What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φέισπαλμ σταφ

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Το αρνοκατσικο δεν θεωρειται ζωο συντροφιας. Απλα δεν επιτρεπεται να το σφαζεις στην αυλη σου και να φουσκωνεις το τομαρι με τρομπα πριν το γδαρεις, οπως καναμε στα χωρια μας πριν 30+ χρονια.

Αν απλα το επαιρνε σφαγμενο, δεν θα μπορουσαν να του κανουν κατι αλλα ηθελε να θυμηθει τα παλια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Το αρνοκατσικο δεν θεωρειται ζωο συντροφιας. Απλα δεν επιτρεπεται να το σφαζεις στην αυλη σου και να φουσκωνεις το τομαρι με τρομπα πριν το γδαρεις, οπως καναμε στα χωρια μας πριν 30+ χρονια.

Αν απλα το επαιρνε σφαγμενο, δεν θα μπορουσαν να του κανουν κατι αλλα ηθελε να θυμηθει τα παλια.
όχι αλλά ο νόμος πιάνει και μη ζώα συντροφιάς, δεν μπορείς να κακοποιείς ένα ζώο, ακόμα και αν είναι να το σφάξεις.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Η φαση γινεται ως εξης (τουλαχιστον εως πριν απο μερικα χρονια) :

Μιλας με το χασαπη/βοσκο σου και συνεννοεισαι με το ζωο που θες, επειτα υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια που το ζωο παει σε συγκεκριμενο χωρο (συνηθως τα δημοτικα σφαγεια καθε περιοχης) και με εξειδικευμενο προσωπικο (που απαρτιζεται απο κτηνιατρους, σφαγεις, εκδορεις και καθαριστες) γινεται η διαδικασια σφαγης και παραδοσης του κρεατος.

Το εξειδικευμενο προσωπικο ακολουθει συγκεκριμενες διαδικασιες και υγειονομικου ενδιαφεροντος αλλα και οσο το δυνατον πιο ομαλης σφαγης του ζωου ωστε να μην υποφερει.

Ο γροθος που πηρε το ζωο απο κανα παζαρι και το πεταξε σε αποθηκη για να το σφαξει, ακομη και αν το κανει χρονια, δεν εχει τη γνωση και τις ικανοτητες για να παρεχει υγειονομικες, ποσο μαλλον υποφερτες, συνθηκες θανατωσης του ζωντανου. Καλα του καναν του @@


Πηγη: Εμπειρικες οικογενειακες γνωσεις
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Παντως στο αρθρο αναφερει ξεκαθαρα οτι το εσωσαν απο τη σφαγη, οχι απο "κακοποιηση" και οτι το προβλημα ηταν το σοου.

Δηλαδη, εαν το εσφαζε σε καποιο υπογειο, παιζει και να τον ανεχονταν.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δηλαδη, εαν το εσφαζε σε καποιο υπογειο, παιζει και να τον ανεχονταν.

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτος ο ελεγχος αν γινεται στη ζουλα το σφαξιμο, καθως δεν υπαρχουν επαρκεις αγορανομικοι υγειονομικοι μηχανισμοι για ελεγχο σε ιδιωτες. (Αποσο θυμαμαι, ηταν υποστελεχωμενοι για ελεγχους σε κρεοπωλεια και γινοταν φοκους στα σφαγεια, τωρα με τους νεοφιλελεδες παιζει να τους εχουν αντικαταστησει με Δελταδες). Οποτε δεν νομιζω να ειναι δοκιμο να υποθετουμε για ανοχη, αλλα ισως για αδυναμια εξακριβωσης.

Αν το εκανε σε υπογειο και υπηρχε κανα βιντεο παλι θα τον κυνηγουσανε
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888

Προσπαθώ να καταλάβω που ήταν η παρανομία. Ίσως οι αστυνομικοί ή οι γείτονες ήταν βίγκαν...;
Με το που άνοιξε η σελιδα και αντικρίζοντας την φώτο: λέω black metalades εν δράσει! Megusta!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,269
Το αρνοκατσικο δεν θεωρειται ζωο συντροφιας.
Πρώτο Χ διότι όχι μόνο μπορεί να είναι ζώο συντροφιάς, αλλά τα κατσίκια είναι και τόσο έξυπνα που δεν τα πας βόλτα αλλά σε πάνε.

να φουσκωνεις το τομαρι με τρομπα πριν το γδαρεις, οπως καναμε στα χωρια μας πριν 30+ χρονια.
Δεύτερο Χ διότι τόσο πριν τριάντα χρόνια όσο και τώρα, φουσκώνουμε τα σφαχτά με το στόμα από το ποδάρ.

Αν εφαρμοστεί αυτός ο νόμος στα χωριά θα πάμε όλοι μέσα. Κι άντε πες τα αρνιά μπορεί να τα σφάζουμε στον στάβλο, τις κότες όμως τις σφάζουμε στις αυλές για να έχουμε πρόχειρο το βραστό νερό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
και τα κουνέλια
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,269
Στα κουνέλια εδώ πέρα σπάνε τον σβέρκο 😛
Οπότε δεν φαίνεται και τίποτα για να τρομάξει η γειτονιά
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Πρώτο Χ διότι όχι μόνο μπορεί να είναι ζώο συντροφιάς, αλλά τα κατσίκια είναι και τόσο έξυπνα που δεν τα πας βόλτα αλλά σε πάνε.
Επισημα βασει νομοθεσιας, δεν θεωρειται ζωο συντροφιας. Το οτι ειναι γαμω τα τετραποδα και καλη παρεα, ισχυει.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Σε πολεις να σφαζεις το αρνι;
Δηλαδή αν εγώ είμαι κάπου πιο απόμερα, δε σου λέω ανάμεσα σε πολυκατοικίες, έχω κήπο και έχω μεγαλώσει 3-4 αμνοΣερίφια και θέλω κάποια στιγμή να σφάξω ένα για Πάσχα, δε μπορώ;
Έχω γνωστούς μου που είναι σε οικισμούς-κωμοπόλεις κτλ. που το κάνουν χρόνια τώρα και δεν είχαν ποτέ θέμα, ούτε κανείς παραπονέθηκε.

δεν εχει τη γνωση και τις ικανοτητες για να παρεχει υγειονομικες
Τί λες μαν μου;;;;
Αν εγώ θέλω να σφάξω ένα κοτόπουλο στην αυλή μου, για ΔΙΚΗ μου κατανάλωση, πρέπει να είμαι υγειονομικός, χασάπης ή/και κτηνίατρος; Σοβαρά τώρα;
Πουθενά δεν αναφέρει ότι βασάνιζε το ζωντανό, πέρα από το όλο σόου ότι το έσφαζε με κοινό από ό,τι κατάλαβα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αν εγώ θέλω να σφάξω ένα κοτόπουλο στην αυλή μου, για ΔΙΚΗ μου κατανάλωση, πρέπει να είμαι υγειονομικός, χασάπης ή/και κτηνίατρος; Σοβαρά τώρα;
Σοβαροτατα!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Αν εγώ θέλω να σφάξω ένα κοτόπουλο στην αυλή μου, για ΔΙΚΗ μου κατανάλωση, πρέπει να είμαι υγειονομικός, χασάπης ή/και κτηνίατρος;

ΚΕΦΑΛΑΙΟ III
Σφαγή και θανάτωση εκτός σφαγείου

Άρθρο 9
(άρθρο 9της οδηγίας 93/119/Ε.Κ.)
1.Όταν τα ζώα που αναφέρονται στο άρθρο 5 παραγ. 1 του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος σφάζονται εκτός των σφαγείων, εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 5 παραγρ. 1 εδάφια β), γ) και δ) του παρόντος άρθρου.

2.Η Κτηνιατρική Υπηρεσία της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης χορηγεί με αποφάσεις τις παρεκκλίσεις από τις διατάξεις της παραγρ. 1 του παρόντος άρθρου, όσον αφορά την σφαγή ή την θανάτωση πουλερικών, κουνελιών, χοίρων και αιγοπροβάτων εκτός σφαγείου από τον ιδιοκτήτη για ιδία κατανάλωση, υπό τον όρο ότι τηρούνται οι απαιτήσεις του άρθρου 3 του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος και ότι οι χοίροι και τα αιγοπρόβατα έχουν προηγουμένως αναισθητοποιηθεί.


Μπορεις ομως να στησεις ενα αθλητικο δρωμενο

2.Οι διατάξεις του παρόντος διατάγματος δεν εφαρμόζονται:
-Σε τεχνικά ή επιστημονικά πειράματα σχετικά με τις διαδικασίες που αναφέρονται στην παραγ. 1 του παρόντος άρθρου και τα οποία διεξάγονται υπό τον έλεγχο της αρμόδιας νομαρχιακού επιπέδου κτηνιατρικής αρχής σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 160/1991 (Α‘64).

-Στα ζώα που θανατώνονται στα πλαίσια πολιτιστικών ή αθλητικών εκδηλώσεων.

-Στα άγρια θηράματα που θανατώνονται σύμφωνα με το άρθρο 4του Προεδρικού Διατάγματος 11/1995 (Α' 5).
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
υπό τον όρο ότι τηρούνται οι απαιτήσεις του άρθρου 3 του παρόντος Προεδρικού Διατάγματος

Ακριβως! Στην ουσια την εξακριβωση της αναισθητοποιησης χρειαζεται να την κανει πιστοποιημενος κτηνιατρος που θα δωσει και τη συγκαταθεση. Σε περιοχες που πεφτουν ελεγχοι, πχ στα χοιροσφαγια εδω στη Κρητη, υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που η σφαγη (και το γλεντι) καθυστερουσαν καθως λογω κακοκαιριας δεν εφτανε στην ωρα του ο "γιατρος" και τονε περιμενανε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
-Στα ζώα που θανατώνονται στα πλαίσια πολιτιστικών ή αθλητικών εκδηλώσεων.
“πολιτιστικές ή αθλητικές εκδηλώσεις”: εκδηλώσεις που συνδέονται κατ’ ουσία και κατά κύριο λόγο με μακραίωνες πολιτιστικές παραδόσεις ή αθλητικές δραστηριότητες, συμπεριλαμβανομένων των αγώνων δρόμου και άλλων μορφών αγώνα, όπου δεν υπάρχει παραγωγή κρέατος ή άλλων προϊόντων ζωικής προέλευσης ή όπου αυτή η παραγωγή είναι επουσιώδης σε σχέση με την ίδια την εκδήλωση, καθώς και οικονομικά επουσιώδης.

 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ενδιαφερον! Ομως για να περιμενουν το κτηνιατρο στα χοιροσφαγια θα σημαινει οτι ειτε μεταπωλουν τα κρεατα των χοιρων ειτε κατι αλλο παιζει.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Εγω παλι, οταν διαβασα για θανατωση σε πολιτιστικη εκδηλωση, σκεφτηκα πενταλφες, diablo, σαμανους και τετοια. Μαλλον ομως εννοουν να σφαξεις ενα αρνι σε τοπικο πανηγυρι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
 
Top Bottom