What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φημισμένα games που σας απογοήτευσαν

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
ναι, αν δεν δουλεύει σωστά ένας μηχανισμός τώρα, δεν δούλευε ούτε στην εποχή του.
Ναι, αλλά στην εποχή του δεν είχαμε αλλα παιχνίδια να το συγκρίνουμε, που δούλευαν σωστά, οπότε για τότε δούλευε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ναι, αν δεν δουλεύει σωστά ένας μηχανισμός τώρα, δεν δούλευε ούτε στην εποχή του.
Μιλάει για το deus ex του 2000.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
δεν είχαμε thief τότε;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Κάθε παιχνίδι θεωρώ πως πρέπει να παίζεται στον καιρό του ή την γενιά του (μάξιμουμ 3-4 χρόνια μετά την κυκλοφορία, όσο βρισκόμαστε στην ίδια γενιά κονσολών/gaming platforms) προκειμένου να κρίνεται όσο το δυνατόν αντικειμενικότερα. Δεν είναι μόνο η τεχνολογία και ο παράγοντας του εντυπωσιασμού (μην ξεχνάτε, κάποτε τα νέα adventures των Sierra και LucasArts ήταν τα αντίστοιχα 4Κ/Ray Traced/DX12/Ultra διαμάντια του σήμερα) αλλά και οι καινοτομίες που έφερναν σε επίπεδο σεναρίου και gameplay.

Αυτό που έγραψε ο Λέλος για το Full Throttle, το προσυπογράφω 100%. Θυμάμαι να κολλάω στο άνοιγμα της πόρτας γιατί έψαχνα σαν παρθένος χάχας φουρκέτες και λαστιχάκια για να φτιάξω αντικλείδι. Όταν συνειδητοποίησα τί ρόλο βάραγε το εικονίδιο της ΜΠΟΤΑΣ στην περιπέτεια, τρελάθηκα μαζί με άλλες 200.000 σπασικλάκια ανά την υφήλιο. Ο πρωταγωνιστής που αντί να σπάει σπυράκια και να ρεμβάζει παρακολουθώντας με τα κυάλια τη ζωή, την έσφιγγε στις αντρίκιες και σκασμένες από το τιμόνι της μηχανής χερούκλες του. Αυτά ήταν τεράστιες καινοτομίες, απερίγραπτα αρχιδάτες κινήσεις το 1995 που βγήκε το παιχνίδι.

Δεν υπήρχε άλλος πρωταγωνιστής σαν τον Ben τότε.

Πλέον έχουμε adventures για όλους. Θες να ενσαρκώσεις ένα βήγκαν μονόκερω που λύνει τα προβλήματά του με πύρινα πόστς υπέρ της λουτρινοφιλίας; Άνετα. Δεν κάνει εντύπωση. Είναι μπουτίκ για όλα τα γούστα. Τότε είχες τα φλωροπαιδάκια και το Ben Whatsisname (και όχι Throttle, όπως μετονομάστηκε αργότερα, χάριν ευγλωττίας). Ήταν σημείο τομής.

Η ερμηνεία του Roy Conrad με έβαλε να χοντραίνω τη φωνή μου από τα 14, γιατί αν δεν ακουγόσουν σαν τον Ben, δεν ήσουν άντρας, προφανώς. Το παιχνίδι διαμόρφωσε ήθος, κοσμοθεωρία, αντίληψη. Είχε τεράστιο σπασικλοεκτόπισμα. Αν το δει κάποιος τώρα για πρώτη φορά, θα του φανεί 'ένα ευχάριστο point and click με ασυνήθιστη θεματολογία.'

Το '95 όμως, ήταν αποκάλυψη. Σινεμά στο σπίτι. Το μέλλον. Έπαιζες και ξανάπαιζες και δεν το χόρταινες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
@nitro912gr δοκίμασε να το παίξεις τώρα και πες μου α γέρασαν οι μηχανισμοί καλά. Αυτό εννοεί ο λύγκας
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,820
@j_lynx δεν ξέρω πως είναι τώρα, αλλά το 2010 που το είχα παίξει πρώτη φορά είχα πάθει τεράστια πλάκα με το ποσό μπροστά από αλλά παιχνίδια μεταγενέστερα ήταν. Ειδικά σε level design και ελευθερία που σου έδινε να παίξεις μπάλα.

Η AI που λες τη βρήκα ok. Όχι κορυφή αλλά ούτε κακή.
Εκτός λίγων εξαιρέσεων που έβγαιναν τα γκάνια, με stealth, prod και crossbow έπαιζα και γω.
Γενικά πήγαινε καλά αλλά ναι θα μπορούσε να είναι καλύτερο (το HR ήταν ανώτερο εδώ).
Ο λόγος ήταν ότι με το baton (λιγότερο συχνό με το prod) έπρεπε να χτυπήσεις σε πολύ συγκεκριμένο σημείο στη σπονδυλική στήλη (πολύ μικρό hitbox) αλλιώς ο εχθρός δεν έπεφτε ξερός με την πρώτη. Το δε crossbow είχε την μαλακία ότι τα βελάκια αργούσαν να δράσουν και οι αντίπαλοι προλάβαιναν να τρέξουν λίγο παραπέρα για να καλέσουν βοήθεια. Οπότε ήταν αποτελεσματικό μόνο σε σχετικά απομονωμένους φρουρούς. Αν θυμάμαι σωστά έπεφταν πιο γρήγορα αν χτύπαγες κεφάλι και είχες επενδύσει πόντους στην κατηγορία του.

Σκέφτομαι να επιστρέψω κάποια στιγμή με το shifter mod που κάνει αρκετές αλλαγές και προσθήκες στο gameplay...
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
Quake III Arena
Με αυτο το παιχνιδι ωριμασε μεσα μου ο serial killer. Την πρωτη φορα που κλικαρα nightmare mode και επαιξε το αναλογο ακουστικο σημα, μια υγρασια την ενοιωσα στο σωβρακο μου.
Από περιέργεια, είχες παίξει κάποια από τα Doom, Duke Nukem 3D ή τα καλά Quake(1+2) πριν ασχοληθείς με το ΙΙΙ και το βρήκες καλύτερο; Ίσως αν ο serial killer ήταν ήδη ώριμος να το έβλεπες αλλιώς.;)

Κάθε παιχνίδι θεωρώ πως πρέπει να παίζεται στον καιρό του ή την γενιά του (μάξιμουμ 3-4 χρόνια μετά την κυκλοφορία, όσο βρισκόμαστε στην ίδια γενιά κονσολών/gaming platforms) προκειμένου να κρίνεται όσο το δυνατόν αντικειμενικότερα. Δεν είναι μόνο η τεχνολογία και ο παράγοντας του εντυπωσιασμού (μην ξεχνάτε, κάποτε τα νέα adventures των Sierra και LucasArts ήταν τα αντίστοιχα 4Κ/Ray Traced/DX12/Ultra διαμάντια του σήμερα) αλλά και οι καινοτομίες που έφερναν σε επίπεδο σεναρίου και gameplay.

Αυτό που έγραψε ο Λέλος για το Full Throttle, το προσυπογράφω 100%. Θυμάμαι να κολλάω στο άνοιγμα της πόρτας γιατί έψαχνα σαν παρθένος χάχας φουρκέτες και λαστιχάκια για να φτιάξω αντικλείδι. Όταν συνειδητοποίησα τί ρόλο βάραγε το εικονίδιο της ΜΠΟΤΑΣ στην περιπέτεια, τρελάθηκα μαζί με άλλες 200.000 σπασικλάκια ανά την υφήλιο. Ο πρωταγωνιστής που αντί να σπάει σπυράκια και να ρεμβάζει παρακολουθώντας με τα κυάλια τη ζωή, την έσφιγγε στις αντρίκιες και σκασμένες από το τιμόνι της μηχανής χερούκλες του. Αυτά ήταν τεράστιες καινοτομίες, απερίγραπτα αρχιδάτες κινήσεις το 1995 που βγήκε το παιχνίδι.

Δεν υπήρχε άλλος πρωταγωνιστής σαν τον Ben τότε.

Πλέον έχουμε adventures για όλους. Θες να ενσαρκώσεις ένα βήγκαν μονόκερω που λύνει τα προβλήματά του με πύρινα πόστς υπέρ της λουτρινοφιλίας; Άνετα. Δεν κάνει εντύπωση. Είναι μπουτίκ για όλα τα γούστα. Τότε είχες τα φλωροπαιδάκια και το Ben Whatsisname (και όχι Throttle, όπως μετονομάστηκε αργότερα, χάριν ευγλωττίας). Ήταν σημείο τομής.

Η ερμηνεία του Roy Conrad με έβαλε να χοντραίνω τη φωνή μου από τα 14, γιατί αν δεν ακουγόσουν σαν τον Ben, δεν ήσουν άντρας, προφανώς. Το παιχνίδι διαμόρφωσε ήθος, κοσμοθεωρία, αντίληψη. Είχε τεράστιο σπασικλοεκτόπισμα. Αν το δει κάποιος τώρα για πρώτη φορά, θα του φανεί 'ένα ευχάριστο point and click με ασυνήθιστη θεματολογία.'

Το '95 όμως, ήταν αποκάλυψη. Σινεμά στο σπίτι. Το μέλλον. Έπαιζες και ξανάπαιζες και δεν το χόρταινες.
Εκτός από το να παίζεις ένα παιχνίδι στον καιρό του πρέπει να έχεις και την σωστή ηλικία εκείνο τον καιρό, ειδικά όταν δεν κοιτάς την τεχνική του αρτιότητα, αλλά τον βαθμό ταύτισης με τον κεντρικό χαρακτήρα. Σίγουρα σε έναν 14-15χρονο που ονειρεύεται να κάνει αντίστοιχα badassιλίκια όταν μεγαλώσει, ο Ben μιλάει με έναν βαθύ και ανεξίτηλο τρόπο που δεν σηκώνει κριτική, όσα χρόνια κι αν περάσουν. Σε κάποιον 20+ που είχε ήδη επαφή με μοτοσυκλέτες και είχε συναναστραφεί 1-2 κανονικές Maureen, ίσως ο Μπεν να φαινόταν τόσο σκληρόπετσος μηχανόβιος όσο ο Guybrush φαινόταν θαλασσοδαρμένος σκληροτράχηλος πειρατής.
Όταν είχα παίξει το παιχνίδι το '96 θυμάμαι περίμενα ένα plot twist, αντίστοιχο με του Monkey Island 2, όπου θα αποκαλυπτόταν ότι όλα ήταν όνειρο του μικρού Μπενάκου, που στην πραγματικότητα κάνει σούζες με το ποδηλατάκι του για να εντυπωσιάσει το Μωρηνάκι από το Β2, που όμως δεν μιλάει σε πρωτάκια. Κάτι που δεν ήρθε ποτέ και ήταν άλλος ένας λόγος απογοήτευσης. Βέβαια την remastered έκδοση την αγόρασα (και την τερμάτισα, σε λιγότερο από 5 ώρες όπως και τότε.).
Η μουσική του πάντως παραμένει κορυφαία.

Για το Age of Mythogy έχω καλυφθεί από τους προλαλήσαντες, μόνο να θυμίσω το vouforvos (βοϊδοβοσκός) που έλεγε το ανθρωπάκι που έστελνες να μαζέψει βατόμουρα και έκανε ακόμα πιο κωμική την όλη κατάσταση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
To Quake 3 βασικά ήταν το PUG της εποχής του 56Κ. Καταπληκτικό παιχνίδι, μεγάλη ξενέρα σε σχέση με το όνομα που φέρει όμως.
Όπως και με το Unreal Tournament, τουλάχιστον εδώ είχαν την τσίπα να αλλάξουν το όνομα χωρίς να το πουν Unreal 2 Tournament ή κάτι τέτοιο που να υπονοεί συνέχεια.
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
To Quake 3 βασικά ήταν το PUG της εποχής του 56Κ. Καταπληκτικό παιχνίδι, μεγάλη ξενέρα σε σχέση με το όνομα που φέρει όμως.
Όπως και με το Unreal Tournament, τουλάχιστον εδώ είχαν την τσίπα να αλλάξουν το όνομα χωρίς να το πουν Unreal 2 Tournament ή κάτι τέτοιο που να υπονοεί συνέχεια.
Σε ευχαριστώ που μου θύμισες το εξαιρετικό Unreal με την επιβλητική εισαγωγή που μας έκανε τότε να πιστεύουμε ότι ένας Pentium 200 MMX ήταν φοβερός επεξεργαστής. Κατεβαίνει άμεσα από GOG!
Ναι ευτυχώς το είχαν βαφτίσει Unreal Tournament και όχι Unreal 2: Tournament και δεν υπήρχε μπέρδεμα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
πό περιέργεια, είχες παίξει κάποια από τα Doom, Duke Nukem 3D ή τα καλά Quake(1+2) πριν ασχοληθείς με το ΙΙΙ και το βρήκες καλύτερο; Ίσως αν ο serial killer ήταν ήδη ώριμος να το έβλεπες αλλιώς.;)
Με αυτα τα παιχνιδια, καθισα με χνουδι στα μαγουλα μου και σηκωθηκα με γουρουνοτριχες στο μαρμαρινο στηθος μου. Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο απο το Duke Nukem που ειναι mesa στο top iloveyou. Μεχρι soundboard ειχα φτιαξει.

Το θεμα με το Quake III ηταν οτι δεν ειχε σχεση με αυτα που ξεραμε και αυτο δεν το κανει κακο παιχνιδι. Το unreal tournament, δεν μου αρεσε και γιαυτο δεν το ανεφερα. Η μνημη μου εκανε επιλεκτικη διαγραφη. Μεγιστη παιχνιδαρα και ναι, αυτο το intro ηταν υλικο για ανατριχιλα αλλα οχι το tournament.
Με απογοητευσε, ισως οπως απογοητευσε εσενα το Quake III.
Το πως φανηκε στον καθενα ο Ben και τι ειπε στις εμπειριες του καθενος, δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που ηταν ο ιδιος.
Σε εναν κοσμο που ακομα εσερνε τον gaming αμνιακο σακο που ηταν γεματος σχηματα απο το tetris και γραμμουλες κατσαρες και δεν ηξερε τι παει να πει αλητεια στο παιχνιδι, ναι, Ο Ben ηταν τιτανας. Επρεπε να πιασω στα χερια μου το interstate 76 για να νοιωσω ξανα αυτη την αλητεια. Με αυτη την μουσικη δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις λαθος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
ρε αυτό το Full Throttle τα έβαλα όλα φουλ και κόλλαγε... το έβαλα στο auto και πάλι κόλλαγε... στην πρώτη μάχη με την μηχανή αναγκάστηκα να το γυρίσω ρετροπιξελούμπα για να το περάσω χωρίς να κολλάει το σύμπαν.

Ωραίο πάντως
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,555
^Τώρα που λες έχω ένα θέμα γενικώς με τα παιχνίδια της Rockstar. Βαριέμαι του θανατά πάντα. Ποτέ δεν έχω τερματίσει παιχνίδι τους πέρα του πρώτου Max Payne. Too much freedom for me.
Προσωπικά το Full Throttle το έπαιξα πρώτη φορά το 2017 όταν ο Λύγκας μου το έκανε δώρο σε κάποια γιορτή ή γεννέθλια που είχα και το λάτρεψα το παιχνίδι. Δεν μου φάνηκε καθόλου outdated.
 

lich king

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 28, 2012
Messages
878
Ένα ακόμα παιχνίδι που με απογοήτευσε είναι το half life 2(δεν έχω παίξει το πρώτο). Πραγματικά, δεν εχώ καταλάβει για ποιο λόγω θεωρείτε τόσο φοβερό. Για δευτεράντζα μου φάνηκε.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Εκτός από το να παίζεις ένα παιχνίδι στον καιρό του πρέπει να έχεις και την σωστή ηλικία εκείνο τον καιρό, ειδικά όταν δεν κοιτάς την τεχνική του αρτιότητα, αλλά τον βαθμό ταύτισης με τον κεντρικό χαρακτήρα. Σίγουρα σε έναν 14-15χρονο που ονειρεύεται να κάνει αντίστοιχα badassιλίκια όταν μεγαλώσει, ο Ben μιλάει με έναν βαθύ και ανεξίτηλο τρόπο που δεν σηκώνει κριτική, όσα χρόνια κι αν περάσουν. Σε κάποιον 20+ που είχε ήδη επαφή με μοτοσυκλέτες και είχε συναναστραφεί 1-2 κανονικές Maureen, ίσως ο Μπεν να φαινόταν τόσο σκληρόπετσος μηχανόβιος όσο ο Guybrush φαινόταν θαλασσοδαρμένος σκληροτράχηλος πειρατής.

Τεράστια κουβέντα είπες, αυτό πραγματικά ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό, αναφερόμενος πάντοτε στην συναισθηματική ταύτιση που μπορεί να σου προκαλέσει ένας ήρωας ή ένα σενάριο παιχνιδιού. Έξτρα πόντοι γιατί πραγματικά δεν είχα κάτσει ποτέ να το σκεφτώ έτσι για τον Ben και το Full Throttle.


Το πως φανηκε στον καθενα ο Ben και τι ειπε στις εμπειριες του καθενος, δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που ηταν ο ιδιος.
Σε εναν κοσμο που ακομα εσερνε τον gaming αμνιακο σακο που ηταν γεματος σχηματα απο το tetris και γραμμουλες κατσαρες και δεν ηξερε τι παει να πει αλητεια στο παιχνιδι, ναι, Ο Ben ηταν τιτανας. Επρεπε να πιασω στα χερια μου το interstate 76 για να νοιωσω ξανα αυτη την αλητεια. Με αυτη την μουσικη δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις λαθος.

Και αυτό μ'αρέσει, γιατί ακαδημαϊκά και ιστορικά, ο Ben ήταν -και είναι- πρωταγωνιστής κεφάλαιο για το gaming. Πολύ απλά, δεν είχε εμφανιστεί κάποιος αντίστοιχος πριν. Και όσοι τον πετύχαμε στην τρυφερή ηλικία των 14-15, ΟΚ, ακαριαίος έρωτας και αδιαπραγμάτευτος.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
Ένα ακόμα παιχνίδι που με απογοήτευσε είναι το half life 2(δεν έχω παίξει το πρώτο). Πραγματικά, δεν εχώ καταλάβει για ποιο λόγω θεωρείτε τόσο φοβερό. Για δευτεράντζα μου φάνηκε.

Δυστυχώς κοντεύω να φτάσω και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα!! Ενώ το HL1 το έχω τελειώσει τρεις φορές (και από μία τα add ons του), αυτό έμεινε στην μέση λίγο μετά το Ravenholm!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Ένα ακόμα παιχνίδι που με απογοήτευσε είναι το half life 2(δεν έχω παίξει το πρώτο). Πραγματικά, δεν εχώ καταλάβει για ποιο λόγω θεωρείτε τόσο φοβερό. Για δευτεράντζα μου φάνηκε.


Δυστυχώς κοντεύω να φτάσω και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα!! Ενώ το HL1 το έχω τελειώσει τρεις φορές (και από μία τα add ons του), αυτό έμεινε στην μέση λίγο μετά το Ravenholm!!


Ρε μαγκες, ειπαμε, εδω σε θα βλασφημουμε. Σεμνα πραγματα γιατι θα ριξω πολυ σεντονι που θα μεταμορφωθει σε σχοινι.


tumblr_mgbh9rg59j1r8l821o1_500.gif
 
Last edited:

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,040
Μεγάλες αγάπες τα half life.
Το μόνο κομμάτι που δεν με άρεσε ήταν το τελευταίο κεφάλαιο του πρώτου παιχνιδιού που στο Black Mesa τον έκαναν απίστευτο και αυτό
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,519
"insert calm down meme here"
 
Top Bottom