What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επίσημη παρουσίαση των Windows 11

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Εμένα σε όλα τα PC/laptop γίνεται μικτή χρήση και έχω θέματα με VPN και κάποια terminal συν Adobe, Max, Autocad που δουλεύει η δικιά μου οπότε στο τέλος κατέληγα να στήνω Linux για να στήσω Wine για να τρέχουν οι Windows only εφαρμογές και φυσικά το παράταγα διότι δεν άξιζε τον κόπο.
Ναι είναι και αυτό, όλα τα pc μου πρέπει να τρέχουν autocad/archicad. Εγώ δουλεύω με Affinity πλέον, αλλά αυτοί και αν δεν πρόκειται ποτέ να τα φέρουν σε Linux με τους σαφώς μικρότερους πόρους που έχουν.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,778
λλά αυτοί και αν δεν πρόκειται ποτέ να τα φέρουν σε Linux με τους σαφώς μικρότερους πόρους που έχουν.
Η γνώμη μου είναι ότι κάνουν βλακεία και δεν το βγάζουν και το λέω με βάση τα δεδομένα που έχω δει. Το λέω με βάση την απλή παρατήρηση ότι έχει έκδοση για mac. Γενικά ισχύει το εξής: Αν μια εφαρμογή υποστηρίζει μόνο ένα λειτουργικό (windows) η απόφαση να υποστηρίξεις και δεύτερο (mac ή linux) είναι κάπως δύσκολη. Αλλά αν κάνεις το βήμα να υποστηρίξεις mac το επιπλέον κόστος να υποστηρίξεις και linux έχει πολύ μικρότερο κόστος και γενικά δεν συναντάει προβλήματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Η γνώμη μου είναι ότι κάνουν βλακεία και δεν το βγάζουν και το λέω με βάση τα δεδομένα που έχω δει. Το λέω με βάση την απλή παρατήρηση ότι έχει έκδοση για mac. Γενικά ισχύει το εξής: Αν μια εφαρμογή υποστηρίζει μόνο ένα λειτουργικό (windows) η απόφαση να υποστηρίξεις και δεύτερο (mac ή linux) είναι κάπως δύσκολη. Αλλά αν κάνεις το βήμα να υποστηρίξεις mac το επιπλέον κόστος να υποστηρίξεις και linux έχει πολύ μικρότερο κόστος και γενικά δεν συναντάει προβλήματα.
δεν θα πρέπει να υποστηρίξουν όμως την κάθε τελευταία διανομή εκεί έξω που μπορεί για τον Χ-Υ λόγο να μην δουλεύει το πρόγραμμά τους;

Επίσης δεν ξέρω αυτό για το mac-linux, ειδικά για GPU accelerated προγράμματα που τρέχουν σε metal στο mac.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,960
δεν θα πρέπει να υποστηρίξουν όμως την κάθε τελευταία διανομή εκεί έξω που μπορεί για τον Χ-Υ λόγο να μην δουλεύει το πρόγραμμά τους;
Όχι, πακετάρουν σαν flatpak ή appimage και δουλεύει εγγυημένα σε οτιδήποτε δεν είναι EOL (και σχεδόν εγγυημένα και σε αρχαιολογίες).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,778
Όχι, πακετάρουν σαν flatpak ή appimage και δουλεύει εγγυημένα σε οτιδήποτε
Είναι μύθος ότι τα flatpak και τα appimages βοηθούν στην συμβατότητα. Τα συνήθη ELF εκτελέσιμα (βασικά τα appimages είναι ELF εκτελέσιμα, απλά προσποιούνται ότι είναι κάτι ιδιαίτερο) είναι εξίσου συμβατά παντού. Μπορείς εξίσου άνετα να το πακετάρεις σε ένα tar.gz αρχείο, ο χρήστης απλά το αποσυμπιέζει και τρέχει το εκτελέσιμο. Αν θες να το κάνεις και πιο αυτόματο, μπορείς να εμβαπτίσεις το tar.gz αρχείο σε ένα απλό .sh σκριπτάκι.

Απλά φτιάχνεις ένα εκτελέσιμο να δουλεύει στο steamOS (που είναι καλή περίπτωση διανομής γιατί δεν έχει παράξενιές) και απλά δουλεύει παντού.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,960
Και ένα ασυμπίεστο directory με bundled dependencies και ένα Makefile παντού μπορεί να δουλέψει, αλλά δεν είναι σοβαρός τρόπος για να πακετάρεις εμπορικό software που απευθύνεται σε τελικούς χρήστες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,778
Και ένα ασυμπίεστο directory με bundled dependencies και ένα Makefile παντού μπορεί να δουλέψει, αλλά δεν είναι σοβαρός τρόπος για να πακετάρεις εμπορικό software που απευθύνεται σε τελικούς χρήστες.
To Mathematica που διανέμεται με .sh σκριπτάκι εγκατάσης με εμβαπτισμένο το tar.gz δεν είναι σοβαρό software.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,960
Πολλά εμπορικά λογισμικά διανέμονται έτσι στο Linux, αυτό δεν καθιστά το πακετάρισμά τους σοβαρό. Καμία επαφή με το σήμερα, user experience των 00s-10s. Δεν κερδίζεις έτσι χρήστες στον κόσμο των app stores, ειδικά όταν μπορείς απλά να παρέχεις 1-click εγκατάσταση.

Παράδειγμα καλού bundling είναι το JetBrains Toolbox, πραγματική streamlined, 1-click εμπειρία, για λογισμικό που απευθύνεται σε κόσμο που θα μπορούσε να κάνει build from source.

Παράδειγμα καλύτερου bundling, είναι οτιδήποτε απλά υπάρχει στο FlatHub.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Το κοίταξα λίγο παραπάνω γιατί τώρα που έχω το λαπτοπάκι έχω ένα μικρό περιθώριο να παίξω με το desktop στο γραφείο, αλλά βρέθηκε και άλλος βράχος.
Οι drivers για κάποια μηχανήματα που έχω εδώ και διάβαζα και για θέματα με τα χρωματικά προφίλ που από ότι διαβάζω θα είναι πρόβλημα στο linux. Πολύ παράξενο όμως με τα χρωματικά προφίλ, ο εκτυπωτής μου έχει κάποιο stripped down linux distro για λειτουργικό. Ίσως αυτό να μην ισχύει.
Η μόνη λύση μου φαίνεται είναι το emulation των windows μέσα από το Linux... δεν είναι αυτό που ψάχνω.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Οι drivers για κάποια μηχανήματα που έχω εδώ και διάβαζα και για θέματα με τα χρωματικά προφίλ που από ότι διαβάζω θα είναι πρόβλημα στο linux. Πολύ παράξενο όμως με τα χρωματικά προφίλ, ο εκτυπωτής μου έχει κάποιο stripped down linux distro για λειτουργικό. Ίσως αυτό να μην ισχύει.
χρησιμοποιω το προσωπικο μου λαπτοπι στη δουλεια για να τσεκαρω τα χρωματα και τα προφιλ δουλευουν μια χαρα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
χρησιμοποιω το προσωπικο μου λαπτοπι στη δουλεια για να τσεκαρω τα χρωματα και τα προφιλ δουλευουν μια χαρα
-1 πρόβλημα τότε, να δω πως θα κάνω το Summa να δουλέψει και ίσως αρχίσει να γίνεται πιο πιθανό να βάλω linux
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,713
Πολλά εμπορικά λογισμικά διανέμονται έτσι στο Linux, αυτό δεν καθιστά το πακετάρισμά τους σοβαρό. Καμία επαφή με το σήμερα, user experience των 00s-10s. Δεν κερδίζεις έτσι χρήστες στον κόσμο των app stores, ειδικά όταν μπορείς απλά να παρέχεις 1-click εγκατάσταση.

Παράδειγμα καλού bundling είναι το JetBrains Toolbox, πραγματική streamlined, 1-click εμπειρία, για λογισμικό που απευθύνεται σε κόσμο που θα μπορούσε να κάνει build from source.

Παράδειγμα καλύτερου bundling, είναι οτιδήποτε απλά υπάρχει στο FlatHub.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό δεν αντιβαίνει στη φιλοσοφία των Linux που είναι ότι ο χρήστος έχει πλήρη έλεγχο κάθε διαδικασίας/παραμετροποίησης?

Συμφωνώ μαζί σου ότι η ευκολία που παρέχουν τα Windows/App stores έχουν οδηγήσει σε μαλθακότητα (ή καλύτερα νωθρότητα των χρηστών που δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται - βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και ως αποτέλεσμα επιζητούμε την 1-click λύση και άρα είναι καλύτερος "κράχτης" για το OS. Περισσότερο μία διευκρίνιση σχετικά με το παραπάνω ζητάω, διότι μάλλον το έχω διαφορετικά σχηματοποιημένο στο μυαλό μου.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
-1 πρόβλημα τότε, να δω πως θα κάνω το Summa να δουλέψει και ίσως αρχίσει να γίνεται πιο πιθανό να βάλω linux

Για δες εδω



Επισης για διαφορα γνωστα τσεκαρε εδω
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,960
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά αυτό δεν αντιβαίνει στη φιλοσοφία των Linux που είναι ότι ο χρήστος έχει πλήρη έλεγχο κάθε διαδικασίας/παραμετροποίησης?

Συμφωνώ μαζί σου ότι η ευκολία που παρέχουν τα Windows/App stores έχουν οδηγήσει σε μαλθακότητα (ή καλύτερα νωθρότητα των χρηστών που δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται - βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και ως αποτέλεσμα επιζητούμε την 1-click λύση και άρα είναι καλύτερος "κράχτης" για το OS. Περισσότερο μία διευκρίνιση σχετικά με το παραπάνω ζητάω, διότι μάλλον το έχω διαφορετικά σχηματοποιημένο στο μυαλό μου.
Αυτό θα το άκουγα εν μέρει, αν η συζήτηση γινόταν πάνω σε ελεύθερο λογισμικό/λογισμικό ανοιχτού κώδικα. Μιλάμε όμως με αφορμή τα (εμπορικά ή μη) πακέτα που χρειάζεται ο εκάστοτε Νίτρος για να κάνει τη μετάβαση. Ένα πακέτο εμπορικού software οφείλει να είναι hassle-free, idiot-proof, απλό και απροβλημάτιστο στην εγκατάσταση.

Αν ο κώδικας διανέμεται ελεύθερα σε κάποιο public repo, τότε κάνεις ό,τι θέλεις, εφόσον αυτό που θέλεις το επιτρέπει η άδεια χρήσης.

Σαν χρήστης, μπορείς να κατεβάσεις και να πακετάρεις κι εσύ ο ίδιος, να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε build system προτιμάς και να χτίσεις από πηγαίο, να αναδιανείμεις σε DEB, RPM, snap, flatpak, appimage, ακόμα και ένα συμπιεσμένο tarball με κάποιο shell script όπως ανέφερε ο Lucinos. Γενικώς δεν υπάρχουν όρια πέρα από αυτά που ορίζουν όρεξη, προτιμήσεις, επίπεδο εμπειρίας και διαθέσιμος χρόνος.

Σαν dev, η ελάχιστη ένδειξη σοβαρότητας, είναι η ύπαρξη ενημερωμένου documentation, επαρκούς για να μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει το λογισμικό σου. Ωστόσο, σε όλα τα βαρβάτα ανοικτά projects, ένα packaged release της προκοπής διατίθεται έτσι κι αλλιώς, γιατί σκοπός του ελεύθερου λογισμικού είναι να διαδοθεί και να να αξιοποιηθεί από όποιον το βρίσκει χρήσιμο, συνεπώς ακούσιο (και ανούσιο) gate keeping και αποκλεισμός χρηστών λόγω μπελαλίδικης εγκατάστασης είναι κόντρα σε οποιαδήποτε λογική, πόσο μάλλον σε αυτή του FOSS. Σε μικρότερα, και συνήθως και πιο εξειδικευμένα, tools που μπορεί να βρει κανείς σε GitHub, GitLab κλπ, τα πράγματα απαιτούν λίγο περισσότερο χέρι, πράγμα κατανοητό, αφού συνήθως ούτε σε ευρύ κοινό απευθύνονται, ούτε και αναπτύσσονται full-time από ικανού μεγέθους ομάδες. Εκεί, οι προσδοκίες δεν μπορούν να είναι οι ίδιες. Να σημειωθεί ωστόσο, πως δεν είναι και κανένας άθλος να ετοιμάσεις έστω ένα DEB, να κρατάς up-to-date τον κώδικά σου με τα dependencies του ωστόσο μπορεί...

Αλλά και σε επίπεδο δωρεάν clients σε πράγματα τύπου Spotify, Discord κλπ, κλειστά μεν, δωρεάν δε, βλέπουμε πως πακετάρονται με γνώμονα πρωτίστως τον πιο φιλικό στο χρήστη και cross-distro (συνεπώς και οικονομικό για την εταιρεία) τρόπο (self-contained, auto-updating), i.e. κάποιο flatpak ή snap, δευτερευόντως ως DEB/RPM ή μέσω distro repos. Η απουσία διαθεσιμότητας κάποιου από τα παραπάνω, είναι μια ισχυρή πρώτη ένδειξη για κακό support, αραιό release cycle ή και γενικότερο γράψιμο στα φρυδάκια τους.

Στα περί μαλθακότητας/νωθρότητας και Windows store θα διαφωνήσω, τα Windows είναι τόσο προβληματικά (και) σε αυτό το κομμάτι, που η εμπειρία χρήσης μόνο ανώδυνη δεν είναι, χτίζει κανείς χαρακτήρα. Σκέψου απλά το μπάχαλο γύρω από το Xbox app, που δεν είναι καν 3rd party. Αν θες κάτι που απλά δουλεύει, τα Windows δεν μπορούν αν είναι συνειδητά ή αβίαστα η πρώτη σου επιλογή για καθημερινό computing. Όταν αναφέρομαι σε stores κλπ, σκέφτομαι Linux distro software centers, App Store και Google Play.

Για χρόνια, η εικόνα του GNU/Linux ήταν αυτή του απρόσιτου, δύσχρηστου και ακατάλληλου για desktop χρήση λειτουργικού. Μια εικόνα που εν πολλοίς ενίσχυσε σημαντικό μέρος μιας κοινότητας που βαυκαλιζόταν με την ικανότητά της να είναι καλή σε κάτι που μόνο αυτή χρησιμοποιούσε και κανείς εκτός του (jerking) circle δεν νοιαζόταν να μάθει τι είναι. Το Linux δεν είναι καλύτερο γιατί σου βγάζει την μπαναΐα να κάνεις απλά καθημερινά πράγματα, οπότε καταλήγεις να γίνεις μπλάκμπελτ (αν δεν το έχεις παρατήσει πριν το πρώτο νταν). Είναι κυριολεκτικά τεχνικά ανώτερο και κράχτης του πρέπει να είναι η μετάφραση αυτής της ανωτερότητας σε σταθερή και απροβλημάτιστη χρήση, σε ένα πλαίσιο ελευθερίας και ιδιωτικότητας. Έχεις την επιλογή να ψαχτείς, δεν είσαι αναγκασμένος να το κάνεις για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις επαρκώς.

Το λειτουργικό δεν μπορεί να μπαίνει στη μέση, ο ρόλος του είναι αυτός του αόρατου μεσάζοντα. Το λειτουργικό που επιτελεί πιο αποτελεσματικά το ρόλο του, είναι αυτό του οποίου το όνομα και την έκδοση καταλήγεις να μην θυμάσαι καν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,609
Μάλλον έφυγε μόνος του, ακούστηκε ότι πάει στην Amazon.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,713
Πάνος Παναή δείχνει τον δρόμο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,801
Το τελευταίο quality update μόνο quality δεν είναι "Cumulative Update for Windows 11 Version 22H2 for x64-based Systems (KB5030219)"

Υπάρχουν πολλές αναφορές ότι δημιουργεί πρόβλημα με αρκετά games και σίγουρα με nvidia κάρτες, αλλά και άλλοι που τους βαράει BSOD κτλ.

Το αγνόησα στην αρχή που το διάβαζα αλλά από προχθές που μπήκε άρχισαν τα κόλπα στο σύστημα μα τα w11 που έχω. Πχ είχα το cookie clicker σε ένα tab, και μόλις πάταγα να το δω, έκανε restart το σύστημα! Και μετά αφού έβαζα κωδικό στο login πάλι restart... μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Χρειάστηκε να κάνω repair windows και κάπου στα advanced settings μπορείς να σβήσεις τα τελευταία windows updates που κατέβηκαν. Το έσβησα και για την ώρα όλα πάλι νορμάλ.

Σβήστε το καλού κακού μέχρι να βγάλουν καινούργιο.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
176
Μου κίνησες την περιέργεια. Μπήκα κι είδα ότι το έχω από τις 12/9 αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Κι έχω και Nvidia κάρτα γραφικών. Ούτε πρόβλημα με τα παιχνίδια ούτε έχω BSOD.
 
Top Bottom