What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
ειναι λιγο νωρις να το ριξουν στους γιατρους γιατι τα χειροκροτηματα ακομα αντηχουν. Σε λιγο θα πουν οτι αν τα νοσοκομεια ηταν ιδιωτικα δεν θα ειχαμε προβληματα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,558
ζουμε σε μια χωρα που ο πραιμ ειπε στη Βουλη της, (οφ ωλ πλέισιζ) οτι η θνησιμοτητα ειναι η ιδια ειτε νοσηλευεσαι σε μεθ ειτε οχι και οκ, ηταν τετάρτη ή οτι σκατα μερα ηταν. θελω να πω, μας φανηκε λογικο (αφου ειναι ακομα στην θεση του). και συζηταμε για μελέτες?

εγω πιστευω οτι ο κορωνιος θα νικηθεί τελικα, χαρη στην φαεινη ιδεα, (κι απορω πως δεν το ειχαν σκεφτει σε αλλο κρατος) να προσλαβουμε 4000 παπάδες. μην τα βλεπετε σε πρωτο επιπεδο ολα, πολάκηδες του ρεηκουί. αν σκεφτειτε οξω απ το κουτι, θα νιωσετε οτι οι 4000 παπαδες ουσιαστικα (αν θεωρησουμε χωρις βλαβη της γενικοτητας, που λεμε κι εμεις οι μαθηματικοι, οτι "παπάς = ανεμβολίαστος") θα ξεχυθουν στις εκλησιές και εχμ, πως να το γραψω, θα επισπευσουν τις διαδικασιες ωστε να εκλειψουν σιγα σιγα οι ανεμβολίαστοι, θρησκευομενοι συμπολιτες μας.. κυνικο, ναι, αλλά το γκουβερνο πρεπει πότε πότε να ειναι κυνικο. επισης 4000 γιατρους που θα τους βαλεις? ενω εκκλησιες, υπαρχουν καθε 2 στενά.

σε άλλα νεα, μαθαμε τις κατοσταρες καθημερινα να τις συνηθιζουμε και να τις θεωρουμε κι αυτες, ως κατι φυσιολογικο. οπότε απλα για λογους καταμετρησης και στατιστικης, ή ισως για να αναλογιστουμε σε μια στιγμη ηρεμιας τον απολυτο αριθμό, να γραψω καπου εδω οτι γυρω στην παραμονη των χριστουγεννων (μερυ κρισμας φολκς, εντ ε χαπι νιου γιαρ τού) θα φτασουμε τους 20.000 νεκρους συνολικα απ την αρχη της πανδημιας.
αυτο. α, κι ενα γραφημα, που πολλοι σπανε το κεφαλι τους και το θεωρουν ανεξηγητο. εγω παλι νομιζω οτι εχει σχεση με τις 2 πρωτες παραγραφους που εγραψα.

ECDC_Deaths_Per_Million.jpeg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
4k παπάδες για να μας κηδέψουν
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Nα σας πω κάτι, κάποτε στεναχωριόμουν, ήδη από την αρχή με 2-3 νεκρούς τη βδομάδα, γιατί σκεφτόμουν ότι πρόκειται για 2-3 οικογένειες που κλαίνε δικούς τους. Πλέον με νοιάζουν μόνο συγγενείς, φίλοι, γνωστοί και συγγενείς αυτών. Με την αντιεμβολιαστική-επαναστατική νοοτροπία του μέσου Έλληνα, πολλοί από τους νεκρούς ίσως πήγαιναν και γυρεύοντας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
@Stamatimenos Οταν ακους καθε μερα, για πολυ καιρο, για νεκρους και χαροπαλευτες και ο αντιλογος σε αυτα να ειναι νεκροι και χαροπαλευτες, καπου ξεκιναει η χοντροπετσα και ολα αυτα τα νουμερα χανουν το νοημα τους. Τωρα εχουμε αλλο ενα κοινο σημειο με την Αφρικη.
Για την αντι-εμβολιαστικη/δεν πιστευω/δεν με νοιαζει/ωχουμωρε τωρα/εγω πινω τσιπουρα δεν κολλαω εχεις τα δικαια σου.
Δυστηχως υπαρχουν και αυτοι που ηταν απλα ατυχοι. Αυτοι που ειχαν την απειροελαχιστη στιγμη απροσεξιας, που θα γινει, δεν γινεται να μην συμβει.
Ενα μεσημερι συρθηκα σαν σαυρα απο το κρεβατι για να παω να παρω τσιγαρα. Παρκαρω μπροστα απο το ψιλικατζιδικο οπου εξω υπηρχε το κλασσικο πηγαδακι με τους αργοσχολους που πινουν ορθιοι καφε. Καποιοι χωρις μασκα, καποιοι με την μασκα στον λαιμο, τα γνωστα. βγαινω απο το αυτοκινητο και καποιος εβηχε, εριξε και την κλασσικη ροχαλα στον δρομο, με την χαρακτηριστικη κινηση του κεφαλιου. περναω μεσα απο τα χνωτα τους και μπουκαρω στο τσιγαροπωλειο. Η ψιλικατζου βγαζει τα τσιγαρα χωρις να πω κατι, μου λεει, τωρα ξυπνησες ε; λεω ναι, πλερω και βγαινω εξω, περναω αναμεσα απο τους βηξες και πριν μπω στο αυτοκινητο, παω να βγαλω την μασκα αλλα δεν την ειχα βαλει. Ημουν απο τον υπνο χωρις καφε και τσιγαρο και δεν λειτουργουσε τιποτα.
Η ειρωνια ειναι οτι λιγα βηματα πριν φτασω στο αυτοκινητο σκεφτηκα οτι πρεπει να πεταξω την μασκα επειδη περασα μεσα απο πηγαδι αλλα η εγκεφαλικη θολουρα με εκανε να το ξεχασω με το που τελειωσε η σκεψη μου.
Καποιες φορες ξεχναω να πλυνω τα χερια μου μετα απο την επισκεψη στο σουπερ μαρκετ.
Εχω την θεωρια οτι περισσοτερο την πατανε αυτοι με τις στιγμες απροσεξιας επειδη αυτοι που ειναι φτερο στον ανεμο δεν λιγοστευουν με τιποτα.

Ενα αλλο θεμα ειναι οι συζητησεις για οσους εκαναν το εμβολιο και πεθαναν. Κανενας δεν ασχολειται με αυτους που δεν εμβολιαστηκαν και πεθαναν.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Σε αυτό συμφωνώ, και εγώ έχω "πιάσει" τον εαυτό μου να μπαίνει σε ψιλικατζίδικο -για Hellάκι, δε καπνίζω- χωρίς μάσκα, αλλά και να ανοίγω κρουασάν χωρίς να έχω καθαρίσει τη συσκευασία (γενικά όποτε γυρνάω από ψώνια καθαρίζω τις συσκευασίες, συνήθειο που μου έμεινε ήδη από τη πρώτη καραντίνα).
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
pe-960x600.png
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,680

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,838
:unsure:
Θέλω πολύ να δω την εικόνα έξω από τα φαρμακεία με 7+εκ Έλληνες να περιμένουν στη ουρά για τεστ. Ούτε στην κατοχή στα συσσίτια τέτοια "επιτυχία"
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,680
Το φάντασμα του λώκνταουν πλανάται πάνω από τας Ευρώπας.

 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Μα ρε γκάηζ... «Ανοσία αγέλης μέσω εμβολιασμού»...«Προστασία εμβολίου 90+ ΤΑΚΑΤΟ». «Το μόνο όπλο είναι το εμβόλιο».
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,680
Δεδομένου ότι οι ανεμβολίαστοι έχουν ριζικά υψηλότερη θνησιμότητα και επηρεάζουν περισσότερο την εμφάνιση μεταλλάξεων, ναι το εμβόλιο είναι όπλο και αν είχαμε ποσοστά εμβολιασμού 90% από νωρίς τότε πιθανότατα να είχαμε γλιτώσει. Αλλά κουβέντα να γίνεται.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Δεδομένου ότι οι ανεμβολίαστοι έχουν ριζικά υψηλότερη θνησιμότητα και επηρεάζουν περισσότερο την εμφάνιση μεταλλάξεων, ναι το εμβόλιο είναι όπλο και αν είχαμε ποσοστά εμβολιασμού 90% από νωρίς τότε πιθανότατα να είχαμε γλιτώσει. Αλλά κουβέντα να γίνεται.
90% παγκοσμια . Με ενα 6% στην αφρικη δεν εχει και πολυ σημασια. Αλλα εκει ειναι αφραγκοι(οχι οπως εμεις εδω με 11% αναπτυξη)
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Δεδομένου ότι οι ανεμβολίαστοι έχουν ριζικά υψηλότερη θνησιμότητα και επηρεάζουν περισσότερο την εμφάνιση μεταλλάξεων, ναι το εμβόλιο είναι όπλο και αν είχαμε ποσοστά εμβολιασμού 90% από νωρίς τότε πιθανότατα να είχαμε γλιτώσει. Αλλά κουβέντα να γίνεται.

Μάλλον εσκεμμένα δεν θες να διαβάσεις καλά τι γράφω. Μίλησα για «Μόνο όπλο» και δεν υποννόησα ότι δεν είναι όπλο, όπως εσύ πονήρα άφησες να εννοηθεί πως έγραψα.
Αυτό για την ευκολία από εμφάνιση μεταλλάξεων πως προκύπτει; Υποτίθεται ότι όποιοσδήποτε (εμβολιασμένος ή ανεμβολίαστος ή νοσήσας) έχει ίδια πιθανότητα να τον μεταλλάξει. Αν έχεις κάποια σίγουρα δεδομένα, ευχαρίστως να τα διαβάσω.
Επίσης το 120% ποσοστό εμβολιασμού του Γιβραλτάρ εδώ και μήνες δεν σου λέει κάτι;
1640079036487.png


Για τη θνησιμότητα είναι το μόνο που συμφωνώ. Αλλά το θέμα μας είναι και η αύξηση κρουσμάτων.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,680
Απλή λογική είναι. Οι μεταλλάξεις δημιουργούνται από τις μεταδόσεις, και ο ιός αναπαράγεται γρηγορότερα στους ανεμβολίαστους.



Οπότε, ο εμβολιασμός μπορεί να μην είναι "το μόνο όπλο" αλλά παραμένει το κυριότερο.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Οι μεταλλάξεις δημιουργούνται από μεταδόσεις. Ο εμβολιασμένος μπορεί να κολλήσει. Οι αριθμοί του Γιβραλτάρ δείχνουν πως εκεί υπάρχει ΑΚΟΜΑ μετά από 3 μήνες υψηλότερο ποσοστό κρουσμάτων στο σύνολο του πληθυσμού σε σχέση με την Ελλάδα. Άρα αυτοί έχουν ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ σαν χώρα μεγαλύτερη ευθύνη στις μεταλλάξεις, από την Ελλάδα που έχει μικρότερα ποσοστά μετάδοσης. Στο Γιβραλτάρ πρακτικά κανείς δεν είναι ανεμβολίαστος, στην Ελλάδα έχουμε το 35% ανεμβολίαστο.
Για να το κάνω πιο λιανά, αν είχαμε το ποσοστό μετάδοσης του 120% εμβολιασμένου Γιβραλτάρ θα είχαμε 13.000-16.900 κρούσματα περίπου κάθε μέρα (και συγκρίνω μόνο τις τελευταίες μέρες και όχι το Νοέμβρη που θα είχαν αναλογικά θα είχαμε 30.000 κρούσματα). Όποιος αμφισβητεί το νούμερο ας κοιτάξει την εικόνα και ας κάνει ΜΟΝΟΣ του τις πράξεις για να βγάλει τα συμπεράσματα του.
Άρα το εμβόλιο που αποδεδειγμένα αφήνει να μεταδώσεις και να κολλήσεις, είναι κυριότερο όπλο από τη μάσκα (που φαίνεται να ναι πιο καλή στην αποτροπή μετάδοσης) και πιο ισχυρό όπλο από το να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό σου με Βιταμίνη D και Ψευδάργυρο;
Μάλλον όχι (πάλι όπως δείχνουν τα νούμερα).
Αλλά όποιος λέει κάτι τέτοιο βγαίνει κομπογιαννίτης από ειδικούς όπως ο Γιώργος Παπαδάκης (που αν και δημοσιογράφος, τοποθετείται άνετα σε τέτοια ζητήματα ενάντια σε γιατρούς που το λένε).

Αλλά δεν πειράζει. Ας κοιμηθούν ήσυχα κάποιοι. Άλλα ζητήματα όπως πρωτοβάθμια νοσοκομειακή ενίσχυση, lockdowns, μονοκλωνικά ή ενημέρωση για το πως μπορείς να ενισχύσεις μόνος σου το ανοσοποιητικό, είναι απολύτως δευτερεύοντα.
Κυρίως εμβόλια, εμβόλια, εμβόλια!
 
Top Bottom