What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Εγαμήθην. βοηθάτε.

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
αληθεια τωρα? δεν ηξευρα, σχωρα με ντοκτορ.
που να ξερω? κατι παγωτα της ειχα φαει παλια, καρτα δεν εχω παρει απο κει.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,424
Παει γαμηθηκε τρεχω στο Πλαισιο για RX 6700XT! Απο χτες που ηρθαν τα καινουργια ανεμιστηρακια και εβαλα την καρτα πισω στο nornal κολλαει το pc . Μετα ξαναεβαλα -500 mhz τον πυρηνα και την μνημη οπως την ειχα μεχρι τωρα απο τον Σεπτεμβριο και λειτουργει κανονικα. Παει το τερας. Aφου αντεξε μεχτι τωρα παλι καλα. πρτιν 2 μερες που ειχα παει στο Πλαισιο ειχαν μια RX 6700XT στα 1000 ευρω θα παω σημερα και αν την εχουν θα την παρω αλλιιως θα παραγγειλω RTX 3070 TI. Ο τεχνικος μου λεει να την κρατησω μεχρι να στααμτησει να δουλευει εντρλως και οτι επαθε ζημια επειδη δυο μηνες δουλευε με ενα ανεμιστηρακι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
τουλαχιστον εχω παρηγορια οτι θα ψαχνω καρτα μαζι με τον σρε.
βρε σρε, δεν την δινεις σ εμενα αυτη που θα πεταγες?
κατι μου λεει οτι ειναι μια χαρα.

α, ενας φιλος μου ρωταει να μας πεις μηπως στην ζητησε ο τεχνικος να την πεταξει εκεινος για να μην ταλαιπωρεισαι να την πας στον καδο ανακυκλωσης.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ρε σεις, προσπαθω ν ανοιξω κατι παλια ods για να πω στον ηγκλο τι ακριβως μομπο εχω και δεν μου τ ανοιγει.
λες να εχει παθει καμια κομπλα ο σκληρος και να θελει φορματ κι απο κει να πειραξε κατι στον ντραιβερ της καρτός? δεν την βγαζω καθαρη σημερα, θα παω σε καμια εκλησια να φιλησω ολες τις εικονες και τα παγκαρια μαζι, να παθω κοβιντ να φυγω να μην ταλαιπωρουμαι.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,544
Δεν ειναι πιο ευκολο να ανοιξεις το καπακι του κουτιου και να δεις μοντελο σε mobo και ram; :)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
Κρίμα, άσχημη περίοδος όντως να σου τύχει κάτι τέτοιο. Οι 1060 (6gb) που κοίταξα insomnia έχουν 200-250+ ευρώ, αλλά το χειρότερο και σημαντικότερο είναι πως -αν δεν μου ξέφυγε καμία - δεν έχουν εγγύηση σε ισχύ και αναμενόμενο αφού πρόκειται για παλιά κάρτα. Αν εξαντληθούν όλες οι λύσεις για έλεγχο της κάρτας, περίμενε αναγκαστικά μέχρι Black Friday, μήπως πετύχεις στο skroutz καμιά παρεμφερούς δυναμικής σε έκπτωση και κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να τελειώσει αυτό το αστείο με την έλλειψη/σκάλπερς/κρυπτοπαράσιτα.

Btw τα παιδιά που είπαν πιο πάνω για 10 χρόνια εγγύηση της evga, παρέλειψαν να διευκρινίσουν ότι πληρώνεις μερικά ευρώ/δολάρια για να μπεις στο συγκεκριμένο πρόγραμμα (αν μπορείς να το κάνεις και για κάρτα που δεν είναι αγορασμένη απευθείας από το κατάστημα τους καλή φάση). Ok, δεν είναι κάνα τρομερό ποσό αυτό που ζητάει, αλλά default 3 χρόνια όπως οι περισσότεροι δίνει, δεν είναι φιλανθρωπική οργάνωση...

Αν δεν κάνω λάθος μέχρι 6 μήνες μετά την αγορά μπορείς να αμφισβητείς τις συναλλαγές
3 μήνες έχεις για dispute από το paypal. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πρότινος. Γίνονται αλλαγές στο ebay και πάνε να το εξοβελίσουν σιγά-σιγά και να διαχειρίζονται οι ίδιoι τις πληρωμές και συναλλαγές, οπότε δεν ξέρω πως θα διαμορφωθούν τα πράγματα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Παει γαμηθηκε τρεχω στο Πλαισιο για RX 6700XT! Απο χτες που ηρθαν τα καινουργια ανεμιστηρακια και εβαλα την καρτα πισω στο nornal κολλαει το pc . Μετα ξαναεβαλα -500 mhz τον πυρηνα και την μνημη οπως την ειχα μεχρι τωρα απο τον Σεπτεμβριο και λειτουργει κανονικα. Παει το τερας. Aφου αντεξε μεχτι τωρα παλι καλα. πρτιν 2 μερες που ειχα παει στο Πλαισιο ειχαν μια RX 6700XT στα 1000 ευρω θα παω σημερα και αν την εχουν θα την παρω αλλιιως θα παραγγειλω RTX 3070 TI. Ο τεχνικος μου λεει να την κρατησω μεχρι να στααμτησει να δουλευει εντρλως και οτι επαθε ζημια επειδη δυο μηνες δουλευε με ενα ανεμιστηρακι.

Είναι η πρώτη φορά σε (δέκα; δεκαπέντε; ο μον ντιε, tempus fugit :eek: ) χρόνια που ο 'Αρχοντας των Νίντζα χρησιμοποιεί κακιά λεξούλα. Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή και βασικά ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.

Shredder, προφανώς και η κάρτα έπαθε ζημιά, εκείνη τη μέρα που μύρισες καμένο μέσα από το PC. Μακάρι να είναι το μόνο που έπαθε ζημιά. Ο τεχνικός σου δεν ξέρω ποιο πανεπιστήμιο Ανωτάτης Κουμπιουτερικής έχει τελειώσει, αλλά στο "Τι κάνουμε με μισοκαμένο hardware που μπορεί να μας κάψει και το υπόλοιπο σύστημα" μάλλον κόπηκε.

Καλόπαιχτη η 6700ΧΤ αν όντως την πάρεις. 1050 ευρώ τη βλέπω ετοιμοπαράδοτη στο site, μην τσιγκουνευτείς το πενηντάρικο τώρα, ολόκληρος Αρχηγός των Ποδαράδων.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
λες να εχει παθει καμια κομπλα ο σκληρος και να θελει φορματ κι απο κει να πειραξε κατι στον ντραιβερ της καρτός?

Έ, όχι. Ποιος ο λόγος για αρχαία ods όταν μπορείς πολύ εύκολα να κατεβάσεις τελευταίες εκδόσεις cpu-z ή HwInfo και να κάνεις τη δουλειά σου;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
ειμαι ζωδιο της γης, γκου.
ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν ολα σε αρχεια γουωρντ η εξελ, ανεξαρτητα με τα σοφτγουερ.

α, μια που ρωτησε ο αθρωπος, το ξεχασα. i5 4690k σε gigabyte GA-Z97X μομπο και G.skill 16gb ddr3 μνημες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
καλά είσαι, έχει ενσωματωμένη. μην πάρεις gtx 1030. Απλά μείνει με την ενσωματωμένη όσο μπορείς.

Το ελάχιστο για να έχει νόημα η «αναβάθμιση» είναι rx560 4GB ή gtx 1050ti. αλλά στις τιμές που βρίσκονται κράτα τα λεφτά σου αφού τουλάχιστον μπορείς να κάνεις τα βασικά. (rx 550 και gtx 1030 απλά δεν αξίζει η διαφορά)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
α, ωραια, η 1030 δηλαδη εχει παρομοια αποδοση με την ενσωματωμενη? τα πιασαμε τα ευρω μας.
η ενσωματωμενη που τη δοκιμασα χτες, ακομα και στο φουτμπωλ μανατζερ 17 με ζαλιζει. μονο το ταιταν κουεστ παιζει χωρις να ξερναω απ τα ματια. για παιχνιδι 3d μην το συζηταμε καλυτερα.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Η (εφτά ετών) ενσωματωμένη του i5-4690k δεν κάνει ούτε για να διαβάζεις PDF. Το ξέρω γιατί κι εγώ με αυτή είχα μείνει ένα μήνα όταν κάηκε η 980. Ούτε αντβεντσουράκια φτιαγμένα με AGS δεν παίζανε χωρίς stuttering.

H 1030 GDDR5 έχει καλύτερες επιδόσεις από οποιαδήποτε ενσωματωμένη, ακόμα και σύγχρονη, ειδικά σε 1% lows που είναι και αυτά που προκαλούν ζαλάδες όταν κάνουν μακροβούτια.

Άμα παίζει το Titan Quest, είσαι άρχοντας, πάντως ο Lucinos κάνει απλά λάθος για την διαφορά με μια 1030.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
α, ωραια, η 1030 δηλαδη εχει παρομοια αποδοση με την ενσωματωμενη? τα πιασαμε τα ευρω μας.
η ενσωματωμενη που τη δοκιμασα χτες, ακομα και στο φουτμπωλ μανατζερ 17 με ζαλιζει. μονο το ταιταν κουεστ παιζει χωρις να ξερναω απ τα ματια.
είναι καλύτερη αλλά αν ξερνάς απ τα μάτια με την ενσωματωμένη τότε και με την 1030 θα ξερνάς απλά λιγότερο... Για αυτό λέω, αν είναι νε ξερνάς τουλάχιστον να μην έχεις δώσει κατοστάριο...
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,438
H Intel παίζει να δουλεύει καλύτερα σε Linux, παρά σε Windows.

Γενικά, κάρτες που σε "κανονικές" συνθήκες θα είχαν κάτω από 100€, είναι μόνο για να δώσεις παράταση ζωής σε παλιά μηχανήματα, αν σε παίρνει να ψωνίσεις ορθολογικά. Αφού έχεις έστω την ενσωματωμένη του Haswell, κάνε υπομονή να δεις τι θα γίνει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,676
Ο τεχνικός σου δεν ξέρω ποιο πανεπιστήμιο Ανωτάτης Κουμπιουτερικής έχει τελειώσει, αλλά στο "Τι κάνουμε με μισοκαμένο hardware που μπορεί να μας κάψει και το υπόλοιπο σύστημα" μάλλον κόπηκε.
Για ποιον λόγο να φτιάξει ένα σύστημα, όταν τσεπωνει πενηνταρικο την επίσκεψη για να βάλει πχ ανεμιστηρακια? Give that man some credit.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Όταν το θέτεις έτσι, δίκιο έχεις. Μπορεί να μην κατέχει πλήρως την Ανωτάτη Κουμπιουτερική, αλλά στο άρμεγμα των νίντζα έχει διδακτορικό ο τύπος.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Η (εφτά ετών) ενσωματωμένη του i5-4690k δεν κάνει ούτε για να διαβάζεις PDF. Το ξέρω γιατί κι εγώ με αυτή είχα μείνει ένα μήνα όταν κάηκε η 980. Ούτε αντβεντσουράκια φτιαγμένα με AGS δεν παίζανε χωρίς stuttering.
Ο κύριος υπολογιστής μου από το 2014 ως το 2018 ήταν ένα λαπτοπάκι i5-4200U με την ενσωματωμένη. Σε αυτό έπαιξα μεταξύ άλλων το Talos Principle, ναι στα χαμηλά settings και ναι στα 30fps αλλά ακατέβατα και χωρίς stuttering.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Όταν το θέτεις έτσι, δίκιο έχεις. Μπορεί να μην κατέχει πλήρως την Ανωτάτη Κουμπιουτερική, αλλά στο άρμεγμα των νίντζα έχει διδακτορικό ο τύπος.

Αρμέγονται μωρέ οι νίντζα;;;
Το δίκανοοοοο... :Ρ

Κατά τα άλλα, συλλυπητήρια στον @Χειρομαλάχτης για το κακό που τόνε βρήκε... :(
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,563
μποτακι, να ξερεις, διαβασα στον ΠΕ τα συλληπητηρια σου κι εβαλε τα γελια. ειμαστε λεει ολοι καμενοι. οκ, το ξερουμε αυτο.
απλα καπου εδω να θιξω την ανιωθια που εχουν κατα κανονα οι ΠΕ απεναντι σε ζητηματα ζωης η θανατου οπως τα πισιά μας.

το κραταμε αυτο ετσι ωστε να φτιαστει θρεντ η ακομα ακομα παρεμβαση απ τους ζευγαρωμενους συντακτας του rq με τα αναλογα αρθρα με τις εμπειριες τους στο θεμα.
καποια στιγμη το ημιθανες σαιτ/φόρου θα πρεπει ν ασχοληθει με καυτα κοινωνικα ζητηματα κι οχι μονο με ρηβιους και νεα.
 
Top Bottom