What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Στην αρχή (Δεκέμβρη 2020 εώς Σεπτέμβρη 2021) όντως χτύπησε αρκετός κόσμος Ζένεκα...ήδη από τους πρώτους μήνες όμως με αυτά που βγαίναν στις ειδήσεις, με θάνατους του συγκεκριμένου εμβολίου, που στην αρχή ήταν λόγω του εμβολίου, αλλά μετά δεν ήταν, αλλά μετά «ας το ακυρώσουμε σιωπηλά γιατί, ποιος ξέρει, λολ;». Οκτώβρη 2021 αν θυμάμαι καλά είχε ήδη ακυρωθεί στην Ελλάδα της εταιρείας.
Τώρα μπορεί κάποιος να μπει στην πλατφόρμα για να κάνει άστρα; Ενλάητεν μη φοουξ,
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668
ΆστραΖένεκα μακράν το καλύτερο εμβόλιο. 2 δόσεις από δαύτο και μια τρίτη ενισχυτική από Μονδέρνα, και δεν έχω κολλήσει δράμι κοροϊδοϊού.

Η αλήθεια είναι πως έπεσε εξ αρχής τρελό προμόσιον στο εμβόλιο της Πφάητζερφτσφ σε σχέση με οτιδήποτε άλλο εκεί έξω, ακόμα και σε επίπεδο κρατών δηλαδή.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
ΆστραΖένεκα μακράν το καλύτερο εμβόλιο. 2 δόσεις από δαύτο και μια τρίτη ενισχυτική από Μονδέρνα, και δεν έχω κολλήσει δράμι κοροϊδοϊού.

robert-redford-nod.gif
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668
Καταρχάς ας συμφωνήσουμε επιτέλους πως τα έτη 2020 και 2021 είναι σα να μην υπήρξαν καν. Μετά τις 31 Δεκεμβρίου 2019 ξημέρωσε κατευθείαν 2022.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Καταρχάς ας συμφωνήσουμε επιτέλους πως τα έτη 2020 και 2021 είναι σα να μην υπήρξαν καν. Μετά τις 31 Δεκεμβρίου 2019 ξημέρωσε κατευθείαν 2022.
Για Ελλαδα μιλωντας, η διετια της καραντινας εφερε κοσμοϊστορικες αλλαγες στα εργασιακα και στις ανθρωπινες σχεσεις.

Remote ή Hybrid εργασια, διαζυγια, βια στο σπιτι, ανθρωποκτονιες, ψυχοφαρμακα.. Γενικα ηταν δυο γεματα χρονια.

Σε προσωπικο επιπεδο, περαν του οτι ειχα πλεον πολυ περισσοτερο χρονο και μια μεγαλυτερη του αναμενομενου ελλειψη σε βιταμινη D, δεν ενιωσα κατι ιδιατερο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Δυο χρόνια σαν όλα τα άλλα για μένα, δεν έζησα ούτε δευτερόλεπτο καραντίνας.
Η μόνη αλλαγή ήταν η μάσκα στο πρόσωπο, και την οποία ακόμα δεν έχω βγάλει.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Από την δική μου οπτική γωνία θα σου έλεγα πως τα αναπολώ κιόλας τα χρόνια εκείνα κάποιες φορές. Οι δρόμοι άδειοι όταν πήγαινα στη δουλειά, η βενζίνη 1,20€ (έβαλα κανα δυο φορές super 100 για το γιόλο αφού κόστιζε 1,50-1,60), το δωμάτιο όπου κάναμε διάλειμα στην δουλειά είχε χωριστεί σε δύο και απαγορεύτηκε να είμαστε πάνω από δυο άτομα μέσα σε στο κάθε ένα (ναι ήταν από τα αστεία μέτρα της εποχής εκείνης αλλά worked for me) και ο κόσμος έπλενε / απολύμενε (πολύ) συχνότερα τα χέρια του.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Από την δική μου οπτική γωνία θα σου έλεγα πως τα αναπολώ κιόλας τα χρόνια εκείνα κάποιες φορές. Οι δρόμοι άδειοι όταν πήγαινα στη δουλειά, η βενζίνη 1,20€ (έβαλα κανα δυο φορές super 100 για το γιόλο αφού κόστιζε 1,50-1,60), το δωμάτιο όπου κάναμε διάλειμα στην δουλειά είχε χωριστεί σε δύο και απαγορεύτηκε να είμαστε πάνω από δυο άτομα μέσα σε στο κάθε ένα (ναι ήταν από τα αστεία μέτρα της εποχής εκείνης αλλά worked for me) και ο κόσμος έπλενε / απολύμενε (πολύ) συχνότερα τα χέρια του.

Nαι, θα συμφωνήσω στα περισσότερα. Ειδικά στους άδειους δρόμους.
Απ' την άλλη, ζηλεύω θα έλεγα όσους άραξαν και ροκάνισαν το μπάκλογκ. Αλλά μέχρι εκεί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Εγω συνεχιζω την καραντινα, μονος μου, αφου αυτο ειναι και το νοημα της.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Από την δική μου οπτική γωνία θα σου έλεγα πως τα αναπολώ κιόλας τα χρόνια εκείνα κάποιες φορές. Οι δρόμοι άδειοι όταν πήγαινα στη δουλειά, η βενζίνη 1,20€ (έβαλα κανα δυο φορές super 100 για το γιόλο αφού κόστιζε 1,50-1,60), το δωμάτιο όπου κάναμε διάλειμα στην δουλειά είχε χωριστεί σε δύο και απαγορεύτηκε να είμαστε πάνω από δυο άτομα μέσα σε στο κάθε ένα (ναι ήταν από τα αστεία μέτρα της εποχής εκείνης αλλά worked for me) και ο κόσμος έπλενε / απολύμενε (πολύ) συχνότερα τα χέρια του.

Αυτό ακριβώς. Οι 2 πρώτοι μήνες (Μάρτιος και Απρίλιος) ήταν οι καλύτεροι. Ψυχή δεν κυκλοφορούσε έξω, όλοι αισθανόμασταν το ΧΡΕΟΣ να κάτσουμε μέσα για να προστατευθούμε και όταν ετοιμαζόσουν για να βγεις έξω, ένιωθες όπως ο Τζων Ράμπο στο cartoon πριν από κάθε μάχη.



Είχαμε κλειστεί μέσα μέχρι να έρθει η σωτηρία από τα εμβόλια και κάποιοι φαρμάρανε για ώρες και μέρες με GPU για να βρεθεί η αποτύπωση του ιού και να φτιαχθεί το εμβόλιο (τελικά τα δις δεν τα βγάλανε αυτοί, αλλά η Φάηζερ και η Μοντέρνα) και τελικά τα εμβόλια δεν ήταν όπως τα περιμέναμε κάποιοι. Για άλλους βέβαια είναι η «το μοναδικό όπλο ενάντια στον Κορωνοϊό» και είναι «πιο ασφαλή και αποτελεσματικά» από τα κλασσικά εμβόλια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668
Σε 10-15 χρόνια από τώρα, ο Πιτάφχιος θα είναι παντρεμμένος με τη γυναίκα της ζωής του, θα έχει 3-4 παιδιά και θα έχει μια δουλειά που θα του αποφέρει άνετο εισόδημα 5ψήφιο. Θα ετοιμάζει η γυναίκα του μεσημεριανό γεύμα, θα κάθονται γύρω από το τραπέζι μαζί με τα παιδιά και θα τρώνε σε μια στιγμή οικογενειακής ευτυχίας βγαλμένης από διαφήμιση των ζυμαρικών Μέλισσα.

Στο τέλος, θα τον ρωτήσει η γυναίκα του "πώς σου φάνηκε το φαγητό"?

Θα το σκεφτεί λίγο, θα κοντοσταθεί, και θα απαντήσει.

"Καλό ήταν...

...ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΟΣΟ ΤΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΤΗΣ ΠΦΑΗΖΕΡ ΤΟΤΕ ΤΟ 2021 ΠΟΥ ΠΑΝΤΕΛΩΝΙΑΣΑΝ ΤΑ ΔΙΣ ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ ΠΟΤΕ".

Και λίγες ώρες μετά ο σρέντερ θα ανοίξει θρεντ στο RQ για το καινούργιο τMNT. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
. Οι 2 πρώτοι μήνες (Μάρτιος και Απρίλιος) ήταν οι καλύτεροι. Ψυχή δεν κυκλοφορούσε έξω, όλοι αισθανόμασταν το ΧΡΕΟΣ να κάτσουμε μέσα για να προστατευθούμε και όταν ετοιμαζόσουν για να βγεις έξω, ένιωθες όπως ο Τζων Ράμπο στο cartoon πριν από κάθε μάχη.

Η καραντινα ειναι στανταρ και legit διαδικασια για την καταπολεμηση μιας επιδημιας. Οτι κι αν λενε οι διαφοροι τηλεοπτικοι επιστημονες, που ξερουν την επιδημια ως μαθημα απο τα φοιτητικα τους χρονια, Η καραντινα λειτουργει. Εαν γινει σωστα. Στην Ελλαδα (κι οχι μονο) ΔΕΝ εγινε σωστα.
Η αιτια ειναι η κυβερνητικη ανικανοτητα και αυτη η δηλωση δεν ειναι πολιτικη. Αυτα τα λεω γιατι ειχαμε πολλους φωστηρες που ειπαν οτι η καραντινα δεν λειτουργει, οτι ειναι οπλο καταστολης και περιφρονησης των πολιτικων δικαιωματων. Πολλοι εβγαλαν και νουμερα αποτυχιας.
Η ελλειψη εντυπωσιακων αριθμων ειναι εργο της αποτυχημενης καραντινας.
Οταν στην Ελλαδα δεν ξερατε οτι υπαρχει αυτη η διαδικασια, εγω ειχα ηδη τρεις (3) απαγορευσεις κυκλοφοριας. Για μη covid λογους πχ χολερα.

Οι δρομοι (στην Ελλαδα) ηταν αδειοι (για ελαχιστο καιρο) και τα διαμερισματα γεματα απο επισκεπτες.
Η επιδημια ειναι μια πολιτικη αποτυχια, που την βαφτισαν επιτυχημενη.
Μια καραντινα δεν λειτουργει με ημιμετρα πχ επιστροφη στο σπιτι 9 το βραδυ, σε λεωφορεια δεν κολλαει, στην εκκλησια δεν κολλαει, στα σχολεια δεν κολλαει, στις πολιτικες συγκεντρωσεις δεν κολλαει., απο τουριστες δεν κολλαει.
ΔΕΝ λειτουργει με το κινεζικο μοντελο γιατι ο κοσμος κουραζεται και χαλαρωνει.
Εαν η καραντινα ηταν σωστη, ο κοσμος ειχε ενημερωθει σωστα και με τροπο σωστο. ΙΣΩΣ, ο εμβολιασμος να χρειαζοταν μονο για τις ευπαθεις ομαδες. Δεν λεω οτι δεν θα ειχαμε κρουσματα γιατι απο ενα σημειο και μετα υπαρχει και η ατομικη ευθηνη.
Κρουσματα εννοειται οτι θα υπαρχουν αλλα η κατασταση θα ειναι ελεγχομενη.
Αυτους που εγραφαν σημειωση στον εαυτο τους, βολτα τον σκυλο και πηγαιναν για καφε στην κουμπαρα και οτι προκυψει, στην Αφρικη τους σπανε στο ξυλο. Αυτος ειναι και ο λογος που ενω στην Ζαμπια εκαναν 3-4 lockdown, ειχαν λιγοτερα κρουσματα και θανατους.

Δεν λεω οτι μερικους τους σκοτωνουν επι τοπου.
Giorgio Tsoukalos

Στην Ζαμπια, με πληθυσμο 19 εκατομμυρια και με τα παρελκομενα που φερει ο τριτος κοσμος. Τα κρουσματα και οι θανατοι ηταν λιγοτεροι.
Τον Αυγουστο/Σεπτεμβριο ημουν εκει. Μασκα μονο στο super market. Για να φτασουν στο χωρις μασκα, πολλοι, εφαγαν τσουχτερα προστιμα και τσουχτερα κωλομερια, επειδη δεν φορουσαν μασκα σε δρομο που ηταν μονοι τους. Υπαρχει λογος για αυτο.
Μετα πηγα Γκανα. πληθυσμος 30 εκατομμυρια. Εισοδος/εξοδος στην χωρα μονο σε εμβολιασμενους. Χωρις μασκα, σε ολους τους χωρους. Συνηθως, θερμομετρηση για να μπεις σε κλειστο χωρο. Επισης λιγοτερα κρουσματα και θανατοι.
Απο τα παρακατω γραφηματα φαινεται ποτε ειχαν lockdown.
Την ωρα που στην Ελλαδα αρρωστησε ο μισος πληθυσμος.




Οτι σε κυβερνανε ανικανοι δεν σημαινει οτι η καραντινα και τα εμβολια ειναι αχρηστα.
Να ξερεις, οι Αφρικανοι ειναι πολυ social ατομα. ψοφανε για παρεα, κουβεντα, χορο και πιοτο.
Οι συγκρισεις πρεπει να γινονται με κρατη που εχουν μεγαλη εμπειρια σε επιδημιες και οχι με Σουηδια, Ελβετια, Αγγλια και με την σειρα/λογους που συμφερει την καθε πολιτικη ανακοινωση.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Σε 10-15 χρόνια από τώρα, ο Πιτάφχιος θα είναι παντρεμμένος με τη γυναίκα της ζωής του, θα έχει 3-4 παιδιά και θα έχει μια δουλειά που θα του αποφέρει άνετο εισόδημα 5ψήφιο. Θα ετοιμάζει η γυναίκα του μεσημεριανό γεύμα, θα κάθονται γύρω από το τραπέζι μαζί με τα παιδιά και θα τρώνε σε μια στιγμή οικογενειακής ευτυχίας βγαλμένης από διαφήμιση των ζυμαρικών Μέλισσα.


Μακάρι να ναι 5ψήφιο το εισόδημα....


...Αλλά εγώ το θέλω 9ψήφιο όπως του ΜΠΟΥΡΛΑ
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Και μένα το πρώτο έτσι μου χε βγει...με 39 πυρετό κι ας πόναγε το σώμα.
Στην αρχή δεν φαινόταν κάτι, μετά από 15' αχνοφαινόταν η 2η γραμμή.

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και tests για πολλαπλές γρίπες/κορωνοϊούς.

Περαστικά Ήγκλο και παίρνε κάνα χαπάκι βιταμίνης D + Zinc.

ΚΟΥΝΕΛΕ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΕΤΑ. ΝΑ ΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Ευχαριστώ.

Πρακτικά το έχω ήδη περάσει απλά τα συμπτώματα ήταν τύπου "έχω παιδιά σε προνήπειο και Δημοτικό" οπότε δεν έδωσα σημασία. Λίγο μπούκωμα, λίγο φλέμα, ένα 38,5 για 2-3 ώρες και τέλος. Τα ίδια συμπτώματα είχα και πριν κανα μήνα αλλά δεν έγραψαν τα tests. Τώρα θα το είχα περάσει στο ντούκου αλλά χτύπησε ξαφνικά η δικιά μου ένα 39,6 από το πουθενά οπότε έριξα και εγώ ένα rapid και ορίστε :)

@Epitaph 2Ε του Covid, 3,5Ε το διπλό. Το λέω επειδή κάποιου το πουλανε 6Ε το διπλό... D, Ω3 είναι ψιλομόνιμα στο πρόγραμμα για 6-7 μήνες το χρόνο. Ψευδάργυρο είχα αποθέματα βάσει αιματολογικών οπότε δεν πήρα επιπλέον.
 
Last edited:
Top Bottom