What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Μου κίνησες την περιέργεια. Μπήκα κι είδα ότι το έχω από τις 12/9 αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Κι έχω και Nvidia κάρτα γραφικών. Ούτε πρόβλημα με τα παιχνίδια ούτε έχω BSOD.
Για nvidia διάβαζα ότι κατά κύριο λόγο κόβει frames σε κάποια παιχνίδια, πχ starfield που είναι της μοδός τώρα.

Τα άλλα είναι γενικά reports που κυκλοφορούν, για αυτό δεν έδωσα και εγώ πολύ βάση, λέω τι διάολο και αυτό σε εμένα θα συμβεί με τα w11? Εεεεεε δε με θέλουν τα μαμίδια... κάτσε να έρθει το dock να κοτσάρω το laptop σε οθόνη/πληκτρολόγια και έχει φύγει σούμπιτο για format το desktop για επιστροφή στα 10άρια.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
176
Πάντως με τα 11 δεν έχω κανένα θέμα. Αλλά όπως βολεύεται ο καθένας.

Τώρα που είπες dock, μου έδωσαν από την δουλειά μου ένα dock για να συνδέσω το εταιρικό λάπτοπ στις 2 οθόνες μου και διαπίστωσα ότι η κύρια μου οθόνη (Asus ROG PG278Q) έχει μόνο 1 έξοδο... :( Οπότε ή πρέπει να την αλλάξω (Βασικά μου την είχε δώσει ένας φίλος μου για να αλλάξω την Dell 24" δεν θυμάμαι το μοντέλο και την έχω πάνω από 10 χρόνια. Κι έχει βγει σκυλί.) ή δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος για να την συνδέσω με 2 καλώδια. Λογικά δεν θα γίνεται.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
up.png


catc.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Πάντως με τα 11 δεν έχω κανένα θέμα. Αλλά όπως βολεύεται ο καθένας.

Τώρα που είπες dock, μου έδωσαν από την δουλειά μου ένα dock για να συνδέσω το εταιρικό λάπτοπ στις 2 οθόνες μου και διαπίστωσα ότι η κύρια μου οθόνη (Asus ROG PG278Q) έχει μόνο 1 έξοδο... :( Οπότε ή πρέπει να την αλλάξω (Βασικά μου την είχε δώσει ένας φίλος μου για να αλλάξω την Dell 24" δεν θυμάμαι το μοντέλο και την έχω πάνω από 10 χρόνια. Κι έχει βγει σκυλί.) ή δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος για να την συνδέσω με 2 καλώδια. Λογικά δεν θα γίνεται.
το dock τι εξόδους έχει; Από ότι βλέπω η ROG πράγματι δεν παίρνει daisy chain σύνδεση, αλλά πχ εγώ περιμένω τώρα ένα dock USB 3.2 C και έχει έξοδο και για οθόνη, οπότε η HDMI του laptop μένει ελεύθερη. Θα μπορούσες να βάλεις μια οθόνη εκεί αν το dock έχει άλλη έξοδο.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
176
Ίσως κάτι δεν κατάλαβα καλά ή εγώ δεν το εξήγησα σωστά. Το θέμα μου είναι ότι το desktop μου είναι ήδη συνδεδεμένο στις 2 οθόνες μου. Οπότε το dock μπορεί να συνδεθεί μόνο στην 2η μου που έχει κι άλλες εισόδους ενώ στην κύρια, Asus, δεν μπορεί αφού δεν υπάρχει άλλη είσοδος. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θα πρέπει να βγάζω το καλώδιο από το desktop και να το κουμπώνω στο dock για να έχω 2 οθόνες για το λάπτοπ. Κάτι που δεν είναι καθόλου βολικό.

Το dock έχει 1 HDMI και 2 Display Ports εξόδους.

Το daisy chain δεν ξέρω τι είναι. :)
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,473
Αυτο μου βγαζει και εμενα λογω επεξεργαστη. Ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα κρατησω τα 10 μεχρι να αλλαξω επεξεργαστη μνημη και μητρικη η ανθ α πρεπει να κατεβασω αυτο το ειδικο προγραμμα που κανει το pc να νομιζει οτι καλυπτει τις απαιτησεις και μετα να τα κατεβασει κανονικα. Αυτος ο συναδελφος στο γραφειο που μου ειπε τον Ιουνιο οτι το εκανε στο pc του εκει μεχρι τωρα λεει ολα καλα που τον ειδα σημερα και μιλησαμε. Κανενα προβλημα δεν εχει το pc και κανουν update τα windows 11. Μου ξαναειπε να το κατεβασω ετσι ωστε μετα να μπορεσει να αναβαθμισει απο 10 σε 11 . Αλλα το σκεφτομαι ακομα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,612
Παιζετε με τη φωτια γενικα. Μεινετε στα 10αρια οσο δεχονται ενημερωσεις ασφαλειας (Οκτωβριος 2025) ή/και οσο υποστηριζονται απο τις εταιριες παιχνιδιων.

Δεν υπαρχει λογος μεταβασης σε MS λειτουργικο 2 χρονων και να φατε ολα τα στραβα. Επισης, τα feature updates ειναι στην καλυτερη αχρηστα.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Ίσως κάτι δεν κατάλαβα καλά ή εγώ δεν το εξήγησα σωστά. Το θέμα μου είναι ότι το desktop μου είναι ήδη συνδεδεμένο στις 2 οθόνες μου. Οπότε το dock μπορεί να συνδεθεί μόνο στην 2η μου που έχει κι άλλες εισόδους ενώ στην κύρια, Asus, δεν μπορεί αφού δεν υπάρχει άλλη είσοδος. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θα πρέπει να βγάζω το καλώδιο από το desktop και να το κουμπώνω στο dock για να έχω 2 οθόνες για το λάπτοπ. Κάτι που δεν είναι καθόλου βολικό.

Το dock έχει 1 HDMI και 2 Display Ports εξόδους.

Το daisy chain δεν ξέρω τι είναι. :)
α σόρι δεν κατάλαβα εγώ καλά. Μπορείς σε αυτή την περίπτωση να τσεκάρεις την λύση του KVM switch
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Δεν υπαρχει λογος μεταβασης σε MS λειτουργικο 2 χρονων κια να φατε ολα τα στραβα.
θελουν να γραψουν στο βιογραφικο τους. Δωρεαν απασχοληση ως microsoft beta tester επειδη το κινητρο μου ειναι η γνωση και οι υπηρεσιες που μπορω να προσφερω και οχι το οικονομικο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
πετίσιο να μην σταματήσει το support W10 το 2025, ελάτε :p
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,473
Οταν σταματησει να υποστηριζει τα 10 θα αλαλξουμε ολοιε επεξεργαστη μνημη και μητρικη για να βαλουμε τα 11.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Οταν σταματησει να υποστηριζει τα 10 θα αλαλξουμε ολοιε επεξεργαστη μνημη και μητρικη για να βαλουμε τα 11.
ποιος σου είπε ότι δεν τα υποστηρίζουν τα συστηματά μας και απλά έχουμε κλείσει το TPM2?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Η διακοπη της υποστηριξης των 10, δεν σας κανει να νοιωθετε ετοιμοι για γηροκομειο;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,674
να σκεφτειτε και τα θετικα της διακοπης υποστηριξης, μην ειστε χαχόλοι.

νόου. μορ. απντέιτς.
πραφιτ.


σε άλλα νεα, εμενα παντως που δεν μου υποστηριζουν τα 7άρια, νιωθω μια χαρά. σιγα μην αλλαξω λειτουργικο για 2 χρονια μονο. θα παω κατευθειαν στα 12 με νεο πιτσί το 2025. αν υπαρχουμε ως ειδος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
δεν υπάρχουν θετικά σε τρύπιο σύστημα, εκτός αν το έχεις μόνο για gaming
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
να σκεφτειτε και τα θετικα της διακοπης υποστηριξης, μην ειστε χαχόλοι.
*ακουγονται γελια απο μια παρεα* οι τυποι που εχουν XP.

Ειναι γνωστο απο τα σχολικα μας χρονια, απο ταινιες αρχαιες, παλιες και νεες. Οι νεοι φευγουν απο τα χωρια και πανε στις μεγαλες πολεις. αστυφιλια το λενε. Νομιζω οτι αυτο το διδασκουν στο δημοτικο. Εσυ, εφυγες απο την πολη και πηγες στο χωριο.
Ασε τις πραξεις σου να μιλανε για σενα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,131
πετίσιο να μην σταματήσει το support W10 το 2025, ελάτε :p

Αν κρίνουμε από το πόσο "φανταστικά" πήγε (και πηγαίνει) το 2023, το 2025 φαντάζει μακρινό μέλλον.
Μπορεί να μην υπάρχουν καν PC τότε. :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Αν κρίνουμε από το πόσο "φανταστικά" πήγε (και πηγαίνει) το 2023, το 2025 φαντάζει μακρινό μέλλον.
Μπορεί να μην υπάρχουν καν PC τότε. :Ρ
εμένα το λες; έχω γεμίσει το αποθηκάκι μακαρόνια κιόλας
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
εμένα το λες; έχω γεμίσει το αποθηκάκι μακαρόνια κιόλας
Εχεις καμια αδερφη μπας και συγγενεψουμε; Δεν θα με χαλαγε να εχω επιλογη προσβασης σε αυτο το αποθηκακι.
Δεν ειμαι αχαριστος, θα φερω τις μπυρες.
Η ειρωνια ειναι οτι ο κουνελος, με συνηθεια αφρικανικη, δεν αποθηκευει καμια τροφη. Ψωνιζει καθε μερα πραγματα που θα καταναλωσει σημερα. Το ψυγειο δεν εχει ουτε παγακια. Το εχω βγαλει και απο την τροφοδοσια.
τιναφτα ρε! θα πει καποιος. Σε αντιθεση με τους βιγκαν που αδειαζουν την πρασιναδα τους κατευθειαν στα σκουπιδια, ο κουνελος δεν πεταει καθολου φαγητο. Ενταξει, λιγα μακαρονια, μερικα αβγα, καμια φακη παιζουν στο ντουλαπι.
Βεβαια, σημερα την πατησε γιατι για αυτον ηταν αλλη μια μερα. Παλι καλα που βρηκε τσιγαρα και καφε.
 
Top Bottom