What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φημισμένα games που σας απογοήτευσαν

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τώρα που λες έχω ένα θέμα γενικώς με τα παιχνίδια της Rockstar. Βαριέμαι του θανατά πάντα. Ποτέ δεν έχω τερματίσει παιχνίδι τους πέρα του πρώτου Max Payne.

Το πρώτο Max Payne, το ορθόδοξο, δεν είναι παιχνίδι της Rockstar αλλά της Remedy (Alan Wake, Control). Το ίδιο και το 2ο. Η Rockstar πήρε τα δικαιώματα αργότερα και έτσι έφτιαξε το 3ο (και τελευταίο?) της σειράς.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
"insert calm down meme here"

bun.png
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Ένα ακόμα παιχνίδι που με απογοήτευσε είναι το half life 2(δεν έχω παίξει το πρώτο). Πραγματικά, δεν εχώ καταλάβει για ποιο λόγω θεωρείτε τόσο φοβερό. Για δευτεράντζα μου φάνηκε.

Διάβαζα το νήμα και παράλληλα προσπαθούσα να θυμηθώ αν έχω παίξει κάποιο παιχνίδι που πληροί τα κριτίρια του Ναυάρχου.
Να, ορίστε, αυτό. Χαλφ Λάιφ 2. Το έπαιξα και το παράτησα μετά από κανα 2-3ωρο. Ποτέ δε κατάλαβα τι το ξεχωριστό είχε.
Επίσης ξεκλείδωσα και το περκ: "Δε σε νοιάζει το Χαλφ Λάιφ 3".

:oops::oops::oops::oops:

giphy.gif
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί τόσος θόρυβος που να παίρνει και 101% από το Περιοδικό (ΤΜ). Όμως το μόνο που με χαλάει με το game είναι που δεν έχει βγει ακόμη το 3.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Ο θόρυβος έγινε γιατί τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο παιχνίδι, ήταν μοναδικές εμπειρίες. Απλά δεν υπήρχε κάτι παρόμοιο.

Σε μια αγορά πλημμυρισμένη από arcade/arena/παραδοσιακά shooters, τα Half-Life ήταν τα action-adventure των FPS. Ξαφνικά το είδος ήθελε παραπάνω σκέψη από το βρες την κόκκινη keykard-άνοιξε την κόκκινη πόρτα. Αρκετές φορές, μόνο το να βρεις τι να κάνεις για προχωρήσεις αποτελούσε puzzle (με τα physics του 2 να είναι για σεμινάριο).

Οι εχθροί επίσης είχαν φοβερή A.I. και το ταμπούρι ή τρέχω γύρω-γύρω συνήθως δεν έπιανε. Βάλε μέσα και τη ατμόσφαιρα μοναξιάς και εγκατάλειψης που είχαν (ιδίως το πρώτο), τα μπόλικα, μοναδικά set pieces και χορταστικές campaigns και ένιωθες πραγματικά ότι πρωταγωνιστείς σε μια περιπέτεια επιβίωσης. Δεν είναι τυχαίο ότι η συνταγή του είναι τόσο δύσκολη (άσχετα αν παίρνουμε μικρές γεύσεις εδώ κι εκεί) που δεν έχει επιχειρήσει να την αναπαράγει κανένας δημιουργός.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Για την εποχή του, που δεν υπήρχαν άλλα, καλούτσικο ήταν το Half Life 2!! Για σήμερα είναι εξαιρετικά σπασαρχίδικο, γιατί βασίζεται σε cheap deaths, και pixel perfect platforming!!

Πρέπει να μέτρησα και είκοσι reloads σε ένα περίεργο σημείο στο Sandtraps!!

Επίσης ξεκλείδωσα και εγώ το περκ: "Χέστηκα για το Χαλφ Λάιφ 3".
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,234
Το γκεημ που θα πω δεν ήταν και τόσο "φημισμένο", αλλά για τους αντβεντσουράδες θαρρώ πως ήταν. Ο λόγος για το Moebius της Jensen...
Πρη-ορντερ, χαηπ και καπάκι η ψυχρολουσία της μετριότητας.

(είχε ωραία μουσική το άτιμο!)



εδιτ: Κάτι μου λέει ότι δεν έπιασα το νόημα του θρέντ, αλλά δεν πειράζει
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Για την εποχή του, που δεν υπήρχαν άλλα, καλούτσικο ήταν το Half Life 2!
Δεν θα το έλεγα τα halo(1+2) είναι πολύ καλυτέρα fps από το half life 2.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Για την εποχή του, που δεν υπήρχαν άλλα, καλούτσικο ήταν το Half Life 2!! Για σήμερα είναι εξαιρετικά σπασαρχίδικο, γιατί βασίζεται σε cheap deaths, και pixel perfect platforming!!

Πρέπει να μέτρησα και είκοσι reloads σε ένα περίεργο σημείο στο Sandtraps!!

Επίσης ξεκλείδωσα και εγώ το περκ: "Χέστηκα για το Χαλφ Λάιφ 3".
τι λε ρε νουμπά; με την μια από το πρώτο run :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Δεν θα το έλεγα τα halo(1+2) είναι πολύ καλυτέρα fps από το half life 2.

Επειδή πολύ πρόσφατα τελείωσα playthroughs των Halo 1,2,3, ODST και Reach, θα διαφωνήσω. Το Halo 1 δεν θα το έβαζα καν στη συζήτηση, το Halo 2 είναι καλύτερο αλλά νομίζω ότι η σύγκριση που του ταιριάζει είναι με το Half-Lite 1.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
@Tony Corvus Όχι, σωστά το έπιασες το νόημα. Ήταν πράγματι τεράστια απογοήτευση το Moebius. Από 'μεγάλη επιστροφή' έγινε το φιλί του θανάτου για τη Jensen.

Αυτό που λένε τα παιδιά για τα Half Life θεωρώ πως ισχύει. Ήταν παιχνίδια που στον καιρό τους, παρουσίαζαν αυτό το 'immersive sim' πακέτο αρτιότερα απ' οτιδήποτε άλλο στην πιάτσα. Σε πηγαίνανε για μεγάλη περιπέτεια και η μισή χαρά ήταν το πόσο διαφορετικά και ολοκληρωμένα φαίνονταν σε σχέση με τον εγγύτερο 'ανταγωνισμό'. Δεν τα έπαιξα στον καιρό τους, οπότε προφανώς μου φάνηκαν μέτρια και αδιάφορα.

Την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα και παλιότερα. Πραγματικά κάποια παιχνίδια, αν δεν τα βιώσεις τον καιρό της κυκλοφορίας τους, ενδέχεται γρήγορα να ξεπεραστούν από μιμητές ή πνευματικούς απογόνους, καθιστώντας τα πρωτότυπα αδιάφορα και βαρετά για ένα πιτσιρικά που δεν έχει κάποιο συναισθηματικό δέσιμο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
θα συμφωνησω. αν καποιος παιξει τωρα τα half life δεν υπαρχει καμια περιπτωση να τον συγκινήσει κανενα απο τα δυο. στην καλυτερη να το δει με μια ιστορικη ματια, να δει την εξελιξη.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,234
Βάστα γερά ρε Αντμιράλ! Το ξέρω, είναι δύσκολο να ακους τέτοια πράματα για την Μισή Ζωή...
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Επειδή πολύ πρόσφατα τελείωσα playthroughs των Halo 1,2,3, ODST και Reach, θα διαφωνήσω. Το Halo 1 δεν θα το έβαζα καν στη συζήτηση, το Halo 2 είναι καλύτερο αλλά νομίζω ότι η σύγκριση που του ταιριάζει είναι με το Half-Lite 1.
To Halo έχει καλύτερη ιστορία,gameplay,multyplayer, και πρωταγωνιστή.
'Oλοι προσπάθησαν να βγάλουν το halo killer, ενώ το half life 2 δεν το θυμάμαι ούτε η valve.
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Τώρα που το σκέφτομαι, μεγάλη απογοητεύσει είναι και το batman arkham knight.
Από ιστορία και gameplay είναι εντάξει, αλλά το παράκαναν με της μάχες με τα οχήματα(σχεδόν το 60% του παιχνιδιού ήταν μάχες με οχήματα). Μόλις είδα την μάχη με τον deathstroke τα είδα όλα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
τι λε ρε νουμπά; με την μια από το πρώτο run :p

Είχες ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις το god mode, γι 'αυτό!!!

@Tony Corvus Όχι, σωστά το έπιασες το νόημα. Ήταν πράγματι τεράστια απογοήτευση το Moebius. Από 'μεγάλη επιστροφή' έγινε το φιλί του θανάτου για τη Jensen.

Αυτό που λένε τα παιδιά για τα Half Life θεωρώ πως ισχύει. Ήταν παιχνίδια που στον καιρό τους, παρουσίαζαν αυτό το 'immersive sim' πακέτο αρτιότερα απ' οτιδήποτε άλλο στην πιάτσα. Σε πηγαίνανε για μεγάλη περιπέτεια και η μισή χαρά ήταν το πόσο διαφορετικά και ολοκληρωμένα φαίνονταν σε σχέση με τον εγγύτερο 'ανταγωνισμό'. Δεν τα έπαιξα στον καιρό τους, οπότε προφανώς μου φάνηκαν μέτρια και αδιάφορα.

Την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα και παλιότερα. Πραγματικά κάποια παιχνίδια, αν δεν τα βιώσεις τον καιρό της κυκλοφορίας τους, ενδέχεται γρήγορα να ξεπεραστούν από μιμητές ή πνευματικούς απογόνους, καθιστώντας τα πρωτότυπα αδιάφορα και βαρετά για ένα πιτσιρικά που δεν έχει κάποιο συναισθηματικό δέσιμο.

Δεν μπορώ να πω!! Σαν ιστορία, world building και ατμόσφαιρα, είναι εξαιρετικά!! Και πολύ διασκεδαστικά τα puzzles με το Gravity Gun. Γι' αυτό, ακόμα και με συνεχή reloads συνεχίζω το παίξιμο τους. Αλλά τα στοιχεία platforming και racing, έχουν θέμα!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
To Halo έχει καλύτερη ιστορία,gameplay,multyplayer, και πρωταγωνιστή.
'Oλοι προσπάθησαν να βγάλουν το halo killer, ενώ το half life 2 δεν το θυμάμαι ούτε η valve.

Ιστορία και πρωταγωνιστή, δεν θα εκφράσω διαφωνία γιατί είναι υποκειμενικό. Multiplayer σαφώς υπερτερεί το Halo. Gameplay θα διαφωνήσω και πάλι. Το μόνο πράγμα κατά την άποψή μου που το Halo κάνει καλύτερα είναι τα vehicle sections.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
"So he took the disc out of the Xbox 360, turned on his stove, and destroyed Oblivion..."

Βάλε photo δίπλα δίπλα τον Αδερφό Χένρυ και το σαμιαμίδι τον Μακαβόυ, για να καταλάβεις τη διαφορά PC και κονσόλας.
 
Top Bottom