What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φθηνό Πληκτρολόγιο / Ποντίκι

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Η μπριζολα μου που την μοιραστηκα με το πληκτρολογιο μου.
Γινεται και μαχαιρι για θυσιες και οπλο στην φυλακη, οπως μας διδαξε το law abiding citizen, αρκει να ειναι απο ακριβο εστιατοριο.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
δεν ξέρω τι περίμενες με 12€ και RGB
Δεν ειναι RGB. Απλα εχει 4 χρωματα φωτακια φιξ. Ε, απο ενα πληκτρολογιο του 10αρικου, περιμενα να την βγαλει κανα χρονο, δεδομενου οτι απλα των m/s και logitech, ιδιας τιμης, ανετα εβγαζαν 2-3 χρονια. Εχω 15ατιας και, πληκτρολογια και ποντικια με μπιλια, που δουλευουν ακομα. Τωρα, ΟΚ, 10+10+10 Ε για ποντικι, πληκτρολογιο, σι ντι πλειερ, καθε χρονο δεν ειναι και υπερβολικο εξοδο. Απο την αλλη, κατι απατεωνες σαν τους τζενεσις, μοτοσπιντ, ασους, θα τους κραζω παντου. κι εναν υποψηφιο πελατη να αποτρεψω απο την αγορα προιοντως τους καλο ειναι. Θα αγοραζα, ρε φιλε αυτα τα προιοντα και με μηδεν εγκυηση για αυτη την τιμη, αλλα οταν λες 2 χρονια εγκυηση πρεπει και να το τηρεις, αλλιως εισαι απατεωνας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
πάρε το Microsoft 600 και ένα πορτατίφ και καθάρισες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Το καλωδιο του microsoft 600 δεν κανει ουτε για να κρεμαστει καποιος. Το πληκτρολογιο ειναι τοσο βαρετο που το δινουν με ιατρικη συνταγη σε οσους υποφερουν απο αυπνιες. Μιλαμε για πληκτρολογιο που εχει extra κουμπι για το calculator.
Ειναι τοσο βασικο που τα πληκτρα αναγραφουν κλασσικα keyboard shortcut σαν εξτρα function.

st.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
δεν ξέρω τι φώτο είναι αυτή, έχω 4 τέτοια κανένα δεν έχει τέτοια πράγματα.
Τεσπά το shortcut με έχει σώσει πάντως, ότι ποιο χρήσιμο υπάρχει, σε βαθμό που να μην θέλω πληκτρολόγιο χωρίς κομπιουτεράτσι
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Αυτα που εχεις θα ειναι τιποτα κινεζικες ρεπλικες πχ microcoft.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Αυτα που εχεις θα ειναι τιποτα κινεζικες ρεπλικες πχ microcoft.
βασικά αυτό που δείχνεις πρέπει να είναι έκδοση εποχής windows 8.


τεσπά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τα φθηνά της MS σήμερα είναι καλύτερα από της Logitec, σήμερα. Η Logitec βγάζει μερικά από τα καλύτερα περιφερειακά εκεί έξω όταν περάσεις τα 50€ όμως. Τα φτηνά της είναι τόσο σκουπίδια που παλιό Κ120 θα δουλεύει ακόμα και τωρινό Κ120 θα χαλάσει μέσα στην εγγύηση.

Γενικά το ξεκίνησα ότι οκ είπαμε φθηνά να αγοράζουμε δεν είναι κακό, αλλά είναι και τα φτηνιάρικα εκεί έξω. Πχ ποντίκι έχω ένα φτηνιάρικο της sharkoon, που αποδείχθηκε φτηνιάρικο μόνο στην ποιότητα πλαστικών, το ποντίκι περ σε είναι σκυλί κακό που ψόφο δεν έχει.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
5 χιλιαδες πληκτρολογια κι αλλα τοσα ποντικια κι 100 χιλιαδες γνωμες εκει εξω. Ακρη δεν βγαζω. Θα την κανω για Roccat Vulcan 122, μου φαινεται να υσηχασω. Αμα πια!
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,532
Για μηχανικό πληκτρολόγιο με φωτιζόμενα πλήκτρα κάτω από τα 100€ έχετε να προτείνετε κάτι; Με τέτοιο ποσό παίρνεις και mouse της προκοπής μαζί ή πρέπει να ανεβάσεις το budget?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
προτεινω 5 κινεζικα του 20αρικου. Θα σε βγαλει καμα χρονο, εναμιση το καθενα μερχι να αρχισουν να ξεβαφουν η να χαλασουν. Και φωτακια να αναβοσβυνουν καργα. Κατι τετοιο θα ξαναπαρω, αλλα αυτοκολλητη ζελατινα στο πανω μερος των πληκυτων. Το rhod 400 made in PRC κανει και κλικι κλικι, ειναι heavy duty (βαμενα κατι κατι τσερκια ΔΕ/ΑΡ ασημι, να δειχνουν ατσαλενια) ειναι και spill resistant.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Για μηχανικό πληκτρολόγιο με φωτιζόμενα πλήκτρα κάτω από τα 100€ έχετε να προτείνετε κάτι; Με τέτοιο ποσό παίρνεις και mouse της προκοπής μαζί ή πρέπει να ανεβάσεις το budget?
G413. Παίρνεις και mouse.

Edit: τώρα έφαγα τη φλασιά, @Chosen Undead ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες του RQ αν θες... :Ρ
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Και στο Ινσομνια εχει πολλες αγγελιες μεταχειρισμενων με τιμες λιγο πιο πανω απο αντιστοιχα καινουργια. Δεν χανεις τιποτα να ριξεις μια ματια, αν δεν βρεις κατι ενδιαφερον, τουλαχιστον θα γελασεις.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Steelseries Apex Pro TKL (2023)

ή

Razer Huntsman V2 TKL?

Αν πάω από μεμβράνης απευθείας σε οπτικούς θα μου φανούν υπερευαίσθητοι ή συνηθίζεται;

Τα έχει κανείς να μοιραστεί εμπειρία; Ευχαριστώ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Disclaimer: Μπορεί να φαίνεται σαν τρολερή απόπειρα, αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο θρεντ, οπότε το έριξα εδώ.

Επίσης το τι είναι φτηνό για τον καθένα είναι σχετικό. Ένα premium μηχανικό σε 40-50% έκπτωση (όπως τα 2 που έβαλα τα οποία βρήκα σε τέτοιες τιμές ;)) είναι καλό ντηλ, όπως θα ήταν για τον Nitro ή τον Άριβεθ λακέρδα (στοίχημα κάποιος από αυτούς άνοιξε το θρεντ, αν είναι άλλος ενημερώστε για το πλοτ τουίστ) μια κινεζιά του 20άρικου και τα ρέστα σε μπύρες.

Βασικές προϋποθέσεις: TKL form factor, όσο πιο αθόρυβοι γίνεται διακόπτες.

edit- επίσης @Great0ldOne δοκίμασα να προχωρήσω στο καλάθι με τους βουνίσιους, αλλά τελικά στέλνουν μόνο σε 3-4 χώρες εκεί γύρω (Γαλλία, Ολλανδία, Ιταλία κλπ.)
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Πολλα χρονια τωρα, ειδικα οταν δουλευω, εχω να κανω με πληκτρολογια που δεν μπορεις καν να βαλεις την λεξη ποιοτητα στην ιδια προταση. Απο αυτα που πατας Alt + Tab και κανουν conflict με την καρτα ηχου. Επειδη συνηθισα, Προσωπικα το βρισκω ανουσιο να δωσω πανω απο 10€ για πληκτρολογιο. Μη μου κουνας το δαχτυλο, την ξερω την διαφορα.
Για ποντικι, θα δωσω κανενα 10αρικο εξτρα και ο λογος ειναι σοβαρος. Δεν θελω κερσορα να πηγαινει στο περιπου εκει που θελω και οταν επιλεγω κειμενο, θελω να το επιλεξω σημερα και οταν κανω δεξι κλικ θελω να δω το μενου με ενα κλικ και να μεινει ανοιχτο για να επιλεξω. Το scroll το θελω προς την κατευθηνση που θελω, που ειναι μια καθε φορα, και οχι scroll προς τα κατω και στο ενδιαμεσο να ανεβαινει 1-2 οθονες προς τα πανω.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
736
Όχι hot-swappable switches εν έτη 2023? :confused:

Του GreatoldOne τίμιο.

H δικιά μου πρόταση:

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Όχι hot-swappable switches εν έτη 2023? :confused:
Κοίτα μπορεί να είμαι χόρορ άντικτ, αλλά νεράιδα των πληκτρολογίων δεν είμαι. Εγώ ήρθα να ξεδοντιάσω το δικό σου;

Δεν το θεωρώ απαραίτητο, τουλάχιστον όχι ακόμα. Με εξαίρεση τον 1-1,5 μήνα εμπειρία που έχω από μηχανικά (blackwidow v3 pro με πράσινους διακόπτες, δεν είχε τίποτα στραβό απλά οι clicky κάνουν για επίδοξους Alan Wake όχι για μένα), ουσιαστικά τώρα θα γίνει η μετάβαση από μεμβράνες σε μηχανικό.

Τώρα γιατί δεν το θεωρώ απαραίτητο, οι λόγοι είναι κυρίως οι εξής: α) δεν κάνω κέφι να ασχοληθώ με customιές και β) επιπλέον έξοδα. Θέλω να πω, με αυτή τη λογική θα πήγαινα σε κάνα Wooting Hooting πως το λεν (μαθαίνω στους κύκλους των 15χρονων πορταθλητών μόμπας είναι τοπ) ή κάνα Azoth που έχουν design και αρκετά χαρακτηριστικά custom πληκτρολογίων. Θα πεις ναι μαν μου αλλά είναι προαιρετικό, και συμφωνώ. Δεν είναι άσχημο χαρακτηριστικό εννοείται, απλά δεν είναι στις προτεραιότητες μου.
Αρκετά ψαγμένοι βλέπω πάντως (πάλι καλά που δεν προτείνατε και κάνα iqunix ξέρω γω :p), ok το δικό σου κάπου πρέπει να το είχα πετύχει, του Παλαιού ούτε καν.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,239
Θα σου έλεγα να τσιμπήσεις κάνα γερμανικό κημπορντ, αλλά φοβάμαι μην ξυπνήσει το πατριωτικό ανάστημα και πέσει κάνα βιολοντσέλο στο ρηπητ.
 
Top Bottom