What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ - 5 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
κάτι σημαντικό που δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια είναι να αρχίσουν οι τράπεζες να δίνουν πάλι δάνεια σε επιχειρήσεις.

είχα πάει πριν από 1 χρόνο σε τράπεζα να ρωτήσω για χρηματοδοτικά προγράμματα ( aka δανεια) για να ανοίξω το γραφείο μου και μου κάνει ο τύπος "άνοιξε και μετά έλα να κάνεις μια αίτηση"...
Του λέω "μα αν δεν μου δώσετε το δάνειο δε θα ανοίξω προφανώς"... και μου λέει "έτσι είναι τι να κάνω και εγώ"...

Δηλαδή όλα αυτά τα δάνεια και τα μνημόνια και οι διασώσεις για τις τράπεζες ποτέ δεν έφτασαν στην πραγματική οικονομία, στους ανθρώπους που θέλουν να ξεκινήσουν μέσα στις πιο αντίξοες συνθήκες μια επιχειρηματική δραστηριότητα. Και όχι γιατί είδαν το σχέδιο τους και θεώρησαν ότι δεν θα πετύχει, αλλά γιατί φρόντισαν να σηκώσουν αρκετά εμπόδια ώστε να μην μπορούν να φτάσουν καν μέχρι την κατάθεση ενός σχεδίου.

Αν καταφέρει ο Αλέξης να ανοίξει την στρόφιγγα για τα δάνεια θα κινηθεί η αγορά, ακόμα και αν οι επιχειρήσεις αυτές δεν κάτσουν, θα μπορέσουν να κρατήσουν τουλάχιστον 1 χρόνο πριν κλείσουν, 1 χρόνο που θα απασχολούν προσωπικό για το οποίο θα δίνουν εισφορές, 1 χρόνο κατά τον οποίο θα αποδίδουν ΦΠΑ και φόρους στα κρατικά ταμεία.

Και όσες κάτσουν, γιατί υπάρχουν πολλές που μπορούν να αντέξουν αν δεν είναι άλλη μια καφετέρια, θα δημιουργήσουν προϋποθέσεις ανάπτυξης και δημιουργίας θέσεων εργασίας.

Λέμε όλη την ώρα ότι η χώρα μας έχει αποβιομηχανοποιηθεί εντελώς, μα πως θα μπορέσει κάποιος να ανοίξει μια μικρή βιοτεχνία που αύριο θα επεκταθεί σε βιομηχανία, αν δεν πάρει ένα δάνειο να ξεκινήσει;
Τα κόστη είναι φοβερά για μια βιοτεχνία δεν μπορείς να ξεκινήσεις "δουλεύω γκαρσόνι να μαζέψω λεφτά".
Εδώ εγώ ένα μικρό δημιουργικό γραφείο - τυπογραφείο προσπαθώ να ανοίξω και θέλω τουλάχιστον 6-7 χιλιάρικα, τα οποία μάτωσα να βάλω σιγά σιγά στην άκρη με τον μισθό πείνας που έπαιρνα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Kατάλαβε κανείς τι θα κάνει ο Καμμένος με βάση τις δηλώσεις του?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Μου φαίνεται ότι άλλαξε στάση. Δεν είδα όλες τις δηλώσεις του.

Στάλθηκε από το GT-S5360 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418


Hellion wrote:
Kατάλαβε κανείς τι θα κάνει ο Καμμένος με βάση τις δηλώσεις του?</blockquote>

Δεν δέχεται τη συμφωνία, αλλά στηρίζει τον πρωθυπουργό και θα συνεχίσουν μαζί.

Τι δεν καταλαβαίνεις :trollface: ;

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Άλλος Κουτσούμπας δηλαδή;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
το πεθάναμε το kunena
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το δημοψήφισμα ήλθε και παρήλθε - μαζί με τις επιπτώσεις του, και το παρόν thread άρχισε ήδη να γίνεται corrupted τόσο από τις πολλές σελίδες που κάνουν το tapatalk να βαράει μπιέλα, όσο από ορισμένα deleted posts. Οπότε ας κλειδωθεί και ας αναπαυθεί εν ειρήνη στην παρούσα υλοποίησή του.

Ίσως ανοιχθεί νέο thread για τις όποιες έξτρα πολιτικές εξελίξεις γίνουν. Διαφορετικά η όποια κουβέντα συνεχίζεται στο Off-Topic thread.

:cheers:
 
Top Bottom