What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Αυτο διαβαζα τωρα αλλα πιστευω οτι εχει να κανει με το πρεστιζ των τουρκων, να μην φυγουν αμεσως.
Ισως περιμενουν να εχουν ολοκληρη εικονα απο τις αντιδρασεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
jk.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Πάντως ενδιαφέρον έχει το ότι από τις διάφορες καλοκαιρινές πυρκαγιές φέτος στην χώρα μας, 2 φαίνεται να ξεκίνησαν από στρατιωτικές εγκαταστάσεις.
Μια αυτή τις προάλλες στην Αττική που δεν θυμάμαι που και τι εγκατάσταση ήταν, αλλά έλεγε ο δήμαρχος της πόλης δίπλα ότι μάλλον ξεκίνησε από ασκήσεις με αληθινά πυρά ή κάτι τέτοιο
Και τώρα στην Κορινθία:
Ο δήμαρχος Κορινθίων Βασίλης Νανόπουλος υπογράμμισε στην «Κοινωνία Ώρα MEGA» πως η πυρκαγιά ξέσπασε κοντά στο στρατόπεδο και πως υπάρχουν κάποιες αναφορές για ύποπτες κινήσεις στην περιοχή. «Θα περιμένουμε να δούμε το υλικό από τις κάμερες παρακολούθησης του στρατοπέδου, για να φανεί αν υπάρχει εμπρησμός» πρόσθεσε ο κ. Νανόπουλος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Σε τέτοιες ασκήσεις με αληθινά πυρά, συνήθως στήνανε από δίπλα και κάτι καημένους φαντάρους με τα παγούρια τους για να λειτουργούν ως "πυρασφάλεια" (είχα τσιμπήσει και τιμητική θυμάμαι σε μια τέτοια περίσταση επειδή εκεί που καθόμασταν ως πυρασφάλεια σε μια άσκηση Λέοπαρντ μαζί με ελικόπτερα Απάτσι, με ρώτησε ένας λοχαγός για τον οπλισμό των Απάτσι και του απάντησα οτιδήποτε γνώριζα από games λολ).

Θα μου πεις, τι πυρκαγιά να σβήσεις με το παγουράκι αν λαμπαδιάσει η μισή πλαγιά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
meanwhile μόλις είδα που είναι το Καστελλόριζο και την ΑΟΖ που έχουμε... γμτ τώρα νοιώθω κάπως διχασμένος μεταξύ λογικής και πατριωτισμού.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
meanwhile μόλις είδα που είναι το Καστελλόριζο και την ΑΟΖ που έχουμε... γμτ τώρα νοιώθω κάπως διχασμένος μεταξύ λογικής και πατριωτισμού.

Επισημα ΔΕΝ εχουμε ΑΟΖ σε εκεινη τη περιοχη, αυτο που ειδες ειναι το τι θεωρουμε οτι ειναι δικο μας.
Η ελληνικη κυβερνηση δεν εχει οριοθετησει ΑΟΖ πουθενα...οποτε δεν εχουμε κοκκινες γραμμες, αλλα πουλαμε εθνικο σανο. Πρεπει να οριοθετησουμε και να καθορισουμε κοκκινες γραμμες, ωστε να ξερει η διεθνης κοινοτητα τι θεωρουμε αιτια πολεμου (οπως εχει casus beli η τουρκια την ΑΟΖ μας) και τι παει για διπλωματικες ομιλιες.

Με λιγα λογια ειναι σα να λεω στη μανα μου οτι ειμαι αρραβωνιασμενος για να μη γκρινιαζει οτι εχω αστεφανωτη την κοπελα, ενω η γειτονια δεν ξερει τιποτα, ο γλιτζης φασιστας περιπτερας της την πεφτει συνεχως, εγω θελω να του κανω νταβαντζιλικια αλλα παει κροσφιτ και στο τελος παω με τη παρεα μου και αγοραζω απο κει τσιγαρα γιατι ειναι ο μονος που φερνει αυτη τη μαρκα στη γειτονια
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Θα μου πεις, τι πυρκαγιά να σβήσεις με το παγουράκι αν λαμπαδιάσει η μισή πλαγιά.

Μήπως ήταν το παγουράκι του Sport Billy;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Επισημα ΔΕΝ εχουμε ΑΟΖ σε εκεινη τη περιοχη, αυτο που ειδες ειναι το τι θεωρουμε οτι ειναι δικο μας.
Η ελληνικη κυβερνηση δεν εχει οριοθετησει ΑΟΖ πουθενα...οποτε δεν εχουμε κοκκινες γραμμες, αλλα πουλαμε εθνικο σανο.

Όλη η περιοχή έχει γκριζοποιηθεί και είναι αμφισβητίσιμη μετά το "Έπος των Ιμίων". Τουμπεκί βέβαια για τους χειρισμούς τότε της εξωτερικής διπλωματίας, όπου με τη βούλα και ως γνήσιοι οσφυοκάμπτες απόγονοι της νοοτροπίας της Ψωροκώσταινας οι τότε πολιτικοί έκαναν ότι τους είπε το State Department δια χειλίων πρέσβεων Niles - Burns (o δεύτερος έσκασε αμέσως μετά την κρίση και συνέβαλε στη συμφιλίωση - ΦΙΛΕΛΛΗΝ).
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Γενικά πάντως η ΑΟΖ ορίζεται στα πλαίσια διμερών συμφωνιών.

Δεν μπορείς να ορίσεις ΑΟΖ δηλαδή αν δεν συμφωνεί ο γείτονας. (εκτός αν είσαι σε θέση να τον κάνεις να συμφωνήσει θέλει δε θέλει) Αυτήν την αίσθηση έχω δηλαδής.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Meanwhile, οι Αμερικάνοι αποβιβάζουν στρατό στην Αλεξανδρούπολη για να τις στείλουν σε μια άσκηση του ΝΑΤΟ στη Ρουμανία.


Την ίδια ώρα ο Δημοκρατικός γερουσιαστής Bob Menendez παίζει να είναι ο μόνος εν ενεργεία Αμερικάνος πολιτικός που δεν κάνει τεμενάδες στον Ερντογάν.

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Φοράει μάσκα στον επίσημο λογαριασμό του. Μου φαίνεται ότι πιστεύει πως μας ψεκάζουν.
:gap:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
220px-Robert_Menendez_official_Senate_portrait.jpg

"In April 2018, Menendez was "severely admonished" by the United States Senate Select Committee on Ethics who found that he had "over a six-year period... knowingly and repeatedly accepted gifts of significant value... without obtaining required Committee approval, and ... failed to publicly disclose certain gifts as required by Senate Rule and federal law." "


Αν εχεις τετοιους "φιλους", τι τους θελεις τους οχτρους
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Δεν πα να έκλεβε και παγωτά από βρέφη συστηματικά μέχρι πρόπερσι... Το ότι εν προκειμένω βάζει τον Ερντογάν στη θέση του έστω και διαδικτυακά, είναι μια μικρή αχτίδα. Τα "οφέλη" αυτής της αχτίδας θα είναι μηδαμινά προφανώς, και κατά πάσα πιθανότητα απλώς ψαρεύει στους ομογενείς για ψήφους εν όψει εκλογών, αλλά ας είναι.

ΥΓ. Μάζεψα σε ένα δωμάτιο όλους τους 100% έντιμους και αμόλυντους πολιτικούς, ας τους δούμε έναν-έναν κι ας διαλέξουμε αναμεταξύ τους κάποιον για να τον θεωρήσουμε φίλο:


AdobeStock_80833978-e1500421988936.jpeg
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δεν πα να έκλεβε και παγωτά από βρέφη συστηματικά μέχρι πρόπερσι... Το ότι εν προκειμένω βάζει τον Ερντογάν στη θέση του έστω και διαδικτυακά, είναι μια μικρή αχτίδα. Τα "οφέλη" αυτής της αχτίδας θα είναι μηδαμινά προφανώς, και κατά πάσα πιθανότητα απλώς ψαρεύει στους ομογενείς για ψήφους εν όψει εκλογών, αλλά ας είναι.

ΥΓ. Μάζεψα σε ένα δωμάτιο όλους τους 100% έντιμους και αμόλυντους πολιτικούς, ας τους δούμε έναν-έναν κι ας διαλέξουμε αναμεταξύ τους κάποιον για να τον θεωρήσουμε φίλο:

Let me fix it for you :)
trololo.jpg
 
Top Bottom