What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gaming PC 700€

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μετά παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα όπως προφανώς το κουτί αλλά και τα κομμάτια που έχεις μέσα. Εγώ στο κουτί που έχω τώρα (Bitfenix Shinobi) είχα έναν ανεμιστήρα κάτω μπροστά και ένα πίσω ψηλά. Όσο είχα μια GPU που κανείς δεν θέλει να την θυμάται, που ήταν μικρή όλα ήταν μια χαρά. Όταν πήρα την RX470 που είναι κανονική κάρτα σε μέγεθος και όχι δείγμα, οι θερμοκρασίες στον επεξεργαστή (με aftermarket ψύκτρα τέρας παρακαλώ) εκτοξεύτηκαν. Στο ψάξιμο πάνω ανακάλυψα το εξής.

Το κουτί μου μπροστά έχει το κλασσικό διαμέρισμα για σκληρούς, DVD. Όταν μπήκε η μεγάλη κάρτα έφτανε πολύ κοντά στους σκληρούς (σχεδόν ακουμπούσαν), δημιούργησε στην ουσία δύο διαμερίσματα μέσα στο κουτί. Ο ανεμιστήρας της εισαγωγής τραβούσε μέσα αέρα, αλλά αυτός δεν είχε δίοδο προς τα πάνω για να πάει και στον επεξεργαστή, εγκλωβιζόταν κάτω από την GPU. Το πάνω διαμέρισμα ήταν φούρνος. Το πρόβλημα λύθηκε όταν έβαλα κεραμίδι στην ταράτσα και θερμοπρόσοψη με έναν ακόμα ανεμιστήρα εισαγωγής πιο ψηλά και αφού μετακίνησα και τους σκληρούς. Πλέον είμαι στα φυσιολογικά.

Συγγνώμη για τις ιστορίες για το τζάκι.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eγω παιδια επιδη τρεμω την υδροψυξη και δεν την χρησιμοποιω, οτι ακουω/διαβαζω για ψυξη με αερα, το ψαχνω και πειραματιζομαι. Δουλευα 2-3 χρονια εναν core2duo σε ασχημες συνθηκες ψυξης. Τελικα ο επεξεργαστης την εβγαλε καθαρη, αλλα χαλασε η μητρικη και καποιες μνημες. Εκτοτε μπολικα φανακια, μαζεμα καλωδια στις ακρες, συχνο καθαρισμα.
11 ανεμηστηρια φυσανε μεχρι στιγμης. 3 εχει η παντοφλα, 1 το τροφοδοτικο, 1 η cpu και 6 120αρια στο κουτι
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Εϊχα διαβάσει κάπου ότι σε τόσο μικρούς χώρους, δεν έχει πολύ νόημα να εξετάζουμε
τη "φυσική ροη" καθώς οι ανεμιστήρες την υπερνικούν εύκολα. Χονδρικά έλεγε ότι μπο-
ρείς να στείλεις τον αέρα όπου θέλεις.

Πιστεύω ότι, στα σύγχρονα συστήματα, το σημαντικό είναι να μην έχεις διακεκομένης δι-
αδρομή αέρα. Δηλαδή, ο φρέσκος αέρας θα πρέπει να μπαίνει από το Α και να βγαίνει
από το Β. Το που θα είναι τα Α και Β έχει να κάνει με τον τύπο του κουτιού και τη διάτα-
ξη των πραγμάτων μέσα του.

Το δεύτερο σημαντικό ειναι αυτό που έγραψε ο Hank. Να πηγαίνει φρέσκος αέρας στα
διάφορα υποσυστήματα και όχι αέρας που έχει περάσει από αλλού και έχει θερμανθεί.

Ο ανεμιστήρας της εισαγωγής τραβούσε μέσα αέρα, αλλά αυτός δεν είχε δίοδο προς τα πάνω για
να πάει και στον επεξεργαστή, εγκλωβιζόταν κάτω από την GPU.

Αυτό είναι πολύ πιθανό να το αντιμετώσετε ως ένα βαθμό και στο συγκεκριμένο build
καθώς η μοναδική εισαγωγή είναι χαμηλά και ενδεχομένως ο οποίος αέρας φτάσει
στο cpu να έχει περάσει από τη gpu. Σε κάθε περίπτωση λύνεται με 1-2 fanάκια

Τρίτο και τελευταίο είναι οι λούπες. Πχ αν τύχει στο κουτί αυτό να βάλετε ανεμιστήρα στην
οροφή πάνω από τη cpu, για να ρίχνει φρέσκο αέρα, ενδέχεται να τραβά το ζεστό αέρα
ή μέρος αυτού που βγάζει ο πίσω ανεμιστήρας.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Με πήρε τηλέφωνο φίλος να με ρωτήσει για PC για τον 12χρονο γιό του. Ο φίλος μου δεν έχει ιδέα, οπότε κατέληξα να μιλάω 3 μέρες σερί με τον πιτσιρίκο στο Discord.

Ο μικρός παίζει Minecraft (προς το παρόν λέω εγώ) και φτιάχνει βιντεάκια για το Youtube, οπότε αυτή θα είναι η κύρια χρήση του PCιου. Το PC πρέπει να αγοραστεί εξ ολοκλήρου από το Πλαίσιο (έχει συγκεκριμένο λόγο ο πατέρας του) και δεν έχω πάρει συγκεκριμένο budget. Καταλήγουμε στο παρακάτω, το οποίο να πω ότι την περισσότερη δουλειά την έχει κάνει ο μικρός και εγώ έκανα κάνα δύο αλλαγούλες.

1. CPU: Ryzen 5 5600X (αρχικά κοιτούσε τον Ryzen 7 3700X που έχει και RGB ψύκτρα, αλλά το αλλάξαμε)
2. Mobo: Asus TUF GAMING B550-PLUS (κι εδώ αλλάξαμε από την αντίστοιχη Β450)
3. RAM: Vengeance PRO RGB 16GB Kit 3200MHz (Αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν προσφέρουν τίποτα τα RGB καταλήξαμε ότι θέλουμε απαραιτήτως να έχει RGB)
4. PSU: Corsair PSU RMX Series 650 W (Εγώ πρότεινα το CX 550W αλλά θέλει να πάει σε αυτό για να καλύπτεται μελλοντικά. PSU είναι δεν θα φέρω αντίρρηση)
5. SSD: Ήθελε να βάλει τον WD SSD SN850 NVMe 500GB αλλά του είπα να πάει σε Samsung SSD 860 EVO 1T. Όπως τον κόβω μπορεί να πάει και για τον αντίστοιχο NVME.
6. Κουτί: Κοιτούσε κάποιο FAZN το οποίο μετά από δύο μέρες μίρλας (μου) πήρε απόφαση να το αλλάξει. Εγώ του πρότεινα έστω το Sharkoon S25-W, αλλά μετά αυτός άρχισε να ρωτάει για τα Corsair. Έχετε καμία άλλη πρόταση;

Και φτάνουμε στο αγκάθι
7. GPU: Εδώ πέφτει το γέλιο. Ο μικρός κοιτώντας αποφάσισε να πάρει την RTX 1650. 260€! Η δική μου αντι-πρόταση ήταν να μην πάρει καθόλου. Έχει αυτή την στιγμή στο PC του μία 550. Του είπα να βάλει αυτή και να κάνει υπομονή κάμποσο καιρό για να πάρει αργότερα. Έτσι κι αλλιώς τώρα Minecraft θα παίζει. Δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρω να τον συγκρατώ όμως.


Υ.Γ. Εκεί που μιλάμε, τον ρωτάω: Το PC ποιός θα το στήσει; Θα το πάρεις στημένο;
Όχι φυσικά, μου λέει. ΕΓΩ! :PCMR:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
ναι προσπάθησε να τον πείσεις να περιμένει για κάρτα, 1650 για 260 πάει πολύ. Δεν είναι κακή κάρτα για 150€, αλλά όχι 260.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Aρχικα πρεπει να καταλαβει ο μπαμπας οτι αυτην την εποχη δεν αγοραζεις επεξεργαστη και καρτα γραφικων. Αφου υπαρχει ηδη Η/Υ ασ κανουν λιγο καιρο υπομονη και οι δυο.
Δεν αγοραζεις Η/Υ με προοπτικη αναβαθμισης σε εναν 12χρονο, ετσι κι αλλιως σε ενα δυο χρονια θα του γυαλισει και θα θελει κατι αλλο. Καταλαβαινω οτι παιδι ειναι φωτακια θελει, ταχυτητες ακουει και θελει, να εντυπωσιασει τους φιλους του θελει κτλ. Τωρα 340Ε επεξεργαστη και 160Ε μητρικη υπρβολικο το βλεπω για 12χρονο. Τι περισσοτερο θα του δωσει να καταλαβει ενας 4,50GHz απο εναν 3,00GHz επεξεργαστη?
Τωρα αν ο πιτσιρικας εχει τις γνωσεις και την εμπειρια σου Hank, ωστε να εκτιμησει τα προτεινιμενα εξαρτηματα, μην το σκεφτεστε, πακεταρετε αμεσως το παιδι και στειλτε το στην ΝΑΣΑ που θα το προσεξουν καλλιτερα.
Αν παλι ο μπαμπας τα φυσαει τα γκαφρα, κοπανα του εκει αυτον τον AMD με τους 64 πυρινες και τα σχετικα, ωστε να μην εχει προβλημα το παιδι οταν κανει ρεντερινγκ, μετα απο 10 χρονια. Ρε , πως αλλαζουν οι καιροι !
Προσωπικη μου γνωμη ολα αυτα, μαλλον δηκαιο εχει ο αλλος που με λεει δεινοσαυρο
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
υπαρχουν ακομα κουτια που εχουν 5.25 θεσεις? κοιτα να δεις.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
υπαρχουν ακομα κουτια που εχουν 5.25 θεσεις? κοιτα να δεις.

Και εγώ εξεπλάγην. Χρησιμοποιεί τίποτα άλλο αυτές τις θέσεις πέρα από drives; Μήπως είναι για fan control panels;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Και εγώ εξεπλάγην. Χρησιμοποιεί τίποτα άλλο αυτές τις θέσεις πέρα από drives; Μήπως είναι για fan control panels;
Κάποτε σίγουρα. Αλλά δεν νομίζω ότι μπαίνουν στον κόπο να βγάλουν τα τελευταία χρόνια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Κουτί από Πλαίσιο, δες το Corsair 4000D, ολόφρεσκο. Πάει να στήσει σύστημα επιδόσεων, ας έχει και καλό σπίτι.

Συμφωνώ με το τροφοδοτικό, φαίνεται ξύπνιο παιδί.

Η GPU δεν είναι καν η 1650 Super ρε παιδιά, απλά έλεος. Όχι, όχι, όχι και πάλι όχι. Δεν είναι καλή κάρτα ΟΥΤΕ για 150 ευρώ. Έχει πλάκα να φαντάζεται ότι θα παίξει και Minecraft RTX στο νέο super PC του ο μικρός, θα πέσει κλάμα.

Ακόμα κι έτσι, δεν καταλαβαίνω την επιλογή της Palit με 260. Υπάρχει η ASUS με 230, και dual fan.

Το σωστό είναι να μείνει με την παλιά gpu. Το δεύτερο που έχει κάποια λογική είναι (από το setup καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάποια οικονομική ευχέρεια) να δώσει 330 για μια Zotac 1660 Super, τουλάχιστον να έχει επιδόσεις και ας τις πληρώσει 50% πάνω. Με την 1650 πληρώνει 50% πάνω, και δεν έχει τίποτα.

EDIT: Μήπως να πάρει ένα Xbox series X καλύτερα;
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ο μπαμπάς του έχει τρόπο να ρίξει πολύ την τιμή του PC και φυσικά επειδή ο μικρός είναι αστέρι σε ότι και αν ασχολείται, δεν θέλει να του χαλάσει το χατήρι.

Για κουτί είναι η αλήθεια περίμενα την σφραγίδα του G0O.

Συμφωνώ με το τροφοδοτικό, φαίνεται ξύπνιο παιδί.

Το παιδί από τις κουβέντες που κάνουμε όντως φαίνεται ότι έχει μέλλον στα PC. Μιλάμε, του λέω μια κουβέντα και την επόμενη μέρα έχει πάει και δυο βήματα παραπέρα.

Έχει πλάκα να φαντάζεται ότι θα παίξει και Minecraft RTX στο νέο super PC του ο μικρός, θα πέσει κλάμα.

Το ξέρεις ότι έχει γίνει η σχετική συζήτηση και έπεσε η παγωμάρα έτσι;

EDIT: Μήπως να πάρει ένα Xbox series X καλύτερα;

Γιατί από αυτά βρίσκεις;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Άμα έχει τρόπο να ρίξει πολύ την τιμή του PC, δεν βάζει μια RTX 3070 με 750 ευρώ; Δεν είναι καν κακή τιμή (χωρίς πλάκα καλύτερο value for money από 1650GTX στα 230), και θα παίξει και Minecraft RTX.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα βασικά. Θα το πετάξω σαν ιδέα. Αλλά στο πλαίσιο διαθέσιμες κατόπιν παραγγελίας τις βλέπω. Ποιός ξέρει πότε θα γίνουν διαθέσιμες...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Ίσχυει, πάντως το ίδιο ισχύει και για τον Ryzen 5 5600X που ήδη έχει μπει στο build. Γενικά οι τιμές που έχει το Πλαίσιο για αυτά τα δύσκολα κομμάτια είναι αρκετά λογικές (τον 5600X στο MSRP τον έχει, τι άλλο θέλουμε; ), αλλά η διαθεσιμότητα είναι μπαλαντέρ.

Πάντως στη θέση του πιτσιρικά, και βασικά όχι μόνο, και τώρα που κοντεύω να σαρανταρήσω, χίλιες φορές θα περίμενα ένα μήνα για να έχω μια 3070RTX, παρά να έχω μια 1650GTX αύριο, δεν πα να μου τη δίναν και τζάμπα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Άμα θες άλογο κούρσας και σου χαρίζουν άλογο για όργωμα χωραφιού, το μόνο που σου μένει είναι ένα άλογο που θέλει τάισμα χωρίς να μπορεί να κάνει τη δουλειά που θες.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, άμα βρεις πουθενά όντως να χαρίζουν 1650GTX αντί να ζητάνε 230 ευρώ, πάρε την, δεν θα σε κοροϊδέψουμε (πολύ).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
εσύ είπες για τζάμπα 1650, όχι εγώ... εγώ είπα ότι δεν αξίζει στα λεφτά που είναι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Να σαι καλά ρε Χρόνο, γιατί εδώ ήταν έτοιμα να βγουν μαχαίρια για σχήματα λόγου που κανονικά είναι κατανοητά από οποιονδήποτε έχει τελειώσει Δημοτικό...
 
Top Bottom