What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Μιας και είστε γνωστές πείτε μου κι εμένα αυτά τα soundbar τι διαφορά έχουν από ηχεία και αν αξίζουν κτλ
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μόνο για παλιές παραγωγές, που η εγγραφή είναι αναλογική. Στα καινούργια βινύλια, η αρχική εγγραφή είναι ψηφιακή, οπότε εκεί βολεύει HD Quality, που είναι και φτηνότερη!!! Πλέον πληρώνεις το υλικό δηλαδή!!
Σωστα, ομως πλεον ελλαχιστοι αγοραζουν καινουργια βυνιλια. Οι περισσοτεροι cd/dvd αγοραζουμε. Παλαιο βυνιλιο θα βαλεις στην Ροξανη με καινουργιο ειναι σαν να την βριζεις
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Soundbar μια μπαρα σαν σωληνας με 4-6 μεγαφωνα συνηθως, τοποθετειται κατω απο την τηλεοραση, στην οποια και την συνδεεις και με ενα ενεργο γουφερ εχεις την αισθηση ενος ψευδοσοραουντ. Ενταξει δεν θα σου δωσει αυτο που δινουν τα 5+1 η τα 7+1, αλλα γλυτωνεις αρκετα χρηματα και ο ηχος ειναι ικανοποιητικος εως αρκετα καλος. Κι εχουν και αρκετα υψηλο WAR
Αλλα για να πουμε την αληθεια τι ειναι το ηχειο? Ακομα και τα πανακριβα ηλεκτροσταικα/μαγνητοστατικα, ειναι η χειροτερη και πιο ατελης συσκευη, μηχανη τα λεω εγω γιατι εχουν κινητα εξαρτηματα, σε ολοκληρη την αλυσιδα συσκευων αναπαραγωγης ηχου, που κατα ενα παραξενο τροπο ακουγονται καλα εως πολυ πολυ καλα.
Ενταξ, ασ μην ειταν η cpu που λεγεται μυαλο να επεξεργαζεται και να διορθωνει τα λαθη που πιανει το αυτακι μας και θα σουλεγα τι θα ακουγαμε
Και ενω στην αναπαραγωγη εικονας η τεχνολογια εχει κανει τεραστεια αλματα, στην αναπαραγωγη ηχου μονο μικρα βηματακια.
Δεν ξερω ισως να μην εχει τοσο μεγαλη συμασια ο ηχος και τον τοποθετουμε σε δευτερη μοιρα
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Αν σας ενδιαφέρει να αναπαράξετε καλό ήχο, καλό θα ήταν να ρίξετε μια ματιά στην μητρική σας, πριν πάτε να αγοράσετε κάρτα ήχου. Αν η μητρική σας έχει S/PDIF, είτε ως έξοδο στο backpanel, είτε ως υποδοχή για bracket, δεν χρειάζεται να αγοράσετε κάρτα ήχου, αλλά ένα DAC. Και καθώς θα είναι εξωτερικό, δεν θα επηρεάζεται από τυχόν παρεμβολές από τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Ακόμα και σε σχέση με μια USB κάρτα, προσφέρει πλεονέκτημα, καθώς η κάρτα USB "φορτώνει" παραπάνω το σύστημα.
Στα της αναπαραγωγής, πολλοί νέοι δίσκοι, και επανακυκλοφορίες, έχουν θέμα με το δυναμικό εύρος. Ανεξάρτητα από το αν είναι σε βινύλιο ή CD.
Αν θέλετε υψηλή πιστότητα, ψηφιακό, καλής ποιότητας. Αν σας αρέσει ο "χρωματισμός", αναλογικά. Μπορείτε και με τα αναλογικά να έχετε υψηλής πιστότητας ήχο, αλλά θεωρώ ότι κοστίζει λιγότερο αυτό με τον ψηφιακό ήχο, και θέλει λιγότερο ψάξιμο.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Περί βινυλίου/ψηφιακού, επειδή το 2020 δεν είναι 1980:



Το βινύλιο πλέον το θες για την εμπειρία, το μεράκλωμα, για να σεβαστείς τη μουσική και να της δώσεις το χρόνο και την προσοχή που δικαιούται. Σε θέμα ήχου, το 2020 μιλάμε για placebo effect.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν θα ανακατευα βυνιλιο με ψηφιακες βελτιωσεις εφφε κτλ. Ενα καλο πικ απ ενισχυτης και δυο ευκολα ηχεια μου αρκουν. Εχω καμια 150αρια δισκους, αλλα εχω και κατι χρονια να τους ακουσω. ΟΚ το 80 καναμε διαφορα και γκαφρα σπρωξαμε και τα πικαπια αλφαδιαζαμε πανω σε μαρμαρινες πλακες και τις διατομες των καλωδιων μετρουσαμε, και περιμεναμε τον Τσαχιριδη 6-8 μηνες να μας φτιαξει λαμπατο κι αλλα πολλα. Σηγουρα ειναι πιο ζεστος πιο μουσικος ο ηχος κι ολα αυτα. Παντως και με τα cd-dvd δεν εχω νιωσει οτι στερουμαι κατι μια χαρα μουσικη ακουω. Εδω ανεχτικαμε τις κασσετες τοσα χρονια, μεχρι κι απο κασσετα σε κασσετα γραφαμε κι ακουγαμε. Νομιζω σημερα ο ψηφιακος ηχος μπορει να δωσει πολυ καλα αποτελεσματα
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Το μεγάλο μου άχτι, κόμπλεξ και αλλού τύπου αρνητικής χροιάς σχόλια, είναι ο ήχος στο αυτοκίνητο. Ταξίδεψα με ένα Volvo V40 το οποίο είχε ηχοσύστημα πιο ακριβό από το οπελακι μας. Ακούσαμε κλασσική μουσική, ροκιες, μέταλ και ραδιόφωνο. Μιλάμε για εξωπραγματική εμπειρία. Αφού από τότε θέλω το ίδιο αυτοκίνητο!

Για τα υπόλοιπα με καλύπτει ο Μήτσος! Αυτά που χρωστάω θα τα γράψω εν καιρώ, όταν μπορέσω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους. Και ειθε το new year να σας φερει το οπτικοακουστικοΠι ΣΙ κο συστημα των ονειρων σας παιδια. Και ναμαστε καλα να γκρινιαζουμε γι αυτα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,305
Το κακό με τα βινύλια είναι ότι αν δεν έχεις καλή βελόνα, τα καταστρέφεις. Τρελή μερακλίδικη πολυτέλεια γενικά! Προσωπικά έχω αρκετούτσικα και πικ απ, αλλά δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ για τον παραπάνω λόγο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
το πικαπ το εχω μονο να φαινεται οτι εχω πικαπ. βεβαια οταν επρεπε δεν εκανε συλλογη απο βινυλια. οποτε η συλλογη μου ειναι σε cd.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,392
Το μεγάλο μου άχτι, κόμπλεξ και αλλού τύπου αρνητικής χροιάς σχόλια, είναι ο ήχος στο αυτοκίνητο. Ταξίδεψα με ένα Volvo V40 το οποίο είχε ηχοσύστημα πιο ακριβό από το οπελακι μας. Ακούσαμε κλασσική μουσική, ροκιες, μέταλ και ραδιόφωνο. Μιλάμε για εξωπραγματική εμπειρία. Αφού από τότε θέλω το ίδιο αυτοκίνητο!

Για τα υπόλοιπα με καλύπτει ο Μήτσος! Αυτά που χρωστάω θα τα γράψω εν καιρώ, όταν μπορέσω.
πολλοί οι παράγοντες όμως, εμένα πχ μου δημιουργεί θέμα ο ήχος του κινητήρα που είναι αρκετά έντονος στο ταξίδι οπότε ψιλοξεχνάμε την μουσική...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,967
πολλοί οι παράγοντες όμως, εμένα πχ μου δημιουργεί θέμα ο ήχος του κινητήρα που είναι αρκετά έντονος στο ταξίδι οπότε ψιλοξεχνάμε την μουσική...

Κάπου εκεί στο ταμπλό, στην κονσόλα του στερεοφωνικού, υπάρχει ένα κουμπάκι που λέγεται VOLUME ή VOL. Για γύρνα το λίγο (δεξιόστροφα)... :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,392
δεν έχεις μπει σε ibiza ε; :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Κυκλοφορώ με οπελ του 97 όπου μουσική ακούω από usb/Bluetooth ηχείο και με ανοιχτά παράθυρα γιατί προφανώς δεν έχει κλιματισμό. Το κλαρίνο είναι σε τέτοια ένταση που δεν υπάρχει ως έννοια ο ήχος του κινητήρα. Δοκίμασε να κάνεις αυτό που σου είπε το Μποτάκι. Μπορεί να πάθεις κουφαμαρα αλλά χαλάλι.
Αν και οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι σχετικά αθόρυβο. Αφού πολλές φορές δεν με ακούνε μέχρι να πλησιάσω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,392
δεν έχει να κάνει με το πόσο παλιό είναι, είμαι μοντέλο 2007 το 101 άλογα, μόλις αρχίσω να μπαίνω σε cruise speed περνώντας το 30 στο στροφόμετρο κάνει αρκετό θόρυβο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι δικό μου όμως, καθώς έχω κουφαμάρα οπότε ακούω καλύτερα τα μπάσα παρά τα πρίμα οπότε πρέπει να το πάω ακόμα πιο ψηλά από τον νορμάλ άνρθωπο
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Παντως τα Volvo τελευταιας 10ετιας εχουν αρκετα καλο συστημα ηχου. Ειχα το C30 με το απλο 4 ηχειων μαμησιο συστημα ηχου και ειμουν ευχαριστημενος απο την αποδωση του
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,967
δεν έχει να κάνει με το πόσο παλιό είναι, είμαι μοντέλο 2007 το 101 άλογα, μόλις αρχίσω να μπαίνω σε cruise speed περνώντας το 30 στο στροφόμετρο κάνει αρκετό θόρυβο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι δικό μου όμως, καθώς έχω κουφαμάρα οπότε ακούω καλύτερα τα μπάσα παρά τα πρίμα οπότε πρέπει να το πάω ακόμα πιο ψηλά από τον νορμάλ άνρθωπο

Και γω έχω θέμα με τα αυτιά και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Μπορώ να σου πω ότι μου έχει στοιχίσει αρκετά και μου πήρε πολλά χρόνια να το αποδεχτώ (ίσως και να μην το έχω αποδεχτεί ακόμα). Τεσπα...
Αν έχεις ακόμα το Pioneerάκι, προσπάθησε να κάνεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις σε μπάσα και πρίμα ανάλογα με την ακοή σου (ώστε όταν αυξάνεις την ένταση να μην βουίζουν τα τζάμια και οι λαμαρίνες).

Πάντως, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να μουγκρίζει τόσο πολύ ο κινητήρας μετά τα 30 χλμ/ώρα ρε συ... Πότε το πήγες τελευταία φορά για σέρβις;... :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,454
Του δινει 30€ και παει και το κανει μονο του.
Συνηθως, τα ηχεια των αυτοκινητων ειναι χαρτινα και μετα απο μερικες υγρασιες ξεκινανε τα τριξιματα. Στο αυτοκινητο μου τα αλλαξα και εβαλα ας πουμε τα ιδια αλλα με βατραχοπεδιλα. Αυτο που αλλαξε ηταν οτι δεν εκαναν συντονισμο στον εαυτο τους.
Να προσθεσω οτι τα χαρτινα ειναι ιδανικα για τα κλαρινα του φιλτατου χρονομαν.
Δεν ξερω πως εχετε ταιριαξει την οδηγηση με δυνατη μουσικη. Προτιμω την μουσικη ως συντροφια και οχι ως συνοδηγο.
Εφτασα στο σημειο οπου πρεπει να κανω την ερωτηση μου. Ποσοι απο εσας εχετε σμαρτακι με ηχοσυστημα; για να σας κανω πλοκ.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Το αυτ/το ειναι οτι χειροτερο περιβαλον για ηχοσυστηματα, ρε παιδια. Κραδασμοι, συντονισμοι, δονησεις, θορυβοι. Οτι και να επενδισεις καταστρεφεται, η οποια ποιοτητα ηχου.
Το μονο που μπορεις να κανεις, για να ενισχυσεις, τον θορυβο οχι τον ηχο, ειναι να μετατρεψεις το πορτ μπαγκαζ σε γουφερ νταπα ντουπου, για να ακουν οι αλλοι σε ακτινα 300μ και να πουλας μουρη
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,392
Και γω έχω θέμα με τα αυτιά και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Μπορώ να σου πω ότι μου έχει στοιχίσει αρκετά και μου πήρε πολλά χρόνια να το αποδεχτώ (ίσως και να μην το έχω αποδεχτεί ακόμα). Τεσπα...
Αν έχεις ακόμα το Pioneerάκι, προσπάθησε να κάνεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις σε μπάσα και πρίμα ανάλογα με την ακοή σου (ώστε όταν αυξάνεις την ένταση να μην βουίζουν τα τζάμια και οι λαμαρίνες).

Πάντως, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να μουγκρίζει τόσο πολύ ο κινητήρας μετά τα 30 χλμ/ώρα ρε συ... Πότε το πήγες τελευταία φορά για σέρβις;... :Ρ
30 στο στροφόμετρο ρε οκ είπαμε :p δεν ξέρω τι πολλαπλασιαστή εχει.
 
Top Bottom