What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Ετσι όπως τα λέτε, τα παιδιά είναι ένα midlife health check για γονείς κυρίως άνω των 30.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ο παιδικός είναι το μεγαλύτερο immunization clinic. Αποκτάς τα πρώτα εφόδια για όλες τις μετέπειτα ασθένειες της ζωής σου!
Μέχρι το Πάσχα είναι πάντως το θέμα. Μέτα έχετε ήδη περάσει τα πάντα, φτιάχνει και ο καιρός και είναι καλύτερα τα πράγματα
Ετσι μου λενε ολοι αλλα η ανοιξη ειναι πολυ μακρια. Ψαχνω να βρω μια μεση λυση με νταντα και παιδικο αλλα μου βγαινει ο μηνας μια rtx3090.
Οποτε παμε για γιαγια κ παιδικο.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ναι. Πάει 1000άρικο πάγιο έξοδο ο παιδικός full-time (που δεν υπάρχει και μεγάλη επιλογή για δύο εργαζόμενους με εντελώς αλλοπρόσαλλες βάρδιες). Υπάρχει μία μικρή επιδότηση ωρών μετά τα 2 έτη, αλλά συνήθως η επιλογή είναι είτε χάνεις μισθό για να είσαι σπίτι, είτε δουλεύεις για να βλέπει κάποιος άλλος τα παιδιά σου.

Συνήθως επιλέγεις το δεύτερο, γυρίζουν άρρωστα, παίρνεις γονεϊκή (απλήρωτη) άδεια, κολλάς κι εσύ, προσέχεις τα παιδιά σου, πληρώνεις και τον παιδικό. Για κάποιο λόγο νιώθω λίγο μλκς τώρα που τα γράφω. :ROFLMAO:
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ναι. Πάει 1000άρικο πάγιο έξοδο ο παιδικός full-time (που δεν υπάρχει και μεγάλη επιλογή για δύο εργαζόμενους με εντελώς αλλοπρόσαλλες βάρδιες). Υπάρχει μία μικρή επιδότηση ωρών μετά τα 2 έτη, αλλά συνήθως η επιλογή είναι είτε χάνεις μισθό για να είσαι σπίτι, είτε δουλεύεις για να βλέπει κάποιος άλλος τα παιδιά σου.

Συνήθως επιλέγεις το δεύτερο, γυρίζουν άρρωστα, παίρνεις γονεϊκή (απλήρωτη) άδεια, κολλάς κι εσύ, προσέχεις τα παιδιά σου, πληρώνεις και τον παιδικό. Για κάποιο λόγο νιώθω λίγο μλκς τώρα που τα γράφω. :ROFLMAO:
Ετσι οπως αισθανομαι και εγω. Σκεπτομαστε Λονδινο διοτι η γυναικα μου δουλευε 10 χρονια εκει και μπορει να ξαναγυρισει λογω της τραπεζας που δουλευει αλλα χρειαζομαστε καλη αυξηση μονο και μονο για το παιδικο σταθμο και το σπιτι. Προς το παρον Αθηνα μεχρι να πιασουμε τη καλη αυξηση.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Ο @Northlander απαντησε στην απορια μου. Γιατι παει ο κοσμος στο Λονδινο; Επειδη ειστε τρελοι και σας αρεσει η ποικιλια στον πονο. Εγω πηγα ΜΙΑ φορα, για δουλεια. Εφυγα και δεν ξαναπαταω εκει περα ναπουμε. Πως ζουν εκει οι ανθρωποι;
Η δουλεια ηταν καλη αλλα το πακετο να ζεις εκει ειναι απο το ντιπγουεμπ.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Ετσι οπως αισθανομαι και εγω. Σκεπτομαστε Λονδινο διοτι η γυναικα μου δουλευε 10 χρονια εκει και μπορει να ξαναγυρισει λογω της τραπεζας που δουλευει αλλα χρειαζομαστε καλη αυξηση μονο και μονο για το παιδικο σταθμο και το σπιτι. Προς το παρον Αθηνα μεχρι να πιασουμε τη καλη αυξηση.
Η άβολη στιγμή της ημέρας που διαβάζεις ότι μένει κάποιος Αθήνα γιατί είναι φτηνή :(
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Η άβολη στιγμή της ημέρας που διαβάζεις ότι μένει κάποιος Αθήνα γιατί είναι φτηνή :(
Αν εισαι σε ιδιοκατοικηση και παιρνεις μισθο απο τηλεργασια εξωτερικου (δε μιλαω για τα παιδια απο πανω συγκεκριμενα), ειναι φτηνη :sneaky:
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Ο @Northlander απαντησε στην απορια μου. Γιατι παει ο κοσμος στο Λονδινο; Επειδη ειστε τρελοι και σας αρεσει η ποικιλια στον πονο. Εγω πηγα ΜΙΑ φορα, για δουλεια. Εφυγα και δεν ξαναπαταω εκει περα ναπουμε. Πως ζουν εκει οι ανθρωποι;
Η δουλεια ηταν καλη αλλα το πακετο να ζεις εκει ειναι απο το ντιπγουεμπ.
Είμαι σίγουρος ότι εάν έχεις κανένα εκατομμύριο ευρώ ετήσιο εισόδημα, θα είναι καταπληκτική πόλη
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Για αυτό ΔΕΝ μένω στο Λονδίνο. Η ακίνητη περιουσία εκτοξεύθηκε λόγω του finance sector στο City. Τώρα απλά δεν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Είμαι σίγουρος ότι εάν έχεις κανένα εκατομμύριο ευρώ ετήσιο εισόδημα, θα είναι καταπληκτική πόλη

Επειδη δεν εχεις ζησει στην Λουσακα. Με μισθο που ηταν ιδιος με μισθο υπουργου. εκλαιγα οποτε εβαζα το χερι μου στην τσεπη. Μπορεις να ζησεις με λιγοτερα αλλα οι επιλογες ειναι φρικτες για να κανεις κατι τετοιο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εγινε ηδη και λεγεται Σπατα, Λουτσα κλπ :)

Παρα εξω ειναι deep space. Μονο ο Picard και το Event Horizon πανε εκει.
υποτίθεται με το τρένο και το Αίγιο 2 ώρες δρόμος θα ήταν και λιγότερο... με τις τιμές, τις καθυστερήσεις και την τραγική πρόσβαση στον σταθμό... άσε πάρε ΚΤΕΛ. Πάει το προάστιο της Αττικής.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εγω σας προτεινω να δωσετε λιγο χρονο στην σειρα walking dead. Θα παρετε ιδεες για την επιβιωση σας.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εφτασε ο καιρος οπου οι ανθρωποι θα θελουν να κολησουν κοβιντ.

 
Top Bottom