What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
τότε μάλλον περισσότερο εμπιστεύομαι το Project Veritas παρά το Snopes.
ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου ρε συ. Οπως ειναι αναφαιρετο δικαιωμα καποιων αλλων να πιστευουν οτι τα πουλια δεν υπαρχουν αλλα ειναι εγκαθετα ρομποτ. Απλα μην εκπλαγεις οταν σε παιρνει καποιος λιγοτερο στα σοβαρα αν διαφημιζεις την εν λογω πηγη ως αξιοπιστη.

Ποια η γνώμη σου για αυτά που είπε ο ίδιος ο Director? Παγιδεύτηκε; Βάλαν LSD;;
Φαινεται καθαροτατα οτι παγιδευτηκε σε out of context κουβεντα
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Φαινεται καθαροτατα οτι παγιδευτηκε σε out of context κουβεντα

Για εξήγησε λίγο αυτό το «καθαρότατα» και ποιο είναι το «εκτός πλαισίου». Σε πιο πλαίσιο πιστεύεις ότι είπε πως :

Ξέρεις πως ένας ιός μεταλάσσεται;
Ε, ένα απ τα πράγματα που ερευνούμε (ως Pfizer) είναι, «γιατί δεν τον μεταλάσσουμε εμείς, ώστε να επικεντρωθούμε στην παραγωγή εμβολίων που να τον καταπολεμάνε»

Ποιο ακριβώς είναι το πλαίσιο εδώ; Γιατί εγώ τον βλέπω να κάνει χαλαρή κουβεντούλα και να κελαηδάει μόνος του ουσιαστικά.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ποιο ακριβώς είναι το πλαίσιο εδώ;

Οτι γινεται τρολοκουβεντα φαινεται, απο το γελιο του σε φλερταριστικη διαθεση ολη τη διαρκεια της φασης που τα λεει, απο τη γλωσσα του σωματος του, απο τα γελια του συνομιλητη του (που καθαρα τον φλερταρει) και σε πολλα αλλα παραδειγματα στο ολο βιντεο, δεν χρειαζεται να εισαι ο Εβαν γεωργουλακης για να το καταλαβεις.

Τελος θα αποδεικνυοταν ανετα το πλαισιο της κουβεντας αν δεν ηταν edited το video (εβδομο δευτερολεπτο προς 8).

Αντ'αυτου κανει μπαμ οτι ειναι κομμενο με τετοιο τροπο για να προκαλεσει εντυπωσεις, να υποστηριχθει το sensational τιτλακι και να αμολυθουν καθε ειδων ανθρωποι που ψαχνουν ευκαιρια να επιβεβαιωσουν τη λανθασμενη οπτικη τους για τον εμβολιασμο γενικως (δεν αναφερομαι σε σενα, εννοω τους antivaxxers που βγαζουν βιντεακια κκαι ιστοσελιδες στυλ πρωτοθεμα που βγαζουν τρελα φραγκα απο κλικς ευκολοπιστων)

καλη ωρα:

1674851156225.png
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
ξευρω οτι μιλατε σοβαρα και πραγματικα σχωρεστε με, αλλά διαβασα για φλερτακι και ειδα κυριως λιγο απ το δευτερο βιντεο (δειτε το. σχεδον τρολλια απο μονο του. ελπιζω να ειναι, εδω που τα λεμε) κι εχω να πω:

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

κι επισης οτι ο τζορντον τριστον γουωκερ ειναι τρελλη, ευθυμη και βαθια προβληματικη ψυχολογικα χιονονιφαδα κι οτι τον λατρευω.
εχετε κι αλλα βιντεακια του?
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Οτι γινεται τρολοκουβεντα φαινεται, απο το γελιο του σε φλερταριστικη διαθεση ολη τη διαρκεια της φασης που τα λεει, απο τη γλωσσα του σωματος του, απο τα γελια του συνομιλητη του (που καθαρα τον φλερταρει) και σε πολλα αλλα παραδειγματα στο ολο βιντεο, δεν χρειαζεται να εισαι ο Εβαν γεωργουλακης για να το καταλαβεις.

Τελος θα αποδεικνυοταν ανετα το πλαισιο της κουβεντας αν δεν ηταν edited το video (εβδομο δευτερολεπτο προς 8).

Αντ'αυτου κανει μπαμ οτι ειναι κομμενο με τετοιο τροπο για να προκαλεσει εντυπωσεις, να υποστηριχθει το sensational τιτλακι και να αμολυθουν καθε ειδων ανθρωποι που ψαχνουν ευκαιρια να επιβεβαιωσουν τη λανθασμενη οπτικη τους για τον εμβολιασμο γενικως (δεν αναφερομαι σε σενα, εννοω τους antivaxxers που βγαζουν βιντεακια κκαι ιστοσελιδες στυλ πρωτοθεμα που βγαζουν τρελα φραγκα απο κλικς ευκολοπιστων)

καλη ωρα:

View attachment 4918

Μπα...

Καταρχάς αν τα λεγε έτσι στην πλάκα και έκοψαν τόσα πολλά που τον αθωώνουν, δεν βρίσκω το λόγο να κάνει σαν υστερικιά στο 2ο βίντεο. Θα έλεγε απλά «δείτε ακριβώς τι είπα και θα δείτε ότι είμαι μια χαρά». Ή στην τελική τους κάνει μήνυση και απαιτεί στο δικαστήριο να παικτεί όλο το βίντεο για να δούμε την αλήθεια.
Αντ' αυτού μόνο που δεν κωλοδαχτύλιαστηκε ο ίδιος (σαν τον ϊγκυ Ποπ στις μεγάλες πρέζες του)....
Πήγε μόνος του να χτυπήσει το κεφάλι του και πήγε να κλέψει και να σπάσει το τάμπλετ του άλλου ΠΑΓΙΔΕΥΤΗ :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:.

Κάποιος που δεν έχει χεσμένη τη φωλιά του, δεν αντιδράει έτσι. Ειδικά αν είναι πάνω από 25 χρονών.

Btw τυχαίως πάτησα να δω για την εγκυρότητα του Snopes.
Λέω λοιπόν, «ας δούμε τι λέει για τα 72 φύλα... Καταρρίπτει κάνα άρθρο που λέει ότι έχουμε Φλούιντ-Τζέντερ, Τζέντερ-Νούτραλ, Πανσέξουαλ και άλλα 69 φύλα;»
Ε λοιπόν βρήκα μόνο fact checking σε άρθρα που είχαν γραφτεί από άτομα που υπερασπίζονταν την θέση των 2 φύλων, «καταρρίπτοντας» ως ψευδείς κάποιες ειδήσεις του τύπου :

1674852864564.png

Αλλά ένα Φακτ-Τσέκι που να λέει «ώπα ρε φίλε...33 φύλα, πανσέξουαλ, ιντίγκοσέξουαλ κλπ...Τι μαλακίες λέτε; FALSE!», δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

Και κάπως έτσι έφτασα στο



1674853026940.png

και κάπως έτσι κατάλαβα και ότι το Merriam-Webster (που λέγαμε και δω πριν κάτι μήνες), ουσιαστικά δεν είναι λεξικό, αλλά ένα άθλιο όχημα ατόμων με πολλαπλές ψυχασθένειες που πιστεύουν πως επειδή αλλάζεις/προσθέτεις ετυμολογίες, αυτό τις επισημοποιεί και πρέπει να χρησιμοποιούνται παγκοσμίως. «Το γράφει το λεξικό» άλλωστε.

They λοιπόν, τζέντερ νούτραλ πρόναουν. και λέξη της χρονιάς 2019.

facts my bros.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
@Epitaph φιλαρακι, αφου εισαι τοσο καλος ερευνητης. Analyse this.

Εφαγα μια καψα να φτιαξω καφε γνωστης εταιριας στιγμιαιου καφε. Η τρελα της στιγμης. Ο συγκεκριμενος τυπου καφε μου αρεσει με μερικες σταγονες γαλακτος. Κοιταζω στα ντουλαπια και οπως ειναι φυσικο, δεν βρηκα. Ξεκιναω την ελληνικη μεθοδο. Θα βρω ακομα και αν δεν υπαρχει. Τα φερνω ολα τουμπα και αδειαζω συρταρια και ντουλαπια.
Βρηκα ενα μικρο γαλατακι, μεριδα για τον καφε. Γνωστης εταιριας που μεγαλωσε γενιες και γενιες ελληνων.
Κοιταζω για ημερομηνια ληξης αλλα δεν υπαρχει. Ξερω οτι ειναι παλιο το γαλατακι. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι απλα παλιο ( 5 χρονια) ή πολυ παλιο (10 χρονια).
Κοιταζω αν υπαρχει ενδειξη για παστεριωμενο ή αποστειρωμενο. Τιποτα.

Το ανοιγω και βαζω μερικες σταγονες στον καφε μου. Το υπολοιπο το αφηνω, ανοιχτο και εκτος ψυγειου, για αλλη φορα.
Την αλλη μερα αγορασα ενα διχτακι με μεριδες καφε. Ιδια εταιρια. Ανοιγω ενα, βαζω σταγονες στον καφε και το αφηνω ανοιχτο, εκτος ψυγειου. Περιπου 10 μερες περασαν και ειπα να φτιαξω ενα καφεδακι. Προσεξα οτι ξεχνουσα καποια γαλατα, ανοιχτα. Βρηκα αυτο που δεν ηξερα αν η ληξη του ηταν π.Χ ή μ.Χ. Με περιμενε ανοιχτο και εκτος ψυγειου, για 10+ μερες.
Το εβαλα στον καφε μου και δεν επαθα τιποτα. Οχι 3-4 σταγονες αλλα το υπολοιπο της καψουλας.
Να σημειωσω οτι δεν ειχε ιχνη αλλοιωσης. μυρωδια, ξινιλα και δεν ειχε μεσα χαλικια. Ουτε με τα αλλα γαλατακια που ξεχασα ανοιχτα, καθολου αλουμινακι για καπακι, με ενοχλησαν. Ξεκινησα να ριχνω ολο το περιεχομενο επειδη ηταν ανοιχτα για πολλες ημερες. Δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση και να ξες, τα γαλατα ειναι πολυ επικινδυνο πραγμα. Μεχρι σαρκοφαγα βακτηρια μπορουν να αναπτυξουν.

EDIT
Θα ηθελα μια ειδηση απο ακροδεξια πηγη που να βγηκε αληθινη, ξερεις τωρα, ελευθερη ωρα κτλ

Τι γινεται; ξαμολυσου.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
EDIT
Θα ηθελα μια ειδηση απο ακροδεξια πηγη που να βγηκε αληθινη, ξερεις τωρα, ελευθερη ωρα κτλ

Τι γινεται; ξαμολυσου.

Αν και μόνο για τα γραφικά πρωτοσέλιδα είχα γνωστή την Ελεύθερη Ώρα, τελικά έπεσε διάνα σε κάποιες πραγματικές ειδήσεις :

1674854817219.png


28025593.jpg

Και όντως η συμβουλή που έδιναν οι γιατροί και το κράτος ήταν 6μηνες αναμνηστικές δόσεις, γιατί χάνεται η ανοσία...

Ρε μήπως να αρχίσω να διαβάζω Ελεύθερη Ώρα;;;

EloraI.jpg


Εdit : όσο για το παράδειγμα/παραλληλισμό με τα σαπάκια γαλατάκια σου... Φέρε μου κόπρανα και ούρα να στα αναλύσω να σου πω αν έβγαλες παράσιτα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
: όσο για το παράδειγμα/παραλληλισμό με τα σαπάκια γαλατάκια σου... Φέρε μου κόπρανα και ούρα να στα αναλύσω να σου πω αν έβγαλες παράσιτα.
Απο την Αφρικη ηρθα, εννοειται οτι ξερω τα συμπτωματα και πλας, εχω κανει εξετασεις για αυτο.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ξεκινησα να γραφω απαντηση στο
Μπα...
ομως πιο κατω ειδα το
Ελεύθερη Ώρα
και το
πραγματικές ειδήσεις
να βγαινει unironically στην ιδια φραση και αρχισα να αναρωτιεμαι για τις επιλογες της ζωης μου που με εφεραν ως εδω.

@Epitaph μου δημιουργησες υπαρξιακη κριση και γιαυτο σε ευχαριστω. Μενω ταπεινωμενος και σου παραχωρω τη κουβεντα ως θριαβευτη της.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Άρα Θαξ, διαφωνείς με τα άρθρα/ειδήσεις που έβγαλε η Ελεύθερη Ώρα, ότι «Ο κορωνοιός κολλάει και με το εμβόλιο» (πρώτη είδηση στο «κλικμπεητ εξώφυλλο») και ότι «Τα εμβόλια είναι ουσιαστικά άχρηστα στους 6 μήνες».

Οκ χαίρομαι που διαφωνείς... Αλλά κοίτα...είναι αυτό που έλεγες...Εσύ μπορεί να διαφωνείς, αλλά το χουν παραδεχθεί μέχρι και οι πέτρες ότι συμβαίνουν και τα 2.

Μάλλον η επιθυμία σου να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, και ότι η Ελεύθερη Ώρα πάντα κάνει λάθος, ακυρώνει κάθε ίχνος λογικής και γεγονότος.

Ευχαριστούμε για τα 2 σεντς σου όμως!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Ρε @Epitaph, που εχεις μπλεξει βρε αγορι μου;
Εννοειται οτι μπορεις να κολλησεις και με το εμβολιο. Αυτο συμβαινει με ολα τα εμβολια και δεν το λεει μονο το wiki.
Εχεις καποιο ακροδεξιο αρθρο που να υποστηριζει οτι δεν κολλανε οι εμβολιασμενοι; γενικα, οχι μονο covid.
Με την ταχυτητα των μεταλλαξεων του ιου, ετσι και αλλιως, το εμβολιο γινεται ομπψωλετ.
Ποια μεταλλαξη να φτιαξουν; σε ποσο χρονο; με ποση διαρκεια; μεχρι να εξαπλωθει η εταιρικη μεταλλαξη, θα εμφανιστει καποια αλλη. υπαρχει λογος να φτιαξουν μια ακομα; μεσα στις τοσες;
Τι μεταλλαξη να φτιαξουν; που να αρρωσταινεις χειροτερα; Εχουμε φτασει στην ενδημικη περιοδο και οι ανθρωποι εχουν κολλησει, εχουν εμβολιαστει, εχουν κολλησει και εμβολιαστει.
Δεν ξερω αν παρατηρησες οτι εχουν σταματησει τα lockdown, ακομα και στην Κινα.
Η ωρα της αληθειας ελεγε οτι με τα lockdown θα χασουμε για παντα τα δικαιωματα μας. Ελεγε και οτι στην κηδεια του δηθεν βασιλια, εμφανιστηκε ο Παλαιολογος. Εχει πει και οτι οι μασωνοι πινουν αιμα απο μωρα που κλεβουν απο τα μαιευτηρια. Οι ακροδεξιοι εχουν πει οτι μας κυβερνανε σαυρες, οτι το 5G θα μας κανει ζομπι και θα ελεγχουν το μυαλο μας με το wifi.
Εχουν πει 40 εκατομμυρια μαλακιες και εσυ ψαχνεις να βρεις το 1 σωστο που ειπαν.
Κοιτα την στηλη με τα ζωδια. Κατι σωστο θα βγει απο εκει.

Λες να εχει καποιος τοσο μεγαλη εμπιστοσυνη στο ιντερνετ, ωστε να βγει να πει τετοια πραγματα σε video chat;
Αυτα τα πραγματα τα συζητανε μονο μεταξυ τους και πισω απο κλειστες πορτες. Σε συναντησεις που δεν εμαθες ποτε οτι εγιναν.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Ρε κούνελε ποιο είναι το πρόβλημα;
Μου ζήτησες να σου βρω μια είδηση από ακροδεξιά πηγή (π.χ. Ελεύθερη Ώρα) που να βγήκε αληθινή.
Είπες ειρωνικά ότι δεν θα βρω, προτρέποντας με να «ξαμολυθώ». Από απορία λοιπόν, έψαξα, σου βρήκα 2. Και οι 2 συμπτωματικά για τα εμβόλια. Τα άλλα πρωτοσέλιδα γενικά ήταν «ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΑΣ ΓΑΜΑΜΕ», «ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΠΟΥΤΑΝΑ ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΓΛΕΝΤΗΣΟΥΜΕ» και τα άλλα μισά για «Προφητείες του Πατήρ Παισίου που εκπληρώνονται» (λολ).

Το θέμα όμως ότι ακόμα και σε αυτή την σάπια φυλλάδα, βρήκα 2 ειδήσεις που ήταν αληθείς.
Αυτό μου ζήτησες, αυτό σου βρήκα. Εσύ ισχυριζόσουν ότι θα βρω τίποτα.
Και σημείωση : Στα εξώφυλλα προφανώς βάζουν τα πιο κλικμπεητ για να χτυπάνε στο μάτι και να αγοράζουν. Δεν θα βάλουν «Ο Γεωργιάδης πήγε στη Λαχαναγορά του Ρέντι για έλεγχο τιμών».
Τώρα όλα τα άλλα που λες, για το πόσες ψευδείς ειδήσεις έχουν πει, δεν έχει και πολλή σημασία σε αυτό που εσύ μου ζήτησες να κάνω.
Γιατί εσύ τώρα πας να δικαιολογήσεις γιατί και πως η Ελεύθερη Ώρα είχε δίκιο, δεν καταλαβαίνω. Μάλλον πόνεσε που ήσουν τόσο ειρωνικός και ξερόλας και απεδείχθη ότι έκανες λάθος.

Τώρα όσον αφορά το video chat, η δικιά μου εντύπωση ήταν ότι δεν κατάλαβε ότι παρακολουθόταν/καταγραφόταν. Τουλάχιστον από το 2ο βίντεο αυτό κατάλαβα. Μπορεί να μην είδα/άκουσα κάτι όμως σε όλο το βίντεο και να το δήλωσε. Περιμένω τις ενδείξεις με τις οποίες εσύ κατάλαβες ότι ο εν λόγω Director της Pfizer όντως μίλαγε σε βίντεο τσατ.

Εdit
Btw πάτησα τώρα να το ξαναδώ

1674888093975.png

Surprise surprise...
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
@Epitaph Αυτη η απαντηση θα ειναι η τελευταια που θα σου δωσω, για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θεμα.
Δεν ειχα διαθεση ειρωνικη αλλα με υφος αστειο (προσπαθω να ειμαι φυσιολογικος) ζητησα πληροφοριες για το γαλα που δεν ληγει και δεν χαλαει εξω απο το ψυγειο.

Απορριπτεις εν ριπη οφθαλμου οτιδηποτε ειναι εναντια σε αυτα που πιστευεις. Θεωρεις το wiki ψευτικη πηγη πληροφορησης ομως, απο κατω, υπαρχει βιβλιογραφια, που δεν ειναι του wiki και δεν ειναι του bot που εγραψε το λημμα.
Το wiki δεν ειναι κακο σημειο εκκινησης για να βαλεις σε μια σειρα τις πληροφοριες.
Εννοειται οτι για θεματα που μας προβληματιζουν, θα δουμε ολες τις πλευρες και θα κανουμε μια ερευνα.
Επειδη η επιδημια ειναι θεμα επιστημονικο θα ξεκινησεις με wiki, ναι, με wiki, επειδη απο κατω, θα εχει την επιστημονικη βιβλιογραφια. ΔΕΝ θα πας στην ωρα της αληθειας, στο μακελειο, στο βιογραφικο του Τραμπ.

Σου απαντησα οτι εμβολιασμενος δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να νοσησεις. Επειδη το ειπε η Ελευθερη ωρα, δεν σημαινει οτι λενε αληθειες. Αυτη η πληροφορια ειναι η πιο σημαντικη για αυτα που λες.

Οταν η Ελευθερη ωρα ειπε οτι τα εμβολια εχουν 6 μηνες διαρκεια, το ειπε με υφος, μας κοροιδευουν.
Το ειπα και σε μια γυναικα, προχθες, για να δει τον ομορφο ψυχικο κοσμο του κουνελου.
Ειναι του χιονιου σου το στολιδι αληθινο ή ειναι ψευτικο το χιονι;


Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω, δεν υπαρχει λογος. Μια συζητηση πρεπει να χτιζεται και οχι να τρεχει απο θεμα σε θεμα.
Αν κατανοησεις αυτα τα βασικα ΙΣΩΣ και να συνεχισω τον διαλογο.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
@Epitaph Αυτη η απαντηση θα ειναι η τελευταια που θα σου δωσω, για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θεμα.
Δεν ειχα διαθεση ειρωνικη αλλα με υφος αστειο (προσπαθω να ειμαι φυσιολογικος) ζητησα πληροφοριες για το γαλα που δεν ληγει και δεν χαλαει εξω απο το ψυγειο.

Απορριπτεις εν ριπη οφθαλμου οτιδηποτε ειναι εναντια σε αυτα που πιστευεις. Θεωρεις το wiki ψευτικη πηγη πληροφορησης ομως, απο κατω, υπαρχει βιβλιογραφια, που δεν ειναι του wiki και δεν ειναι του bot που εγραψε το λημμα.
Το wiki δεν ειναι κακο σημειο εκκινησης για να βαλεις σε μια σειρα τις πληροφοριες.
Εννοειται οτι για θεματα που μας προβληματιζουν, θα δουμε ολες τις πλευρες και θα κανουμε μια ερευνα.
Επειδη η επιδημια ειναι θεμα επιστημονικο θα ξεκινησεις με wiki, ναι, με wiki, επειδη απο κατω, θα εχει την επιστημονικη βιβλιογραφια. ΔΕΝ θα πας στην ωρα της αληθειας, στο μακελειο, στο βιογραφικο του Τραμπ.

Σου απαντησα οτι εμβολιασμενος δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να νοσησεις. Επειδη το ειπε η Ελευθερη ωρα, δεν σημαινει οτι λενε αληθειες. Αυτη η πληροφορια ειναι η πιο σημαντικη για αυτα που λες.

Οταν η Ελευθερη ωρα ειπε οτι τα εμβολια εχουν 6 μηνες διαρκεια, το ειπε με υφος, μας κοροιδευουν.
Το ειπα και σε μια γυναικα, προχθες, για να δει τον ομορφο ψυχικο κοσμο του κουνελου.
Ειναι του χιονιου σου το στολιδι αληθινο ή ειναι ψευτικο το χιονι;


Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω, δεν υπαρχει λογος. Μια συζητηση πρεπει να χτιζεται και οχι να τρεχει απο θεμα σε θεμα.
Αν κατανοησεις αυτα τα βασικα ΙΣΩΣ και να συνεχισω τον διαλογο.

@lelos kounelos
Λάθος. Δεν απορρίπτω κατευθείαν πράγματα που είναι ενάντια σε αυτά που πιστεύω. Γενικεύεις.
Δεν θεωρώ το wikipedia, εν γένει, ψεύτικη πηγή πληροφόρησης. Πάλι γενικεύεις.

Το πρόβλημα με το Wikipedia είναι το εξής :
Απο κάτω δεν υπάρχει βιβλιογραφία, αλλά ΓΕΝΙΚΑ πηγές. Στην ουσία σύνδεσμοι στους οποίους αναφέρονται τα εκάστοτε «γεγονότα» που ποστάρουν μέσα στο wikipedia γενικά. Κάποια μπορεί να ναι από βιβλιογραφία, τα περισσότερα δυστυχώς ΟΧΙ.
Κάποια είναι από άρθρα (είτε στο ίντερνετ, είτε έντυπα, κάποια αυτά μιλάνε για γεγονότα, κάποια αλλά για απόψεις) κάποια βίντεο (πάλι το ίδιο) και μερικές πηγές θα τα είναι όντως από βιβλία.
Για παράδειγμα είναι Δεκέμβρης του 2020 και κάνω edit στο wikipedia και γράφω : «με τα 4 εμβόλια που ετοιμάζονται, προστατευόμαστε από COVID ενεργοποιώντας την ανοσία ένα μήνα μετά τον εμβολιασμό (το χρονικό όριο για να «πιάσουν» τα εμβόλια λολ) . Μετά τον ένα μήνα δεν κολλάμε και δεν νοσούμε γενικά, αλλά να περάσει ο ένας μήνας προσέχουμε» και από κάτω στις πηγές παραθέτω το αντίστοιχο βίντεο που Έλληνες γιατροί το έλεγαν (σε ελληνικές εκπομπές).
Αυτό που έγραψα λοιπόν στο wikipedia, έχει πηγή από κάτω. Είναι αλήθεια τελικά; Όχι όπως αποδείκτηκε (και ακόμα και τότε κάποιοι γιατροί λέγανε ότι θα κολλάς και ας έχεις κάνει το εμβόλιο, αλλά εγώ επέλεξα να βάλω την πηγή που ήθελα).
Είναι κάτι δεδομένο λοιπόν, επειδή υπάρχει στο wikipedia με την πηγή; ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ.
Απλό το κόνσεπτ, και δεν ξέρω πως ένας φτασμένος χρήστης υπολογιστών τόσα χρόνια, έχει απλοποιήσει τόσο τα πράγματα στο μυαλό του, ώστε να μην το συνειδητοποιεί.
Ακόμα και έχοντας τις πηγές εκεί και είναι τελείως επιστημονικές και όχι πηγές σε φάση «hey διαβάσαμε μια έρευνα της Pfizer, οπότε, hey , είναι λετζίτ», είναι πάλι πιθανό να διαψευστεί κάτι (αυτό πιο σπάνιο).
Το λάθος σου λοιπόν εδώ ήταν :
α) Ότι μπέρδεψες τις πηγές με τη βιβλιογραφία (μικρό λάθος)
β) Ότι θεωρείς «αφού μια είδηση μπορεί να χει πηγές, είναι αληθινή» (βασικότατο λάθος).

Και μιας και πιάσαμε το θέμα των πηγών.

Μου ποστάρει λοιπόν ο Θαξ ότι το Project Veritas είναι Far Right. Την αιτιολόγηση δεν κατάλαβα ακριβώς. Έχουν χορηγούς την KKK ή ξέρω γω τίποτα Oath Breakers; Δεν είδα κάτι τέτοιο σε αυτά που έστειλε. Ποια οργάνωση απ αυτές που χρηματοδοτούν το Project Veritas είναι ΦΑΣΙΣΤΕΣ (λολ) γουστάρουν να δέρνουν πάκιζ; Διαφωτίστε με γιατί δεν τα ξέρω.
Μήπως οι ίδιοι στο Project Veritas ποστηρίζουν ολοκληρωτικές ιδεολογίες ή «έξω όλοι οι μετανάστες» ή «ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ στους Ανάπηρους που τρώνε επιδόματα από το κράτος»; Όχι...
Υποθέτω το να ψηφίζουν 1000 τυχαία άτομα στο site για το που βρίσκεται ιδεολογικά το Project Veritas είναι αρκετό :ROFLMAO: :ROFLMAO:.
Άρα το που στέκεται ιδεολογικά ένα μέσο ενημέρωσης, αφήνεται αποκλειστικά στην ψήφο μερικών ατόμων στο ίντερνετ...
1ο Λάθος.


Δεύτερον.

Αν πάμε στη σελίδα του mediafactcheck για το Project Veritas βλέπουμε αυτό :


1675233347232.png

3 ιστορίες που ισχυρίζονται ότι λέγαν ψέμματα
2 που ήταν αληθείς αλλά ήταν παραπλανητικές,
1 που δεν είχε αποδείξεις και
1 που «δεν ξέρουμε το πλαίσιο της/ είναι ανακριβής».

Ας το αναλύσουμε λίγο όμως. Θα μιλήσω μόνο με αυτά που εγώ έχω ασχοληθεί και έχω αφιερώσει ώρες έρευνας καθώς η τελευταία είδηση π.χ. για τον Beto και την Jody δεν με ενδιαφέρουν.
Πρώτη είδηση :
«Τα παιδιά δεν χρειάζεται να πάρουν εμβόλιο, και οι μακροπρόθεσμη ασφάλεια των εμβολίων είναι σε αμφιβολία».
Δηλαδή ξέρουμες τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες των εμβολίων;; Σίγουρα όχι.
Δηλαδή τα παιδιά πρέπει να κάνουν εμβόλιο για COVID; Μόνο αν είναι εξαιρετικά παχύσαρκα και όχι απλά υπέρβαρα ή πολύ ειδικές περιπτώσεις με άλλες χρόνιες ασθένειες.
Αλλά ναι, ΓΕΝΙΚΑ τα παιδιά όπως αποδείχθηκε δεν χρειαζόταν να κάνουν εμβόλιο.
Κάθε χρόνο τα παιδιά στα σχολεία αρρωσταίνουν είτε με γρίπη, είτε πιάνουν ωτίτιδες και 500 άλλες αρρώστιες. Εγώ μίλαγα με 30 παιδιά μέσα στα 3 χρόνια της πανδημίας. Πιάσαν όλοι κόβιντ, κανείς από τους ανεμβολίαστους δεν πήγε νοσοκομείο, κανείς τους δεν είχε long covid.

Πάει αυτό.
Πάμε τώρα στο ότι :
Αν νοσήσεις φυσικά από COVID τα αντισώματα που θα πάρεις είναι ίσως καλύτερα από τον εμβολιασμό.
Αυτό είναι αληθές, λένε αλλά παραπλανητικό.
Είναι αληθές γιατί στη φυσική νόσηση, έχεις και συστημική/συστηματική ανοσία ΚΑΙ τοπική ανοσία στα μέρη του σώματος που θα σε χτυπήσει περισσότερο (συνήθως μύτη, λαιμό κλπ), Επομένως μετά έχεις για αρκετό καιρό λεμφοκύτταρα σε κείνα τα μέρη που βοηθούν στην ανοσία.
Αυτό υπενθυμίζω ότι είχε διαψευσθεί από διάφορους ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΥΣ (βλ. Βασιλακόπουλο και μάλιστα

Κάτι που δεν έχεις με τα εμβόλια. Τα εμβόλια παρέχουν μόνο συστημικη ανοσία.
Παραπλανητικό είναι γιατί μπορεί να υποννοηθεί από κάποιους «ε ας πιάσω κοβιντ, να πάρω φυσικά αντισώματα» και ότι έτσι υπάρχει ο κίνδυνος να το περάσει σοβαρά, ενώ με τα εμβόλια παρέχεται ανοσία κατευθείαν και δεν νοσείς.


Αν πάμε στο αντίστοιχο του CNN π.χ. :


1675237747714.png

1675237796831.png

εδώ έχουμε
5 τελείως ψευδείς ειδήσεις όπως ισχυρίζονται (τη μία την διόρθωσαν αφού λογικά τους έκραξε η πλάση)
1 Mostly False
1 είδηση με χαμηλή επιστημονική αξιοπιστία.

Εδώ βέβαια δεν έχει σημασία αν το CNN έχει 2 παραπάνω ψευδείς ειδήσεις από το Project Veritas. Η γενική αξιοπιστία του CNN είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ με του Project Veritas. :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
H διαφορά είναι ότι το CNN ανοίγει παραρτήματα σε Ελλάδα και οι ειδήσεις του δημοσιοποιούνται πάντα ως «γεγονότα», ενώ οι ειδήσεις που βγάζει το Project Veritas δεν παίζουν πουθενά, γιατί «δεν μπορεί, είναι δεξιό , άρα φέηκ νουζ». Κοζ , φακ λότζικ.
Δείξε μου ένα ελληνικό κανάλι που τόσες μέρες μετά, ΑΝΕΦΕΡΕ το γεγονός έστω ως Ψευδή Είδηση.


Bonus video με τον Bill Gates να δηλώνει ότι τα εμβόλια έχουν 3 αρνητικά (στο 54:20):


1) Δεν απαγορεύουν τις μόλυνσεις (ότι σας έλεγα τον Σεπτέμβρη του 2021 για την ματαιότητα της ανοσίας της αγέλης)
2) Δεν είναι ευρεία (δεν πιάνουν όλες τις παραλλαγές/στελέχη)
3) Έχουν πολύ μικρή διάρκεια, ειδικά στους ηλικιωμένους.

Προσωπικά αν είχαν αυτά τα 3 και ήταν κλασικής τεχνολογίας (είπαμε : άγνωστες μακροπρόθεσμες συνέπειες/παρενέργειες και υψηλότερος κίνδυνος βραχυπρόθεσμων παρενεργειών από τα κλασσικά) θα χα πάει καρφωτός στο νοσοκομείο να το κάνω.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Προσωπικά αν είχαν αυτά τα 3 και ήταν κλασικής τεχνολογίας (είπαμε : άγνωστες μακροπρόθεσμες συνέπειες/παρενέργειες και υψηλότερος κίνδυνος βραχυπρόθεσμων παρενεργειών από τα κλασσικά) θα χα πάει καρφωτός στο νοσοκομείο να το κάνω.
Σε εχασα εδω. Astra και Novovax ειναι κλασικης μη mRNA εμβολια.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Σε εχασα εδω. Astra και Novovax ειναι κλασικης μη mRNA εμβολια.

Της Άστραζένεκα εννοείς που καταργήθηκε σιωπηρά, γιατί «ΤΗΣ ΦΑΗΖΕΡ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ 95% ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ» , αλλά όλοι ξέραμε ότι της Άστραζένεκα προκαλούσε περισσότερες παρενέργειες; Novovax είχαμε στην Ελλάδα; Δεν νομίζω.

Προφανώς κάπου τα σκατώσανε μάλλον! Κλασσικά εννοώ αυτά που δεν είναι για ιούς γρίπης/κορόνωιούς που κάνουν πια κάθε χρόνο.

Το Νόβοβαξ δεν το χω ψάξει. Τι παρενέργειες είχε; Ή ήταν της Τζόνσον αυτό;
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Astra χτυπησε μεγαλη μεριδα κοσμου ανω των 60. Μια χαρα το εβρισκες, το εκανα και φιλοι 30+ ηλικια. Το Novovax ειχε παιξει σε καποια εμβολιαστηκα, οχι σε πολλα.
 
Top Bottom