What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Crusader Kings III

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Ξεκίνησα με ένα ότι ναναι βασίλειο στην Ιρλανδία και μέσα σε ένα χρόνο μου την είχαν πέσει και end game :p

Screenshot_20200903_042807.jpg

Γενικά δεν με δυσκόλεψε καθόλου όπως νομίζω δεν θα δυσκολέψει και όποιον έπαιζε το προηγούμενο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
τελικά μπήκα γρήγορα ξανά στο πνεύμα του παιχνιδιού.
Ξανά load από προηγουμενη θέση και παντρεύω το γιό με την κόρη του γειτονικού βασίλεια Meath, μετά δηλώνω υποταγή και πλέον αφού έχω εξασφαλίσει μια σχετικά καλή συμαμαχία θα αρχίσω να εξουδετερώνω ένα ένα τα μικρά ανεξάρτητα γειτονικά βασίλεια.
Το "πρόβλημα" ότι δεν είμαι ανεξάρτητος θα βρω κάποια δολοπλοκία να το αντιμετωπίσω και ποιο πολύ να πάρω κληρονομικά δικαιώματα για μελλοντική προσάρτηση στο ισχυρότερο προσορινά βασίλειο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
20200904120657_1.jpg



#sad
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
χθές που έπαιξα ξανά λίγο αποφάσισα να εφαρμόσω την μεσαινική χριστιανική ηθική μου στο νότιο γειτονικό βασίλειο. Ηταν και το μόνο που ο διαδοχος ήταν μοναχοπαίδι και δεν ήταν παντρεμένος. Φυσικά έστειλα τους πράκτορες μου και μετά από λίγα χρόνια τον έβγαλα από την μέση. Ηθελα να φάω και τον ίδιο τον βασιλειά αλλά τελικά έφυγε μόνος του ::D
Τώρα κυβερνάει ένα παιδί 2 χρονών και νομίζω έχει ανοίξει ο δρόμος για την κατάκτηση του μετά από κάποια χρόνια.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Για πρώτο πλειθρου έλεγα να ξεκινήσω κλασσικά στη Κρήτη τον 9ο αιώνα, αλλά αυτή την εποχή είναι υπό μουσουλμανική κάτοχη...🥺

9th century problems...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Για πρώτο πλειθρου έλεγα να ξεκινήσω κλασσικά στη Κρήτη τον 9ο αιώνα, αλλά αυτή την εποχή είναι υπό μουσουλμανική κάτοχη..


Nikiforos_Fokas.jpg


Ο Κύριος και Σωτήρας μας, Νικηφόρος Φωκάς, ο Ωχρός Θάνατος των Σαρακηνών, έχει να προτείνει μια λύση επ' αυτού. Θα θέλατε να τον ακούσετε?

Εν τω μεταξύ μου στέλνουν διαρκώς προσκλήσεις στα πάρτι τους κάτι γυμνοί να πούμε.

20200904121817_1.jpg


20200904123107_1.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Να βάλω κάνα DEUS VULT react ή θα μας κατηγορήσουν για φανατισμό και μισαλλοδοξία.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Επιτέλους σήμερα βρέθηκε χρόνος να λιώσω. Βάζω μπρος το tutorial island και μετά θα πρέπει να δω ποιανού κακομοίρη θα αναλάβω την τύχη..
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Double post of fury! Διαβάζοντας το CK3 release dev diary, πέτυχα έναν πατριώτη (!) στο character art team! Nikolaos Kaltsogiannis, προτείνω να τον συνεντευξιάσει η Ρεϊκουική επιτροπή! 🤣 🇬🇷
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
To καλό με αυτό το game έιναι ότι δυναμικά γεγονότα μπορεί να σου κάνουν μπάχαλο όποιο σχεδιασμό έχεις κάνει μέχρι εκείνη την ώρα.
Δλδ ενώ είχα απλώσει την ραδιουργία μου σε όλα τα γειτονικά βασίλεια τελικά κάνουν πόλεμο στο liege μου και μου την πέφτουν και στο δικό μου κάστρο φυλακίζοντας εμένα και τον γιό.
Τελικά κερδίζει τον πόλεμο ο liege αλλά έχω χρήματα για να βγάλω από την φυλακή μόνο τον γιό. Εγώ μάλλον θα ψοφίσω μέσα στα μπουντρούμια ώστε να περάσει το game στον διάδοχο.
Το κακό είναι ότι είχαν φυλακίσει και την γυναίκα του γιού που είχε κληρονομικά δικαιώματα στο βασίλειο του liege μου και χωρίς να αφήσει κάποιο γιo. Δλδ καταστράφηκε και αυτή η ραδιουργία μου :p
Γενικά τα μικρά βασίλεια είναι ότι ποιο δύσκολο να ξεκινήσει κανείς αλλά έχουν άπειρο ενδιαφέρον να τα κουμαντάρει κάποιος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Και εκεί που έπαιζα ως Σικελία και τα πήγαινα εξαιρετικά από το 867 μέχρι το 1100 περίπου, επεκτείνοντας τα όρια των κτίσεών μου μέχρι τα De Jure όρια του Kingdom of Sicily, ξαφνικά κάποιος ξεκινάει να δολοφονεί τους γιους μου χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. Και στο καπάκι πεθαίνω κιόλας, με αποτέλεσμα να ελέγχω πλέον τη μοναδική μου διάδοχο, μια κόρη. Η οποία είναι παντρεμένη με έναν ράντομ Γερμανό δούκα, και όλα τα παιδιά της κόρης ανήκουν στη δυναστεία του. Οπότε αν πεθάνει η κόρη, η δυναστεία μου μένει ακέφαλη και Game Over.

Άραγε αν δολοφονήσω τον σύζυγο τι θα γίνει.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Και εκεί που έπαιζα ως Σικελία και τα πήγαινα εξαιρετικά από το 867 μέχρι το 1100 περίπου, επεκτείνοντας τα όρια των κτίσεών μου μέχρι τα De Jure όρια του Kingdom of Sicily, ξαφνικά κάποιος ξεκινάει να δολοφονεί τους γιους μου χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. Και στο καπάκι πεθαίνω κιόλας, με αποτέλεσμα να ελέγχω πλέον τη μοναδική μου διάδοχο, μια κόρη. Η οποία είναι παντρεμένη με έναν ράντομ Γερμανό δούκα, και όλα τα παιδιά της κόρης ανήκουν στη δυναστεία του. Οπότε αν πεθάνει η κόρη, η δυναστεία μου μένει ακέφαλη και Game Over.

Άραγε αν δολοφονήσω τον σύζυγο τι θα γίνει.

σε αυτό θέλει ένα καλό spymaster και να τον βάζεις να ελέγχει την αυλή για τέτοια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Τελικά επιχείρησα να κάνω course-correct το timeline παντρεύοντας τον αρσενικό υιό με μια ξαδέρφη του που ανήκε στην αρχική δυναστεία μου. Modern problems require modern solutions, adapt-improvise-overcome κτλ κτλ.

Προφανώς έπαιξε inbreeding, προφανώς το παιδί τους βγήκε νάνος, αλλά τουλάχιστον το παιχνίδι τον αναγνώρισε ως legit player heir και είχα ελπίδα πως θα καταφέρω να συνεχίσω τη δυναστεία έστω και ως μισοριξιά... Αλλά παπάρια, το Game Over ήταν νομοτελειακό.

Άξιζε η προσπάθεια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εν τω μεταξύ μου στέλνουν διαρκώς προσκλήσεις στα πάρτι τους κάτι γυμνοί να πούμε.
Να με συμπαθας βρε πατριωτη αλλα απο ποια εποχη ξεκιναει το παιχνιδι; απο τον Αδαμ και την Ευα την τσαχπινα;
 
Top Bottom