What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dragon's Dogma 2

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Ειμαι αρκετα περιεργος να δω πως τρεχει στου ναυαρχου, αλλα και στα αλλα παιδια που παιζουν αυτη τη στιγμη. Αρχισε να ανεβαινει το σκορ στο στημ παντως
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Ειμαι αρκετα περιεργος να δω πως τρεχει στου ναυαρχου, αλλα και στα αλλα παιδια που παιζουν αυτη τη στιγμη. Αρχισε να ανεβαινει το σκορ στο στημ παντως

Θα γράψω και εδώ μόλις έχω καλή εικόνα από διάφορες περιοχές.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Άλλη μια επιτυχία των χαρτογιακάδων να καταστρέψουν ένα κατά τ' άλλα καλό παιχνίδι δηλαδή;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Αυτος ο φρεσκοπλυμμενος νερντ το περιγραφει αρκετα καλα με μια φραση, που θυμιζει το θυμο τοτε με το horse armor του oblivion :

Καθε φορα που πετυχαινει ενα τετοιο παιχνιδι, δημιουργειται λογικο προηγουμενο ωστε ο δημιουργος του επομενου παιχνιδιου να κανει το παιχνιδι λιγοτερο ευχαριστο, με τη (σαπια) βαση του oblivion " Πως πουλαει ενα προιον; Δημιουργειται μια αναγκη" , "Πως πουλαει ενα προιον που εχει βολικες QoL βελτιωσεις; Δημιουργουμε τις αντιστοιχες ενοχλησεις"


 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
14js77Q.jpeg



"Start a... New... Game"? Τι είναι αυτό πάλι? Θα μπορείς να ξεκινάς "καινούργιο παιχνίδι"? Ακούγεται επαναστατικό feature, είμαι περίεργος πώς ακριβώς θα λειτουργεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Unironically είμαι περίεργος να δω τι εννοούν.
Ότι μπορείς να ξεκινήσεις New game ενώ σου κρατάει το αρχικό profile που έφτιαξες; Ή ξεκινάς αλλά στο κάνει overwrite;
Γιατί να το διαγράψεις manually από όσο γνωρίζω, γίνεται.

Πάντως, χτες είχε βάλει λίγο ο αδερφός μου να συνεχίσει το πρώτο παιχνίδι μετά το τέλος του, για να τσεκάρει και το dlc (Dark Arisen) και παρατηρήσαμε τα εξής:
Αν επιλέξεις New Game, σε προειδοποιεί ότι θα σβήσει το προηγούμενο file (οπότε το ένα save file ίσχυε από τότε, μου κάνει για fake outrage από όσους δεν το είχαν παίξει).
Έχει επιλογή Hard Mode (είναι διαθέσιμο μετά τη βασική campaign), που είναι ουσιαστικά New game+. Σου κρατάει σχεδόν όλη την πρόοδο (όχι quest items προφανώς) και αυξάνει το challenge αλλά και τις ανταμοιβές. Καλή φάση αν το έχουν και στο 2.

Το ότι και το 2 δεν επιτρέπει πολλαπλά προφίλ μοιάζει μεν αναχρονιστικό, αλλά ίσως να έχει γίνει για τεχνικούς λόγους. Φανταστείτε δηλαδή κάθε παίκτης να έφτιαχνε 2-3 χαρακτήρες παράλληλα και να ανέβαζε τα αντίστοιχα pawns στους servers...
 
Last edited:

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
Αν επιλέξεις New Game, σε προειδοποιεί ότι θα σβήσει το προηγούμενο file
Γιεπ αυτο ειχε γραψει και ο παθορης τις προαλλες

Φανταστείτε δηλαδή κάθε παίκτης να έφτιαχνε 2-3 χαρακτήρες παράλληλα και να ανέβαζε τα αντίστοιχα pawns στους servers
Ακομη και για τεχνικους λογους να εγινε, μου φαινεται ηλιθιο. Μια καλη εναλλακτικη θα ηταν ο περιορισμος ενος pawn ανα λογαριασμο, οχι ανα χαρακτηρα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
@Norshgaath επαναδιατύπωσα καλύτερα το μέρος από όπου έκανες το πρώτο quote (αναφερόμουν στο πρώτο Dragon's Dogma, ο Bathory λογικά στο 2).
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,868
@Norshgaath επαναδιατύπωσα καλύτερα το μέρος από όπου έκανες το πρώτο quote (αναφερόμουν στο πρώτο Dragon's Dogma, ο Bathory λογικά στο 2).
Ναι ρε, στο πρωτο αναφεροταν:
Βεβαια, τετοιες μαλακιες εχει κανει και σε αλλα παιχνιδια της η καπκομαρα, και στο DD 1, και στο MHW,
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Α οk my bad, είδα ότι είχε ξεκινήσει το 2 στο Steam και μίλαγε για εκείνο.

Μια καλη εναλλακτικη θα ηταν ο περιορισμος ενος pawn ανα λογαριασμο, οχι ανα χαρακτηρα.
Καλά ναι, αν το θέλουν πιστεύω μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Στο πρώτο οι επιλογές για new game και επιλογή δυσκολιών μπήκαν με την Dark Arisen έκδοση, αν δεν κάνω λάθος.
Αυτό με τα πολλά pwns και τους σέρβερς έχει μια λογική, αλλά μιλάμε για την κάπκομ, όχι για παιχνίδι που έφτιακε καμιά indie dev team των 30 ατόμων ξέρω 'γω. Ό,τι και να 'ναι, χτυπάει άσχημα.

Στα του performance τώρα, έχω φτάσει κανά 13ωρο, οι περισσότερες ώρες είναι στην εξοχή, αλλά πέρασα και καμπόσο χρόνο στην πρώτη μεγάλη πόλη, εκεί που όλοι λένε γίνεται της πουτάνας, σφάζουν npcs για έξτρα φρέιμς κλπ.
Ναι μεν υπάρχει εμφανής πτώση απόδοσης σε σχέση με την εξοχή, που τρέχει αρκετά καλά, αλλά τίποτα που να μου σπάσει τα νεύρα και να το πω unplayable. Βέβαια, δεν είμαι streamer/youtuber, ούτε 20χρονο της γενιάς του τικ τωκ να τρέχω σαν παλαβός από δω και από κει προσπαθώντας να βγάλω δέκα ώρες content ξέρω 'γω σε μιάμιση ωρίτσα. Έκανα την βόλτα μου στην πόλη χαλαρός και εξερευνώντας, και όλα ήταν οκ. Σε κάποια φάση ξέσπασε και μια μάχη στην κεντρική πλατεία, ωχ λέω τώρα την γαμήσαμε, θα σέρνεται. Αλλά τίποτα. Καλύτερα απ' το περπάτημα και την εξερεύνηση έτρεχε. Δεν ξέρω αν στη συνέχεια αλλάξει αυτό, ή αν τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα σε καμιά άλλη μεγάλη πόλη, μέχρι τώρα όμως όλα οκ.
Ναι, σαφώς δεν είμαστε οκ με το οκ. Ξαναλέω, είχε εμφανή πτώση (αν θέλετε fps νούμερα, στην εξοχή πιάνω 60-70, ενώ στην πόλη πέφτω στα 30-40) το παιχνίδι είναι αρκετά unoptimized και σίγουρα θέλει βελτιώσεις, αλλά παράλληλα δεν συνάντησα τίποτα με τα ακραία που διαβάζω. Stuttering δεν συνάντησα πουθενά επίσης, όπως πολλοί γράφουν. 🤷‍♂️
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Δεν έχω ενεργοποιήσει καθόλου dlss και σχετικές λειτουργίες. Θα το δοκιμάσω.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
και εγώ λέω να το ξεκινήσω σε pc. Εχω φτιάξει ήδη χαρακτήρα αλλά ήθελα να δω μήπως έτρεχε καλύτερα στο ps5 αλλά από τι διαβάζω είναι πολύ καλύτερο στο pc.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Ας πω και εγώ τις δικές μου εντυπώσεις από την απόδοση σε ένα πολύ μετριοπαθές σύστημα. Στο laptop λοιπόν με AMD Ryzen 5800h (8 cores, 16 threads, turbo γύρω στα 4 Ghz), RTX 3060 με 6GB VRAM και 16GB RAM, το framerate είναι ασταθές. Όπως είπε και ο @Bathory πιο πάνω, η απόδοση είναι σαφώς καλύτερη εκτός πόλεων: 50κάτι με 60 αλλά με πτώσεις γύρω στα 45 αν υπάρξει μάχη με πολλούς συμμετέχοντες και εφέ, μεταξύ 30 και 40κάτι στην πρωτεύουσα. Προφανές CPU limit καθώς στην πόλη τα fps είναι ίδια είτε με όλα στο low είτε με όλα στο high. Θα δοκιμάσω να παίξω 1-2 ώρες και με 30 fps lock για να δω αν είναι προτιμότερο από τις συνεχείς εναλλαγές.

Όποιος έχει μόνιτορ ή TV με VRR θα μπορεί σίγουρα να παίξει πολύ πιο άνετα. Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει shader compilation stutter (το παιχνίδι κάνει στο πρώτο launch το compile).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Είδα ότι βγήκε mod που προσθέτει frame gen, θέλετε να το δοκιμάσω;
 
Top Bottom