What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Fallout: New Vegas discussion

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Κάποιες ενδιαφέρον παρατηρήσεις για το τι έκανε το NV αυτό που είναι και πως ελπίζουμε να γίνει, αν γίνει το NV 2
GameRant: Why Obsidian's New Vegas 2 Could Save Fallout's Setting.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Μετά από "μικρή" καθυστέρηση από την κυκλοφορία του :Ρ, ξεκίνησα το Fallout: New Vegas. Έλα όμως που με χαλάνε τα γραφικά 10ετίας (αξιοπρεπή μεν, αλλά μέχρι εκεί). Γνωρίζετε κανένα καλό και δοκιμασμένο modάκι που να βελτιώνει τα γραφικά; Έψαξα λίγο μόνος μου και είδα κάποια, αλλά επειδή δεν έχω και πολύ υπομονή για δοκιμές αυτό το διάστημα, είπα να ρωτήσω τους ειδικούς του Ρεηκουί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Προχώρα το, θα το ξεχάσεις ότι σε ενοχλούν. Το παιχνίδι έχει αλλού την δύναμή του και όχι στην κρυόκωλη gamebryo.

Πιστεύω ότι αν και αυτά τα overhaul mods κάνουν φανταστική δουλειά σε κάποιες περιπτώσεις, τις περισσότερες φορές απλά χαλάνε την αρχική ατμόσφαιρα που ήθελε να σου περάσει ο dev. Κάτι που συμβαίνει και με τα remaster του κώλου, που απλά περνάνε το παιχνίδι σε νέα μηχανή γραφικών και ο φωτισμός φαίνεται σκατά, γιατί το αρχικό παιχνίδι είχε φτιαχτεί έτσι ώστε να δουλεύει με το σύστημα φωτισμού της αρχικής μηχανής.

Μα είναι ο φωτισμός τόσο σημαντικός; Ναι. Στο vanilla NV βγάζει μια κιτρινίλα άρρωστη στο φως του ήλιου και η χρωματική παλέτα βγάζει πολύ γκρίζα αισθητική, κάτι που πετυχαίνει ο φωτισμός κατά κύριο λόγο και σε δεύτερη φάση τα textures. Βγάζει μια μουντάδα, μετά αποκαλυπτική.

Κάτι που χάνουν τα graphic mods γιατί πολύ απλά κοιτάνε να κάνουν ρεαλιστικά τα πάντα και όχι να περάσουν μια κινηματογραφική αίσθηση του κόσμου μετά την καταστροφή του.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Συμφωνώ απολύτως όσον αφορά την αλλαγή της χρωματικής παλέτας και του φωτισμού. Πολλά από τα mods κάνουν το παιχνίδι πιο "ζωντανό" με ζωηρά χρώματα, με αποτέλεσμα να χάνεται η "μεταποκαλυπτικότητα" :Ρ του πράγματος.

Εννοούσα κυρίως τα textures. Είδα πως έχουν βγει κάποια mods που έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά (όπως αυτό).

Ισχύει ότι το παιχνίδι είναι πολύ "δυνατό" στους υπόλοιπους τομείς, αλλά είμαι οπτικός τύπος και αυτό με χαλάει λίγο. Δεν θα με σταματήσει αυτό βέβαια από το να το προχωρήσω!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
δεν ξέρω, αν και το είχα τσεκάρει σε κάποια φάση γιατί και εγώ τα DLC δεν τα έχω παίξει όλα και έπαιξα μόλις πριν ένα χρόνο τα Dead Money kai Honest Hearts θυμάμαι είχα ξενερώσει με διάφορες αλλαγές που φαίνεται να κάνουν στην χρωματική παλέτα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
δεν ξέρω, αν και το είχα τσεκάρει σε κάποια φάση γιατί και εγώ τα DLC δεν τα έχω παίξει όλα και έπαιξα μόλις πριν ένα χρόνο τα Dead Money kai Honest Hearts θυμάμαι είχα ξενερώσει με διάφορες αλλαγές που φαίνεται να κάνουν στην χρωματική παλέτα.

Περίεργο, γιατί τα DLC δεν επηρεάζονται από αυτά τα mods (έτσι λένε τουλάχιστον).

Επίσης, έχει βγει και ένα mod (NMCs Texture pack WASHEDOUTWASTELAND) όπου επαναφέρει τη μουντίλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
α δεν ξέρω, δεν τα έβαλα καν γιατί έβλεπα τις αλλαγές στα screenshots και δεν μου άρεσαν. Βέβαια μπορείς να πειραματιστείς, άλλωστε περί ορέξεως.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Κατόπιν λαϊκής απαίτησης (ΟΚ, η @kara το ζήτησε αλλά έχει "ειδικό βάρος" στην κοινότητα του Ρεηκουί :Ρ), παραθέτω τα mods που χρησιμοποίησα για να ομορφύνω (και όχι μόνο) λιγάκι το FNV:

Καταρχήν, να πω ότι όλα τα mods προέρχονται από το Nexus Mods και χρησιμοποίησα το Vortex ως Mod Manager.

Τα mods που έβαλα είναι τα εξής:

Mods για καλύτερη εμπειρία παιχνιδιού και διόρθωση προβλημάτων

- FNV 4GB Patcher (για να μπορεί το FNV να υποστηρίζει 4GB μνήμης - αντί των τυπικών 2GB)
- New Vegas Script Extender (NVSE)
- NVTF - New Vegas Tick Fix (διορθώνει το ανεπαίσθητο stuttering κατά την κίνηση)
- Yukichigai Unofficial Patch (διορθώνει διάφορα bugs)
- Unofficial Patch NVSE (διορθώνει πολλά και διάφορα προβλήματα)
- JIP LN NVSE Plugin (αποτελεί extension του NVSE, προσθέτει λειτουργίες και διορθώνει προβλήματα)
- lStewieAl's Tweaks

Mods για αναβάθμιση των γραφικών του περιβάλλοντος

- NMC's Texture Pack For New Vegas: αναβαθμίζει σημαντικά τα textures χωρίς να αλλοιώνει τη "μουντή" ατμόσφαιρα. Διαθέτει small, medium και large πακέτα. Εγώ, προσωπικά, χρησιμοποιώ το medium, μιας και δεν είδα τεράστια διαφορά από το large και προτίμησα να είμαι on the safe side.
- Weapon Mesh Improvement Mod
- Weapon Retexture Project - WRP

Mods που σκέφτομαι να βάλω:

- Nevada Skies - Weather Effects
- OJO BUENO Texture Pack
- POCO BUENO Texture Pack

Τα Ojo/Poco Bueno texture packs αντικαθιστούν κάποια από τα textures του NMC, αλλά αναβαθμίζουν και κάποια άλλα που δεν υπάρχουν στο NMC. Όσοι ασχολούνται με το modding (εγώ δεν έχω εμπειρία), μπορούν να επέμβουν σε μεμονωμένα textures και να τα φορτώνουν πριν ή μετά ώστε να έχουν τα textures που θέλουν από κάθε pack.

Αυτά προς το παρόν. :cool:
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@Dim Gian Bot Δεν βλέπω να αναφέρεις πουθενά το Unfinished Business του Josh Sawyer. Έχουν ενσωματωθεί οι αλλαγές σε άλλα ή δημιουργεί conflicts?

Ήταν το must-install patch του παιχνιδιού για να διορθώσει τα crashes.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
το θεμα και το ojo και γενικα με τα texture mods ειναι οτι μπορει να προκαλεσουν μικρο στατερ ανεξαρτητα τι μηχανημα εχεις, και αυτο γιατι η μηχανη γραφικων του βεγκας δεν αντεχει.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
@Dim Gian Bot Δεν βλέπω να αναφέρεις πουθενά το Unfinished Business του Josh Sawyer. Έχουν ενσωματωθεί οι αλλαγές σε άλλα ή δημιουργεί conflicts?

Ήταν το must-install patch του παιχνιδιού για να διορθώσει τα crashes.
μηπως εννοεις το jsaywer overhaul?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ναι, το έχει ανανεώσει κάποιος για να τα rebalancing/bugs κτλ.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εν το μεταξύ τώρα που ξανά πιάσαμε την κουβέντα, πήγα και τσέκαρα τι απέγινε ένα mod που παρακολουθούσα και φαίνεται θα ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του έτους. Φαίνεται πολλά υποσχόμενο.

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Northlander Δεν το αναφέρω πουθενά, γιατί δεν το ήξερα. :Ρ Θα το δω και, αν είναι, θα το κοτσάρω κι αυτό. Θενκς.

@razvedchiki Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο κι εγώ επέλεξα το medium pack του NMC και όχι το large. Πάντως, ακόμα και το small pack αξίζει σε σχέση με τη vanilla έκδοση και έχει πολύ χαμηλό impact στο pc.

Μετά από 10 ώρες παιχνιδιού (με το μονταρισμένο παιχνίδι), δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα κόλλημα και τα πάντα φαίνονται σταθερά.

Επίσης, να προσθέσω ότι υπάρχουν και άλλα πολλά mods που "πειράζουν" UI και gameplay, αλλά δεν ασχολήθηκα ακόμα μ' αυτά (και δεν ξέρω εάν θα ασχοληθώ κιόλας).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δες το mod ως το παιχνίδι όπως έπρεπε να κυκλοφορήσει αρχικά, αλλά η Bethesda και ο τσουτσές Todd (Chronomancy, fight me) τούς τσάκισαν με τις ρήτρες που είχαν βάλει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δες το mod ως το παιχνίδι όπως έπρεπε να κυκλοφορήσει αρχικά...

Great! Θα το δοκιμάσω τότε. Φαντάζομαι να αναγνωρίζει τα μέχρι τώρα saves...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν θα ήθελα να δεσμευτώ για αυτό. Τείνω να πω ότι όχι, διότι αλλάζει αρκετά στοιχεία στο gameplay/plot.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Και αυτό εδώ είναι καλό για πρώτο playthrough Fallout Character Overhaul
Κάνει κάτι αλλαγές όπως βάζει αίματα σε έναν τύπο που υποτίθεται είναι χτυπημένος και κάτι τέτοια που αξίζουν και ας είναι το πρώτο σου playthrough.Δηλαδή άμα δεν σε πείθει αυτό εδώ: "Glowing Ghouls now actually glow" μην το κατεβάζεις :p

Άμα θέλεις να ασχοληθείς κι άλλο δες τα βίντεο του Gopher στο Youtube ,ο τύπος είναι δάσκαλος.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Βρήκα και κάτι άλλα παλιο μοντς που είχα κατεβάσει ,πάει καιρός όμως που ασχολήθηκα μπορεί να λέω και outdated πράγματα αλλά νομίζω δεν θα έχουν αλλάξει και πολλά..
Αυτά εδώ είναι δυνατά μοντς:
1 Interior Lighting Overhaul
2 Delay DLC
3 Immersive HUD - iHUD
Μετά άμα θες τα βάζεις:
1 Goodsprings Home
2 A Familiar Friend - Pip-Boy 2500 - Handheld Pipboy
3 Loot Menu for FNV

Γενικά άμα κάνεις σωστά τα ινστάλ σου και κατεβάσεις όλα τα unofficial "patch" δεν θα έχεις στάτερς καθόλου και 4κ τέξτουρς να βάλεις :Ρ

Εγώ θυμάμαι ότι κάθε μέρα κατέβαζα και 1-2 μοντς έτσι γιατί βαριόμουν κάτι retexture στα αποτσίγαρα και τέτοια που δεν κάνουν και τίποτα αλλά τα κατέβαζα D:

Άμα τελειώσεις το official και θέλεις να δεις κανα μεγάλο μοντ από το κομούνιτι δες και εδώ Loot Menu for FNV

Έχουν και discord απότι θυμάμαι, άμα θες να μιλήσεις με άτομα πιο εξειδικευμένα στο μοντινγκ..
 
Top Bottom