What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

DAYS GONE

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Η παρουσίαση που διαβάζετε είναι σημαδιακή διότι η δεύτερη κυκλοφορία των Playstation Studios σε PC είναι η πρώτη που γίνεται review από το site. Η αρχή της παρουσίας των first-party games της Sony στην αγαπημένη μας πλατφόρμα πραγματοποιήθηκε με το Horizon: Zero Dawn, ένα αναμφίβολα ποιοτικό παιχνίδι που όμως είχε αρκετά προβλήματα απόδοσης και bugs κατά την αρχική του κυκλοφορία. Το Days Gone ευτυχώς αποφεύγει αντίστοιχα ζητήματα και μάλιστα προχωρά ένα βήμα παραπέρα, με πληθώρα από settings, ομαλή απόδοση ακόμη και σε mainstream hardware και επουσιώδη bugs, οπότε είμαστε στην ευχάριστη θέση να το σχολιάσουμε και να το κρίνουμε καθαρά για αυτά που προσφέρει ως παιχνίδι.



Αν ψήνεστε για ένα road adventure στα όρη των ΗΠΑ, το Days Gone είναι φτιαγμένο για εσάς.



Το Days Gone λοιπόν ανήκει στο είδος των...

Continue reading...


 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Εξαιρετικό review και συμφωνώ 100%.

Ισχύει πάντως ότι αν έχεις "μπουκώσει" με τα open-world, δύσκολα θα φτάσεις μέχρι τέλους (όπως συνέβη σε μένα). Κατά τ' άλλα, τίμιο παιχνίδι.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Μόλις "ρούφηξα" το ριβιού (από το κινητό κιόλας). Ευχαριστούμε @Admiral ! Ωραία ξεκίνησε η Κυριακή. 🙂
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μόλις "ρούφηξα" το ριβιού (από το κινητό κιόλας). Ευχαριστούμε @Admiral ! Ωραία ξεκίνησε η Κυριακή. 🙂

Άρα πώς το βλέπεις; Θα το αγοράσεις τελικά;
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Καλημέρα. Ευχαριστούμε για το άρθρο. Καλύτερο από κυριακάτικη εφημερίδα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, υπήρξαν στιγμές έως τώρα κατά την περιπλάνησή σου που είπες "έχω περάσει ξανά από 'δώ" είτε γιατί ο χάρτης είναι μικρός είτε γιατί έχει έλλειψη σε περιβάλλοντα με αποτέλεσμα να φαίνονται όλα ίδια;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Άρα πώς το βλέπεις; Θα το αγοράσεις τελικά;

Ναι, γιατί έχει πολλά από τα στοιχεία που μου αρέσουν σε ένα μεταποκαλυπτικό παιχνίδι επιβίωσης με ζόμπι. Όταν τελειώσω το Frozen Wilds του Horizon Zero Dawn (και δεν έχει προκύψει κάτι άλλο), θα πάει για αγορά μέσω Instant (νομίζω το έχει κάπου στα 30 ευρώ).

Ωραία θα ήταν να είχε και co-op τύπου Dying Light, αλλά, από την άλλη, μερικά πράγματα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου σε αυτή τη ζωή. :Ρ
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πολύ καλό review! Για το παιχνίδι εισέπραξα ένα περιρέον meh, πείστηκα να μην το αγγίξω, κι ας το έχω τζάμπα... :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πολύ καλό review! Για το παιχνίδι εισέπραξα ένα περιρέον meh, πείστηκα να μην το αγγίξω, κι ας το έχω τζάμπα... :p

Τζάμπα στο pc; :Ρ
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Nope, το οποίο σημαίνει πως οι προσδοκίες μου θα πρέπει να είναι ακόμη χαμηλότερες!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Nope, το οποίο σημαίνει πως οι προσδοκίες μου θα πρέπει να είναι ακόμη χαμηλότερες!
Κρίμα, και θα σου έλεγα να το χαρίσεις, για να απαλλαγείς από τα περιττά βάρη βρε αδερφέ... ;Ρ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Nope, το οποίο σημαίνει πως οι προσδοκίες μου θα πρέπει να είναι ακόμη χαμηλότερες!

Για μένα εξαρτάται πολύ από τα πόσα open world έχεις παίξει τελευταία. Εγώ έπαιξα πολύ ευχάριστα και δεν κουράστηκα καθόλου, αλλά το προηγούμενο open world αυτού του τύπου που είχα παίξει ήταν νομίζω το Mad Max ένα χρόνο πριν. Αν πριν ξεκινήσεις το Days Gone έχεις ήδη ρίξει καμία κατοσταριά ώρες στο Assassin's Creed τότε είναι πιθανό να κουραστείς γρήγορα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ωραία παρουσίαση, αν και μετά το Witcher 3 τα άλλα open world φαντάζουν λίγα γενικά προτιμώ πιο γραμμικές εμπειρίες, με ψήνει αρκετά η θεματική του συγκεκριμένου.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Θα το δoκιμάσω και αυτό εδώ το έχω στο plus του playstation. Γενικά αυτό που έχω δει από τα game του playstation είναι ότι μιλάμε για κορυφαίες παραγωγές.
Δηλαδή δεν είναι κάποιος τίτλος που θα πεις ότι είναι το καλύτερο game στο είδος του αλλά είναι game που θα ασχοληθείς μαζί τους και θα περάσεις όμορφα. Καλογραμμένο πάντα σενάριο, όμορφο gameplay πολύ καλά γραφικά μεγάλη πρόκληση τα περισσότερα από αυτά με την δυσκολία.
Πολύ καλή η κίνηση της sony να φέρει αυτούς τους τίτλους στα pc.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ψόφος στα open world :p

Εγώ τα εκτιμώ για αυτά που μπορούν να προσφέρουν. Όντως υπάρχει αναπόφευκτα το στοιχείο της επανάληψης και καταλαβαίνω γιατί κάποιος μπορεί να προτιμά μια πιο στοχευμένη και συμπαγή εμπειρία, όμως εμένα η ύπαρξη ενός ανοικτού κόσμου ενισχύει το immersion. Για παράδειγμα, ένας από τους λόγους που αντιπαθώ το Mass Effect 2 είναι ότι κάνει τον κόσμο του παιχνιδιού να μοιάζει μικρός και περιορισμένος γιατί κάθε level είναι μια σταλιά και εμφανώς σχεδιασμένο για third-person combat.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Εγώ τα εκτιμώ για αυτά που μπορούν να προσφέρουν. Όντως υπάρχει αναπόφευκτα το στοιχείο της επανάληψης και καταλαβαίνω γιατί κάποιος μπορεί να προτιμά μια πιο στοχευμένη και συμπαγή εμπειρία, όμως εμένα η ύπαρξη ενός ανοικτού κόσμου ενισχύει το immersion. Για παράδειγμα, ένας από τους λόγους που αντιπαθώ το Mass Effect 2 είναι ότι κάνει τον κόσμο του παιχνιδιού να μοιάζει μικρός και περιορισμένος γιατί κάθε level είναι μια σταλιά και εμφανώς σχεδιασμένο για third-person combat.
Δεν έχω παίξει ME, αλλά όπως το περιγράφεις μου ακούγεται για κάτι που προσπαθεί να κρατήσει τους μηχανισμούς του open world και να σε μαντρώσει anyway και όχι για linear storyline.

Ελάχιστες φορές έχω χαρεί open world, και αυτά μόνο γιατί είχαν πολύ συγκεκριμένα objectives που με έβαζαν σαν το νερό στο αυλάκι και ας είχα το τυράκι του "μπορείς να πας όπου θες και κάτι θα βρεις να κάνεις".

Τεσπά, δεν θα έλεγα ότι είναι για μένα το Days Gone, γενικά έχω ένα γενικότερο μπούχτισμα με τα zombie games, τελευταίο που απόλαυσα ήταν το Zombie Drive και ίσως λόγο του ότι μου έβγαζε λίγο isometric Carmageddon.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τεσπά, δεν θα έλεγα ότι είναι για μένα το Days Gone, γενικά έχω ένα γενικότερο μπούχτισμα με τα zombie games, τελευταίο που απόλαυσα ήταν το Zombie Drive και ίσως λόγο του ότι μου έβγαζε λίγο isometric Carmageddon.

Εγώ, από την άλλη, νιώθω μια πελώρια λαχτάρα για ζομποπαίχνιδα. Το Dying Light μού έκανε μεγάλη "ζημιά". Αν δεν είχες μπουχτίσει με τα ζόμπια, θα σου έλεγα να το δεις οπωσδήποτε (το Dying Light), αφού έχει ανοιχτό κόσμο που δύσκολα θα βαρεθείς. Βέβαια, αυτό που "ανεβάζει" κατακόρυφα το gameplay είναι οι parkour ικανότητες του χαρακτήρα σου. Σκέτη απόλαυση.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@Dim Gian Bot το Army of the Dead το είδες ή όχι ακόμη?
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Dim Gian Bot το Army of the Dead το είδες ή όχι ακόμη?

Όχι ακόμα γιατί η Μπόταινα δεεεεν (αν και είδαμε παρέα τα Zombieland και όλα καλά :Ρ)... Θα της δείξω το τρέιλερ και άμα δεν την πείσω, θα την ποτίσω αλκοόλ (πάνω από 0,05% συγκέντρωση στο αίμα) και θα το δούμε. :Ρ
 
Top Bottom