What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dragon's Dogma 2

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Και κάτι ψιλοάσχετο, ενώ το DD1 το έπαιξα πολύ πρόσφατα και πολύ άνετα με m/k, στο 2 δεν παλεύεται, και επίσης δεν έχει να κάνεις bind όλα τα κουμπιά που θες, δυστυχώς. Το πάλεψα να το φέρω εκεί που θέλω, αλλά τα παράτησα.
Έβαλα το gamepad και είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Ας πω και εγώ τις δικές μου εντυπώσεις από την απόδοση σε ένα πολύ μετριοπαθές σύστημα. Στο laptop λοιπόν με AMD Ryzen 5800h (8 cores, 16 threads, turbo γύρω στα 4 Ghz), RTX 3060 με 6GB VRAM και 16GB RAM, το framerate είναι ασταθές. Όπως είπε και ο @Bathory πιο πάνω, η απόδοση είναι σαφώς καλύτερη εκτός πόλεων: 50κάτι με 60 αλλά με πτώσεις γύρω στα 45 αν υπάρξει μάχη με πολλούς συμμετέχοντες και εφέ, μεταξύ 30 και 40κάτι στην πρωτεύουσα. Προφανές CPU limit καθώς στην πόλη τα fps είναι ίδια είτε με όλα στο low είτε με όλα στο high. Θα δοκιμάσω να παίξω 1-2 ώρες και με 30 fps lock για να δω αν είναι προτιμότερο από τις συνεχείς εναλλαγές.

Όποιος έχει μόνιτορ ή TV με VRR θα μπορεί σίγουρα να παίξει πολύ πιο άνετα. Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει shader compilation stutter (το παιχνίδι κάνει στο πρώτο launch το compile).
Με 6 GB VRAM το 2024 τι περιμενες δηλαδη? Σε εμενα θα τρεχει κανονικα maxed 1440p 60 fps οπως ολα !!
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
738
Είδα ότι βγήκε mod που προσθέτει frame gen, θέλετε να το δοκιμάσω;
Είναι γι' αυτούς που έχουν 40ΧΧ κάρτες όμως.

Υπάρχει και γενικότερο mod που κάνει enable FG σε 30ΧΧ κάρτες αλλά δε ξέρω πόσο προτείνεται να τα stackάρεις.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Αν βγάλουν mod που να επιτρέπει custom key bindings για m/k ίσως το πάρω κι εγώ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Είναι γι' αυτούς που έχουν 40ΧΧ κάρτες όμως.

Υπάρχει και γενικότερο mod που κάνει enable FG σε 30ΧΧ κάρτες αλλά δε ξέρω πόσο προτείνεται να τα stackάρεις.

Ναι αυτό είδα τώρα, θα το αποφύγω γιατί αν τυχόν κρασάρει δεν θα ξέρω αν φταίει το παιχνίδι ή το mod.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Αν βγάλουν mod που να επιτρέπει custom key bindings για m/k ίσως το πάρω κι εγώ.

Υποθέτω αν κάτσεις και ψειρίσεις και φτιάκεις κανά σεταπ με τα 10-15 κουμπιά που σε αφήνει να κάνεις bind, θα βγαίνει υποθέτω.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
εγώ λέω να το πιάσω σε κανά μήνα να έχουν διoρθώσει πρώτα τα περισσότερα μεγάλα bug και μετά σε pc
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,270
Έχουν βγει κάμποσες φήμες για μεγάλο εξπανσιο κατά τον Νοέμβρη.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,870
Μετα απορουμε γιατι οι εισαγμενες στο χρηματηστηριο gaming εταιρειες συνεχιζουν να μας κοροιδευουν μες τα μουτρα μας
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Σταματησε και η παραπληροφορηση των πρωτων ημερων, κσι λογικα ανεβηκαν οι πωλησεις
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,870


Επιτελους βρηκα χρονο να τσεκαρω το ριβιου, που -σημειωτεον- συνειδητα στο conclusion δεν παιρνει υποψη τα mtx (microtransactions)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Τώρα που έχω 35+ ώρες στο παιχνίδι και έφτασα στην τελική μάχη, κατά την γνώμη μου δεν είναι πρόβλημα τα microtransactions γιατί αν κάποιος τα πάρει θα χαλάσει την εμπειρία του. Η περιπλάνηση είναι τόσο μεγάλο μέρος της εμπειρίας που αν κάποιος αγοράσει port crystals για να τηλεμεταφέρεται παντού θα χάσει την ουσία. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα που μπορείς να αγοράσεις. Μόνος λόγος να δώσεις χρήματα είναι αν κουράστηκες από το παιχνίδι και βιάζεσαι να το τελειώσεις. Αναλυτικό review εντός των επόμενων 2-3 ημερών.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Σκεφτόμουν να το πάρω, αλλά ακούγονται διάφορα τεχνικά θεματάκια. Πως σας τρέχει; έχει stutters κτλ ?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Σκεφτόμουν να το πάρω, αλλά ακούγονται διάφορα τεχνικά θεματάκια. Πως σας τρέχει; έχει stutters κτλ ?

Τι PC έχεις; Είναι γενικά βαρύ και σε ορισμένα σημεία αδικαιολόγητα βαρύ. Στην περιπλάνηση εκτός πόλεων μετά το πρώτο patch είναι σε γενικές γραμμές OK γιατί βελτιώθηκε πολύ το frame pacing, στις πόλεις βουτάει στα 30κάτι fps ακόμα και σε PC-θηρία. Stuttering δεν υπάρχει αρκεί να κρατήσεις την κατανάλωση της VRAM σε λογικά πλαίσια μέσω των settings.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Έχω νέο πισι αλλά κάπως μεγάλη ανάλυση (5120χ1440)

Rysen 9 7900x, rtx 4080

Έτσ όπως τα λες Ναύαρχε, αξίζει από τώρα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Έχω νέο πισι αλλά κάπως μεγάλη ανάλυση (5120χ1440)

Rysen 9 7900x, rtx 4080

Έτσ όπως τα λες Ναύαρχε, αξίζει από τώρα.

Εγώ θα περίμενα λίγο να δω αν η Capcom βγάλει γρήγορα κάποιο performance patch. Και τώρα είναι playable αλλά οι πτώσεις στο framerate επηρεάζουν όσο να 'ναι την εμπειρία. Αν μέσα στον μήνα βγει ένα καλό patch και μπορείς να το βρεις σε τιμή μικρότερη από φουλ, τότε προχώρα. Αν πάλι είσαι φανατικός οπαδός του πρώτου παιχνιδιού και καίγεσαι να παίξεις άμεσα, πάω πάσο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Τώρα που έχω 35+ ώρες στο παιχνίδι και έφτασα στην τελική μάχη, κατά την γνώμη μου δεν είναι πρόβλημα τα microtransactions γιατί αν κάποιος τα πάρει θα χαλάσει την εμπειρία του. Η περιπλάνηση είναι τόσο μεγάλο μέρος της εμπειρίας που αν κάποιος αγοράσει port crystals για να τηλεμεταφέρεται παντού θα χάσει την ουσία. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα που μπορείς να αγοράσεις. Μόνος λόγος να δώσεις χρήματα είναι αν κουράστηκες από το παιχνίδι και βιάζεσαι να το τελειώσεις. Αναλυτικό review εντός των επόμενων 2-3 ημερών.

Τσεκαρε τα endings, αν δεν το εχεις ηδη κανει, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να χασεις το μισο παιχνιδι ξερω γω.
 
Top Bottom