What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming PC 700€

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Κατά τα άλλα εγώ έβγαζα το θέμα offtopic...
55769700288d764e04ca7f5c10744862.gif
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Χάζευα youtube και βρήκα το παρακάτω, για να έχουμε μια εικόνα

AMD Ryzen 5 1600 AF
NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER (ASUS TUF X)
WC: Gamdias Chione E1A
Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8) 2666MHz
ASUS EX-A320M Gaming
PSU: Gigabyte GP-P550B 550W 80plus Bronze
SSD: Kingston A400, 120GB SATA
HDD: Toshiba P300 1TB
CASE: Sharkoon Pure Steel (White)

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Χάζευα youtube και βρήκα το παρακάτω, για να έχουμε μια εικόνα
σχεδόν οτιδήποτε είναι αρκετά καλό. Το θέμα είναι τι είναι διαθέσιμο. Το μεγάλο πρόβλημα σήμερα είναι οι κάρτες γραφικών. Πχ ψάξε να βρεις ακόμα και την gtx 1660...
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ενταξει, για 2020-2022 τα εχουμε πει. Δεν ασχολεισαι με gpu :(

Το εβαλα κυριως για το κομματι cpu/ram/mobo για οποιον εχει μια σχετικα καλη καρτα και ψαχνεται για αναβαθμιση στα υπολοιπα.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το εβαλα κυριως για το κομματι cpu/ram/mobo
Σε αυτά υπάρχουν πολλές επιλογές. Ο i3-10100 είναι και λίγο φτηνότερος και άνετα καλύτερος για gaming.

η σειρά προτίμησης για μένα είναι:
zen3 > zen2 > intel 10th > zen+ > intel 9th, 8th

απλούς zen και κάτω και 7η γενιά intel και κάτω πρακτικά δεν θα κοίταγα καν.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
2,5 μήνες.

Τόσο χρειάστηκε φίλος να παραλάβει τη νέα του σύνθεση.
Όπως μαντέψατε, η καθυστέρηση οφειλόταν στην 3060
gpu που είχε η σύνθεση....
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
2,5 μήνες.

Τόσο χρειάστηκε φίλος να παραλάβει τη νέα του σύνθεση.
Όπως μαντέψατε, η καθυστέρηση οφειλόταν στην 3060
gpu που είχε η σύνθεση....
Σε τί τιμή αν επιτρέπεται;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Προσωπικα, θα εστεινα σημερα υπολογιστη μονο αν ηταν απαραιτητος στη δουλεια μου, με τις τιμες που εχουν παει οι καρτες γραφικων. Στην δουλεια αναγκαστικα "τον πινεις" και παρακαλας να εχεις δουλεια για να κανεις αποσβεση γρηγορα.
Για την διασκεδαση μου, θα εκανα υπομονη, η θα εμενα με την παλαια, η θα επερνα μια 50-100 Ε για ναχω εικονα, η με την ενσωματομενη.
Για τον ιδιο λογο δεν θα διαλεγα AMD επεξεργαστη. Μεχρι περισυ που ηταν οικονομικοτερος και με περισσοτερες δυνατοτητες, απο τους Intel ενταξει. Σημερα θα εβαζα εναν Ιntel, 10ης γεννιας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
άμα ψήνω εγώ που είμαι red or dead αναβάθμιση με i5, ε... έχει μαμηθεί η αγορά :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εγώ αν είχα καλή σύνδεση στο internet θα χρησιμοποιούσα το Geforce Now ως προσωρινή εναλλακτική, ή το Xcloud αν είχα ενεργή συνδρομή στο Game Pass και ήταν διαθέσιμο κανονικά. Δεν θα αγόραζα hardware.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εγώ αν είχα καλή σύνδεση στο internet θα χρησιμοποιούσα το Geforce Now ως προσωρινή εναλλακτική, ή το Xcloud αν είχα ενεργή συνδρομή στο Game Pass και ήταν διαθέσιμο κανονικά. Δεν θα αγόραζα hardware.
Είναι δάκτυλος των συνδρομητικών η έλλειψη καρτών στην αγορά;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Εγω λιωνω στο streets of rage 4 που δεν εχει απαιτησεις και μετα θα περασω οτι arcade emulator υπαρχει.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Είναι δάκτυλος των συνδρομητικών η έλλειψη καρτών στην αγορά;
Οταν μια εταιρια πουλαει gpu απο τη μια και συνδρομητικη υπηρεσια απο την αλλη, ενας προβληματισμος υπαρχει.

Οχι ως θεωρια συνωμοσιας αλλα απλα ειναι μια κατασταση που φερνει κερδη και δεν υπαρχει ιδιαιτερη καψα να σπασει το αποστημα.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Οτιδήποτε είναι P4 και νεότερο μου είναι αδιάφορο.... :p
οι P4 είναι κάπως άτυχοι. εκνευριστικά παλιοί για οτιδήποτε κάπως σύγχρονο, πολύ καινούργιοι για ρετρό.
Κάποια στιγμή ήθελα να πω ότι έχω αλλάξει γνώμη από τότε. Είδα ότι οι P4 έχουν καλή υποστήριξη σε win98. Αυτό τούς κάνει εξαιρετικά βολικούς για ρετρό, τόσο για λόγους συμβατότητας όσο και επειδή είναι πολύ εύκολο να τούς βρεις σε πολύ χαμηλή τιμή. Μπορεί κανείς να κάνει ένα multiboot με win98 και λίνουξ (έχω δοκιμάσει bunsenlabs από live και δούλευε μια χαρά, Άμα βρω ποτέ όρεξη θα βάλω και win98 και ίσως και άλλα πράγματα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν λεω, οτι σημερα, θα στησει καποιος. συστημα βασησμενο σε Ρ4, Athlon η παλαιοτερο επεξεργαστη, αλλα αν υπαρχουν εξαρτηματα η μπορουν να αποκτηθουν με λιγα εξοδα, γιατι οχι? Μπορουν να κανουν ακομα αρκετες δουλειες. Παραδειγμα, φιλος εχει Ρ4 συστημα, κατεβαζει ταινιες/μουσικη, τυπωνει ετικετες και φτιαχνει δισκακια με τραγουδια και ταινιες, κανοντας ετσι το χομπυ του, χωρις να απασχολει τον κυριο υπολογιστη του. Του ειχα δωσει κι εγω μερικα κοματια. Το μονο πoυ αγορασε, ενα συνγχρονο DVD recorder.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Μπορουν να κανουν ακομα αρκετες δουλειες.
Οποιονδήποτε υπολογιστή μπορεί κάποιος να συνεχίσει να τον χρησιμοποιεί και υπάρχει κόσμος που ακόμα και σήμερα χρησιμοποιεί τις αρχαίες Amiga για δουλειές που τυπικά τις φανταζόμαστε σαν «σύγχρονες». Δεν χρειάζεται καν να είναι P4 μπορεί και πολύ πιο αρχαία μηχανήματα να έχουν χρήση.

Αυτό που σήμερα κυρίως κάνει προβληματικό κάτι τέτοιο είναι το ίντερνετ και τα μέσα αποθήκευσης, διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ όμως αναφέρομαι σε άλλο ζήτημα. Για μένα η διαχωριστική γραμμή για το ρετρό είναι τα win98. Και το θέμα είναι ότι τον P4 τον είχα συνδέσει στο μυαλό μου με τα winXP (κακώς γιατί βγήκε πριν τα XP) και διαπιστώνω ότι έχουν κανονική υποστήριξη για win98 (δεν μιλάμε απλά για κάποιου είδους legacy συμβατότητα αλλά κανονική υποστήριξη). Μπορεί κάποιος πολύ πιο φτηνά και πιο βολικά και με καλύτερο αποτέλεσμα να έχει ένα P4 win98 ρετρό μηχάνημα σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη επιλογή για τον ίδιο σκοπό. (και πάλι κόβει κάτι από την 90ίλα αλλά αντικειμενικά είναι καλή επιλογή. Επιπλέον οι P4 διατηρούν την δυνατότητα να τρέχουν και τα winXP αλλά ακόμα και «σύγχρονες» διανομές λίνουξ όπως το bunsenlabs (πράγμα που δίνει καλές δυνατότητες και για να μπαίνεις στο ίντερνετ αλλά και σε αρκετό σύγχρονο λογισμικό)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί να μπείτε σε όλη αυτή την διαδικασία και δεν κοτσάρετε ένα raspberry σε ένα CRT monitor.
 
Top Bottom