What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Εγαμήθην. βοηθάτε.

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
μη σας τρωω ωρα με το δραμα που ζω, στεναχωριεμαι και που το σκεφτομαι. το μποτο λάι ειναι οτι r9 390 καπουτ απ οτι φαινεται (εχω μια τελευταια ελπιδα αυριο να της αλλαξω σλοτ στην mb, μπας και δουλεψει εκει αλλά δεν ειμαι αισιοδοξος) στην χειροτερη πιθανη στιγμη.

ειμαι να πεσω απ το μπαλκονι, αλλά ειμαι στον δευτερο κι ετσι θα σπασω μελη και θα ταλαιπωρηθω. θα μπορουσα ν ανεβω ταρατσα αλλά κοκοκο. την θελω μαλλον την ζωουλα μου.

λοιπον τι κανω? 1050 ti, rx5... κατι, τι?? εννοειται δεν θελω και δεν μπορω ν αναβαθμισω ολο το συστημα, οπότε μια μετρια καρτα για 1080p, γαμω την τυχη μου μεσα (απιστευτο ομως 6,5 χρονια μετα να παιρνεις με τα ιδια λεφτα χειροτερη καρτα, απιστευτο).
α, μπατζετ μεχρι 300 μαξιμουμ.

παρηγορηστε με ρεμπεσκεδες, καμετε καλες προτασεις κανάγιες. και μην διαβασω χωρατα, δεν ειμαι σε φαση.
ντισκάς.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Panic, Sad και Στο Κουνενα αυτά δε θα συνέβαιναν.

Με ένα γρήγορο σερτς προκειμένου να σε βοηθήσω, με το μπάτζετ που διαθέτεις δυστυχώς όπως έγραψες και εσύ, μόνον 1050ti (θα έχεις και ίδια κάρτα με Ναύαρχο) ή αλλιώς 1030 και τη βγάζεις με ρετροπιξελουμπες.

 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,312
Πάντα με προφύλαξη και οι τιμές για κάρτες είναι στο "άστα να πάνε". Οπότε δες για used και προσοχή
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,682
Δεν μας είπες τι παρουσίασε η 390. Σε άλλο pc τη δοκίμασες; Δεν ξέρεις καμιά φορά μ' αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου, μπορεί να είσαι τυχερός και να μην φταίει η κάρτα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
τυχερος σιγουρα δεν ειμαι.
εκει που εβλεπα σε φουλσκρή το τοπ10 συγκεκριμενα των χτεσινων φασεων του nba ακουστηκε ενα τσαφ κι ολα γινανε μαυρα.
το ξεκινησα και μετα ακριβως το λογκο των γουιντοουζ πριν το λογκον, μπλακ σκρην οφ ντεθ. και μετα μια μπλε οθονη που περναγε πολυ γρηγορα αλλα προλαβα να διαβασω κατι για ντισπλει ντραιβε.
η καρδια μου σφιχτηκε σαν την ρογα του πρωθυπουργου. εκαμα ολα τα προβλεπομενα. εβγαλα με ddu τον παλιο ντριβερ σε σειφ μοουντ, εβαλα τον καινουριο και τιποτα. ιδια αντιδραση. αυριο θ αλλαξω σλοτ στην καρτα, και μετα θα την δωκω σε φιλο που δουλευει στο pc1 να την τσεκαρει, μπας και φταιει ξερωγω η μομπο, που δεν το νομι. σκατα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
@manofsorrows την αγορα των μεταχειρισμενων δεν την ξερω καθολου και με την τυχη που κουβαλαω, αν την παρω γιουζντ σε κανα διμηνο θα σκασει και θα χουμε νεο δραμα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eγω, 200-300 ευροπουλα για μετ/νη καρτα δεν τα δινω, εκτος κι αν ειναι απο γνωστο, εμπιστοσυνης. Μην ξεχνατε οτι αυτη την εποχη οι 99 στις 100 μετ/νες, εχουν σκαψει, εκτος της Moria και ολο το Ered Mithrin και το Annak Khurfu!
Mετραω τι περισευει και ... 1050? 1050! 1030? 1030! χαμηλομενες οι ρυθμισεις? χαμηλομενες! Οτι μπορω να παιξω, μεχρι να βγουμε απο την λουμπα. Αλλα, ενταξει, εγω δεν ειμαι και Σρεντερ που τα θελει ολα στο φουλ. Εξαρταται απο το ποσο νερο ειναι διατεθιμενος να βαλει κανεις στο κρασι του.
Περναμε και μια σκατοπεριοδο, ρε παιδι μου, αστα να πανε. Με Μιτσο---- στο τιμονι, π-π- κ-λ- μας παει η γκαντεμια. Και σου λενε μετα μην εισαι προληπτικος. Εμ και να θελω, δεν μπορω
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
Ζγκαντά, γιατί θες κάτι σε 1060 6GB ή 480/580 για να είσαι στα ίδια επίπεδα.... αρα θες 500άρα και πάνω... πας σε κάτι υποδεέστερο ή μένεις χωρίς PC.
Θα εξαντλούσα κάθε πιθανότητα ότι η κάρτα τα έπαιξε πάντως. Αν εμφανίζει και σε άλλο μηχάνημα πρόβλημα, θα καθάριζα ψύκτρα και θα άλλαζα θερμοαγώγιμη πριν την ξεγράψω.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
κοιτάζοντας στο skroutz βλέπω στα 90 ευρώ την gtx 1030, και στα 230 ευρώ την την rx 560 4GB. Τα άλλα είναι εντελώς γελοία. Ξέρω και η RX 560 είναι εκνευριστικά ακριβή αλλά τουλάχιστον είναι ωραία καρτούλα (αυτήν έχω)

Σημείωση: μεταχειρισμένη από mining συνήθως είναι καλύτερη από μεταχειρισμένη από gaming. (Αν ο miner ήξερε λίγο τι έκανε τότε δούλευε σε πολύ καλύτερες συνθήκες από το πισί τυπικού gamer)
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αν ο miner ήξερε λίγο τι έκανε
Hξερε, ομως? Παιδια, ειναι τελειως διαφορετικο, το να παρεις ενα μετ/νο εξαρτημα, απο καποιον στο RQgr, η απο καποιον στο π.χ. Ισομνια, car.gr κτλ κτλ.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Σκατοκατάσταση να είναι No Nut November και να μη μπορείς να τραβήξεις...
Όμως εγώ θα πρότεινα αν μπορείς να την παλέψεις να περιμένεις και ένα 22ήμερο (για Black Friday/Cyber Monday) μπας και παίξει τίποτα εξαιρετικό τότε από gpus.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Θα μας τρελάνουν στο insomnia, 100 ευρώ κάνει η 1030 καινούργια, 90 τη δίνουν μεταχειρισμένη;

BB, αν πας στη λύση 1030 πάντως, πρέπει να προσέξεις να είναι το μοντέλο με GDDR5 αντί DDR4, η διαφορά στις επιδόσεις είναι χαοτική. Κάτι σαν αυτή.

Η Radeon 560 που λέει ο Lucinos είναι της Biostar, διαβόητη για την κάκιστη ποιότητα κατασκευής των προϊόντων της.

Δεν βλέπω τίποτα που θα αγόραζα προσωπικά χωρίς να κλαίω κάθε λεπτό του ευρώ. 300 για 1050Ti? Καλή κάρτα για τα κυβικά της, παίζει τα πάντα σε 1080p/medium, αλλά αν την πλήρωνα 300 ευρώ, θα με έπιανε κατάθλιψη κάθε φορά που θα άνοιγα το PC για τα επόμενα 5 χρόνια, που είναι το ακριβώς αντίθετο εφέ από αυτό που θέλω όταν ανοίγω το PC μου.

Αν είχε τύχει σε μένα, μπορεί να επέλεγα κασκαντεριλίκια με την Radeon WX3100 για 230 ευρώ, workstation κάρτα με μέτριες gaming επιδόσεις, και τεράστια κατανάλωση (300W) και φασαρία από το μικρό ανεμηστηράκι. Δεν είναι όμως κάτι που προτείνω σε όποιον θέλει εγγυημένη gaming λειτουργία χωρίς σκαλίσματα.

Τελική πρόταση, 1030GTX GDDR5, retro gaming και υπομονή για καλύτερες μέρες.
 
Last edited:

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
Αν πας σε μεταχειρησμένο θα μπορούσες να προτιμήσεις να πληρώσεις π.χ. με Paypal από ebay για να έχεις μια εξασφάληση, σε περίπτωση που πέσεις σε χαλασμένη-ετοιμοθάνατη κάρτα. Αν δεν κάνω λάθος μέχρι 6 μήνες μετά την αγορά μπορείς να αμφισβητείς τις συναλλαγές. Δεν είμαι σίγουρος έχω χρόνια να ασχοληθώ καλό θα ήταν να διαβάσεις τι παίζει ακρηβώς.

Imho το secondary market, αν και αυτό τσιμπημένο, είναι μονόδρομος στις μέρες μας, υπό την έννοια ότι σε απόλυτα νούμερα θα πληρώσεις μάλλον λιγότερο premium.
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ευχαριστω για το ψυχολογικο μασαζ μαγκες, ειναι απαραιτητο τις δυσκολες ωρες.
θεοφιλη, γκου, τα ειπατε ολα σε 2 γραμμες. το συναισθημα αγοραζω κατι με τα ιδια λεφτα που εδωκα πριν 6 χρονια κι ειναι αισθητα οπως και να το κανουμε χειροτερο, δεν συγκρινεται.
εννοειται θα περιμενω τις καταμαυρες παρασκευες πιταφχιο, (ετσι κι αλλιως οπως ξερετε και λεγαμε σε αλλο θρεντ κι αυτες που εχω να επιλεξω τις εχουν διαθεση σε 30 μερες, ΛΕΕΙ) αλλά μαζι με μενα περιμενει ολη η ελλαδα κι ολος ο κοσμος. δεν γινονται θαυματα τις μερες του κοβιντ.

δεν τον εχω θαψει ακομα τον μακαριτη, vtheo, θα κανω προσπαθειες. αλλα ο τροπος που εγινε το τσαφ (κανενα παιχνιδι ανοιχτο, 2-3 ταμπς μονο και απλα εβλεπα ενα βιντεο στο γιουτιου), μου δειχνει οτι μας αποχαιρετησε. τελος παντων.
για να δουμε.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
739
Σε αυτά τα λεφτά μόνο μεταχειρισμένη αγαπητέ για κάτι αξιοπρεπές. Πχ καμμία 1060 6GB στα 300€

Αυτά για τις mining κάρτες για μένα είναι γενικεύσεις. Ότι πιθανότητες για πρόβλημα υπάρχουν σε μεταχειρισμένη κάρτα γενικά το ίδιο ισχύει (και καλύτερα βασικά γιατί τις προσέχουν) και για τις κάρτες που κάνουν mining.

Άλλη εναλλακτική να μετριάσεις το "ρίσκο" και να πάρεις ότι καλύτερο βρεθείς σε 100-150 ευρώ μεταχειρισμένο. Θα έλεγα πάντως μικρομεσαίες κάρτες έχουν σχετικά πολύ μικρή πιθανότητα να έχουν σκάψει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Η Radeon 560 που λέει ο Lucinos είναι της Biostar, διαβόητη για την κάκιστη ποιότητα κατασκευής των προϊόντων της.
Η αλήθεια είναι ότι η δική μου δεν είναι biostar και δεν έχω κοιτάξει τις μάρκες για αυτό και δεν έχω άποψη...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,676
Η περίπτωση να γίνει RMA δεν υπάρχει? Είναι εκτός εγγύησης? Όχι ότι όλοι είναι EVGA, αλλά μήπως βρεθεί λύση και μέχρι τότε με την integrated.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
αχχχχχ, rma λεει ο δοκτωρ. 6,5 χρονια δεν δινει εγγυηση ουτε ο ιδιος ο θεος. (σορυ μπρουσαρα, χρησιμοποιησα τ ονομα Σου επι ματαιω.)
για να γελασει λιγο το χειλακι μου, ας σατιρισω λιγο, ωστοσο:

βαρυ_πενθος (1).jpg
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,352
ναι, 6,5 δεν δίνει ο θεός... δίνει 10 η evga όμως :pP
 
Top Bottom