What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φέισπαλμ σταφ

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ένας νεανικός έρωτας, όπως καταγράφεται αγνός και αμόλυντος στα τιτιβισματα, και αμέσως να σπηλώσουμε το αυθορμητισμό του μέλλοντα πρωθυπουργού μας... Πού βαδίζουμε?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
δεν τρολαρω, ειχα καποιες εσωτερικες ανησυχιες για το τι θα βρω και ετσι, αποφασισα να μην ρισκαρω. Μη με παει αιμα ολη η εβδομαδα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Εαν δεν υπηρχε νομοθετικο ναρκοπεδιο, θα επρεπε να εχουμε τον γεωργιαδη ως facepalm.

Σε random click που εκανα σε τιτλους ειδησεων, επεσα σε ενα αρθρο για αλλαγες στον ποινικο κωδικα . Οι ποινες σε καποια εγκληματα εγιναν πολυ σκληρες με ποινη μονο ισοβια και επεσε πολυ αυταπαγγελτο που ειναι και σωστο.
Απο εκει εμαθα οτι το εγκλημα της εμομυξιας ηταν πλημμελημα!!! απο το 2019, τωρα ειναι κακουργημα.
Αλαμπαμα γιναμε
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Βλέπω έχουμε ένα νέο, πανέμορφο, βαθιά σκληραγωγημένο μέλος στον ημιθανή μας ιστότοπο :D Δεν ξέρω, μου φαίνεται για οπαδός του Σκορσέζε. Μεσαία με ύστερη περίοδος.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Αν και ερωτηση, ταιριαζει εδω.
Β' Παγκοσμιος πολεμος. Ιαπωνικα στρατευματα αποβιβαζονται σε αμερικανικο εδαφος. Ελαχιστα πριν ή ελαχιστα μετα το περλ χαρμπορ. Αλασκα, καπου, νομιζω. Επειδη κανει το κρυο της αρκουδας, φευγουν γιατι δεν ειχαν ουτε μαλλινο σωβρακο. Μολις φευγουν οι Ιαπωνες, αποβιβαζονται οι Αμερικανοι, οι οποιοι, μη γνωριζοντας οτι οι Ιαπωνες την εκαναν, ξεκινησαν την επιχειρηση καθαρισμου της περιοχης απο τους σχιστοματιδες, με αποτελεσμα να σκοτωθουν μεταξυ τους πολλοι στρατιωτες αλλα και μερικοι γιδοβοσκοι που ειχαν την ατυχια να βρεθουν μπροστα στον Αμερικανικο στρατο.

Εχω φαει το ιστορικο section του ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα για το θεμα. Καποτε επαιζαν πολλες πληροφοριες αλλα σημερα και στο ετος 2021 δεν υπαρχει ουτε καλυκας για το γεγονος. Ειναι ιστορικης σημασιας γεγονος επειδη εγινε μαχη με μια και μοναδικη παραταξη και υπηρξαν νεκροι και τραυματιες.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το κοντινότερο που μπορώ να σκεφτώ είναι το λεγόμενο Aleutians Campaign λίγο πριν τη μάχη στο Midway.



Όντως υπήρξαν συμπλοκές με τους ντόπιους, και αιματηρές μάχες στην πορεία, και κάποια νησιά εξακολουθούν να είναι ακατοίκητα ως σήμερα λόγω των γεγονότων τότε. Αλλά αυτό για τους γιδοβοσκούς δεν το γνωρίζω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Περασα και απο αυτες τις πληροφοριες αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω. Στο Wiki, παλια, οταν ειχα ανακαλυψει το γεγονος, στο σημειο που ειχε τις απωλειες, ειχε την αμερικανικη και την ιαπωνικη σημαια. Κατω απο την σημαια της αμερικης ειχε νεκρους και τραυματιες και κατω απο την Ιαπωνικη ειχε μια παυλα.
Καποιοι κατοικοι πατησαν ναρκες και καποιοι αλλοι σκοτωθηκαν επειδη στην μαχη πρωτα σκοτωνεις και μετα κανεις ερωτησεις.
δεν θυμαμαι ποσοι αμαχοι σκοτωθηκαν, οχι πολλοι, ισως 5-6 ανθρωποι

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διεθεσες. Τωρα με επιασε το συνωμοτικο μου. αφαιρουν ντροπιαστικες πληροφοριες απο το ιντερνετ;

ΝΑΙ ΡΕ ΜΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!!1111!!!!111111!!!!!!!!!11123434334!!!!
ξαναμπηκα στην σελιδα. Αφου μπηκες στον κοπο ειπα να δωσω αλλη μια ευκαιρια. καταφερα να τα βαλω ολα σε μια σειρα και ΜΠΑΜ!!!

cas.jpg



να σας δωκω και το link


Αυτο που λειπει ειναι η αναφορα στις απωλειες των ντοπιων.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κι εγώ όσο το έψαξα δεν βρήκα τίποτα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν όντως το έχουν αφαιρέσει από όσες περισσότερες σελίδες γίνεται και δη από την Wikipedia. Επειδή με μπρίζωσες μόλις πάω στο πατρικό μου θα ξεσκονίσω, στην κυριολεξία, κάτι βιβλία που έχω για τον Β'ΠΠ από το '90 όπου η λογοκρισία ήταν κάπως πιο συμμαζευμένη, μπας και βρω τίποτα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Κι εγώ όσο το έψαξα δεν βρήκα τίποτα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν όντως το έχουν αφαιρέσει από όσες περισσότερες σελίδες γίνεται και δη από την Wikipedia. Επειδή με μπρίζωσες μόλις πάω στο πατρικό μου θα ξεσκονίσω, στην κυριολεξία, κάτι βιβλία που έχω για τον Β'ΠΠ από το '90 όπου η λογοκρισία ήταν κάπως πιο συμμαζευμένη, μπας και βρω τίποτα.

το βρηκα φιλαρακι!!! εκανα edit και οχι νεα απαντηση.
τα ξαναγραφω για να μην χαθουν απο την ιστορια του ανθρωπινου γενους.

νοιωθω σαν μικρο παιδι που του εδωσαν μια σακουλα καραμελες. Εψαχνα πολυ ωρα, ισως να εφαγα ενα τριωρο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Όπως αναφέρει ο δημοσιογράφος του Open, Κώστας Αλατζάς, τα συγκεκριμένα Canadair 215 έρχονται από Σκύρο γιατί η Πολεμικη Αεροπορία λόγω των υψηλών θερμοκρασιών έχει προβεί σε μετασταθμεύσεις καθώς τα συγκεκριμένα αεροσκάφη δεν μπορούν να απογειωθούν όταν η θερμοκρασία υπερβαίνει τους 38 βαθμούς Κελσίου.

Ως εκ τούτου, τα Canadair 215 έρχονται από την Σκύρο και επιχειρούν στη φωτιά στη Βαρυπόμπη. Για αυτό τον λόγο οι πτήσεις των εναέριων μέσων είναι πιο αραιή από αυτό που χρειάζεται για την πυρόσβεση της μεγάλης πυρκαγιάς.

😒
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925



😒

Δηλαδή απογειώνονται μόνο σε θερμοκρασίες Καναδά; (Αν και φέτος έγινε της κακομοίρας κι εκεί από υψηλές θερμοκρασίες)
Μπορεί κάποιος να μας το εξηγήσει αυτό;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Κατι λεγαμε για τον Ερντογαν και μας εκανε JuJu για αντιστροφη ρολων.
Δεν ξερω εαν εχει σχεση με τους κινητηρες, αφου μιλαμε για κατι που πεταει πανω και αναμεσα απο φλογες.
Η αληθεια ειναι οτι διαβασα διαφορα αρθρα και το 38 βαθμοι δεν ειναι παπατζα της στιγμης. Βασικα, αυτα τα αεροπλανα εχουν πολλες δυνατοτητες αλλα και μερικα μειονεκτηματα.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Δεν κουνιόταν φύλλο όλο το απόγευμα εν τω μεταξύ, 2 μποφόρ με το ζόρι στην Αττική.

"Το σχέδιό μας υλοποιήθηκε στην εντέλεια" κιόλας. Που να μην είχαν και σχέδιο, θα έφτανε η φωτιά ως τον Πειραιά.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Εννοουν την αυξημενη θερμοκρασια αλλα ναι, αν φυσουσε λιγο θα ειχαμε γινει παραναλωμα.

Γενικα παιζει και η αυξηση του outsourcing της πυροσβεσης σε ιδιωτες οποτε κατα διαολου η φαση.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Για την ωρα, το "που" παραμενει στην διαλυμενη πυροσβεστικη αλλα αυξανεται ο αριθμος των ενοικιαζομενων μεσων πυροσβεσης.

 
Top Bottom