What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Για ποια games θα θέλατε ένα remake στο στυλ των Resident Evil;

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Έρχεται το System Shock οπότε είμαστε κομπλε! 😁
Θα ήθελα να δω επίσης πέρα από κάποια που ήδη έχουν αναφερθεί τα παρακάτω:

Alpha Protocol
Bioforge
Clive Barker's Undying
Magic: The Gathering (ξέρετε, της Microprose, αφήνω όλη μου την κληρονομιά σε όποιον φτιάξει σύγχρονη έκδοση)
MissionForce: Cyberstorm
Omikron: The Nomad Soul
The Pandora Directive (ναι ξέρω το φτιάχνουν, αλλά αν δεν το δω να βγαίνει δεν το πιστεύω)
System Shock 2

Y.Γ. Κάτω τα χέρια από το Witcher 1! Mόνο lifting στα γραφικά δέχομαι και ray tracing. Οτιδήποτε άλλο είναι βλάσφημο!
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
ενα γραφικο uplift των baldurs gate/icewind dale οσο αφορα τα μοντελα των χαρακτηρων και καινουργια ανιμετιο ειναι οτι χρειαζονται αυτα τα παιχνιδια κατα τα 2 μου σεντς. δεν χρειαζεται να αλλαχθει τιποτα απο το gameplay, εκτος και αν προκειται για προσθηκες που θα βελτιωσουν το παιχνιδι (πχ cut content). τα ζαρια και τις πραξεις τις κανει η cpu σε κλασματα δευτερολεπτου οποτε δεν εχει νοημα η αλλαγη κανονων απο την 2 στην 5.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
ενα γραφικο uplift των baldurs gate/icewind dale οσο αφορα τα μοντελα των χαρακτηρων και καινουργια ανιμετιο ειναι οτι χρειαζονται αυτα τα παιχνιδια κατα τα 2 μου σεντς. δεν χρειαζεται να αλλαχθει τιποτα απο το gameplay, εκτος και αν προκειται για προσθηκες που θα βελτιωσουν το παιχνιδι (πχ cut content). τα ζαρια και τις πραξεις τις κανει η cpu σε κλασματα δευτερολεπτου οποτε δεν εχει νοημα η αλλαγη κανονων απο την 2 στην 5.

ομορφα ειναι και ετσι... μη το ρισκαρουμε και βγει ετσι το γραφικο απλιφτ

1681302760603.png
γρ
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το δουλεύουν ήδη, ενώ έχουν ανακοινώσει και το 2
Ειλικρινά το είχα διαγράψει από την (περιορισμένη) μνήμη. Θα είναι ενοποιημένα σε ένα πακέτο.

Ελπίζω να είναι όντως "στα επίπεδα ποιότητας μεταφοράς του RE4", αν και τη Remedy δεν τη φοβάμαι τόσο. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αν το πιάσεις τώρα το παθ1 είναι ωραίο ρε. Μέχρι να το παλατζαρουν ήταν άθλιο όμως.

Βέβαια μάθαιναν τότε τα παιδιά, το δύο είχε καλύτερη αρχή
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Ώπα, sorry, πρότεινε κάποιος αιρετικός αλλαγή κανόνων από 2e σε 5e και δε το πρόσεξα? :giankos:

Tα γραφικά του Path είναι όντως ντεκαυλέ σε σύγκριση με Pillars.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
προτιμω τα 2d backround του pillars (που μοιαζουν με τα της infinity engine), και το ψευδο ρεαλιστικο/ιστορικο χαρακτηρα των πανοπλιων/οπλων ( να ναι καλα ο jsawyer). τα γραφικα των παθφιντερ θυμιζουν ενιοτε mobile παιχνιδια, αν και στο wrath υπηρξε αισθητη βελτιωση.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
προσπαθω να κατανοησω το σκεπτικο λιγο εδω. εγιναν αλλαγες σε textures και φωτισμους αλλα η βαση ηταν παλι το oot.

στην τλκ και το twilight princess ειχε κατι το καρτουνιστικο

και παρεξηγησες για τον πολεμο στο wind waker. δεν εγινε απο τα μεσα αλλα απο users. οπου με το περασμα των χρονων σχεδων ολοι ανακαλεσαν και το βαζουν μεσα στα πρωτα καλυτερα zelda games. απλα εκεινη την εποχη που ανακοινωθηκε ολοι λεγανε οτι ηθελαν το press demo και οχι αυτο το "παιδικο" art style.
Ναι μιλαω για τις αλλαγες στα μοντελα των χαρακτηρων οπου τα βρισκω επι το πλειστον πολυ διαφορετικα αισθητικα καθως και πολυ υποδεεστερα σε σχεση με αυτα που ειχαμε δει ως τοτε.
Θυμησου εδω πως το OOT κυκλοφορησε το 1998, με τους περιορισμους στο υλικο/λογισμικο και την καλλιτεχνικη κατευθυνση οπου ειχαν τοτε, και με το OOT 3DS να κυκλοφορει το 2011. Ειναι πολλα αυτα τα 13 χρονια με αλλαγες οπου περιμεναμε και δεν ηρθαν, οπως πχ υλικο οπου κοπηκε απο την τελικη εκδοση, και αλλαγες οπως τα μοντελα, οπου αλλαξαν και το υφος των χαρακτηρων.

Πιο συγκεκριμενα, ο Link και απο το παιχνιδι τοτε και απο εικονες και διαφημισεις, ειναι σαν ξωτικο:

SI_N64_LegendOfZeldaOcarinaOfTime_image1600w.jpg

1280x720.jpg


Ενω ο Link του 3DS μοιαζει περισσοτερο με τελωνιο....
Child-Link-screenshot-from-the-3DS-port-of-Ocarina-of-Time-Nintendo-2011.png


Χαθηκε να βασιζοντουσαν πχ στον Link του Soul Calibur 2; Μια χαρα ωραιος κλασικος σχεδιασμος, χωρις να μοιαζει με χαρακτηρα απο το αθλιο Elfmania της Amiga.
GCN_SoulCalibur2_Screen_31.jpg


Φυσικα και ειναι στο πιο "καρτουνιστικο" το υπεροχο Twilight Princess, αλλωστε δεν ειναι αληθοφανες, αλλα σκοτεινο παραμυθι. Και παλι ομως, ενω καλλιτεχνικα ηταν πολυ κοντα με το Majora's Mask, στο 3DS εκαναν ολες αυτες τις αλλαγες οπου δεν τις αποδεχομαι, τουλαχιστον ομως δεν ξαναεπιχειρησαν κατι αντιστοιχο. Κατι ειναι και αυτο.

Καταλαβα τι θες να πεις για το WW, ειχα παρομοια αποψη οταν ειχα δει τις πρωτες εικονες, γιατι περιμενα ενα τριτο μερος απο τα Ocarina Of Time και Majora's Mask οπου δεν ηρθε ποτε, και με ξενισε αρχικως η σχεδιαστικη γραμμη του. Φυσικα και το παιχνιδι ειναι υπεροχο, αλλα ειχε επισης τεραστιες εικαστικες διαφορες με τα παλαιοτερα.
Hexen Series
Heretic Series
Chasm
Alone In The Dark (1+2+3)
City Of Lost Children
Ecstatica 1 + 2
Discworld Noir Series
Men In Black
Tomb Raider 1+2+3
Nocturne (Terminal Reality)
Blair Witch Project Vol 1-3
Vampire The Masquerade : Bloodlines (γιατί όχι και Redemption)
The House Of The Dead Series
Silent Hill Series
King's Quest Series
Space Quest Series

Αυτά τα ολίγα για αρχή.
Απ' τα καλύτερα παιχνίδια τρόμου. Και τα Blair Witch πολύ παρεξηγημένα. Η περίεργη γαλήνη που σου παρείχαν στα ήρεμα σημεία είναι κάτι που δεν έχω ξαναβρεί σε άλλα παιχνίδια.
Π.χ. το χιονισμένο χωριό και η ατμόσφαιρα του στο Elly Kedward Tale ή οι ήχοι όταν πάταγες τα φύλλα στο Rustin Parr ή ακόμα και όλοι οι διάλογοι. Noir Survival Horror χωρίς τις τυρένιες ατάκες των Noir ταινιών.

Πότε θα τα βγάλει το gog στα ορίτζιναλ;
Stranger - ΘΕΟΣ!

Όλα τα κεφάλαια του Nocturne μου άρεσαν και ειδικά το τελευταίο θύμισε λίγο Twin Peaks Season 2 (Windom Earle - Hamilton Killian) και τα Blair Witch θύμισαν πολύ περισσότερο (Owl, Hecaitomix, Indian Guru κ.λπ.).

Το στόρυ του Νόκτουρν ήταν όντως μπιμουβιά (αλλά όμορφη για μένα), και το έκανε ακόμα καλύτερο το Voice Acting του Mathis (RIP) και τα σπλάττερ/τσοπ οφφ φύζικς των τεράτων και τα καμπαρντίνα φύζιξ του Στρέηντζερ!
Αξιοι! Τα εχω ψηφισει επισης για το GoG, εχουν επισης πολυ ζητηση σε σχολια, μεχρι στιγμης τηρουν σιγη ιχθυος. Ισως υπαρχει ζητημα με τα δικαιωματα....
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Καταρχάς ελπίζω αυτό με τα Resident Evil, Alone in the Dark, Fatal Frame & Silent Hill να συνεχιστεί στο έπακρο. Τώρα για άλλα παιχνίδια του είδους

Dino Crisis 1,2 και ίσως και το αμφιλεγόμενο 3. Περισσότερο το 1 με καίει πάντως
Parasite Eve 1,2, The 3D Birthday. Μεταξύ αυτών το 2 είναι το πιο κοντινό σε Resident και το αγαπημένο μου. Το 1 θα είναι πολύ ενδιαφέρον αν το δούμε αλλιώς. Το 3ο παιχνίδι ήταν υπέροχο και αυτό απλά το gameplay ηταν φάση Gears of War
Alone in the Dark A new Nightmare. Αν και τα έχω όλα δεν έχω άποψη για τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν τρομερο σε ατμόσφαιρα
Obscure & Obscure the aftermath. Παιχνιδάρες. Θα ήταν έπος με νέα γραφικά!

Πάντως ps1 & ps2 έχουν παρά πολλά άλλα παιχνίδια του είδους που έχω παίξει ελάχιστα έως καθόλου και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε στην RE Engine όπως τα Galerians, Clock Tower, Kuon, Rule of Rose, The Thing, The X-Files: Resist or Serve κτλπ.
Ισως και τα Blue Stinger & D2 του Dreamcast
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Καταρχάς ελπίζω αυτό με τα Resident Evil, Alone in the Dark, Fatal Frame & Silent Hill να συνεχιστεί στο έπακρο. Τώρα για άλλα παιχνίδια του είδους

Dino Crisis 1,2 και ίσως και το αμφιλεγόμενο 3. Περισσότερο το 1 με καίει πάντως
Parasite Eve 1,2, The 3D Birthday. Μεταξύ αυτών το 2 είναι το πιο κοντινό σε Resident και το αγαπημένο μου. Το 1 θα είναι πολύ ενδιαφέρον αν το δούμε αλλιώς. Το 3ο παιχνίδι ήταν υπέροχο και αυτό απλά το gameplay ηταν φάση Gears of War
Alone in the Dark A new Nightmare. Αν και τα έχω όλα δεν έχω άποψη για τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν τρομερο σε ατμόσφαιρα
Obscure & Obscure the aftermath. Παιχνιδάρες. Θα ήταν έπος με νέα γραφικά!

Πάντως ps1 & ps2 έχουν παρά πολλά άλλα παιχνίδια του είδους που έχω παίξει ελάχιστα έως καθόλου και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε στην RE Engine όπως τα Galerians, Clock Tower, Kuon, Rule of Rose, The Thing, The X-Files: Resist or Serve κτλπ.
Ισως και τα Blue Stinger & D2 του Dreamcast

Σωστος ο παιχτης!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
low-key παίζει η Regina του Dino Crisis να ήταν το "sexual awakening" μου (ή πώς το λένε), κάτι που έχει αφήσει κατάλοιπα-επιρροές στις προτιμήσεις μου για γυναίκες μέχρι και σήμερα.
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΌΜΩΣ, ένα ΣΩΣΤΟ remake των Ultima games θα ήθελα επίσης να 'δω, ιδανικά με μηχανή επιπέδου DA:Inquisition π.χ.
Kαι για τα Ultima Underworld κάτι σα Skyrim θα έκανε τη δουλειά, αλλά όσοι έχουν ασχοληθεί τα έχουν παρατήσει.
 
Top Bottom