What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αντε, καλη δουλεια, το Σου Κου, ευχομαι. Μην ξεχσεις να παρεις κι ενα πολυμετρο μαζυ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
τι να το κάνω το πολύμετρο; 😅
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Να μετρήσεις σε περίπτωση που χρειαστεί να κόψεις τίποτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Χθες μου ήρθε το Legion της Lenovo και είναι μια λατρεία το άτιμο!

Tony επειδή ψάχνω και εγώ κάτι αντίστοιχο, αν έχεις χρόνο μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα για τα specs και τις γενικές σου εντυπώσεις;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,122
Tony επειδή ψάχνω και εγώ κάτι αντίστοιχο, αν έχεις χρόνο μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα για τα specs και τις γενικές σου εντυπώσεις;
έχει μια rtx 3070, τον 5800h της Amd και 16 gb ram.
Από θερμοκρασίες είναι πάρα πολύ καλά τα πράματα και ζήτημα να ξεπέρασα 1-2 φορές τους 60 βαθμούς σε cpu (61 βαθμούς σε βαριά χρήση στην unreal engine και κοντά στο 40αρι με 50αρι στο dishonored 2 με ultra settings).
keyboard και touchpad αρκετά καλή αίσθηση
H οθόνη είναι φοβερή

αλλαγή θέλουν οι ram και η κάρτα δικτύου, μιας και έιναι σχετικά meh (περιμένω να μου έρθουν για να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα)
Η μπαταρία κρατάει για περίπου 4-5 ώρες (με τα 165hz) αν ρίξεις το refresh rate μπορεί να πάει και 8 ώρες το πολύ
Η ποιότητα κατασκευής είναι τίμια για τα λεφτά της, αν και πλαστικό (2,4 κιλά και δεν σου βγάζει τα μάτια σαν γκεημινκ λαπτοπ)
Στην αρχή έλεγα να πάρω κάνα dell g15, αλλά τα dell δεν τα πάνε τόσο καλά με τις θερμοκρασίες
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
έχει μια rtx 3070, τον 5800h της Amd και 16 gb ram.
Από θερμοκρασίες είναι πάρα πολύ καλά τα πράματα και ζήτημα να ξεπέρασα 1-2 φορές τους 60 βαθμούς σε cpu (61 βαθμούς σε βαριά χρήση στην unreal engine και κοντά στο 40αρι με 50αρι στο dishonored 2 με ultra settings).
keyboard και touchpad αρκετά καλή αίσθηση
H οθόνη είναι φοβερή

αλλαγή θέλουν οι ram και η κάρτα δικτύου, μιας και έιναι σχετικά meh (περιμένω να μου έρθουν για να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα)
Η μπαταρία κρατάει για περίπου 4-5 ώρες (με τα 165hz) αν ρίξεις το refresh rate μπορεί να πάει και 8 ώρες το πολύ
Η ποιότητα κατασκευής είναι τίμια για τα λεφτά της, αν και πλαστικό (2,4 κιλά και δεν σου βγάζει τα μάτια σαν γκεημινκ λαπτοπ)
Στην αρχή έλεγα να πάρω κάνα dell g15, αλλά τα dell δεν τα πάνε τόσο καλά με τις θερμοκρασίες

Ευχαριστώ πολύ! Έχει πορτάκι για να αλλάξεις τη μνήμη ή θέλει αποσυναρμολόγηση; Από θόρυβο τι λέει; Έχεις μοντέλο 15 ή 17 ιντσών;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
Any news?

Η μητρική αλλάχτηκε αμέσως, το PSU "περνάει όλα τα διαγνωστικά". Ε άμα περνάει όλα τα διαγνωστικά, ας το κρατήσουν να το βάλουν σε δικό τους PC, εγώ δεν το ξανακουμπάω δεν πα να μου βάλει υπογραφή ο Πάπας Φραγκίσκος ότι μαζί με το τροφοδοτικό θα κερδίσω και τη βασιλεία των ουρανών.

Now I rock a Be quiet! Dark Power Pro 10 1000W Platinum, να σηκώνει και την 4090 άμα λάχει.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,122
το μοντέλο των 15 ιντσών (τα 17 είναι στα 144hz και δεν έχει καλή αποτύπωση χρωμάτων).

Για να αλλάξεις μνήμη θα πρέπει να το ανοίξεις, να βγάλεις τα παλιά ντιμάκια και να βάλεις τα καινούργια. Από θόρυβο έχεις τις παρακάτω επιλογές (δεν μπορείς να ρυθμίσεις τα φανάκια) και δεν ακούγεται τίποτες (στο performance mode θα ακούσεις την απογείωση του maverick)


Screenshot 2021-12-04 183206.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Η μητρική αλλάχτηκε αμέσως, το PSU "περνάει όλα τα διαγνωστικά". Ε άμα περνάει όλα τα διαγνωστικά, ας το κρατήσουν να το βάλουν σε δικό τους PC, εγώ δεν το ξανακουμπάω δεν πα να μου βάλει υπογραφή ο Πάπας Φραγκίσκος ότι μαζί με το τροφοδοτικό θα κερδίσω και τη βασιλεία των ουρανών.

Now I rock a Be quiet! Dark Power Pro 10 1000W Platinum, να σηκώνει και την 4090 άμα λάχει.
στείλε το στον Steve του HN :p
Απευθείας με seasonic επικοινώνησες;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
Ίσως το δοκιμάσω κι αυτό, αλλά μπορώ να δω το μέλλον. Σε πρώτη φάση θα μου πουν "ότι σας είπε ο retailer", σε δεύτερη φάση άμα τους τρίξω τα δόντια και τρομάξουν (ξέρετε ποιος είμαι γω ρε; Γράφω game reviews στο ragequit.gr!) μπορεί να μου πουν να τους το στείλω από κει, αλλά θεωρητικά το ίδιο diagnostic test suite έχουν. Δεν ξέρω, δεν έχω ιδιαίτερη όρεξη να ασχοληθώ παραπάνω αυτή τη στιγμή, ίσως μέτά τις γιορτές.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Meanwhile στα δικά μου, έβαλα τα πράγματα επάνω σήμερα και είπα να κάνω και λίγο cable management μιας και το κουτί μπορεί απλά εγώ βαριόμουν.
Δυστυχώς στην αρχή έλεγα να κρατήσω το Wraith RGB στον 1600AF αλλά το δικό του έιναι το Stealth μιας και είναι πολύ cool CPU, που σίγουρα δεν θα σήκωνε το γωμάρι των 125W 8350 που θα πάρει μεταγραφή στο δεύτερο σύστημα του γραφείου.

IMG_20211205_172912.jpg

Δυστυχώς πάλι δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνο να το λύσω όλο να το καθαρίσω σαν καινούργιο και έπρεπε να αρκεστώ σε ότι έφτανα και ότι κατάφερε το blower.

Επίσης, nitro με ΠΑΣΟΚ κάτω και με ΝΔ επάνω...
IMG_20211205_161037.jpg
Πραγματικά την χλίδα της sabertooth την ζήλεψα, αλλά τι να κάνουμε τώρα, αυτό μπορώ.

Και τέλος το καλύτερο από όλα, δόξα και τιμή στα windows 10 που για μια ακόμα φορά δούλεψαν τέλεια και χωρίς να κάνω φορμάτ και τίποτα άλλο αυτόματα είδαν το νέο hardware και πέρασαν ότι low level drivers χρειάζονταν και μπήκα στο σύστημα σαν να μην άλλαξε τίποτα. Αλλά μπήκα σφαίρα και όλα άνοιξαν πετώντας που έκανα κάποιες δοκιμές πριν φύγω!

(αν θυμάται κανείς, τελευταία φορά που δοκίμασα κάτι τέτοιο πήρα το πουλί LEVEL UP: Mobo & RAM - Ragequit.gr )

edit και 2 ακόμα που φαίνεται το cable management,
δυστυχώς γλυκάθηκα και τώρα θέλω να το κάνω και στα υπόλοιπα PC, μόνο που κανένα δεν έχει κουτί με πλάτη συγκεκριμένα για cable management όπως αυτό εδώ και δεν μπορώ να γλυκαθώ και άλλο :p

IMG_20211206_092529.jpgIMG_20211206_092546.jpg
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Mια χαρα, ειναι το μηχανακι, νασαι καλα να το ξεζουμισεις, κιι απο δουλεια και απο παιχνιδια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Mια χαρα, ειναι το μηχανακι, νασαι καλα να το ξεζουμισεις, κιι απο δουλεια και απο παιχνιδια.
παιχνίδια σπίτι, αυτό πάει μόνο για την δουλειά :)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
@Tony Corvus thanks! Απ' ότι βλέπω αν δεν υπάρξει καμιά προσφορά θα μπορέσω να φτάσω μέχρι 3060, όχι παραπάνω. Ελπίζω ότι με μια octacore CPU συν DLSS, FSR κλπ να μπορεί να ανταποκριθεί όταν αρχίσουν να βγαίνουν next-gen games. Με προβληματίζουν τα 6GB VRAM κυρίως.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,122
Εγώ έτυχε και βρήκα τον 3070 στην ίδια τιμή με τον 3060 (μπλακ φραντεη προσφορά και καλά). Θαρρώ ότι θα είσαι μια χαρά για 4-5 χρόνια.
Btw, να τσεκάρεις τα πανελς... Μην διαλέξεις αυτό με τα 120hz


Πάρε και ετούτο εδώ

 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,122

γενικά λένε ότι το μοντέλο των 120hz δεν έχει και τόσο καλή οθόνη
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,377
πεταμενα λεφτα ειναι οι οθονες 120hz και 144+hz θα κρατησω αυτη που εχω μεχρι να καει. Γιατι καμια καρτα γραφικων δεν μπορει να τρεξει ultra 1440p 144 fps σε ολα τα παιχνιδια ουτε οι 6900xt και 3080ti. Αdmiral μην παρεις 3070 γιατι μονο 8gb vram. Παρε η 6700xt η 6800 η 3080 οποια βρεις πρωτη.
 
Top Bottom