What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Έχει κανείς σας ΗΡ laptop?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,531
α ναι; νόμιζα ότι λέγατε να χαμηλώσω ταχύτητες, τεσπά δεν σκαλίζω τίποτα. :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,531
Προσπαθούσα καιρό τώρα να βρω ευκαιρία να το εντάξω στο γραφείο ως main υπολογιστή και προχθές έκανε κάτι κόλπα το σταθερό και δεν άνοιγε, οπότε αναγκάστηκα να περάσω τα πάντα και να αρχίσω να το χρησιμοποιώ δια της βίας.

Πέρασα ένα hub (αυτό με το HDMI που τελικά δεν υποστηρίζει) και έχω κοτσάρει ένα εξωτερικό 1ΤΒ που έπιανε σκόνη λόγω cloud backup πλέον. Τα έχω κοτσάρει όλα επάνω και προσπαθώ να δω καμιά βάση σαν αυτές που έχουν οι djιδες να το βάλω σε πιο βολική θέση στο γραφείο, πιο ψηλά και να έχει χώρο από κάτω, ενώ δουλεύω στην καλή οθόνη που έχω με πληκτρολόγιο+ποντίκι ότι είχα με το σύστημα πριν.

Καταρχάς είναι πολύ πιο σβέλτο από το παλιό σύστημα, κάτι ο zen 3 κάτι o nvmie, εργάζομαι χωρίς lag πλέον. Ειδικά όταν το έχω στο ρεύμα βαράει OC στα 4.10 και το βαστάει εκεί άνετα με μονοπύρηνες εργασίες όπου και το έχω ανάγκη.

Είμαι πάρα πολύ εντυπωσιασμένος γιατί μιλάμε για ένα πολύ φθηνό entry level laptop, που παρά τα όποια κοψίματα ποιότητας που έχει για να γίνει φθηνό, σε επιδόσεις είναι αρκετό για να φέρει σε πέρας εργασίες αρκετά απαιτητικές που κανονικά θα περίμενε κάποιος ότι πρέπει να πάει σε κατηγορία πάνω από 600€ για να μπορεί να κάνει την δουλειά του χωρίς να του σπάει τα νεύρα.

Βέβαια συγκριτικά με την άλλη λύση που ήταν η αναβάθμιση του σταθερού, κάτι κέρδισα, κάτι έχασα.
Έχασα το εύκολο expandability, πήρα μεν ένα εξτρά καλώδιο να βάλω εσωτερικά έναν SATA3 SSD, αλλά μετά πρέπει να γίνει χαμούλης με USB disks εξωτερικούς αν θέλω χώρο.
Έχασα καλύτερες επιδόσεις multicore, η πρώτη επιλογή μου ήταν ο R5 5500 με 40% καλύτερες επιδόσεις Multicore, δεν θα μου λείψει γιατί οι εργασίες μου δυστυχώς ακόμα είναι single core σε μεγάλο ποσοστό.

Κέρδισα όμως φορητότητα, μόλις σχολάσω το πετάω στο backpack και έφυγα σπίτι όπου αν ο σταθερός εκεί δεν είναι ελεύθερος και δουλεύει η σύζυγος, το laptop παίζει άνετα κανά παιχνιδάκι να χαλαρώσω.
Κέρδισα δεύτερη οθόνη, IPS μεν, χάλια χρώματα δε, αδιάφορα όμως για γενική χρήση (δηλαδή ας πούμε που δουλεύω με την Dell στο γραφείο η διαφορά βγάζει μάτι, στο σπίτι δεν με νοιάζει καθόλου όμως που χρησιμοποιώ του laptop αποκλειστικά για χαλάρωση ή τίποτα έκτακτο.).
Κέρδισα δεύτερο ολοκληρωμένο σύστημα, σε αντίθεση με την αναβάθμιση που πάλι θα είχα ένα σύστημα, τώρα έχω το σταθερό και το laptop και αυτό δεν με αποκλείει να αναβαθμίσω το σταθερό anyway αργότερα. Και για την ώρα θα αναβαθμίσει ουσιαστικά το δεύτερο σύστημα του γραφείου που αγκομαχάει με το παλιόσκυλο τον FX8350.

Ακόμα το ζυγίζω πάντως, η άλλη επιλογή μου ήταν macbook με δόσεις. Σίγουρα είναι ανώτερο μηχάνημα αν και σε CPU όχι τόσο (20% για 1000€ παραπάνω μηχάνημα; χμ... θα κάνω την καρδιά μου πέτρα) αλλά 8GB RAM μου φάινονται τραγικά λίγα ακόμα και με unified memory.

Τεσπά, final verdict αξίζει τα λεφτά του.

(και η μπαταρία κρατάει πάρα πολύ καλά)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,531
νόμιζα ότι το αναβάθμισες σε 16
εγώ ναι, gia to macbook λέωω, που για να πάει 16 θα πήγαινε κοντά 1600€. Αυτά σίγουρα δεν θα τα έδινα ούτε με δόσεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,556
μόλις σχολάσω το πετάω στο backpack και έφυγα σπίτι όπου αν ο σταθερός εκεί δεν είναι ελεύθερος και δουλεύει η σύζυγος, το laptop παίζει άνετα κανά παιχνιδάκι να χαλαρώσω.

σε ελευθερη αποδοση. παω σπιτι και καθομαι σε μια γωνια για να μην ενοχλω την γυναικα μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,531
σε ελευθερη αποδοση. παω σπιτι και καθομαι σε μια γωνια για να μην ενοχλω την γυναικα μου.
βασικά κρύβομαι σε μια γωνιά να μην με ενοχλεί η γυναίκα μου :p
 
Top Bottom