What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Με τι κριτηρια, επιλεγετε ηχεια για τον υπολογιστη σας? Ενταξει να αρεσουν οπτικα, οι καμπινες αν ειναι δυνατον απο ξυλο. Κοιτατε αποκριση συχνοτητας, ευαισθησια, παραμορφωσεις, κτλ? Τα ακουτε πριν τα αγορασετε? Ισως ειναι ο βασικοτερος παραγοντας, να μας αρεσει αυτο που ακουμε, οπως και για μια οθονη να μας αρεσει η εικονα που βλεπουμε. Πολυ δυσκολο σημερα βεβαια, κι αντε καποιο μεγαλο καταστημα ναχει μερικες τηλεορασεις να παιζουν, ισως και καποια μονιτορ. Αλλα ηχεια? Προσωπικα αγοραζω φτηνιαρικα, γιατι δεν ξερω, αν μπορω και που να τα ακουσω πριν αποφασισω
κόστος, μάρκα, reviews με αυτή την σειρά.

Τελευταία φορά που πήρα ηχεία ήταν τα Creative T3300 2.1 από τα οποία έμεινα τόσο ικανοποιημένος που τα μετέφερα στο HTPC στην τηλεόραση για ήχο στις ταινίες με το σκεπτικό να πάρω άλλο ένα κομμάτι για το gaming pc αργότερα, αλλά καταργήθηκαν και βαριέμαι να ψάχνω οπότε έχω ένα Mini HiFi του πέους που όμως με τα ακουστικά βγάζει μια χαρά ήχο για gaming (PC-> καρφάκι σε RCA->μινι HiFi-> ακουστικά).

Πάντως όταν τα είχα πάρει κορόιδευα για μαρκετίστικες παπαριές με αυτό το DSE που έλεγαν ότι έχουν για πιο καθαρό ήχο στους δορυφόρους αλλά είδα αισθητή διαφορά ακόμα και για κουφός σε σχέση με παλιότερο 2.1 σετάκι logitech του ίδιο επιπέδου κόστους/ποιότητας.

Η αλήθεια είναι ότι πλέον θα προσανατολιζόμουν σε ένα soundbar+sub για την τηλεόραση στο μέλλον και αυτά να τα πάρω πίσω στο PC.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Με τι κριτηρια, επιλεγετε ηχεια για τον υπολογιστη σας? Ενταξει να αρεσουν οπτικα, οι καμπινες αν ειναι δυνατον απο ξυλο. Κοιτατε αποκριση συχνοτητας, ευαισθησια, παραμορφωσεις, κτλ? Τα ακουτε πριν τα αγορασετε? Ισως ειναι ο βασικοτερος παραγοντας, να μας αρεσει αυτο που ακουμε, οπως και για μια οθονη να μας αρεσει η εικονα που βλεπουμε. Πολυ δυσκολο σημερα βεβαια, κι αντε καποιο μεγαλο καταστημα ναχει μερικες τηλεορασεις να παιζουν, ισως και καποια μονιτορ. Αλλα ηχεια? Προσωπικα αγοραζω φτηνιαρικα, γιατι δεν ξερω, αν μπορω και που να τα ακουσω πριν αποφασισω

Στη φάση που είμαι (onboard κάρτα ήχου, mp3), απλά πηγαίνω σε ένα κατάστημα που
έχω γερή έκπτωση και χτυπάω ένα σετ ηχεία στα λεφτά που διαθέτω. Θα περάσουν
κάμποσα χρόνια μέχρι να "φθαριστηθώ" ηχοσύστημα με τον τρόπο και στην ένταση
που επιθυμώ, οπότε δεν το κυνηγώ.

Κουβέντα στην κουβέντα εδώ, άρχισα να σκαλίζω αγορά dac/amp combo και σύνδε-
ση με την onboard του PC μέσω s/pdif. Ίσως το 2021 να είναι η χρονιά του,
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το κριτήριο επιλογής μου, αν το βασικό είναι η ποιότητα ήχου, είναι πάντα αυτί > word of mouth από σχετικούς > reviews. Αλλά συνήθως δεν είναι το μοναδικό ζητούμενο, διαστάσεις και συνδεσιμότητα παίζουν τεράστιο ρόλο.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Πριν απο 20-25 χρονια δεν διναμε μεγαλη σημασια στον ηχο του πι σι, ολη η προσοχη στις καρτες γραφικων. Ακομα και επαγγελματιες να ρωτουσες θα σου ελεγαν "ελα μωρε βαλει 2 ηχιακια εκει, τι ποιοτητα μουσικης περιμενεις απο το ιντερνετ" Σημερα ομως το πι σι εχει γινει ο ηδανικος προενισχυτης. Στα ηχεια ομως εχει μηνει πισω. Τους reviewers δεν τους πολυπιστευω, συμφεροντα εξυπηρετουν κι αυτοι. Σε αλλα εξαρτηματα υπαρχουν μετρησεις και αποδεικνυεται η οποια ποιοτητα. Οθονη οσο και καλες προδιαγραφες ναχει πρεπει να την δεις σε λειτουργεια, αν σε ικανοποιει η εικονα. Το ιδιο και τα ηχεια πρεπει να τα ακουσεις. Παλαια ακομα και μικρα μαγαζακια ηχου εστειναν καμποσα ζευγαρια ηχειων, ωστε ο πελατης να ακουσει και να παρει μια ιδεα. Για τα ηχεια υπολογιστων, εχετε δει καπου κατι αντιστοιχο? Η μονη πηγη πληροφοριας που εχω ειναι αυτα που λενε οσοι αγορασαν και χρησιμοποιουν καποιο. Ουτε οι κατασκευαστες δεν αναφερουν στοιχεια. Και καλουμαι να δοσω τα 50-100-300 Ε αγοραζοντας γουρουνι στο σακι. Αν και σε στερεοφωνικα εχω σπρωξει αρκετα φραγκα για ηχεια, για πι σι ποτε πανω απο 30Ε αν και θαθελα ναχω 2 αξιοπρεπει ηχιακια στο πι σι μου
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Μέχρι πριν τον κορονοιο τουλάχιστον στο Saturn εδώ στο Ανόβερο μπορούσες να δοκιμάσεις σχεδόν όλα τα ακουστικά και είχε μια αίθουσα για δοκιμή ηχείων
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτή την περίοδο ψάχνω να αγοράσω ηχεία για τον υπολογιστή και αν και είμαι πολύ κοντά, δεν το παίρνω απόφαση γιατί κυρίως ακούω από ακουστικά, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τα 120€ που θέλουν. Αυτά στα οποία έχω καταλήξει είναι τα Edifier R1780BT.

Το καλύτερο κριτήριο επιλογής είναι το αυτί, αλλά εδώ και πολλά χρόνια αυτό είναι δυνατό μόνο στην Αθήνα, άντε ίσως και Θεσαλονίκη. Οι υπόλοιποι πρέπει να κινούμαστε με άλλους τρόπους. Οπότε ορίζω ένα budget, κοιτάω να καλύπτουν τις ανάγκες μου (στην συγκεκριμένη περίπτωση το bluetooth είναι απαραίτητο) και προσπαθώ να αλιεύσω πλροφορίες από διάφορα reviews για αν καταλάβω τι ακριβώς ισχύει. Τα reviews χρηστών είναι παράξενη υπόθεση γιατί ο καθένας έχει διαφορετικό πράγμα στο μυαλό του (παίζει ο άλλος να βάλει ένα αστέρι ας πούμε επειδή τον ενοχλεί το λαμπάκι). Τέλος έχω έναν συγκεκριμένο φίλο, που ζει σε πόλη που μπορεί να δοκιμάζει ηχεία και τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Εννοείται φυσικά ότι θα πρέπει να μου αρέσουν και στο μάτι.

Για πείτε κι εσείς. Ξέρετε τίποτα για αυτά τα ηχεία;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σε αυτά είχα καταλήξει για το πικάπ, μετά από ένθερμη πρόταση audiophile φίλου και κατόχου. Πήγα τελικά στη sound bar λόγω form factor, μα θα τα πάρω αν τελικά έχω θέμα με το πικάπ, τόσο καλά λόγια έχω ακούσει.

Αυτό εδώ το κανάλι έχει πολύ υλικό για Edifier: https://youtube.com/user/skubny
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Γουρουνι στο σακι ειναι τα ηχεια. Ακομα και Αθηνα, οι εποχες οπου ειχαν ανεση τα
μαγαζια και να στοκαρουν και να εχουν εκθεση για να δοκιμαζεις, εχει παρελθει.
Ισως καποια λιγα εξειδικευμενα να εχουν ξεμεινει αλλα και παλι αντε βρες τα.

Η βασική πρόκληση στα reviews και γενικά στις γνώμες τρίτων είναι να ακουν την
ίδια μουσική με εμάς. Αν ο reviewer ακούει κλασική και εσύ goa trance, μάλλον
δεν έχει και πολύ αξία.

Στην τελική, η αγορά θα είναι επιτυχημένη εαν το νέο ακουστικό αποτέλεσμα είναι
καλύτερο από το παλιό.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σε αυτά είχα καταλήξει για το πικάπ, μετά από ένθερμη πρόταση audiophile φίλου και κατόχου. Πήγα τελικά στη sound bar λόγω form factor, μα θα τα πάρω αν τελικά έχω θέμα με το πικάπ, τόσο καλά λόγια έχω ακούσει.

Αυτό εδώ το κανάλι έχει πολύ υλικό για Edifier: https://youtube.com/user/skubny

Πολύ ωραίο κανάλι αυτό, αν και εννοείται ότι θες ηχεία/ακουστικά καλής ποιότητας για να καταλάβεις. Τσέκαρα μερικά βιντεάκια και τα παρήγγειλα. Μου έκανε εντύπωση ότι (στα δικά μου αυτιά) είναι πολύ καλύτερα από τα Presonus Eris 3.5 αλλά και ότι είναι σχεδόν πανομοιότυπα με τα, ακριβότερα, Edifier R1850DB. Τώρα είμαι στα τρυφερά χέρια των κούριερ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Έχει ο ξάδερφος μου κάτι edifier και ειναι πολυ καλά θα έλεγα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
H Edifier ειναι παλαια εταιρεια με σχετικα καλα προιοντα στο ενεργιτικο της= θετικο. Τηλεχειριστηριο= εξυπηρετικο. Τωρα λεει φινιρισμα ξυλου, πλαστικο με επενδυση καπλαμα? η ξυλο? Αποκρ. συχν. 60-20000 Hz = μαλλον ρυχο μπασο. 66w που μας δινουν μονο 85 db = τρωνε πολυ ρευμα σε σχεση με το ποσο δυνατα παιζουν. Θα εδινα 100Ε τουλαχιστον για 92db. 2 δρομων = χαμηλοτερη ποιοτα μεγαφωνων σε σχεση με ενα μεγαφωνο στην ιδια τιμη. Επισης ο διαχωρισμος συχνοτητων γινεται με το κυκλωμα crossover που για ναναι καλο εκτος απο σωστο σχεδιασμο θελει και ποιοτικα εξαρτηματα για να υλοποιηθει. Τα 120Ε τα βρισκω λιγα. Δεν μας λεει μεγεθος και μαρκα μεγαφωνων. Προσωπικα δεν θαδινα 120Ε αν δεν τα ακουγα πρωτα.
Και ναι καλο ειναι ενα ηχειο να ειναι καλλιτερο απο αλλο προηγουμενο αλλα το ζητουμενο ειναι ποσο καλλιτερο ειναι για την τιμη που ζητα και για τα αυτια μου που θα το ακουν
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κατι αλλο που με τσαντιζει αφανταστα ειναι οτι κανενας τους δεν μας δινει πληρτοφοριες για τον ενισχυτη που εχει μεσα το ηχειο. Ακομα και σε ακριβοτερες υλοποιησεις ηχειων
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Και ναι καλο ειναι ενα ηχειο να ειναι καλλιτερο απο αλλο προηγουμενο αλλα το ζητουμενο
ειναι ποσο καλλιτερο ειναι για την τιμη που ζητα και για τα αυτια μου που θα το ακουν

Αυτό είναι το βήμα παραπέρα. Όσο πιο πολλά λεφτά δίνεις, τόσο περισσότερο σκάλισμα
πρέπει να κάνεις (χρόνος, δοκιμές, reviews). Προσωπικά θα με πειράξει περισσότερο
εαν το νέο σύστημα ακούγεται σαν το παλιό παρά να ανακαλύψω αργότερα ότι με τα
ίδια λεφτά έπαιρνα κάτι θεωρητικά καλύτερο.

Στην 2η περίπτωση, τα λεφτά πιάνουν τόπο. Στην 1η περίπτωση τα λεφτά πήγαν άκλαφτα
καθώς είτε η αγορά ήταν εντελώς λάθος (χειρότερο σενάριο) είτε η αγορά είναι μεν σωστή
αλλά για να φάνει χρειάζεται να αλλάχθούν κι άλλα πράγματα στην ηχητική αλυσίδα.

Αυτό με τα αγνώστου ταυτότητας εσωτερικά εξαρτήματα είναι όντως ενοχλητικό και πάνω
σε αυτό θέλω να ρωτήσω εαν ισχύει αυτό που άκουγα από παιδί ότι "Αν θες καλό ηχείο,
πρέπει να το φτιάξεις μόνο σου".
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κοίτα @Chris2756 εσύ είσαι μύστης κι εγώ γατάκι. Τα μισά που λες τα έχω διαβάσει μια φορά πριν χρόνια σε απόκρυφα σάιτ. Οπότε τόση λεπτομέρεια δεν πιάνω. Εκτιμώ όμως κάποιον που μπορεί να μου τα κάνει λιανά. Όπως είπα τα ηχεία δεν έχω δυνατότητα να τα ακούσω όχι μόνο τώρα αλλά και στους καλούς καιρούς. Λάρισα δεν υπάρχει τίποτα πλέον με ηχεία για να ακούσεις και αν υπάρχει και μου έχει ξεφύγει θα έχει 2-3 τύπους όλους κι όλους. Τα Watt δεν με απασχολούν τόσο πολύ γιατί κυρίως ακούω με ακουστικά αλλά αν θέλω ένταση έχω τον ενισχυτή με τα ηχεία (μην φανταστείς τίποτα κορυφαίο αλλά όταν το πήρα είχα σε άλλα πράματα το μυαλό μου).

Τέλος αυτή την στιγμή έχω κάτι ηχεία που είναι ήταν πολύ καλύτερα από τα ηχεία του δεκάρικου αλλά πλέον για αν ακούγονται και τα δύο πρέπει να προσευχηθώ στον μεγάλο μανιτού, άσε που με κακομάθανε τα ακουστικά μου και όταν τα βάζω έχω την αίσθηση ότι μου πετάνε λάσπη στα αφτιά...

Για τα στοιχεία που λες βρήκα τα παρακάτω στο site του κατασκευαστή. Για πες τι συμπέρασμα βγάζει από αυτό;
  • Total Power Output:RMS 15W×2 + 18W×2
  • SNR:≥85dBA
  • Distortion:≤0.5%
  • Input Sensitivity: PC:700±50mV,AUX:550±50mV
  • Tweeter:Φ19mm silk dome,6ohm
  • Subwoofer:4"(Φ116mm),6ohm
  • Dimension6in×9.75in×8in(W×H×D)
  • Net Weight6.6kg

Υ.Γ. Για τα crossover που λες, η πρώτη μου δουλειά μετά το πτυχίο, ήταν σε ένα υπόγειο να φτιάχνω κάτι ηχεία, με καλό όνομα κιόλας. Πηγαίναμε στα σύνορα με Βουλγαρία, φορτώναμε τα υλικά, τα συναρμολογούσαμε στην υπόγα, χειροποίητο crossover, εκεί έμαθα το κολλητήρι (πρώτη φορά το έπιανα, ψυχρή κόλληση στο φουλ) και τα πουλούσαμε για Ελβετικής κατασκευής (τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει). Μετά από λίγο το όνομα φαλήρισε και πουλήθηκε για πενταροδεκάρες προσπαθώντας να ξεπεράσει τις κολλήσεις μου.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ιδιοκατασκευη ηχειου,οχι δεν το νομιζω γιατι θελει πολυ μελετη, ηλεκτρονικου, μηχανικου ηχου, καραβομαραγκου κ.α. Εχω φτιαχει 2 ζευγη ηχειων, αλλα στην μια περιπτωση συγκεκριμενα. Δλδ αυτο το μεγαφωνο, αυτο το ξυλο, αυτες τις διαστασεις, αυτο το συγκεκριμενο ετοιμο crossover. ktl. Υπαρχουν καποια μαγαζυα που πουλανε τετοια κι εσυ κανεις το μονταρισμα. Ενα ζευγαρι ηχεια ραφιου που εφτιαξα ειταν καλλιτερα απο αυτα που ειχε το πρωτο μου ηχοσυστημα. Βεβαια υπαρχουν και καποιοι χομπυστες με γνωσεις και μερακι που ασχολουνται. Αλλα απο οτι εχω ακουσει/διαβασει 8 στις 10 ιδιοκατασκευες ειναι μαλλον αποτυχια.
Μυστης του ηχου δεν ειμαι σε καμια περιπτωση, απλα απο παιδι το ονειρο μου ειταν οταν μεγαλωνα να δουλεψω και να αγορασω ενα στερεοφωνικο συγκροτημα σαν αυτα που εβλεπα. Αυτο συνεβαλε πολυ στην επιλογη του επαγγελματος μου (μηχανικος πλοιων) Διαβασα, ακουσα αλλους, εψαξα, διεθεσα αρκετα χρηματα απεκτησα καμια 10αρια διαφορετικα συστηματα. Μπορει βλακεια μου, αλλα ΟΚ δεν το μετανιωσα τουλαχιστον εχω την εντυπωση η μπορει ψευδαισθηση οτι εκπληρωσα το παιδικο μου ονειρο. Δεν εχω πλεον μεγαλες απαιτησεις, ενα ζευγαρακι ηχειακια για το πι σι μου να ακουω ανεκτα και να μην με κοροιδευουν.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κοίτα @Chris2756 εσύ είσαι μύστης κι εγώ γατάκι. Τα μισά που λες τα έχω διαβάσει μια φορά πριν χρόνια σε απόκρυφα σάιτ. Οπότε τόση λεπτομέρεια δεν πιάνω. Εκτιμώ όμως κάποιον που μπορεί να μου τα κάνει λιανά. Όπως είπα τα ηχεία δεν έχω δυνατότητα να τα ακούσω όχι μόνο τώρα αλλά και στους καλούς καιρούς. Λάρισα δεν υπάρχει τίποτα πλέον με ηχεία για να ακούσεις και αν υπάρχει και μου έχει ξεφύγει θα έχει 2-3 τύπους όλους κι όλους. Τα Watt δεν με απασχολούν τόσο πολύ γιατί κυρίως ακούω με ακουστικά αλλά αν θέλω ένταση έχω τον ενισχυτή με τα ηχεία (μην φανταστείς τίποτα κορυφαίο αλλά όταν το πήρα είχα σε άλλα πράματα το μυαλό μου).

Τέλος αυτή την στιγμή έχω κάτι ηχεία που είναι ήταν πολύ καλύτερα από τα ηχεία του δεκάρικου αλλά πλέον για αν ακούγονται και τα δύο πρέπει να προσευχηθώ στον μεγάλο μανιτού, άσε που με κακομάθανε τα ακουστικά μου και όταν τα βάζω έχω την αίσθηση ότι μου πετάνε λάσπη στα αφτιά...

Για τα στοιχεία που λες βρήκα τα παρακάτω στο site του κατασκευαστή. Για πες τι συμπέρασμα βγάζει από αυτό;
  • Total Power Output:RMS 15W×2 + 18W×2
  • SNR:≥85dBA
  • Distortion:≤0.5%
  • Input Sensitivity: PC:700±50mV,AUX:550±50mV
  • Tweeter:Φ19mm silk dome,6ohm
  • Subwoofer:4"(Φ116mm),6ohm
  • Dimension6in×9.75in×8in(W×H×D)
  • Net Weight6.6kg

Υ.Γ. Για τα crossover που λες, η πρώτη μου δουλειά μετά το πτυχίο, ήταν σε ένα υπόγειο να φτιάχνω κάτι ηχεία, με καλό όνομα κιόλας. Πηγαίναμε στα σύνορα με Βουλγαρία, φορτώναμε τα υλικά, τα συναρμολογούσαμε στην υπόγα, χειροποίητο crossover, εκεί έμαθα το κολλητήρι (πρώτη φορά το έπιανα, ψυχρή κόλληση στο φουλ) και τα πουλούσαμε για Ελβετικής κατασκευής (τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει). Μετά από λίγο το όνομα φαλήρισε και πουλήθηκε για πενταροδεκάρες προσπαθώντας να ξεπεράσει τις κολλήσεις μου.
Απο οτι εχω καταλαβει, π.χ. ακουστικα/ηχεια 100Ε τα κουστκα δινουν καλλιτερη ποιοτητα ηχου.
Μην νομιζεις και στην Αθηνα δεν γνωριζω αν υπαρχουν πλεον τετοιοι χωροι.
Στα μονα watt που δινουμε προσοχη ειναι τα RMS που εκφραζουν την μεση διαρκη καταναλωση ενος ηχειου. Τωρα το ποσο δυνατα ακουγεται ενα ηχειο εχει να κανει με τα db. παραδειγμα ηχειο 15w 90db θα ακουγεται πολυ δυνατοτερα απο αλλο 15w 86db.
Eτσι οπως το γραφεις καταλαβαινω 2 ηχεια των 15w RMS και 2 των 18. Ειναι καλα νομιζω για ενα χωρο 20 τετρ.μ. ισως και μεγαλυτερο.
Ο λογος σηματος προς θορυβο, οσο περισσοτερα db τοσο περισσοτερες χρησιμες πληροφοριες (σημα) απο ανεπιθυμητα δεδομενα (θορυβος). Παιζει ρολο στην ποιοτητα του ηχου μαζυ με την αποκριση συχνοτητας και την αρμονικη παραμορφωση, Το Signal to noise ratio, ειναι διαφορετικο στο 1/4 της εντασης απο τα 3/4 για παραδειγμα. Το 85 δεν το λες και κακο παντως.
Τοtal harmonic destorsion, 0,5% για τον ενισχυτη ειναι το μεγαλυτερο επιτρεπτο οριο παραμορφωσης σε hi fi. Στα δικα μου θα πρεπει ναναι 5% χα χα. Στο στερεοφωνικο μου ειναι 0,01%
Τα ΩΜ μην σε απασχολουν εχουν να κανουν με το ταιριασμα ενισχυτη ηχειων. Εδω ομως ειναι δεδομενος αφου το εχει βαλει ο κατασκευαστης.
Το μεταξι σαν υλικο κατασκευης tweeter κωνου ειναι πολυ καλο.
Γνωμη μου, θα επερνα αυτα τα ηχεια αν μπορουσα να τα συνδιασω με ενα γουφερακι, για μουσικη και παιχνιδια. ΑΛΛΑ να τα ακουγα πρωτα.
120 Ε στα μουγγα ειναι πολλα για μενα.
Υ.Γ. Σηγουρα και θα μετρηση η αποψη σου οταν τα χρησιμοποιησεις, για πολλους απο εμας
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Ποια η γνώμη σας για το woojer vest; Είναι συνοδευτικό της όλης εμπειρίας αλλά από έχω διαβάσει εδώ κι εκεί όλοι πίνουν νερό στο όνομα του
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μονο οτι διαβαζω στο ιντερνετ. Πολυ προχω μου φαινεται. Ποιος ξερει ομως, μπορει σε 5-10 χρονια να το δινουν και δωρο με την καρτα γραφικων
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
S/PDIF, είτε ως έξοδο στο backpanel, είτε ως υποδοχή για bracket, δεν χρειάζεται να αγοράσετε κάρτα ήχου, αλλά ένα DAC.
Δεν γνωριζω, αλλα με ενδιαφερει. Συνδεση S/PDIF στο DAC. Μετα το dac που συνδεεται σε ενυσχιτη η σε ηχεια?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Αναλόγως. Αν τα ηχεία σου είναι powered απευθείας, αν όχι, σε ενισχυτή, σε αναλογική είσοδο.
 
Top Bottom