What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
εν το μεταξύ τώρα το βλέπω εγώ το βίντεο γιατί θέλει 5 μέρες το youtube για αυτόματους υπότιτλους... και ok wtf...
δεν βλέπω λόγο να ρισκάρω να αγοράσω οτιδήποτε gigabyte μετά από αυτό.
Όλες οι εταιρίες σε κάποια φάση θα κάνουν πατάτα και θα βγάλουν κάποια προβληματική παρτίδα, αλλά να την πουλάνε σαν να μην τρέχει τίποτα και να μην κάνουν ανάκληση και ειδικά σε κάτι που στην καλύτερη θα σου κάψει το σύστημα, στην χειρότερη θα σου κάψει το σπίτι;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
meanwhile το πρώτο review με δαύτα το είχε κάνει ένας Έλληνας youtuber




το αναφέρει και ο Στίβ και πρακτικά πάνω στο βίντεο αυτό πάτησαν για να κάνουν τα δικά τους τεστ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Δεν παίζει, industry insiders για καλό 2023 μιλάνε πλέον. Μιλώντας πάντα για MSRP. Οι τιμές λογικά θα είναι όντως καλύτερες κατά τα xmas.

(το post που quotάρω είναι από άλλο thread αλλά αυτά που γράφω ταιριάζουν καλύτερα εδώ)

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι ακόμη και σε MSRP οι τιμές είναι κακές. Οι (ο Θεός να τις κάνει) midrange κάρτες έχουν κάκιστο value for money εξαρχής. Ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία των XB1 και PS4 η Nvidia έβγαλε την GTX 970. $329 για υπερδιπλάσια ισχύ από την πιο ισχυρή κονσόλα. Τώρα η 6600XT τιμολογείται $379 και απλά ματσάρει το PS5 ενώ είναι πιο κάτω από το XSX. Σε αυτό το επίπεδο τιμής MSRP η μόνη κάρτα με αποδεκτό value for money είναι η 3060Ti αλλά και εκεί ρισκάρεις πολύ με τα 8GB μνήμης. Δυστυχώς θα αργήσουμε πολύ, πιθανώς χρόνια, να δούμε vfm κάρτες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Το πρόβλημα για μένα είναι ότι ακόμη και σε MSRP οι τιμές είναι κακές.

Συμφωνώ απολύτως, αλλά να που κατάφεραν να μας (την συντριπτική πλειοψηφία των gamers τέλος πάντων) κάνουν να παρακαλάμε το Μακαρονοτέρας να βρούμε GPU όχι πολύ πιο ακριβή από το MSRP (για MSRP ούτε λόγος).

Από εκεί και πέρα, μεγάλη συζήτηση. Το hardware των PS4/Xbox1 ήταν αρχαίο όταν ανακοινώθηκε, δεν ήταν και τόσο δύσκολο για το pc hardware να τα ξεπεράσουν και σε απόλυτες τιμές, και σε value for money. Τώρα η κατάσταση είναι διαφορετική, το vfm ενός PS5 είναι τεράστιο για έναν κατεξοχήν gamer, και το bill of materials για την κατασκευή GPU έχει σχεδόν τριπλασιαστεί, κάτι που επηρεάζει πρωτίστως το value segment. Βάλε και την δεδομένη απροθυμία οποιασδήποτε πολυεθνικής να προσφέρει φθηνές εναλλακτικές όταν τα ακριβά προϊόντα της, παρά την γκρίνια, φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια, και έδεσε το γλυκό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Συμφωνώ απολύτως, αλλά να που κατάφεραν να μας (την συντριπτική πλειοψηφία των gamers τέλος πάντων) κάνουν να παρακαλάμε το Μακαρονοτέρας να βρούμε GPU όχι πολύ πιο ακριβή από το MSRP (για MSRP ούτε λόγος).

Από εκεί και πέρα, μεγάλη συζήτηση. Το hardware των PS4/Xbox1 ήταν αρχαίο όταν ανακοινώθηκε, δεν ήταν και τόσο δύσκολο για το pc hardware να τα ξεπεράσουν και σε απόλυτες τιμές, και σε value for money. Τώρα η κατάσταση είναι διαφορετική, το vfm ενός PS5 είναι τεράστιο για έναν κατεξοχήν gamer, και το bill of materials για την κατασκευή GPU έχει σχεδόν τριπλασιαστεί, κάτι που επηρεάζει πρωτίστως το value segment. Βάλε και την δεδομένη απροθυμία οποιασδήποτε πολυεθνικής να προσφέρει φθηνές εναλλακτικές όταν τα ακριβά προϊόντα της, παρά την γκρίνια, φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια, και έδεσε το γλυκό.

Δυστυχώς. Γι' αυτό μου φαίνεται θα το ρίξω στο Steam Deck για τα επόμενα χρόνια, τουλάχιστον δεν θα νιώθω ότι μου έπιασαν τον κώλο κι ας παίζω σε 800p. Τις κονσόλες τις έκαναν να μοιάζουν τόσο vfm οι Nvidia και AMD με τις απαράδεκτες τελευταίες κυκλοφορίες τους. Αν η 3060Ti είχε κυκλοφορήσει σε μια κανονική αγορά με την ίδια MSRP της GTX1060 ($249) το vfm ενός PS5 στα $499 θα ήταν αμφιλεγόμενο. Όταν όμως την κυκλοφορείς στα $399 τότε σαφώς τα $499 (ή $399 για το digital) μοιάζουν ευκαιρία.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Και ενώ από αρχές καλοκαιριού υπήρχε μεγάλη τάση προς μείωση των τιμών, πλέον έχει σταθεροποιηθεί.... Να ναι καλά οι ρετροπιξελουμπες
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Ναι msrp και ειδικά vfm μέχρι τις νέες σειρές λογικά το ξεχνάμε.
Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος και με +100-150 πάνω από προτεινόμενη. 12 χρόνια με το ίδιο pc είναι πολλά. Ήδη σε σύγχρονα indie με 3d assets αρχίζει και τσινάει περιστασιακά, για ΑΑ-ΑΑΑ ούτε λόγος. Στην χειρότερη ρεφάρω από τα υπόλοιπα κομμάτια με καλή έρευνα αγοράς (εξωτερικό ινκλούντεντ).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
here_comes_a_new_challenger_by_renofswagzareth_d7j9hha-fullview.jpg



Η Intel ανακοίνωσε επίσημα την σειρά των καρτών γραφικών, έρχονται στις αρχές του 2022 και ονομάζονται Intel Arc:


Σώσε μας μαμά Intel! Σώσε μας! Συγγνώμη που σε βρίζαμε!

Επίσης αξίζει να σημειωθεί (τυχαίο tag @Borracho ) ότι η ονομασία προφανέστατα προέκυψε από τον arc reactor που έχει στο στήθος του ο Tony Stark:

tumblr_owghmpzEKq1rpf3pso10_r1_400.gifv
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
...δεν περιμέναμε τίποτε καλύτερο από την Κιβωτό των Μαμμάκυθων. Τέτοια βλέπουν, τέτοια φκιάνουν όλη μέρα. Δεν ενοχλεί και η μαμά, αφήνει το δίσκο με τα μπισκοτάκια και την Οβαλτίνη έξω από την πόρτα και όλα μέλι-χοχό-γάλα.

Είμαι περίεργος να δω αν θα κατορθώσουν να προκαλέσουν την Nvidia στο high-end που απασχολεί ημάς τους πελουσίους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ναι msrp και ειδικά vfm μέχρι τις νέες σειρές λογικά το ξεχνάμε.
Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος και με +100-150 πάνω από προτεινόμενη. 12 χρόνια με το ίδιο pc είναι πολλά. Ήδη σε σύγχρονα indie με 3d assets αρχίζει και τσινάει περιστασιακά, για ΑΑ-ΑΑΑ ούτε λόγος. Στην χειρότερη ρεφάρω από τα υπόλοιπα κομμάτια με καλή έρευνα αγοράς (εξωτερικό ινκλούντεντ).

Adhan Admiral America, πού έχεις βάλει ακριβώς τον κόφτη; Αυτή τη στιγμή είμαι εκτός έδρας και δεν μπορώ να τσεκάρω εύκολα, αλλά φιλαράκι που επίσης διψά για GPU μου είπε πως έχουν εμφανιστεί στα σκρουτζομάγαζα ετοιμοπαράδοτες 3060Ti και 6600ΧΤ με 600 ευρώ (ανάμεσα στις 2, στην ίδια τιμή, η 3060Ti είναι μακράν καλύτερη επιλογή).
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Τώρα η κατάσταση είναι διαφορετική, το vfm ενός PS5 είναι τεράστιο για έναν κατεξοχήν gamer, και το bill of materials για την κατασκευή GPU έχει σχεδόν τριπλασιαστεί, κάτι που επηρεάζει πρωτίστως το value segment.

Και ειδικά όταν έχεις κάνει επένδυση στο PSVR, μια χαρά σου φαίνεται το PS5!!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,269
@Admiral
Σε τέτοιες περιπτώσεις, launch, θα ήταν καλό να αποφεύγουμε λέξεις όπως το challenger γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει ότι έγινε και με το πραγματικό Challenger.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
με το καλό να βγουν, αλλά δεν βλέπω φως όπως είναι τα πράγματα και αυτές οι scalpers και οι miners θα τις πάρουν.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
@Great0ldOne 630 τη βλέπω σε 1 μαγαζί μόνο. Palit υλοποίηση, κόφτη γενικά για 3060ti θα έλεγα τα 550-570. Θα προτιμούσα tbh στην πρώτη τιμή να έδινα κι άλλα 70-80€ και να έπαιρνα 6700xt ή 3070, καθώς δεν προβλέπεται αλλαγή της για τα επόμενα 5 τουλάχιστον χρόνια...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
τώρα που το σκέφτομαι πάντως όλο αυτό το κλαστερφακ θα ευνοήσει ΠΑΡΑ πολύ το Steam Deck.

Γιατί να δώσει ο καψερός ο μέσος gamer 6-7 κατοστάρικα για midrange κάρτα και να μην πάρει το deck να ξεμπερδεύει;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
meanwhile το πρώτο review με δαύτα το είχε κάνει ένας Έλληνας youtuber




το αναφέρει και ο Στίβ και πρακτικά πάνω στο βίντεο αυτό πάτησαν για να κάνουν τα δικά τους τεστ

Πως το σπικαρει, ετσι αυτος ο Αρις το εγγλεζικο, ρε παιδι μου. Εχει αφησει, εντελως, να βγει το γκρικλις απο μεσα του. φτου φτου σκορδα
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Πως το σπικαρει, ετσι αυτος ο Αρις το εγγλεζικο, ρε παιδι μου. Εχει αφησει, εντελως, να βγει το γκρικλις απο μεσα του. φτου φτου σκορδα
κοιτα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα. κυριως αν δεν τα ομιλεις και συχνα. ασε που καθε περιοχη εχει τα δικα της κουσουρια σε προφορες. ακου ινδο πχ ενα παραδειγμα. για να μη σε παω σε τπτ κολοχωρια στο νησι (aka great britain). η στο μουρικα που εχω μια προσωπικη εμπειρια.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενταξει μωρε, ο Κωτσοβολος θα δωσει και παλι λυση. Μεσαιας κατηγοριας καρτες σε 36 δοσεις των 50 ευρονε και θα βολευτουμε ολοι μας .
Τουμπανιαστε τις cpu σας, καλο ναχουν και ενσωματομενη vga, δεν ξερεις μπορει να χρειαστει, και τις ram σας, απο 64gb και πανω. Παρτε και κανα πλειστεσιο, κανα εξμποξι, να υπαρχουν. Και εχει ο θεος (εμεις δεν εχουμε)
Οι φραγγατοι, ασ πουλησουν τις Μπεμπες, ας παρουν Φιατακια και τα ρεστα gpuδες
 
Top Bottom