What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming μαζί με τον ΠΕ: ΝΑΙ ή ΟΥ?

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δεν θυμαμαι ποιος το ειπε (αν δεν το ειπε κανενας, το λεω εγω τωρα) υγιης ανθρωπος ειναι αυτος που μπορει να αντεξει την παρεα του εαυτου του

Jean-Paul Sartre
οπου ειναι με αφορμη αυτο το παραδειγμα



Εχω δει ανθρωπους που ειναι συνεχεια μαζι και κατεληξαν να μην ειναι πια μαζι. Δεν ειναι ωραιο θεαμα.
Τα λεει σωστα ο γεροντας Erich Fromm στο "Art of Loving" για τη romantic love (απο το 1:28) :


 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Οπως μιλατε για τον χρονο που αφιερωνεται στο gaming. λιγη ηρεμια, solo, μοναξια κτλ μια εικονα μου ερχεται στο μυαλο.
ba.png

That's life. Ακριβώς αυτό είναι για μένα το gaming, δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο όπως είναι και μου κάθεται στο λαιμό καθημερινά, δε μπορώ να πω στις υποχρεώσεις μου "άντε γεια".

Οπότε...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
That's life. Ακριβώς αυτό είναι για μένα το gaming, δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο όπως είναι και μου κάθεται στο λαιμό καθημερινά, δε μπορώ να πω στις υποχρεώσεις μου "άντε γεια

Δεν μπορω να σου πω, στον δρομο που χαραξε ο κουνελος. Αντε αμηθειτε ολοι, ειναι γλυκο σαν πρωινο φιλι στον πισινο.
Παιζουν online σεμιναρια, free, διαχειρισης κρισεων. Σου δινουν και χαρτι, για να το παιζεις κριση-ο-λογος και να ανεβαινεις στα τηλεοπτικα παραθυρα.
Ακουγεται αστειο για σεμιναριο ομως ριξε μια ματια, δωρεαν ειναι και βρωμαει το ιντερνετ απο αυτα.
Το gaming μπορει να ειναι μεσο εκτονωσης αλλα αν ειναι να το κανουμε ψυχοφαρμακο, καλυτερα να το ριξουμε στα πραγματικα, που τα τελευταια χρονια τα μοιραζουν με τους κουβαδες.
Εχουν εθιστει ολες οι γιαγιαδες. τρου στορυ. Ενας γνωστος προσπαθει να ξεκοψει την μανα του που ακομα δεν εχει παρει γραμμη οτι εχει εθιστει, ας επρεπε να παρει ενα κουτι και τελος ενω αυτη εχει αδειασει το φαρμακειο.
Στα ψυχοφαρμακα δεν υπαρχει ποτε ελλειψη και ενω ειναι δυσκολο να τα παρεις, στα δινουν, ειδικα εαν εισαι καποιας ηλικιας.


Παραλληλα, ειναι σημαντικο να εχεις χρονο για τον εαυτο σου.

Ολοι εχουν λιγο ελευθερο χρονο για τον εαυτο τους. Ειναι και θεμα διαχειρισης. Δεν μπορει να πει καποιος, τον χρονο μου τον τρωει η γυναικα μου. Εχει και εκεινη πραγματα να κανει.

Goo, και no παστιτσιο και πολλα αλλα πραγματα που σκουπιζουν τα δακρυα μας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
να ξεκαθαρίσω δεν μιλάω για το έτερον ήμισυ, για την ζωή γενικά λέω. Όπως και να έχει, σε σκάει λίγο ή πολύ και θες να ξεσκάσεις.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Εχουν εθιστει ολες οι γιαγιαδες. τρου στορυ. Ενας γνωστος προσπαθει να ξεκοψει την μανα του που ακομα δεν εχει παρει γραμμη οτι εχει εθιστει, ας επρεπε να παρει ενα κουτι και τελος ενω αυτη εχει αδειασει το φαρμακειο.
Στα ψυχοφαρμακα δεν υπαρχει ποτε ελλειψη και ενω ειναι δυσκολο να τα παρεις, στα δινουν, ειδικα εαν εισαι καποιας ηλικιας.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Θα σας ειπώ τί συμβαίνει στην Κάζα Ποράτσο. Η σύζυγος, νορμάλ μπουζουκόβια, που θεωρούσε το Sims κανονικό κέημ, Προ Διαφθοράς.

Αφού την περιέλαβα ύπουλα, επιμένει φανατικά να παίζουμε interactive movies μαζί, όπως και ό,τι co op brawler κυκλοφορεί στην πιάτσα. Τα Overcooked είναι προφανώς τα Γουίτσερ της. Ψοφάει να παρακολουθεί και δυνατά story driven 3rd person action/RPG. Turn based, isometric, point and click τα απεχθάνεται και μου λέει να παίζω σόλο στο γραφείο/σπηλιά μου.

Η ίδια κατακαίγεται σε μανατζεράκια και λάιφ σιμς στα ρεπό.

Γενικά είναι ωραίο μοίρασμα. Σαν επέκταση των φιλμ. Wednesday βλέπαμε μαζί, με μένα να ειρωνεύομαι κατά ένα σεμνό 30%. Γκομόρα προφανώς έβλεπα ενώ ροχάλιζε σα νεκρό ιπποποταμάκι.

Δε θέλει ζόρι, μοναχά μεράκι.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Δεν βλέπω το problem. Δεν θα παίξω Witcher, Red Dead, ή Disco Elysium με τον ΠΕ αλλά θα παίξω It Takes Two, Overcooked, Unravel, Detroit.
Gamer δεν τη λες αλλά άμα την πιάσει η κάψα θα κάτσει κι ένα εξάωρο να παίξει Sims ή online Catan, μια στο τόσο. Εγώ μέσα στο "άβατο" να λιώνω God of War απερίσπαστος. Ούτε χάνω την ιερότητα της αντροσπηλιάς, ούτε νιώθω να αλλοιώνεται η αξία του gaming όταν παίζουμε παρέα κάποιο από τα games που έχω ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΑ αφήσει στην άκρη γι'αυτό το σκοπό. Άλλωστε εκείνες οι ώρες συνήθως "τρώνε" από το Netflix, όχι από το gaming.
Βέβαια, οι ισορροπίες σ'αυτά είναι λεπτές, εξαρτάται από τους ανθρώπους, από τις δουλειές τους, από τη διαρρύθμιση του σπιτιού, από ένα σωρό πράγματα. Αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με τον BB ότι "αν διεισδύσει ο ΠΕ μέσα στην αντροσπηλιά, πάει το έχασες το παιχνίδι (#διπλης)". Με λίγη τύχη και προσπάθεια μια χαρά λειτουργεί το κόλπο.
 
Last edited:

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Το overcooked όντως κάνει πάταγο με τις γυναίκες που δεν ασχολούνται με gaming, για κάποιο λόγο
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
μη μου βανετε στο στομα πραγματα
που δεν ειπα. ουτε προμπλεμ υπαρχει, ουτε "αν διεισδύσει ο ΠΕ μέσα στην αντροσπηλιά, πάει το έχασες το παιχνίδι (#διπλης)". εγω δεν ειπα τετοια πραματα, ειπα απλα οτι δεν συμβαινουν στο σπιτικο μου. και οτι δεν θα συμβουν.

επισης τελικα βλεπω οτι ολοι συμφωνουμε. απ οτι καταλαβαινω τα Διαμαντια δεν τα μοιραζεστε, αλλά ξεγελατε το πόπολο με κατι δευτεραντζες κι οταν πανε για υπνο, βανετε ΤΑ ΚΑΛΑ. ε, αυτη ειναι η διαφορα μας. εγω δεν χρειαζεται να κανω τετοιο πραμα. τίμια την βλεπω την σταση μου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Μήπως και όταν εκείνη ασχολείται με την κηπουρική, πρέπει κι εμείς να κάτσουμε δίπλα της και να παίζουμε παιζοκουβαδάκια; Τι λέτε ρε παιδιά! Το γκέημινγκ είναι ένα χόμπι όπως όλα τα άλλα. Γιατί δηλαδή θα πρέπει να παίζεις μαζί με τη γυναίκα σου (ηλεκτρονικά παιχνίδια); Αν της αρέσει, καλώς (ίσως). Αλλιώς, δεν τρέχει τίποτα.

Για μένα, το σημαντικό είναι ο ένας να σέβεται τα χόμπι και τον ελεύθερο χρόνο του άλλου και να μην τα απαξιώνει (π.χ. "κοντεύεις τα 50 και ακόμα παίζεις παιχνίδια" και λοιπές φαφαριές).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
σοφα ωμιλησες μποτάκιε.

βεβαια η τελευταια ατακα που εχεις σε εισαγωγικα, το χουμε ξανασυζητησει νομιζω, ειναι λογος απομακρυνσης. γιατι δεν αναγεται μονο στα πισι γκειμς, δειχνει νοοτροπια "θα σε σοβαρεψω εγω, ανωριμε..." και προφανως οποι@ την ξεστομιζει ειναι ανιδε@ και ανιωθ@ για το Παιδι που ολοι κουβαλαμε μεσα μας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
Τα στοιχεια που εμφανιζονται, δειλα δειλα, δειχνουν ενα μαντρι. Συνειδητα μπηκατε σε αυτο και ισως με μερικες αυταπατες. Φτιαξατε μερικες πολεμιστρες και καθισατε αναπαυτικα. Ως εδω, αυτη ειναι η γωνια μου και δειχνετε ολοκληρο το μαντρι. Τα παιχνιδια εγιναν βαυκαλισμος γιατι σιγουρα, δεν ακουσατε ποτε σας, παιξει το παιχνιδι σου, εγω θα καθισω εδω να ασχοληθω με το Χ Ψ.
Σιγουρα, παιζει ρολο και ο σκυλος, πριν την αποφαση του να σμιξει με τους ανθρωπους και η συγκριση με το αφου εσμιξε.
Μπορει να δινει σταγονες καημου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
κούνελε, άσε τις επαναστατικές μαλακίες σε εμάς :p

ο καθένας επιλέγει τις αλυσίδες του, μην μας λυπάσαι ;)
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
608
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο γκειμινγκ με το έτερο ήμισυ, ίσα που απολάμβανε να μαζευόμαστε με τα ρεμάλια την παρέα και να παίζουμε Zelda στο σαλόνι και να παρακολουθεί. Μαζί είχαμε παίξει ενα coop στο Switch το Snipperclips και μέχρι εκεί. Μόνη της είχε λιώσει το Candy Crash στο κινητερό. Τα διάφορα δωράκια που έχω λάβει κατά καιρούς περιλαμβάνουν υπέροχα παιχνίδια που κοσμούν τα ράφια. Οπότε, εαν μια ωραία πρωία μου πει οτι θέλει να παίξει στο πισι σαφώς και είναι καλοδεχούμενη. Δε νομίζω να γίνει ποτέ. Πιο πιθανό είναι να ξεκινήσει κανά πλάτφορμ μόλις ο μικρός αρχίσει να καταλαβαίνει να πατάει τα κουμπιά στο χειριστήριο.
 
Top Bottom