What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
gigabyte B460M DS3H
Δεν βλεπω οπτικη εξοδο στη μητρικη οποτε η μονη επιλογη που καταλαβαινω ειναι Αναλογικη σε Αναλογικη (aux in, cd in κλπ).

Λογικα με καλωδιακι αρσενικο stereo mini jack σε αρσενικο/α RCA
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω στο θεμα εικονας το PC εχει τετοια αλματωδη εξελιξη, ενω στο θεμα ηχου εχει μεινει πισω.
Ειναι τοσο δυσκολο να κατασκευασουν μια καρτα ηχου με ετοιμες 5.1, 7.1 αναλογικες εξοδους, ωστε να συνδεθουν απευθειας σε τελικους και ενεργα γουφερ? Και σε μια τιμη αναλογη ενος AV πρτοενισχυτη. Ανετα με το υπαρχον hardware/software μπορει να γινει αυτο. Δεν αναφερομαι για ηχοσυστηματακια της πλακας αλλα για κανονικο ηχοσυστημα
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Edifier M1360 2.1 φτηνα ηχειακια για πι σι
Δοκιμαζω ηχεια με το αλμπουμ που φαινεται στο attach. Οχι μονο μικρα για υπολογιστες αλλα και μεγαλα για ηχοσυστηματα. Αν μου ακουστουν καλα αυτοι οι ηχοι και οι μουσικες, ξερω οτι μου κανουν.
Παιζουν αρκετα δυνατα, ενταξει δεν κανουν για παρτυ, ουτε θα σου κανει παραπονα ο γειτωνας, αλλα για ενα δωματιο σε αποσταση 1-2 μ. ακουγονται αρκετα δυνατα. Εντυπωση μου εκανε ο πεντακαθαρος ηχος τους, Αποδιδουν καλλιτερα τις μεσουψηλες συχνοτητες απο τις χαμηλες.
Οι δορυφοροι, πλαστικο το κουτι, τα μεγαφωνακια καλης ποιοτητας πρεπει ναναι, αν τα βαλεις σε θεση κανα μετρο πιο ψηλα απο το γραφειο και σε αποσταση οσο επιτρεπει το καλωδιο μεταξυ τους, γεμιζουν τον χωρο καλλιτερα. Δυστοιχως ειναι φιξ και δεν μπορεις να τα ανοιξεις, για να επενδυσεις εσωτερικα ηχοαπορροφητικο αφρολεξ
( σε ηχεια κλειστης μπαφλας βελτιωνει τον ηχο )
Το γουφερακι ειναι MDF το μεγαφωνο στραμενο προς τα κατω και απο ενταση ειναι τοσο, οσο πρεπει. Προσωπικα τοθελα πιο γεματο. Αν τοποθετιθει στο πατωμα το αισθανεσαι πιο εντονο. Σε ραφι ενα μαρμαρο κατω απο το ηχειο βοηθαει αρκετα. Δεν εχει ρυθμιστικο μπασου.
Για καποιον που δεν εχει καλη καρτα ηχου και του φτανουν οι μεσαιες εντασεις, οπως εγω, μια χαρα ηχεια ειναι για μουσικη, παιχνιδια, ταινιες
 

Attachments

  • SoundTest.jpeg
    SoundTest.jpeg
    507.3 KB · Views: 6

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Γράφω εδώ μιας και είναι το πιο σχετικό νήμα. Εξετάζω κάποιες λύσεις για ηχοσύστημα και πήγα σε μαγαζί μεγάλης αλυσίδας. Μού πρότειναν το Sonos Black Amp το οποίο είναι ένα συμπαθέστατος ενισχυτής και υποστηρίζει ακριβώς αυτό που θέλω (σύνδεση με Bluetooth, WiFI, και Ethernet για πρόσβαση στο δίκτυο με καλώδιο). Μέχρι εδώ όλα καλά. Στο εγχειρίδιο παραθέτει το εξής:
Your speakers’ power rating should be at least 125W for 8 ohm speakers, and at least 200W for 4 ohm speakers. Do not connect speakers rated at less than 4 ohm.
Και εδώ είναι που κάπως μπερδεύονται τα πράγματα. Οι τύποι μού πρότειναν να αγοράσω ηχεία (Monitor Audio) τα οποία έχουν αντίσταση 6Ω και μέση ισχύ (RMS) 75W με συνιστώμενες απαιτήσεις ενισχυτή 20-75W. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσπαθούν να μου πασάρουν ηχεία που λίγο-πολύ αναμένεται να κάψουν φλάντζα λόγω της ισχύος που δίνει ο ενισχυτής. @Hank Chinnaski @Chris2756 μπορείτε να επιβεβαιώσετε μιας και γκηκουλιάζετε με αυτά; Κάνω κάπου λάθος στους υπολογισμούς μου; Γενικώς είμαι επιφυλακτικός διότι άκουσα και άλλες παπάτζες μέσα στο μαγαζί γύρω από την τοποθέτηση των ηχείων που πατάσσουν κάθε έννοια (στερεοφωνικής) ακουστικής.

Επόμενη λύση, κοιτάζω να αγοράσω το Sonos και βλέπω για εταιρείες με ηχεία που σίγουρα αντέχουν τα spec requirements (Klipsch μεριά).
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το μόνο που θα χάσεις είναι σε ένταση, θα σου βγάζουν δηλαδή λιγότερο Watt και decibel. Για να καούν το κόβω για δύσκολο. Συνήθως στην ανάποδη περίπτωση, ζεσταίνεται έως και καίγεται ο ενισχυτής.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι μύστες του ήχου.
Τώρα για σωστή τοποθέτηση, δύσκολο να ξέρει και πολλά ένας πωλητής, αν κρίνω από τα ελληνικά δεδομένα.
Γενική αρχή πάντως είναι ότι οι πωλητές κοιτάνε να πουλήσουν αυτό που θέλουν αυτοί.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μίλησα και με έναν γνωστό που έχει αντίστοιχη κάψα με τους μύστες εδώ και είπε ότι ένα JBL φορητό κάνει την ίδια δουλειά, χωρίς πολλές φανφάρες. Γλιτώνει και λεφτάκια και κόστη συντήρησης από το όλο σετάπ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αν λέμε αυτό ναι είναι καταπληκτικό. Το κληρονόμησα από σπόντα και μου έλυσε τα χέρια λόγω ελλείψεως χώρου. Έχω ακούσει και τα ακριβότερα σε διάφορες περιπτώσεις, από παραλία μέχρι μαγαζί και μου έπεσε το σαγόνι λόγω του μεγέθους τους
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω θα σου πω, μετα απο αρκετες δοκιμες, και καποιες γνωσεις οτι:
Ενας χωρος 40-60 m2 ( σπιτικο σαλονι ) γεμιζει ανετα με ηχο, απο συστημα π.χ. 60W. Παραδειγμα πανακριβοι λαμπατοι ενισχυτες ειναι στα 2x25, 2x40 αντε 2x60W.
Tα 8Ω ηχεια ειναι πολυ ευκολα στην οδηγιση τους απο τα 4Ω, τα οποια χρειαζονται κατα πολυ δυνατοτερο ενισχυτη. Για σπιτι παντα 8Ω διαλλεγω
Τα db,ειναι πιο βασικος παραγοντας. π.χ. 50w 90db ηχειο, ακουγιεται πολυ δυνατοτερα απο 100w 85db ηχειο.
Ματσαρισμα ενα ηχειο 150w με ενισχυτη 100w κυνδινευει πολυ περισοτερο απο ηχειο των 70w κι αυτο γιατι δεν επαρκει ο ενισχυτης να το τροφοδοτισει, κι αρχιζει τους ψαλιδισμους. Κατι σαν τροφοδοτικο με ταισμα απο ups τροποποιημενου ημιτονου.
Τα μονιτορ ηχεια ειναι πιο ποιοτικης κατασκευης αλλα και ακριβοτερα. Οντως το χρειαζομαι?
Τελος, εγω επιμενω οτι τα ηχεια τα ακουμε πρωτα. Αν εσενα ακουγονται καλα στα αυτια σου, τι θα πω εγω παει περιπατο.
Τα ηχεια που σου προτεινουν. watt? db? λογος σηματος προς θορυβο?
6Ω με ενισχυτη 20w, λιγο το βλεπω.
Σηγουρα θα ακουσεις παπατζες, δεν εισαι χτεσινος, ο καθενας προσπαθει να πουλησει οτι τον συμφερει.
Για ενισχυτικα βλεπουμε και παραμορφωση
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
κάτσε ρε αδερφέ τι θες να πεις δεν αρκεί ο ενισχυτής για το 150άρι ηχείο; δηλαδή όταν ακούμε χαμηλά μουσική και δεν δίνει φουλ το χαλάμε;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Γράφω εδώ μιας και είναι το πιο σχετικό νήμα. Εξετάζω κάποιες λύσεις για ηχοσύστημα και πήγα σε μαγαζί μεγάλης αλυσίδας. Μού πρότειναν το Sonos Black Amp το οποίο είναι ένα συμπαθέστατος ενισχυτής και υποστηρίζει ακριβώς αυτό που θέλω (σύνδεση με Bluetooth, WiFI, και Ethernet για πρόσβαση στο δίκτυο με καλώδιο). Μέχρι εδώ όλα καλά. Στο εγχειρίδιο παραθέτει το εξής:

Και εδώ είναι που κάπως μπερδεύονται τα πράγματα. Οι τύποι μού πρότειναν να αγοράσω ηχεία (Monitor Audio) τα οποία έχουν αντίσταση 6Ω και μέση ισχύ (RMS) 75W με συνιστώμενες απαιτήσεις ενισχυτή 20-75W. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι προσπαθούν να μου πασάρουν ηχεία που λίγο-πολύ αναμένεται να κάψουν φλάντζα λόγω της ισχύος που δίνει ο ενισχυτής. @Hank Chinnaski @Chris2756 μπορείτε να επιβεβαιώσετε μιας και γκηκουλιάζετε με αυτά; Κάνω κάπου λάθος στους υπολογισμούς μου; Γενικώς είμαι επιφυλακτικός διότι άκουσα και άλλες παπάτζες μέσα στο μαγαζί γύρω από την τοποθέτηση των ηχείων που πατάσσουν κάθε έννοια (στερεοφωνικής) ακουστικής.

Επόμενη λύση, κοιτάζω να αγοράσω το Sonos και βλέπω για εταιρείες με ηχεία που σίγουρα αντέχουν τα spec requirements (Klipsch μεριά).

Για να πω την αλήθεια δεν μου είχε ξανατύχει αυτό το θέμα. Βλέπω όμως ότι η προηγούμενη γενιά αυτού του ενισχυτή είχε παρόμοιο θέμα με ηχεία μικρής ισχύος, θέμα το οποίο έχει να κάνει 1. με το γεγονος ότι η αντίσταση των ηχείων δεν είναι γραμμική-σταθερή σε όλο το εύρος τους και 2. με το γεγονός ότι πολλοί κατασκευαστές δηλώνουν ανακριβή αντίσταση. Το αποτέλεσμα είναι στις μεγάλες εντάσεις ο ενισχυτής να κόβει την έξοδο για λόγους προστασίας του κυκλώματος.

Σε όλη την υπόλοιπη κλίμακα τα ηχεία παίζουν μια χαρά, αλλά το ποσοστό της κλίμακας που θα μποροτην να καλύψουν εξαρτάται από το κάθε ηχείο. Η λύση είναι είτε να αποδεχτείς ότι δεν θα τα πας τέρμα ποτέ (χωρίς να γνωρίζεις βέβαια από πριν το μέγιστο που θα μπορείς να τα πας) ή να πας σε ακριβότερα ηχεία που η κατασκευή τους και τα δηλωμένα χαρακτηριστικά τους θα είναι πιο αξιόπιστα.

edit γιατί γράφω από την θάλασσα και τα βλέπω μισά: Το jbl δεν κάνει την ίδια δουλειά, αλλά μπορεί να σε καλύπτει. Το Sonos ζευγοποιεί ασύρματα τα ηχεία παίζοντας stereo και μπορεί να τα χωρίζει σε ζώνες και να παίζεις κάτι στα υπνοδωμάτια και κάτι άλλο στην κουζίνα πχ. Για αυτό είναι τόσο ακριβό. Αν απλά θες ασύρματο ηχείο για έναν χώρο από μία συσκευή, εγώ θα πήγαινα σε λύσεις jbl (θυμάμαι ότι bookshelf ηχεία δεν σε βόλευαν λόγω χώρου), όπου είναι τέτοια η χρηματική διαφορά που μπορεί να παρεις και 5-6 διαφορετικούς τύπους.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μαλον αρχισες κακες παρεες και σε χαλανε, Νιτρο. Και σε ειχα για προτυπο. Γιατι να δωσουμε, ενα σκασμο φραγγα να παρουμε μεγαλα δυνατα ηχεια ενισχυτη αν ειναι να ακουμε χαμηλα. Παραδειγματικα ειναι τα νουμερα. Αν τα ηχεια ειναι σε watt μεγαλυτερα απο τον ενισχυτη, οσο ανεβαζουμε την ενταση, τοσο περισοτερο δυσκολευεται ο ενισχυτης να παρεχει το ρευμα που χρειαζονται τα ηχεια. Μια δυο τρεις πεντε δεκα, μετα θα λεμε εκανε παφ κι απαφτοσε. Μετα οσο καλα ποιοτικα μηχανηματα και ναχουμε, σε μια κλιμακα ηχου 1-10, ανεβαζουμε ενταση μεχρι το 9. Αν θεμε να ακουμε ηχο κι οχι θορυβο. Και harman kardon και meridean και τσαχιριδης ναχεις, μαναμ, οι νομοι της φυσικης κυβερνανε. Μονο σε μεταφυσικη φαση κυβερνανε τα παθη
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τώρα για σωστή τοποθέτηση, δύσκολο να ξέρει και πολλά ένας πωλητής, αν κρίνω από τα ελληνικά δεδομένα.
Εβαλες το δακτυλο στην πληγη, τωρα
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κανάγιες μου, all men play on TEN
@Borracho , ελπίζω η Ιερά Σύνοδος να συμφωνεί μαζί μου
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους, Μυστης του ηχου ειναι αυτος που μπορει ανετα να αφιερωσει το λιγοτερο 10 σελιδες για να σου εξηγισει πως μπορεις να βελτιωσεις το ηχοσυστημα σου κατα 1,5% και ναχει και δικαιο σε αυτα που λεει θεοριτικα τουλαχιστον γιατι πρακτικα αμφιβαλλω αν οι ενενηταενιαμισοι στους εκατο μπορουμε να νατιληφθουμε την διαφορα
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Monitor Audio. Δεν γνωριζω την μαρκα, αλλα ριχνοντας μια ματια στο ιντερνετ, ειδα μερικα μοντελα 6Ω 75W με ευαισθησια 86db, το θεορω λιγο, θα επελεγα πανω απο 92-93db. Eυρος συχνοτητων 68Ηz-22Khz. Δεν κατεβαινουν πολυ χαμηλα δλδ = αδυνατο μπασο, και μαλον χρειαζονται εξτρα γουφερ. Υποτιθεται οτι το ανθρωπινο αυτι πιανει συχνοτητες 20Hz-20Khz. Επιμενω οτι τα ηχεια πρεπει να τα ακουσεις πριν τα παρεις. Κι αντε αν δωσεις 30Ε λες στα κοματια δεν μαρεσουν τα αλλαζω. Αν δωσεις καποια 300Ε μαλλον αρχιζει και ποναει. (παραδειγματικα τα νουμερα)
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μην το κουράζουμε, βλέπω ότι δεν συμφέρει μια τέτοια λύση τόσο από πλευράς κόστους όσο και από ζήτημα συντήρησης.

Φορητό ηχείο JBL και λύνονται όλα τα προβλήματα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Φορητό ηχείο JBL και λύνονται όλα τα προβλήματα.

Ποιο απ' όλα όμως; Κυκλοφορούν κάμποσα. Έχεις καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο; Με ενδιαφέρει και μένα.
 
Top Bottom