What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ήχος στο PC - Once you go black, you never go back!

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Κοίταζα προς Xtreme2 ή το Xtreme3, αλλά πρέπει να τα ακούσω πρώτα για να καταλήξω. Λένε ότι το 3 στα πρίμα έχει ζήτημα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
JBL Xtreme 2 Portable Bluetooth SpeakerJBL Xtreme 3 Portable Bluetooth Speaker
What’s in the Box1x JBL Xtreme 2 portable speaker

1x Power adaptor

1x Strap

1x Quick start guide

1x Safety sheet

1x Warranty card
1x JBL Xtreme 3 portable speaker

1x JBL Adaptor with power cable + regional plug

1x JBL Xtreme 3 strap

1x Quick start guide

1x Safety sheet

1x Warranty card
Weight2393 grams1968 grams
Dimensions136.0 mm x 288.0 mm x 132.0 mm136.0 mm x 298.5 mm x 134.0 mm
Bluetooth Version4.25.1
Bluetooth ProfilesA2DP V1.3

AVRCP V1.6

HFP V1.6

HSP V1.2
A2DP 1.3

AVRCP 1.6
Bluetooth Transmitter Power0 dBm to 12.5 dBm0 dBm to 12.0 dBm
Bluetooth Frequency Range2402 MHz to 2480 MHz2407 MHz to 2475 MHz
Bluetooth Transmitter Modulationπ/4 DQPSK

8DPSK

GFSK
π/4 DQPSK

8DPSK

GFSK
Transducer2x 2.75" transducers2x 2.75" transducers
Tweeter2x 0.75" tweeters2x 0.75" tweeters
Rated Power2x 20W RMS woofer and 2x 20W RMS tweeter (AC power mode)2x 25W RMS woofer and 2x 25W RMS tweeter (AC power mode)
Speaker Frequency Response55.0 Hz to 20 kHz53.5 Hz to 20 kHz
Signal-to-Noise RatioLess than 80 dBLess than 80 dB
Battery TypeLithium-ion Polymer 36WhLithium-ion 36.3Wh
Battery LifeUp to 15 hoursUp to 15 hours
Battery Recharge Time2.5 hours3 hours
Waterproof and DustproofIPX7IP67
JBL Connect+ SupportYesNo
JBL PartyBoost SupportNoYes
Speakerphone SupportYesNo
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Τα τριάντα ευρώ διαφορά που βλέπω στο Σκρουτζ συνηγορούν υπέρ του 3
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
για τα πριμα δεν ξερω αν δεν ακουσω, Για βαθυ γεματο μπασο, οπως το διαφυμιζουν, δεν το νομιζω αφου κατεβαινει μονο μεχρι τα 53-55 Ηz. Oι τοσες πολλες λειτουργιες που διαθετουν μαλλον αξιζουν τα λεφτα τους, αν χρειαζονται. Σε μενα, οχι προτιμω να εχω ηχο.
Σε τι ηχοσυστημα θελεις να βαλεις αυτα τα ηχεια?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
το κινητο ειναι ηχοσυστημα? Αλλο πραμα εννοουσαμε στα χρονια μου. Ε τι συζηταμε τοτε? δυο μαγνητοστατικα ηχεια θα του κωτσαρεις και καθαρισες
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,465
το κινητο ειναι ηχοσυστημα? Αλλο πραμα εννοουσαμε στα χρονια μου. Ε τι συζηταμε τοτε? δυο ηλεκτρομαγνητικα ηχεια θα του κωσταρεις και καθαρισες
υπάρχουν μη ηλεκτρομαγνητικά ηχεία;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
υπάρχουν μη ηλεκτρομαγνητικά ηχ
ηλεκτροστατικα μαγνητοστατικα κορνας και κωνου. Η κινηση τους βασιζεται στον ηλεκτρομαγνητισμο, αλλα με διαφορετικο τροπο εφαρμογης
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Σε αυτά τα ηχεία ο περιορισμός στην ποιότητα ήχου πλέον είναι το Bluetooth. Αλλά από εκεί και πέρα δοκίμασε το μια φορά και δες αν καλύπτει τις προσδοκίες σου. Εγώ νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,465
Το JBL που λέτε είναι αυτό που έχει ο τυπάκος εδώ;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Βγάζει γούστα. Και ο κιθαρίστας καλός είναι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Northlander Το πήρες τελικά το ηχείο;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Όχι, διότι δεν υπάρχει η "ανάγκη" ακόμη. Παρόλα αυτά είχα περάσει από αεροδρόμιο στην Ευρώπη και το είδα 60ευρω φθηνότερα από το street price στην Αγγλία. Brexit is here
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το άκουσες; Γιατί άκουσα ένα άλλο JBL πρόσφατα (πολύ φθηνότερο βέβαια κάπου στα 100€) και απογοητεύτηκα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Μέσα στο κατάστημα που γινόταν ο καλός χαμός δεν έκανα εκτεταμένη δοκιμή, αλλά ήταν αρκετά δυνατό. Δεν δοκίμασα πρίμα κτλ
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Για πείτε καμιά γνώμη βρε παιδιά...Μου έκαναν δώρο το headset Blackshark V2 X της Razer, το οποίο είχε μέσα ένα "ξυστό" με κωδικό για την ενεργοποίηση του 7.1 virtual surround. Σε ένα review διάβασα τα εξής:

"You'll need some sort of USB connection in order to use the Razer Synapse software or 7.1 surround sound app, which doesn't come in the box. I used a Turtle Beach Atlas Edge Audio Enhancer to connect the BlackShack V2 X via USB for surround sound testing."

Άραγε είναι υποχρεωτικός κάποιος επιπλέον εξοπλισμός; Δεν θα ήθελα καν να μπω στην διαδικασία ενεργοποίησης αν είναι έτσι.

Το σύστημα μου έχει την M/B Asus Z390-P, η οποία διαθέτει το τίμιο Realtek ALC887 8-Channel HD audio codec, απ' ότι είχα δει σε reviews κι επίσης έχω τα i-Trigue L3800 2.1 ηχεία της Creative με τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

1637148079204.png

Όπως βλέπετε, έχουν έναν controller με έξοδο. Για πείτε μου λοιπόν:

- Είναι το ίδιο να έχω το headset στην έξοδο του controller με την έξοδο απευθείας στην μητρική;
- Γενικά προτιμάτε να ακούτε από το headset αντί τα ηχεία; 25 χρόνια PC gaming, πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω ακουστικά. Ο λόγος είναι κυρίως γιατί λατρεύω τον ήχο από τo subwoofer.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω προτιμω, ηχεια. Τα ακουστικα δεν τα αντεχω πανω απο μιση ωρα. Τωρα αν για μια φορα το μηνα ξεφυγω λιγο στην ενταση και ενοχληθουν οι συγκατικοι η οι γειτονες, τι να κανουμε? Ας αλλαξουν διευθυνση. Τα ηχειακια σου τα βρισκω, πολυ τζαμι και θα εμενα με αυτα. Βασικοτατη υποθεση για 5+1 η 7+1 ειναι η σωστη τοποθετιση/αποσταση. Για τα ακουστικα θα σου ελεγα να τα δοκιμασεις κανα 10ωρο πρωτα στα αυτια σου με απλη στερεοφωνια και αν σαρεσει, τοτε κοιτας για virtual surround 7,1
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,795
Γενικά προτιμάτε να ακούτε από το headset αντί τα ηχεία; 25 χρόνια PC gaming, πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω ακουστικά. Ο λόγος είναι κυρίως γιατί λατρεύω τον ήχο από τo subwoofer.
Και γω περισσότερο με τα ηχεία την περνάω.
5.1 αν έχεις χώρο λένε, διαφορετικά και με 2.1 κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.
Headset χρησιμοποιώ για horror κλπ παιχνίδια με δυνατή ατμόσφαιρα (είναι όντως κάποια που είναι διαφορετική εμπειρία με ακουστικά βλ. Resident Evil 2 ή Hellblade - είδες τι έκανα εκεί) ή αν κοιμάται άτομο κοντά όταν παίζω.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Παρανοήσατε νομίζω λίγο αυτό που έγραψα. Το headset έχει ένα Virtual Surround 7.1. Δεν σκέφτομαι να πάρω 5.1 ή 7.1 σύστημα ηχείων. Δοκίμασα στο Vermintide 2 το headset και μου φάνηκε καλύτερη η απόδοση απευθείας στις εξόδους της μητρικής. Θα δοκιμάσω να ενεργοποιήσω το surround στο Everspace να δω αν λειτουργεί καλά, γιατί δεν μπορώ να το φανταστώ. Αν λειτουργήσει τελικά. Με βλέπω πάντως κι εμένα για χρήση του headset σε επιλεγμένα παιχνίδια. Περίμενα ότι κάποιος θα μου έλεγε για το Hellblade και σίγουρα θα του δώσω 2η ευκαιρία. :)
 
Top Bottom