What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Final Fantasy VII: Remake

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,087
Ναι το άκουσα κι εγώ αυτό. Μεγάλη αλλαγή και αυτή, ουσιαστικά αφαιρεί το grinding και κατά συνέπεια το φαρμάρισμα items, materia και leveling αυτών (αν δεν τα έχουν βγάλει και αυτά)
Το ορίτζιναλ πάντως ήθελε αρκετό grinding για να δεις όλο το περιεχόμενό του, πχ optional bosses
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Τα random encounters έχουν σταματήσει στη σειρά από το XI (2004) θα ήταν εξαιρετικό πισωγύρισμα να τα επαναφέρουν, ενώ έχουν ξηλώσει και ξαναστήσει το σύστημα μάχης

Σε άλλα νέα

Νενικήμαμεν
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,087
To 13 δεν είχε;

Νενικήμαμεν
Ωραίο το 10, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν έχεις παίξει το 7. :p
Προλάβαίνεις να του ρίξεις μια παιξιά μέχρι να βγει το ριμέικ.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ωραίο το 10, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν έχεις παίξει το 7. :p
Προλάβαίνεις να του ρίξεις μια παιξιά μέχρι να βγει το ριμέικ.

Όλα όσα δείχνει το demo τα έχω παίξει :p. Όμως ναι δεν το έχω τελειώσει. Όταν μπω σε FF mood δεν αποκλείω να παίξω και το original, προηγούνται κάποιες δευτερεύοντες δραστηριότητες του XV.

Το 13 βγήκε 14ο, το 6 θα λάτρευα remake
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,802
Εννοεί αν το 13 είχε random battles. 😄
Νομίζω μπορούσες να τις δεις.

θα ήταν εξαιρετικό πισωγύρισμα να τα επαναφέρουν
Πάντως στο 7 από ότι κατάλαβα δεν είναι μόνο ότι είναι ορατοί οι εχθροί αλλά άπαξ και τους νίκησες δεν κάνουν respawn (γι' αυτό ανέφερε το grinding ο Νίκος), που αυτό δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει στη σειρά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ούπς μόλις τώρα είδα ότι είναι PS exclusive. :gap: Και το περίμενα για να παίξω πρώτη φορά FF. Ποιό άλλο μπορώ να δοκιμάσω για να έρθω σε επαφή με την σειρά; Το XV που υπάρχει και στο GamePass αξίζει;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Έχω παίξει και τερματίσει τα 1,2,7,8,10,12 και τα λάτρεψα αλλά είναι καθαρά θέμα γούστου αν θα σε αρέσουν ή όχι.
Τα τελευταία δεν τα έχω παίξει οπότε δεν ξέρω τι να σε προτείνω
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,087

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τα έχω σε emulator, χωρίς να έχω παίξει κάποιο ακόμα βέβαια.
Για το VI μου έχουν πει ότι είναι το καλύτερο, αλλά σκεφτόμουν μήπως άξιζε κανένα πιο καινούργιο, καθώς το στυλ των παλιών jRPGs με δυσκολεύει. Ακόμα και το Chrono Trigger, που γενικά μου άρεσε πολύ, με δυσκόλεψε το σχέδιό του.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@Adhan με φάγανε τα κονσολάδικα τα podcast που ακούω. Όλο λέγανε ότι θα βγει αλλά ποτέ δεν είπαν που...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,087
Τα έχω σε emulator, χωρίς να έχω παίξει κάποιο ακόμα βέβαια.
Για το VI μου έχουν πει ότι είναι το καλύτερο, αλλά σκεφτόμουν μήπως άξιζε κανένα πιο καινούργιο, καθώς το στυλ των παλιών jRPGs με δυσκολεύει. Ακόμα και το Chrono Trigger, που γενικά μου άρεσε πολύ, με δυσκόλεψε το σχέδιό του.

Εγώ το 7 θα πρότεινα, και μετά τα 9 και 10.
Τώρα βέβαια αν δεν μπορείς να τα χωνέψεις, ξέχνα τα, του χρόνου τέτοια εποχή θα βγει το ριμέικ.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Hank Chinnaski

Θα πω κι εγώ την -εντελώς αντικειμενική- απόψή μου

Το XV είναι πολύ ωραίο. Το σύστημα μάχης του είναι καλό ζέσταμα για το VII: Remake. Πάσχει στην παρουσίαση της ιστορίας αφού στηρίζεται και σε άλλα μέσα (prequel ταινία, anime mini σειρά). Στα PC ήρθε πιο πλήρης αφού patchαρίστικε με cutscenes και DLC που ασχολούνται και με το background κάποιων χαρακτήρων. Αν έχεις το pass δοκίμασέ το.

Το X κυκλοφορεί ανανεωμένο σε remastered μαζί με το X-2. Έχει πολύ όμορφη στορία, καλό combat system, στέκεται αξιοπρεπώς από άποψη γραφικών. Θα ήταν μια τελειότητα αν δεν είχε random encounters. To προτείνω δυνατά.

To VI δε θα το πρότεινα για πρώτο γιατί είναι παιχνίδι του 1994 και οπτικά είναι ξεπερασμένο. Ως RPG έχει πολύ όμορφους μηχανισμούς όπως σχηματίζεις σετ από party και μπαίνεις σε dungeon από διαφορετικές εισόδους, ανάλογα με ποιον χαρακτήρα πας σε πόλεις ίσως ξεκλειδώσεις και relevant cutscenes με πρόσθετες ιστορίες και sidequests. Γενικά ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του, και θα ήταν μια τελειότητα αν δεν είχε random encounters.

Πριν κάποια χρόνια είχα γράψει δυο λόγια για το καθένα της σειράς- πλην του ΧV (που μπορείς να βρεις review)
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Στο remaster του 10 μπορείς να αφαιρέσεις, μειώσεις, αυξήσεις τα random encounters και γενικά έχει πολλά QoL σε σχέση με το original
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,087
Τελικά σιγοψήνομαι κι εγώ σιγά σιγά. Είδα το demo του Odd στο youtube και όντως βρήκα αρκούντως διασκεδαστικές και στρατηγικές τις μάχες, παρόλο που δεν είναι και πολύ του γούστου μου. Λατρεύω το ορίτζιναλ, αλλά είμαι αισιόδοξος ότι θα μεταφερθεί με σεβασμό και μεράκι και αισιόδοξος επίσης ότι θα το παίξω και θα το γουστάρω.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,802
Περισσότερο με αγχώνει το ότι έχουν σπάσει το παιχνίδι στα 2 (ή στα 3; ) και πως μεταφράζεται σε αναλογία περιεχόμενο/κόστος, παρά ότι θα έχουν καμιά χοντρή αυθαιρεσία που θα χαλάει τη συνταγή.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,087
Ώπα, θα βγει σε 2 ή 3 δόσεις το παιχνίδι;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ώπα, θα βγει σε 2 ή 3 δόσεις το παιχνίδι;

Ναι, αυτό που βγαίνει τώρα ουσιαστικά είναι το Part 1 και καλύπτει μέχρι εκεί που
Φεύγουν από τη Midgar.

Έχουν πει πως έχουν αρχίσει να δουλεύουν το part 2, όμως καμία άλλη σχετική πληροφορία όπως για πότε το βλέπουν ή μέχρι που θα φτάνει.
 
Top Bottom