What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Cyberpunk 2077

argaliad

Gelatinous Cube
Joined
Oct 17, 2016
Messages
61
O Chris Roberts ή αλλιως lord and saviour του gaming ειναι απόλυτως άρχων του scam εε.. παιχνιδιού Star citizen που προσωπικα με ειχε πείσει ενας φίλος καποτε να επενδυσω στην ιδεα το μακρυνο 2013. Πιστευω οταν βγει θα ειναι αριστουργημα και ελπιζω να ζουμε.

Τωρα για την Cd Projekt, το τελευταιο που είπα για τα media μετα απο points που υπέδειξαν συμφορουμίτες, θα δεχτω οτι ήταν άστοχος ο σχολιασμός μου και επιπόλαιος. Ωστόσο πιστεύω δίαλεξαν να κανουν την αρπαχτη τωρα γιατι μιλαμε για παράθυρο αγοράς που δεν θα ξανασυμβεί, και σκεφτήκαν οτι θα επιδιορθώσουν την καλη εικόνα τους στο μέλλον ολόκληρη EA τα κατάφερε οπως είπε ένας φίλος. Στο δια ταύτα όλο αυτο κανει ειρώνεια με το ίδιο το παιχνίδι που φτίαξαν, κατα μία ένoiα πουλήσαν τα principles που θεωρητικά είχαν είτε για μερικές πωλήσεις παραπάνω είτε γιατι δεν είχαν άλλο σθένος να καθυστερήσουν απέναντι στους shareholders και την Sony και την Microsoft που κανουν πλεον damage control αλλα φέρνουν Ευθύνη πάρολο που η Cd Projekt πήρε την ευθύνη πάνω της.
 

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Έχω πάντως την πεποίθηση πως ένα χρόνο μετά που θα έχουν διορθωθεί πολλά "προβλήματα" και θα 'εχουν βγάλει enhanced edition ή πιο μετά με το ενδεχόμενο multiplayer, όλοι θα πίνουν νερό στο ονομά της CD Projekt. Μόνο αν συνεχίσουν να διαρρέουν ειδήσεις για άσχημες εργασιακές συνθήκες μπορεί να μετριαστεί αυτός ο ενθουσιασμός για την εταιρεία. Αν και μου φαίνεται δύσκολο να μην αντιστραφεί το κλίμα με τα παραπάνω που ανέφερα. Καλά να 'μαστε...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,609
Έχω πάντως την πεποίθηση πως ένα χρόνο μετά που θα έχουν διορθωθεί πολλά "προβλήματα" και θα 'εχουν βγάλει enhanced edition ή πιο μετά με το ενδεχόμενο multiplayer, όλοι θα πίνουν νερό στο ονομά της CD Projekt. Μόνο αν συνεχίσουν να διαρρέουν ειδήσεις για άσχημες εργασιακές συνθήκες μπορεί να μετριαστεί αυτός ο ενθουσιασμός για την εταιρεία. Αν και μου φαίνεται δύσκολο να μην αντιστραφεί το κλίμα με τα παραπάνω που ανέφερα. Καλά να 'μαστε...

Όντως έτσι θα γίνει. Cyberpunk Enhanced Edition αργά ή γρήγορα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,378
Εννοείται ότι τα λεφτά για την MS είναι αστεία, όμως είναι συζητήσιμο κατά πόσον η τρέχουσα αξία της CDP είναι ελκυστική. Ίσως με την ιστορία του Cyberpunk πέσει σε επίπεδα που θα την καταστήσουν στόχο.
Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αφήνω απλώς τα λεγόμενα του Admiral. Δεν είναι όλα θέμα απολύτων αριθμών, αλλά και θέμα ρυθμών, περιθωρίων κέρδους καθώς και το τι σκέφτονται οι γραβατωμένοι επενδυτές οι οποίοι δεν σκέφτονται πάντα με ρεαλιστικά κριτήρια ή ποιο σωστά με τα κριτήρια που σκεπτόμαστε εμείς που ουσιαστικά είμαστε το καταναλωτικό κοινό.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,364
Εντάξει οι μετοχές σε μεσοπρόθεσμο διάστημα δε μου λένε κάτι (δεν είμαι και ειδικός βέβαια).
Άλλωστε το χρηματιστήριο ένας τζόγος είναι με την ψυχολογία να παίζει καθοριστικό ρόλο..
Αν το χρηματιστήριο είναι τζόγος γιατί δεν παίζει ο κύριος αυγολέμονος;;

Πολλοί τζογάρουν στις αγορές (οι περισσότεροι ίσως), αυτό δεν κάνει τις αγορές τζόγο. Ο χρονισμός στις αγορές είναι το αλφα και το ωμέγα. Στον τζόγο το timing είναι δευτερεύων, όποτε και να συμμετάσχεις έχεις σταθερές πιθανότητες αποτυχίας. (edit: περισσότερα κοινά έχει με το επιχειρήν δλδ... μιας και τα 3 έχουν μέσα τον παράγοντα τύχη)

Βραχυπρόθεσμα και μεσοπρόθεσμα είναι οι πιο ρεαλιστικές εκτιμήσεις των asset. Γενικά στο forthcasting ακόμα και στην μετεωρολογία όσο πιο πολύ απομακρύνεσαι από τις σημερινές συνθήκες τόσο πιο αδύναμη είναι η όποια εκτίμηση ( δεν μ αρέσει ο όρος πρόβλεψη εδώ).

Κατα τα άλλα μικρή σημασία έχει η κίνηση της μετοχής για τα θεμελιώδη μεγέθη της εταιρείας. Είτε πούλησαν οι ιδρυτές είτε μεγάλοι επενδυτές είτε έγινε εξαιτίας της κατάστασης του launch είτε λόγο υπερβολικής κερδοφορίας. Oι επενδυτές κάνουν educated guesses για τους επόμενους μήνες-χρόνια της εταιρίας. Η εταιρία παράγει τα προϊόντα και καθορίζει την πραγματική της πορεία. Όπως είπαν και παιδιά πιο πάνω, εφόσον η CDP κάνει ότι έχει κάνει μέχρι σήμερα μόνο ανοδική, μπορεί να είναι η πορεία της και χρηματιστηριακά αλλά και κυρίως στην πραγματική αγορά.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,951
guy on the radio says Jonny Silverhand died last year in 2076. So in late 2018 they had no Idea what the Story was going to be.- lorewise θα ηταν τελειως immersion breaking στο pnp ο silverhand θεωρειτε νεκρος ηδη απο τα γεγονοτα που ειδες στο παιχνιδι

"V's CURRENT apartment" yeah right, act as if V is able to buy/rent any other apartments. - δεν ξερουμε ακριβως τι εννοουσαν. μπορει να εννοουσαν τα apartments φιλων-ρομαντζου που μπορεις να πας και εχεις προσβαση στο stash ειτε μελλοντικο dlc

another mislead. "Exchangeable parts make them perfect for tuning" cant even change the color on your cars - εδω και χρονια ξεραμε οτι δεν θα εχει vehicle customization

running from the NCPD" oh boy...... - καποιος καταφερε και τον κινηγησαν εστω και λιγο. εμενα παλι με περιμεναν στην γωνια να εμφανιστω ενω εφυγα 3 φορες και υποτιθεται εχασα το wanted αλλα με το που με ειδαν παλι ξεκινησαν να με βαρανε. broken ai

υπαρχει κομμενο υλικο. αρκετο αλλα καποια τα ξεραμε χρονια πριν οτι δεν θα υπαρχουν στο γκειμ. καποια αλλα μαλλον υπαρχουν αλλα ειναι broken. σε καποια αλλα παλι ο τυπος παιζει με τις λεξεις. οσο για το "They say its in Engine" ναι προφανως καταφεραν και το καναν render στην engine του το trailer. αλλα μιλαμε για trailer οποτε δεν θα το εβαζα μεσα στα προβληματα τους.

εντιτ: No subway rides - η εισοδος υπαρχει. ισως μελλοντικα καταφερει να μπει.


εντιτ2: η λογικη λεει οτι σε καποια φαση η cdpr θα βγαλει τα κλασσικα enhanced κλπ και πολυ πιθανον να προσπαθησουν να χωσουν πραγματα απο το κομμενο υλικο κλπ κλπ ωστε να κερδισουν πισω την εμπιστοσυνη του κοσμου. θα φανει στο μελλον τι που πως γιατι.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,627
Δε κάθισα να διαβάσω τίποτα γιατί θέλω πρώτα να το παίξω, αλλά η γενικότερη εικόνα sta social media μου θυμίζει τη κατάσταση που -πολύ σωστά- είχε περιγράψει ο Hellion.

"Φυσικά οι ίδιοι “υποστηρικτές” [της Bethesda] ήταν οι πρώτοι που κατακεραύνωσαν τα bugs στο εξαιρετικό κατά τα άλλα Fallout: New Vegas (το οποίο αναγκαστικά χρησιμοποιούσε την ίδια buggy μηχανή με τα Oblivion/Skyrim, και άρα είχε τα ίδια bugs με αυτά), αλλά… υποθέτω πως απλά έτσι είναι ο κόσμος στον οποίο ζούμε."

"Εξακολουθώ να ισχυρίζομαι μέχρι σήμερα ότι μια από τις μεγαλύτερες αδικίες στην ιστορία του gaming είναι πως το Gothic 3, το οποίο κυκλοφόρησε λίγους μήνες μετά το Oblivion, κατακεραυνώθηκε και καταδικάστηκε από τους πάντες για τα bugs του, ενώ κατά τα άλλα ως RPG ξεπερνάει κατά πολύ το Oblivion σε κάθε δυνατό τομέα"


Με λίγα λόγια, τρώει κράξιμο η CDPR επειδή δεν έχει -θεωρώ- το καλοστημένο εδώ και δεκαετίες marketing και προπαγάνδα της Bethesda, ή της EA ή ακόμα και της Ubisoft.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,951
η bethesda μεχρι και πριν το 76 ειχε το free pass. κανεις δεν ελεγε τπτ. καθοταν και ελεγε ο κοσμος για τα bugs οτι ηταν funny features μωρε. αλλα σε πολλα quests για να προχωρισεις επρεπε να χρησιμοποιησεις την κονσολα. και φυσικα παντα την ξεσκατωναν οι modders. στο 76 τα ακουσε επειδη το παιχνιδι δεν ηταν αυτο που ηθελε ο κοσμος αλλιως ακομα θα ακουγαμε οτι ειναι η παιχνιδαρα του αιωνα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,960
Με λίγα λόγια, τρώει κράξιμο η CDPR επειδή δεν έχει -θεωρώ- το καλοστημένο εδώ και δεκαετίες marketing και προπαγάνδα της Bethesda, ή της EA ή ακόμα και της Ubisoft.
Το ζητούμενο ωστόσο είναι να τρώνε όλοι το κράξιμο που τους αξίζει, όχι να μην το φάει η CDPR εν προκειμένω. Τα έκανε κώλο. Η εμπιστοσύνη χτίζεται δύσκολα και γκρεμίζεται σε στιγμές.

Το επιμύθιο είναι αυτό:
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,951
εν ολιγης δεν ειναι αδικαιολογητο το κραξιμο που τρωει η cdpr. ισως λιγο υπερβολικο σε καποια σημεια αλλα οχι αδικαιολογητο.
αλλα ναι με τον σταματημενο θα συμφωνησω οτι ειναι αδικαιολογητο το χαιδεμα που ειχε η μπεθ.
απο την cdpr εμεις θελουμε να βγαλει καλα παιχνιδια αλλα οχι και να της χαιδευουμε το αυτακι οταν κανει καποια πραγματα στραβα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,447
Νομίζω ότι οι περισσότεροι PC gamers είναι ψύχραιμοι όσον αφορά το CP. Προσωπική αίσθηση, τίποτα παραπάνω.
Υπάρχει ένα ρητό, που λέει ότι πάνω από κάποιο αριθμό γραμμών κώδικα, είναι αδύνατο να μην έχεις σφάλματα.
Όπως έχω αναφέρει και για την Bethesda, είναι αναμενόμενο ένα "ανοικτό" παιχνίδι να έχει προβλήματα. Βέβαια, μεγάλο μέρος των προβλημάτων αυτών ίσως εξαλειφόταν, αν επιτέλους εγκατέλειπε την Gamebryo και τα παράγωγα της.
Η CDPR από την άλλη, θα έλεγα ότι πάντα ήταν πιο ριψοκίνδυνη όσον αφορά τον τεχνικό τομέα. Το 1ο Witcher είχε βασιστεί στην Aurora Engine, αλλά αν δεν απατώμαι, δεν χρησιμοποιήθηκε αυτούσια η μηχανή αυτή, αλλά με πειραγμένο renderer. Το 2ο και το 3o Witcher, βασίζονται σε μηχανή που έφτιαξε η ίδια η CDPR. Δεν είναι και λίγο, για μια εταιρεία που είναι νέα στον χώρο, και δεν έχει το portfolio άλλων εταιριών.
Αυτή την στιγμή, το Cyberpunk ίσως είναι ένα από τα πιο προηγμένα παιχνίδια τεχνικά, παρόλα τα προβλήματα του. Πιστεύω ότι με κάποιες αλλαγές, θα μπορούσε να παίξει και σε XBOX One/PS4. Πχ χαμήλωμα ανάλυσης. Αλλά αισθάνομαι δικαιωμένος που δεν προπαρείγγειλα, και φυσικά, δεν γκρίνιαζα όταν ανακοίνωσε η εταιρεία καθυστερήσεις στην κυκλοφορία.
Παραμένω προβληματισμένος όσον αφορά το crunch στην CDPR. Γιατί άλλο βαράω 12ώρα+ χωρίς υπερωρίες, συνεχώς, και άλλο να πάω από πενθήμερο σε εξαήμερο, 8 ώρες, για 2-3 μήνες, και να τα πάρω ως υπερωρία αυτά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,960
Υπάρχει ένα ρητό, που λέει ότι πάνω από κάποιο αριθμό γραμμών κώδικα, είναι αδύνατο να μην έχεις σφάλματα.
Ο αριθμός αυτός είναι το 1.
Παραμένω προβληματισμένος όσον αφορά το crunch στην CDPR. Γιατί άλλο βαράω 12ώρα+ χωρίς υπερωρίες, συνεχώς, και άλλο να πάω από πενθήμερο σε εξαήμερο, 8 ώρες, για 2-3 μήνες, και να τα πάρω ως υπερωρία αυτά.
Μόνο αν είναι επιλογή σου. Καμία διαφορά δεν έχει αν εξαναγκάζεσαι και η εναλλακτική είναι "We're sorry, but we have to let you go", γιατί δεν είσαι διατεθειμένος να καείς για να πιάσεις τα goals που έχουν θέσει παντελώς άσχετοι με το τεχνικό κομμάτι για σένα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Έχω γράψει κάπου 20 ώρες έφτασα στην αρχή του Act 2 (!), ξέρω είπα πως θα καθυστερούσα το main, όμως υπάρχει λόγος που θέλω να το φτάσω μέχρι ένα σημείο. Μέχρι στιγμής το παιχνίδι ανταποκρίνεται πλήρως στις προσδοκίες μου και ανυπομονώ να δω τι θα γίνει παρακάτω. Ως προς τη δυσκολία σε normal οι μάχες είναι πολύ εύκολες, χρησιμοποιώ πάντα hacks πρώτα και μετά ορμάω με την κατάνα μου πλήρως εκτεθειμένη ή τους σκοτώνω με το sniper μου από μακριά. Sniper γιατί έτσι δεν σπαμάρει μηνύματα Headshot στον ίδιο εχθρό όλη την ώρα όπως συμβαίνει με τα απλά assault/submachine κλπ. Έχω αλλάξει τα settings μου περίπου 10 φορές, καταστάλαξα στο quality + performance (30-40FPS) που δείχνει πανέμορφο και smooth. Ούτε ένα crash μέχρι στιγμής ή κάποιο game braking bug πχ να μην εμφανίζεται κάποιος διάλογος. Το μόνο που με εκνευρίζει μέχρι στιγμής είναι πως κάποιοι NPCs μου μιλάνε και μετά περνάνε από μέσα μου.

Στην τωρινή του κατάσταση δεν υπάρχει κάτι σοβαρό που να με φρενάρει στο να το παίζω και να το ευχαριστιέμαι οπότε, αν δεν το γρουσούζεψα μόλις τώρα, θα το λιώσω στις διακοπές.

:solaire::PCMR:
 
Top Bottom