, δεν θα με βολέψουν έτσι και αλλιώς, θα δοκιμάσω τα ακουστικά μετά, ευτυχώς έχει headphone jack.

Η ποιότητα κατασκευής είναι πλαστικούρα, αλλά οκ ποιότητα πλαστικούρας, μια χαρά για τα λεφτά δηλαδή.

2 θύρες κανονικές usb και μια usb c, lan, HDMI και επιτέλους card reader ότι πρέπει για να γλιτώσω το αργό usb 2 καλώδιο της φωτογραφικής μου.

Ένα αρνητικό ότι δεν έχει λαμπάκι num lock, μικρό το κακό.

Μόλις τελειώσω τις εγκαταστάσεις θα δω και επιδόσεις, μέχρι τώρα αναμενόμενη καλή επίδοση με βάση τα στοιχεία που είχα τσεκάρει για τον επεξεργαστή, θέλω να δω και κάνα game.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,682
Για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Τα πλαστικά είναι μια πονεμένη ιστορία οτι και να αγοράσεις σήμερα.
Καλορίζικο και καλοδουλεμένο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Το πληκτρολόγιο φαίνεται αρκετά άνετο, καλύτερο από αντίστοιχης τιμής lenovo που έχουν περάσει από τα χέρια μου, μεγάλα πλήκτρα, numpad, δυστυχώς λόγω χαμηλής τιμής δεν έχει backlit το ήξερα, το δέχομαι για τα λεφτά.
Προσωπικά απλά αρνούμαι να αποδεκτώ οποιοδήποτε πληκτρολόγιο λάπτοπ. Για μένα είναι δεδομένο ότι συνδέω με ξεχωριστό πληκτρολόγιο και ποντίκι. Μόνο στην εξαιρετικά σπάνια περίπτωση που όντως ταξιδεύω, θα το χρησιμοποιήσω σαν κανονικό λάπτοπ.

αν χρειαστώ παραπάνω έχω και τον εξωτερικό USB3.
Λογικά θα χρειαστείς και αντάπτορα για usb-c γιατί οι usb-a θύρες μάλλον είναι usb2 και όχι usb3.
Δεν ξέρω από ήχο στα ηχεία τι κάνει,
Από ηχεία το δικό μου είναι πολύ μέτριο, αλλά γενικά όλα τα λάπτοπ είναι χάλια. Σίγουρα αξίζει να πάρεις ηχεία τουλάχιστον αν το χρησιμοποιείς σαν σταθερό.

Το nvme με έφερε στην σκληρή πραγματικότητα ότι έκανα μλκ που είχα πάρει sata m.2 πριν κανά 2 χρόνια,
Για αρκετό καιρό οι nvme ήταν ακριβοί και δεν άξιζε το κόστος. Σήμερα εννοείται κάποιος πέρνει nvme ως κύριο σκληρό.

και επιτέλους card reader ότι πρέπει για να γλιτώσω το αργό usb 2 καλώδιο της φωτογραφικής
Η δική μου εμπειρία είναι ότι το card reader το χρησιμοποιώ ως επιπλέον σκληρό. Είναι πάρα πολύ γρήγορο, πολύ γρηγορότερο από κοινούς σκληρούς. Κάνει για την δουλειά εξαιρετικά καλά. Δεν ξέρω στα windows αν έχει τις ίδιες επιδόσεις (το ntfs γενικά είναι χάλια), αλλά πιστεύω ότι και πάλι την δουλειά θα την κάνει.

Μόλις τελειώσω τις εγκαταστάσεις θα δω και επιδόσεις,
Βάλε Arch.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
Ο σκοπός είναι να μπει στην θέση του σταθερού στο γραφείο εντελώς, δηλαδή οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ηχεία, μέχρι και το καλώδιο lan.

Για το σπίτι δεν σκοπεύω να βάλω κάτι άλλο εκτός ποντικιού, που δεν ξέρω κιόλας, είναι ανέλπιστα καλό το touchpad. Συνήθισα κιόλας το πληκτρολόγιο να πω την αλήθεια, πολύ άνετο, δεν είναι macbook αλλά μιλάμε για 300€ οκ τι διάολο άλλο να ζητήσω; :p

Γενικά αυτό που θέλω να πετύχω είναι ένα σύστημα που να πάει παντού, ώστε ανά πάσα στιγμή να έχω τα πάντα όλα ίδια. Είμαι άνθρωπος της συνήθειας, λίγο διαφορετικά είναι τα πράγματα σπίτι αντί του γραφείου και μου κάθεται στραβά, για να μην πω τυχών προγράμματα που μπορεί να ανοίγω μια στο τόσο και δεν έχω κάνει τις ίδιες αλλαγές στο UI και απλά νιώθω ανάπηρος :p

edit: usb 3.1 όλα επάνω
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
meanwhile το μικρό board που θέλεις για να βάλεις εξτρά SATA SSD/HDD στην Ελλάδα κοστίζει 25-30€ και από Κίνα, το ίδιο ακριβώς εξάρτημα, κάπου 5€ με μεταφορικά...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
meanwhile έβαλες κανένα παιχνιδάκι ή ακόμα;
'εχω πήξει τόσο στη δουλειά που δεν έχω καν σετάρει τα προγράμματά μου ακόμα :p

Παρόλα αυτά προχθές έβαλα το obduction και όλα φουλ 1080p και έχω μέσω frame rate 30 καθόλου άσχημα.
Γενικά ζήτημα να το έχω ανοίξει 3 φορές το laptop, από αυτή την εβδομάδα που θα χαλαρώσω λίγο θα το αναλάβω φουλ να περάσω τα πάντα και να δοκιμάσω κανά παιχνιδάκι, λογικά θα του περάσω πρώτα πρώτα civ5, beyond earth και age of wonders 3, το πρώτο γιατί είναι σταθερή αξία και τα άλλα λόγω backlog.

Με κέρδισε το nvme πολύ άσχημα όμως, μπαμ μπαμ όλα και φαντάζομαι παίζει και το ρόλο του και το πιο δυνατό single core του zen 3 συγκριτικά με τα zen+ μηχανάκια που έχω σπίτι/γραφείο.
Πραγματικά μέχρι τώρα είμαι πολύ χαρούμενος με το λαπτοπάκι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
μέσω frame rate 30 καθόλου άσχημα.
από προσωπική εμπειρία αν κλειδώνεις τα φρέημ στα 30 είναι πολύ καλύτερα από το αν το αφήνεις να κειμένεται ακόμα και αν τα μέσα fps είναι 50.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,558
Μια και μόνο φορά πέρασε hp laptop από τα χέρια μου και ήταν πριν από το 2014 έως το 2017 περίπου σε μια δουλειά που το είχα και ήταν λαπτοπαρα. Και τη δουλειά μου έκανα χωρίς προβλήματα (στήσιμο booking website, στήσιμο fb page σωματείου) και παιχνίδια έπαιζα όταν δεν είχε δουλειά. Αν ποτέ ξαναπάρω λαπτοπ hp θα πάρω!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
κανε undervolt στην cpu για να μην ζεσταινεται.
θα την παρακολουθώ την θερμοκρασία αλλά μέχρι τώρα δεν έχω νοιώσει την ανάγκη για κάτι τέτοιο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
θα την παρακολουθώ την θερμοκρασία αλλά μέχρι τώρα δεν έχω νοιώσει την ανάγκη για κάτι τέτοιο.
και πολύ καλά θα κάνεις. Σε εργαλεία δουλειάς γενικά δεν κάνεις εύκολα τέτοια αστεία. Ναι είναι αλήθεια ότι η τάση έχει μεγάλα περιθώρια ασφαλείας και μπορείς να τα μειώσεις με αντίστοιχο ενεργειακό πλεονέκτημα με ισχυρή πιθανότητα να μην έχεις πρακτικά κανένα πρόβλημα αλλά δεν είναι πάντα καλή ιδέα να παίζεις με αυτά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,529
δεν θέλω να θυσιάσω και επιδόσεις γενικά, το πήρα για τις επιδόσεις του μονού πυρήνα, άλλωστε έχω και ένα thermal pad, αλλά ίσως πρέπει να το ανοίξω να γυρίσω τούμπα το fan, καθώς τραβάει αέρα και δεν σπρώχνει προς το laptop.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
δεν θέλω να θυσιάσω και επιδόσεις γενικά,
To undervolt ουσιαστικά αυξάνει τις επιδόσεις. Για τις ίδιες επιδόσεις έχεις μικρότερη κατανάλωση ενέργειας, ή για την ίδια κατανάλωση ενέργειας έχεις μεγαλύτερες επιδόσεις. Το λάπτοπ έχει μεγαλύτερο ΔV από όσο απαιτείται αλλά αυτό είναι για να υπάρχει περιθώριο. Υπάρχει κάποιος λόγος που υπάρχουν αυτά τα έξτρα περιθώρια.
 
Top Bottom