What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης ποιότητας, αν υπήρχε η ζωές μας θα ήταν πολύ ευκολότερες.
Για το εύρος συχνοτήτων είπαμε σε κάποια φάση, αυτό λες;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αυτο ακριβως θελω να υπογραμμισω. Οποτε το μονο κρητηριο ειναι πια ακουστικα η ηχεια ακουγονται καλλιτερα στα αυτια μας. Η ποιοτητα ειναι διαφορετικη για τον καθενα μας
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Ναι από ότι με ενημερώνει η wikipedia το τι ακούει ο καθένας και πως διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Επίσης λέει ότι το ανθρώπινο αυτί τυπικά ακούει μεταξύ 20 και 20.000hz ότι γράφουν δηλαδή σαν εύρος τα περισσότερα ακουστικά, δηλαδή πιάσε το αυγό και κούρεψτο...
Σε ιδανικές συνθήκες μπορεί να ακούσει και στα 12hz το ανθρώπινο αυτί, κάτι που εξηγεί πως καταλαβαίνω διαφορά στα ακουστικά που ξεκινάνε στα 8hz (αυτά τα sony πχ που έχω) και αυτά που ξεκινάνε στα 20. Δεν παίζει να έχω ακούσει κάτω από 12, αλλά στις ιδανικές συνθήκες που δημιουργεί το ακουστικό ψύρρα αφού σε αποκόπτει εντελώς, πρέπει να είναι εκεί που ακούω την διαφορά.

Βέβαια όλα αυτά τα περί τέλειου ήχου έχουν και λίγο placebo μέσα βέβαια, όταν τα σκας για κάτι έχεις άλλη ψυχολογία απέναντί του.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σήμερα παρέλαβα αυτή για χρήση με:
  • PC (Pop!_OS 20.10 - bluetooth v4)
  • laptop (Pop!_OS 20.10 - bluetooth v4)
  • TV/WiiU/PS4 Pro (Fiber Optical)
  • κινητό Χiaomi A2 Lite Android One (Android 10 - bluetooth v4)
  • προσεχώς πικάπ Audio Technica AT-LP60XBT (bluetooth v5)
Έπαιξε flawlessly μέσω bluetooth με desktop/laptop, το κινητό ενίοτε τρομπάρει και έχει "λόξυγγα" (θα δοκιμαστεί και με άλλα κινητά στο κοντινό μέλλον).

Ηχητικά, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές, αν και θα χρειαστεί να στρώσουν τόσο τα ηχεία της μπάρας, όσο και το γούφερ μέχρι να μπορώ να μεταφέρω ουσιαστική εικόνα. Καθαρός ήχος με δυναμικές, το γούφερ σπρώχνει πολύ αέρα (ειδικά σε απευθείας επαφή με το πάτωμα, το μπάσο του μου άρεσε πολύ). Παίζει μουσική μέσω Spotify από τη στιγμή που ήρθε σπίτι, από κλασική/ορχηστρική και OSTs μέχρι σωστά σουηδικά μέταλς και το απολαμβάνω πραγματικά.

Το μεγάλο στοίχημα σε επίπεδο ήχου και συνδεσιμότητας, θα είναι το πικάπ (που είναι και ο βασικός λόγος που την πήρα, το bluetooth connectivity συγκεκριμένα). Πραγματικά ελπίζω να με βγάλουν και τα δύο ασπροπρόσωπο εκεί, θα μου γλιτώσουν χώρο, χρήμα και καταραμένα καλώδια.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Υπάρχουν διάφορα site που αναπαράγουν συχνότητες για να δεις σε ποιά εύρη ακούς και κατά πόσο παρουσιάζεις απώλει ακοής. Ένα που θυμάμαι είναι το παρακάτω

 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Βέβαια όλα αυτά τα περί τέλειου ήχου έχουν και λίγο placebo μέσα βέβαια, όταν τα σκας για κάτι έχεις άλλη ψυχολογία απέναντί του.
Eιπες την μεγαλη κουβεντα τωρα. Και ειδικα αν εχεις σκασει κανα 8αρι 10αρι χιλιαρικα, τοτε ειναι που τα ακους υπερτελεια, τον πρωτο καιρο τουλαχιστον
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αν εστεινα σημερα ενα Home cinema ηχομπαρα και γουφερ θα διαλεγα. Οχι οτι ειναι το ιδιο με 5 η 7 ηχεια, αλλα και τα πολλα ηχεια σχεδον ποτε δεν μπορεις να τα βαλεις σωστα σε ενα ηδη επιπλωμενο για αλλη χρηση χωρο. Οποτε δεν θαχεις το επιθυμητο αποτελεσμα και θαχεις δωσει ενα σωρο λεφτα περισσοτερα. Εκτος αν εχεις ενα δωματιο μονο για μουσικη και ταινιες. Το γουφερ αν το μεγαφωνο κοιτα προς το πατωμα δινει πιο εντονο μπασο, εξαρταται βεβαια κι απο το μεγεθος του μεγαφωνου. Κι αν το βαλεις στη γωνια του δωματιου ακομα πιο εντονο μπασο. Ισχυει και για το γουφερακι του υπολογιστη.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ερωτησις. Υπαρχει καρτα ηχου που να μπορω να συνδεσω πανω της εναν 5x100w τελικο κι ενα ενεργο γουφερ? Που? Ποια? και Ποσα? πληηηζ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
ακόμα και να υπάρχει πόσο καλή ενίσχυση θα κάνει; καλύτερα να διαμεσολαβεί εξωτερικός ενισχυτής.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Εμενα ανοιξε η ορεξη και σκεφτομαι αγορα (φθηνου) dac/amp combo. Θα το συνδεσω με οπτικο s/pdif στη μητρικηχ
Υπάρχουν διάφορα site που αναπαράγουν συχνότητες για να δεις σε ποιά εύρη ακούς και κατά πόσο παρουσιάζεις απώλει ακοής. Ένα που θυμάμαι είναι το παρακάτω


Με έκαψες. Κάθομαι πόση ώρα και τρίβω τα χέρια μου μπροστά από τη μύτη μου
ακούγοντας συχνότητες :)
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,435
Εν τω μεταξεί, πλεόν οι codec είναι τόσο εξελιγμένοι, που ακόμα και οι streaming υπηρεσίες έχουν πρακτικά μη αισθητή διαφορά με αναπαραγωγή από τοπικό μέσο. Κάτι που κανει την "ανακάλυψη" μουσικής πολύ πιο εύκολη υπόθεση, αλλά και κάπως πιο ψυχρή. Αλλιώς να κάθεσαι να ακούς πχ Ατλαντίς για τις ροκιές, ή να ανταλλάσεις δίσκους και να τους γράφεις σε κασέτα, και άλλο απλά να πατάς αναζήτηση...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Ακόμα και τους σταθμούς ραδιοφώνου μόνο από streaming τους ακούω, απλά δεν παλεύεται στα FM τώρα που καλομάθαμε :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μα την ενισχυση θα την κανει ο τελικος. Πι Σι καρτα ηχου, εξωτερικο DAC, δουλεια προενυσχητη θαθελα να κανουν. Ο τελικος μου μονο αναλογικα βυσματα εχει.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Με τι κριτηρια, επιλεγετε ηχεια για τον υπολογιστη σας? Ενταξει να αρεσουν οπτικα, οι καμπινες αν ειναι δυνατον απο ξυλο. Κοιτατε αποκριση συχνοτητας, ευαισθησια, παραμορφωσεις, κτλ? Τα ακουτε πριν τα αγορασετε? Ισως ειναι ο βασικοτερος παραγοντας, να μας αρεσει αυτο που ακουμε, οπως και για μια οθονη να μας αρεσει η εικονα που βλεπουμε. Πολυ δυσκολο σημερα βεβαια, κι αντε καποιο μεγαλο καταστημα ναχει μερικες τηλεορασεις να παιζουν, ισως και καποια μονιτορ. Αλλα ηχεια? Προσωπικα αγοραζω φτηνιαρικα, γιατι δεν ξερω, αν μπορω και που να τα ακουσω πριν αποφασισω
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Η αλήθεια είναι δεν ξέρω να απαντήσω. Είχα για χρόνια 2.0 ηχεία ψιλοφτηνα με ξύλινη επένδυση καλουτσικος ο ήχος για τα λεφτά που έδωσα. Πήρα κάτι 5.1 που λέγανε ότι είναι καλά αλλά το μετάνιωσα. Στην πορεία συνδέσα το στερεοφωνικό που είχα στο πατρικό μου που ηξερα εγγυημένα τον ήχο που βγάζουν. Κανονικά θέλει αυτί αλλά που μπορείς να πας να ακούσεις? Προσωπικά πχ για ακουστικά δεν ξέρω πουθενά να μπορείς να δοκιμάσεις.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν ειναι μονο η αθλια ποιοτητα κατασκευης στα ηχεια. Ειναι και το τριοσαθλιο στιπ ενισχυσης που βαζουν μεσα. Για δωσε στοιχεια για το στερεοφωνικο σου και με πιον τροπο συνεδεσες το πι σι? Ενδιαφερομαι για κατι τετοιο
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
κοιτα στο παρον thread ελεγα ότι το εχω συνδεδεμένο αναλογικα (καλα δεν εχω και αλλη λυση μιας και εχει μονο αναλογικους εισοδους μιας και μιλαμε για παλιο χρονολογιας 1998) με την mobo του pc και ρωτουσα να το βαλω σε εξωτερική καρτα η dac κατι τέλος παντων αν βελτιωνοταν ο ήχος (που δεν εχω προβλημα μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι)

τεσπα το στερεοφωνικο ειναι αυτο technics sa-eh500 amp sh-eh500 sound processor τα κυρια που μας ενδιαφερουν.
IMG_20200815_033829.jpg
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Συνομιλικο με το δικο μου ειναι. Δλδ πηρες εξοδο απο καρτα γραφικων μετατροπη σε 2 RCA, συνδεση στον προενισχυτη?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
απο την καρτα ηχου 3.5jack σε rca
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τα RCA συνδεονται στον προενισχυτη η στον τελικο?
 
Top Bottom