What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Geforce Now: Διαθέσιμο και στην Ελλάδα

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
"Λάθος είδατε κ. Διευθυντά, ποιο Dishonored 2, με το ζόρι Word τρέχουμε εδώ πέρα..."

Όχι εγώ, ένας φίλος από το χωριό...
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Και στο γραφείο σου λύνει και το πρόβλημα του install. Κατεβάζεις-εγκαθιστάς Geforce Now σε 10 λεπτάκια μαξ, παίζεις το παιχνίδι που δεν χρειάζεται install, τα σβήνεις όλα μετά... Το μόνο που θες είναι να έχεις από πίσω σου τοίχο :p.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Λογικά θα θέλει να τα ρετουσαρει πριν τα δείξει στο ευρύ κοινό 😂😂😂😂😂
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Βασικά, σε χώρο εργασίας το πρόβλημα (πέραν του ότι του δεν θα έπρεπε να χαζολογούμε εν ώρα εργασίας) είναι ο ήχος.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Βασικά, σε χώρο εργασίας το πρόβλημα (πέραν του ότι του δεν θα έπρεπε να χαζολογούμε εν ώρα εργασίας) είναι ο ήχος.

Και πως θα περάσει η ώρα? Θα πρέπει να δουλεύω μετά για να μην βαριέμαι! :p

Πάντως το έβαλα δοκιμαστικά και είδα ότι δεν συνδέεται με GoG, οπότε pass για την ώρα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Ότι η blizzard τα πήρε και έφυγε,δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κακό. Και τι α κανς? να παιιξς τι?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αν συνεχίσει έτσι, δεν το βλέπω καλά. Κρίμα, γιατί φαίνεται και πολλά υποσχόμενο. Το οξύμωρο είναι ότι Blizzard και Bugthesda έχουν εδώ και χρόνια συνεργασία με την Nvidia ( η Bugthesda από την εποχή του Morrowind ).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Άλλη μια απόδειξη ότι δεν μας ανήκουν τα παιχνίδια μας να παίξουμε όπου γουστάρουμε... αν δεν δουλεύει με gog βέβαια βρωμάει ακόμα περισσότερο η φάση.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Για να είμαστε ειλεικρινείς, μόνο με τα καταστήματα που παρέχουν DRM Free αντίτυπα μας ανήκουν τα παιχνίδια. Τα φυσικά αντίτυπα συνήθως έρχονται με DRM.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Στο gog η δικαιολογία ήταν (πριν 2 χρόνια) ότι δεν υποστήριζε cloud saves, που η Nvidia τα θεωρούσε απαραίτητο feature. Τώρα από όσο ξέρω υποστηρίζει, οπότε για να τους δω.


Καλές οι συνεργασίες και οι κουμπαριές, αλλά οι Publishers άρχισαν να το ξανασκέφτονται που έδωσαν στην Nvidia άδεια να streamάρει τα παιχνίδια τους (αυτοί έτσι το βλέπουν) τζάμπα. Με το που είδαν το κοινό να ανταποκρίνεται θετικά, σου λέει κάτσε, η Nvidia θα παίρνει 5$ το μήνα από τα παιχνίδια μου (ξανά, αυτοί έτσι το βλέπουν, σε μας πουλάνε μόνο την άδεια χρήσης), και εγώ τίποτα; Οπότε αρχίσανε να κόβουν λάσπη, μέχρι η Nvidia να βάλει το χέρι στην τσέπη (και να μετακυλίσει το κόστος σε εμάς, φυσικά).

Edit: Υπάρχει και η πιθανότητα κάποιοι publishers να σκέφτονται να στήσουν δικές τους streaming πλατφόρμες. Ειδικά για Activision/Blizzard θα το πίστευα άνετα. Πάντως ούτε ως φήμη δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο, μόνο αποψάρες redditors και λοιπόν δημοσιολόγων...
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Στο gog η δικαιολογία ήταν (πριν 2 χρόνια) ότι δεν υποστήριζε cloud saves, που η Nvidia τα θεωρούσε απαραίτητο feature. Τώρα από όσο ξέρω υποστηρίζει, οπότε για να τους δω.


Καλές οι συνεργασίες και οι κουμπαριές, αλλά οι Publishers άρχισαν να το ξανασκέφτονται που έδωσαν στην Nvidia άδεια να streamάρει τα παιχνίδια τους (αυτοί έτσι το βλέπουν) τζάμπα. Με το που είδαν το κοινό να ανταποκρίνεται θετικά, σου λέει κάτσε, η Nvidia θα παίρνει 5$ το μήνα από τα παιχνίδια μου (ξανά, αυτοί έτσι το βλέπουν, σε μας πουλάνε μόνο την άδεια χρήσης), και εγώ τίποτα; Οπότε αρχίσανε να κόβουν λάσπη, μέχρι η Nvidia να βάλει το χέρι στην τσέπη (και να μετακυλίσει το κόστος σε εμάς, φυσικά).

Edit: Υπάρχει και η πιθανότητα κάποιοι publishers να σκέφτονται να στήσουν δικές τους streaming πλατφόρμες. Ειδικά για Activision/Blizzard θα το πίστευα άνετα. Πάντως ούτε ως φήμη δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο, μόνο αποψάρες redditors και λοιπόν δημοσιολόγων...
Μα τι τζάμπα; αν θέλω να παίξω στο geforce now πρέπει να το έχω αγοράσει ξεχωριστά το παιχνίδι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εσύ, για τη δική σου άδεια χρήσης. H Nvidia δεν έχει (μέχρι στιγμής) πληρώσει τίποτα για την άδεια χρήσης των παιχνιδιών που είναι διαθέσιμα στο GeForce Now.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εσύ, για τη δική σου άδεια χρήσης. H Nvidia δεν έχει (μέχρι στιγμής) πληρώσει τίποτα για την άδεια χρήσης των παιχνιδιών που είναι διαθέσιμα στο GeForce Now.
Κάτσε ρε εσύ, από ότι κατάλαβα το geforce now είναι πρακτικά ένας διαμεσολαβητής, όπου εγώ μπορώ να κάνω login μέσα από αυτό, στο δικό μου steam/gog και να κάνω install και να παίξω μέσα στο geforce now, σωστά;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το διαμεσολαβητής είναι λίγο αόριστο. Στο παιχνίδι εσύ έχεις πρόσβαση επειδή πλήρωσες στο Steam, αλλά αν θέλεις να παίξεις μέσω GeForce Now, τρέχει στους servers της Nvidia. Και για να τρέξει η Nvidia ένα παιχνίδι στους servers της, χρειάζεται άδεια χρήσης, δεν έχουμε κομμουνισμό ακόμα. Την οποία άδεια χρήσης μέχρι στιγμής οι περισσότεροι publishers είχαν δώσει τζάμπα... αλλά κάποιοι προφανώς το ξανασκέφτονται.

Να σημειώσω πως δεν υπάρχει καμία επίσημη ανακοίνωση για τους λόγους που κάποιοι publishers αποσύρθηκαν. Ή μάλλον υπάρχει, αλλά είναι αοριστολογίες γραμμένες από το marketing department. Αλλά o πραγματικός λόγος είναι λίγο τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια, φράγκα θέλουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
μα αφού φράγκα παίρνουν! Δηλαδή πχ έχω σκατά σύστημα και δεν μπορώ να παίξω τα παιχνίδια τους, οπότε δεν τα αγοράζω.
Αλλά αν με 5€ μπορώ να παίξω μέσα από το geforce now τότε θα αγοράσω τα παιχνίδια τους για να παίξω!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πολύ θεωρητικό αυτό. Και δύσκολο να μετρηθεί τουλάχιστον για την ώρα. Ενώ το "ρε συ, η Nvidia χρεώνει τους πελάτες για να τρέχει τα παιχνίδια μας στους server της, και μεις δεν παίρνουμε μερτικό" είναι εύκολο, αυταπόδεικτο και φιλικό στην φιλοσοφία των χαρτογιακάδων.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
έτσι πρέπει να χρεώσουν και τα νετκαφε τότε... παλιόσκυλα χαρτογιακάδες
 
Top Bottom