What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming PC 700€

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτό εδώ το bundle. Για τα λεφτά του μιλάμε για τρελό vfm δεδομένου ότι απλώς κουμπώνεις δύο καλώδια και ξεμοερδεψες. Περισσότερα σε νέο θρεντ, με μίνι κριτικές από εξοπλισμό που έχω δουλέψει σε διάφορους χώρους
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Που να δεις και άλλους που σκέφτονται την αγορά του... 🙄
ε όχι και αγορά ρε τζίμι, αν στο κάνουν δώρο ΟΚ, εκτός αν λες 50€ έτοιμο tower.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Με τα ακουστικά που έβαλε ο G0O μου τρέχουν τα σάλια και μόνο που φαντάζομαι πως θα ακούγονται.

Αν κάποια στιγμή σταματήσουν τα έντονα σκαμπανεβάσματα στα οικονομικά μου, θα τα σκεφτώ πολύ σοβαρά. Όχι για τον ήχο, που σίγουρα θα είναι κορυφαίος. Επειδή δεν έχουν ούτε μισό γραμμάριο πλαστικό πάνω τους. Έχω βαρεθεί να μου διαλύονται "καλά" headphones (100+ ευρώ) στις πλαστικές συνδέσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
αν περιμένεις να σταματήσουν τα σκαμπανεβάσματα δεν θα τα πάρεις ποτέ, πάρτα τώρα και βγάλτη με μακαρόνια για λίγο καιρό :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχω βαρεθεί να μου διαλύονται "καλά" headphones (100+ ευρώ) στις πλαστικές συνδέσεις.

Έχω τα Audio Technica M-40X, τα οποία διπλώνουν κιόλας. Κάθε φορά που πάω να τα ακουμπήσω κάπου πρόχειρα τρέμει το φυλλοκάρδι μου για αυτόν τον ρημάδι τον πλαστικό σύνδεσμο, που είναι γεμάτο το ιντερνετ με τραγικές ιστορίες και δεν υπάρχει και ανταλλακτικό. Μην σου πω σε τι κατάσταση με βρήκανε τη μέρα που γύρισα σπίτι και είδα να τα φοράει η δίχρονη κόρη μου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Έχω τα Audio Technica M-40X, τα οποία διπλώνουν κιόλας. Κάθε φορά που πάω να τα ακουμπήσω κάπου πρόχειρα τρέμει το φυλλοκάρδι μου για αυτόν τον ρημάδι τον πλαστικό σύνδεσμο, που είναι γεμάτο το ιντερνετ με τραγικές ιστορίες και δεν υπάρχει και ανταλλακτικό. Μην σου πω σε τι κατάσταση με βρήκανε τη μέρα που γύρισα σπίτι και είδα να τα φοράει η δίχρονη κόρη μου.

Αυτά ακριβώς είχα μέχρι πριν ενάμιση χρόνο. Μάντεψε γιατί δεν τα έχω πια... Αυτή η αναδιπλούμενη σύνδεση είναι τραγική.

Μετά πήρα δανεικά κι αγύριστα από έναν φίλο που είναι μουσικός και έχει πενήντα headphones, τα BeyerDynamic DT770 PRO, που στην αγορά κάνουν περίπου 120 ευρώ. Ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει ποτέ... αλλά μάντεψε τι πάθανε μετά από μόλις έξι μήνες χρήσης.

Πες ότι θες για την Razer, αλλά τα Carcharias δεν έβγαλαν κανένα πρόβλημα 7 χρόνια, μέχρι που αποφάσισα να πάω σε headphones για καλύτερο ήχο.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Κατανοώ ότι τα headphones σε απομονώνουν πλήρως, αλλά σε τέτοιες τιμές δεν είναι καλύτερη επένδυση να πας για καλύτερο ηχοσύστημα που να καλύπτει και το PC αλλά και άλλες multimedia ανάγκες?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αν είσαι σε περιβάλλον που δεν μπορείς να ακούσεις δυνατά όλες τις ώρες και τις ώρες που μπορείς υπάρχει θόρυβος τα ακουστικά βοηθάνε. Και δεν ξυπνάς κανέναν και όταν βάζεις να ακούσεις/παίξεις/παρακολουθήσεις ταινία σειρά δεν σε αποσπά κανένας και επίσης δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι μήπως ακουστεί κάτι που δεν πρέπει να ακουστεί (από μικρά παιδιά πχ)

Επίσης στα ακουστικά χρειάζεσαι πολύ λιγότερα χρήματα για να πετύχεις καλό ήχο από ότι σε ένα σύστημα. Θέλεις καλά ακουστικά και ένα Dac.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κι εγω πιστευω οτι με ακουστικα, θα ακους 10 φορες καλλιτερα απο ηχεια ιδιας τιμης.
Εκεινο που δεν καταλαβα ποτε, κι οχι μονο για ηχεια, πως ο ενας πουλα 499 και ο αλλος 599, 10-20Ε διαφορα σε ενα προιον το καταλαβαινω, αλλα 100?
Chrono, μπορεις σε παρακαλω να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για εξωτερικη καρτα και μονιτορ?
Σωστη η παρατηριση για την τοποθετιση των ηχειων στο χωρο, κανει την διαφορα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
Κι εγω πιστευω οτι με ακουστικα, θα ακους 10 φορες καλλιτερα απο ηχεια ιδιας τιμης.
Εκεινο που δεν καταλαβα ποτε, κι οχι μονο για ηχεια, πως ο ενας πουλα 499 και ο αλλος 599, 10-20Ε διαφορα σε ενα προιον το καταλαβαινω, αλλα 100?
Chrono, μπορεις σε παρακαλω να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για εξωτερικη καρτα και μονιτορ?
Σωστη η παρατηριση για την τοποθετιση των ηχειων στο χωρο, κανει την διαφορα.
ο ένας τα φέρνει από εξωτερικό παραεισαγωγή και ο άλλος τα αγοράζει από τον επίσημο αντιπρόσωπο. ή παίζει κομπίνα με το ΦΠΑ ή έχει χαμηλότερο ΦΠΑ λόγο πχ ότι το μαγαζί είναι σε νησί.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για ακουστικά τα έχουμε ξαναπεί.

Όλα τα λεφτά είναι στον ήχο. Τα υλικά κατασκευής είναι ψεύτικα. Σου χάλασαν; Παίρνεις άλλα. Παρόλα αυτά έχω ένα ζευγάρι τρία χρόνια και στο ραδιόφωνο είχαμε παντού τέτοια και στα δύο χρόνια που ήμουν εκεί δεν χρειάστηκαν αλλαγή παρόλη την βάρβαρη χρήση που έτρωγαν.

Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει, πας με την μία στα BeyerDynamic του Γκου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
To Athens Pro Studio δεν είναι καμιά τρύπα σκρουτζομάγαζο. Πιθανότατα να είναι και ο επίσημος αντιπρόσωπος, αν και δεν γνωρίζω σίγουρα. Πάντως τα 500 τα αναφέρουν ως τιμή εκπτώσεων, 630 τα πουλάνε κανονικά, που είναι πιο κοντά στους άλλους και πιο κοντά στην τιμή που αναφέρει η εταιρεία.

Κοινώς, περάστε κόσμε, κοψοχρονία τα δίνουν!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Για ακουστικά τα έχουμε ξαναπεί.

Όλα τα λεφτά είναι στον ήχο. Τα υλικά κατασκευής είναι ψεύτικα. Σου χάλασαν; Παίρνεις άλλα. Παρόλα αυτά έχω ένα ζευγάρι τρία χρόνια και στο ραδιόφωνο είχαμε παντού τέτοια και στα δύο χρόνια που ήμουν εκεί δεν χρειάστηκαν αλλαγή παρόλη την βάρβαρη χρήση που έτρωγαν.

Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει, πας με την μία στα BeyerDynamic του Γκου.

Έχω χρόνια τα HD668B. Τα είχα πάρει για όσο πιο τίμιο FRFR αποτέλεσμα μπορούσα να πετύχω χωρίς να δώσω σοβαρά χρήματα. Γενικά πολύς κόσμος που ενδιαφέρεται για mixing και homestudiακές καταστάσεις θα σου πει τα ίδια. Επαυξάνω στα λεγόμενα του Χρόνο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Για ακουστικά τα έχουμε ξαναπεί.

Όλα τα λεφτά είναι στον ήχο. Τα υλικά κατασκευής είναι ψεύτικα. Σου χάλασαν; Παίρνεις άλλα. Παρόλα αυτά έχω ένα ζευγάρι τρία χρόνια και στο ραδιόφωνο είχαμε παντού τέτοια και στα δύο χρόνια που ήμουν εκεί δεν χρειάστηκαν αλλαγή παρόλη την βάρβαρη χρήση που έτρωγαν.

Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει, πας με την μία στα BeyerDynamic του Γκου.

Με 20€ μεταφορικά δεν το λες και vfm πάντως. Εκτός αν πάρεις 15 ζευγάρια να γλιτώσεις και τα μεταφορικά.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
6 χρόνια με τα HD 681 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τα έχω πάνω στο μικρόφωνο (μιας κι η μητρική δεν βγάζει καλό ήχο) με EQ (γιατί η ψηλές είναι έντονες). Δεν έχει τύχει να ακούσω ακριβότερα ακουστικά για να έχω μέτρο σύγκρισης.

Κάποια στιγμή θα γίνει και μόντα, αν καταφέρω να βρω πηνία. Για την ώρα περιμένουν στην άκρη αντιστάσεις, πυκνωτές, jack και μικροφωνικό καλώδιο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έφτασαν όλα τα κομμάτια και χτες το βράδυ ήτανε ώρα για στήσιμο.

Parts.jpg

Το στήσιμο μάλιστα το έκανα και με streaming για να μαθαίνει πώς γίνεται, καθώς φοβήθηκε τελικά να το κάνει μόνος του.

Και εκεί που έχουν μπει τα πάντα μέσα και έχουν κουμπώσει τα περισσότερα καλώδια, πάω να βάλω το καλώδιο τροφοδοσίας της CPU και βλέπω αυτό.

image0.jpg

Το καλώδιο είναι χτυπημένο και μάλιστα σε ένα σημείο έχει φύγει εντελώς η μόνωση και φαίνεται αγωγός. Μετά από έλεγχο, όλα τα modular καλώδια έχουν κάποια χτυπήματα αλλά μόνο σε αυτό είναι τόσο μεγάλο.

Από εδώ και πέρα μου φαίνεται ότι αρχίζει γολγοθάς. Χθες το βράδυ έστειλε mail στην MSystems, για το καλώδιο. Αν του πούνε να του αντικαταστήσουν το τροφοδοτικό θα πρέπει να το στείλει Αθήνα, να το ελέγξουνε και να το ξαναστείλουνε (καλό Μάρτη δηλαδή). Επίσης πλέον στο site τους δεν φαίνεται να υπάρχει πλέον το συγκεκριμένο τροφοδοτικό. Λίγο που κοίταξα κάτι καλώδια που βρήκα έχουνε κάτι τιμές σαν τροφοδοτικό.

Από κάπου μυστηριωδώς εμφανίστηκε ένα τέτοιο καλώδιο που θα το έχω σήμερα στα χέρια μου για να δω αν ταιριάζει, αλλά αν μας ζητήσουν πίσω το τροφοδοτικό, το πρόβλημα παραμένει. Δεν έχουμε τροφοδοτικό. Τα μόνα τροφοδοτικά που υπάρχουν είναι τα κλασσικά φτηνιάρικα και δεν νομίζω να καταφέρουν να σηκώσουν την GPU.

Προς το παρόν λοιπόν έχουμε μείνει έτσι, το πίσω δεν το δείχνω ακόμα.

image.jpg
 
Top Bottom