What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Global GPU clusterfuck και άλλα νέα

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Πάντως νταξ, να πω την αλήθεια με την ενεργειακή κρίση που βλέπουμε να παίρνει μορφή σιγά σιγά, δεν θα μας απασχολεί και πολύ που δεν έχουμε hardware, γιατί δεν θα έχουμε ρεύμα anyway. Ώρα να κτίσω τον ξυλόφουρνο μάλλον :p

Απλα θα μεταβούν χωρίς πολλά πολλά στην "εύκολη" εναλλακτική, την πυρηνική ενέργεια, επιχειρηματολογώντας ότι οι εναλλακτικές δεν επαρκούν (ανανεώσιμες) ή είναι χειρότερες (ορυκτά καύσιμα).

Καμία κυβέρνηση δεν επιθυμεί ενεργειακή κρίση γιατί βυθίζει την οικονομία.

Για τα απόβλητα να είναι καλά η Αφρική. Ο @lelos kounelos φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσει σε αυτό που γνωρίζει την περιοχή καλύτερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Απλα θα μεταβούν χωρίς πολλά πολλά στην "εύκολη" εναλλακτική, την πυρηνική ενέργεια, επιχειρηματολογώντας ότι οι εναλλακτικές δεν επαρκούν (ανανεώσιμες) ή είναι χειρότερες (ορυκτά καύσιμα).

Καμία κυβέρνηση δεν επιθυμεί ενεργειακή κρίση γιατί βυθίζει την οικονομία.

Για τα απόβλητα να είναι καλά η Αφρική. Ο @lelos kounelos φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσει σε αυτό που γνωρίζει την περιοχή καλύτερα.
γιατί δεν τα δίνουμε στον Ίλον να τα στείλει στο διάστημα :broeagle:
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
^Αναλόγως αν θέλει να σορταρει ή όχι ο Ίλον μήπως και καλύψει τη χασουρα της Tesla.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
γιατί δεν τα δίνουμε στον Ίλον να τα στείλει στο διάστημα

Δεν θα το συνιστούσα και ιδιαίτερα!!

Moonbase_boom.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
α όχι στο φεγγάρι, προς τον ήλιο! Δεν θα του δώσουμε εξτρά καύσιμο να μην τελειώσει το δικό του σε 10δις χρόνια;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
παραμένω στην γύρα για αναβάθμιση/αγορά και με βλέπω μέσα στον επόμενο μήνα να προχωράω τελικά σε αναβάθμιση ΑΝ βρω τίποτα στην αγορά δηλαδή...
Οπότε έιπα να τσεκάρω και λίγο μεταχειρισμένα, οκ γέλασα και μετά έκλαψα. Δεν πάει καλά ο κόσμος... ειδικά τώρα που ένα σεβαστό μέρος των επεξεργαστών έχουν αποκλειστεί από W11 και πρακτικά είναι obsolete μέχρι νεοτέρας, κάποιοι νομίζουν ότι τα μπορντέλα που πουλάνε μπορούν να τα δώσουν περισσότερο από ότι τα αγόρασαν MSRP ή τα δίνουν τιμή αγοράς, μεταχειρισμένα και χωρίς εγγύηση...
ρε δεν πάει καλά ο κόσμος.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Aφου, μας ψεκαζουνε, ρε φιλε και πλεον δεν μας σωζει ουτε η μαγκιορα μπιγα του ναυσταθμου. Και καλα στις αγγελιες πες οτι ειναι ιδιοτες και κανει ο καθεις, οτι κατβασει η κουτρα του. Εδω το ι-σοπι ειχε στα στοκ/μεταχειρισμενα, μνημες με ακριβοτερη τιμη απο οτι οι ιδιες καινουργιες
Τι να πει κανεις, για το νιμου, της αλληνης, ρε γμτ. Ααααχ πασοκ και παλι πασοκ ρε! Ωραια χρονια!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
intel δεν παιρνω ποτε ξανα το εχω πει. Μονο nvidia και amd.
Intel+Nvidia πανε πακετο, οπως AMD+Radeon. Για συμορφωσου λιγο και βαδισε συμφωνα με τους κανονες της πιατσας. τετοιες ασυμβατοτητες σεταρεις και μετα γκρινιαζεις οτι καιγονται τα φανακια.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Tα ανεμιστηρακια τα περιεμνω ναι αλλα ταυτοχρονα ψαχνω και για καρτα. Και ναι μονο nvida καρτες παιρνω δεν εχω παριε ποτε amd αλλα επεξεργαστες παιρνω και τα 2. Ομως αφου βγηκαν οι ryzen το 2017 και ολοι ειδαμε τι απατεωνες ειναι οι intel που πουλουσαν τους οκταπυρηνους 1000+ ευρω μεχρι τοτε αποφασισα να μην ξαναπαρω intel. Οποτε παμε για RTX 3070TI η αλλιως 4070 η 16 GB RTX 3000 που βγαινουν Ιανουαριο αναλογως τι θα βρω πρωτα και σε καλη τιμη. Γιατι οταν το Πλαισιο πουλαει την RTX 3070TI EAGLE OC 800 και την 3070TI TUF GAMING 1200 που ειναι η ιδια καρτα με 3 αντι για 2 ανεμιστηρακια ε οχι δεν δινω +400 ευρω για ενα ανεμιστηρακι γι αυτο και δεν την πηρα οταν την ειδα πριν 1 μηνα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Σε ένα κλίμα απαισιοδοξίας, εξακολουθώ να μην βλέπω κάποιο πρόβλημα (για τις εταιρίες) καθώς ό,τι βγάλουν,
σε όποια ποσότητα και να το βγάλουν, εξαντλείται εν ριπεί οφθαλμού και σε τιμές ονειρικές.

Προφανώς και η αγορά GPU έχει αποκτήσει "ταξικά" χαρακτηριστικά, κοινώς οι κατά τόπους πλεμπαίοι δεν μπορούν (μπορούμε) να βρούμε/πετάξουμε/δικαιολογήσουμε τόσα πολλά λεφτά για μια κάρτα αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι που μπορούν και το κάνουν με ευκολία. Επομένως η ζωή συνεχίζεται και κάποιοι μείναμε στην απ' έξω.

"Ναι αλλά ο gamer θα τιμωρήσει την εταιρία και δεν θα ξαναγοράσει κάρτα για το PC". Θεωρώ ότι αυτό γίνεται ήδη εδώ και 2-3 χρόνια με πληθώρα gamers να έχουμε μείνει με το gpu στο χέρι οπότε η τιμωρία, εμμέσως, έχει εφαρμοστεί χωρίς να υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα. Εκτός αν θεωρούμε ότι μολις τελειώσει ο καρκίνος του mining και οι τιμές/διαθεσιμότητα επιστρέψουν σε λιγότερα παρανοϊκά επίπεδα, θα κρατήσουμε μούτρα και δεν θα πέσουμε όλοι να αγοράσουμε gpu για να αντικαταστήσουμε την όποια αρχαιολογία έχουμε ακόμα στο PC μας...​
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
οταν το Πλαισιο πουλαει την RTX 3070TI EAGLE OC 800 και την 3070TI TUF GAMING 1200 που ειναι η ιδια καρτα με 3 αντι για 2 ανεμιστηρακια ε οχι δεν δινω +400 ευρω για ενα ανεμιστηρακι
Πάρε την Eagle και βαλτης πάνω τα ανεμιστηρακια που παρήγγειλες. Μπουμ! Profit!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947

Δυστυχώς έτσι (φαίνονται να) είναι τα πράγματα και οι μόνοι χαμένοι για άλλη μια φορά είμαστε εμείς...

Εκείνο που μου φαίνεται παράδοξο μέσα σε όλη αυτή την παράνοια, είναι ότι η Microsoft όχι μόνο αποφάσισε να πάει σε καινούργιο λειτουργικό που κανείς δεν ζήτησε, αλλά το έστησε κι έτσι που να αποτελεί τον #1 gatekeeper μεταξύ των "τάξεων" που ανέφερε ο Eaglos. Απ'όσο έχω καταλάβει, τουλάχιστον, η ασυμβατότητά τους με ελαφρώς παλιότερο hardware, έχει ήδη καταστήσει obsolete μέχρι και μηχανήματα που κουτσά-στραβά βαστάνε ακόμα για gaming! Βέβαια το πρόβλημα δεν αφορά GPU αλλά επεξεργαστές που βρίσκεις σχετικά εύκολα, αλλά πόσοι gamers θα πάρουν π.χ. Alder Lake για την GTX 1060 με την οποία έχουν ξεμείνει;

Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί και απογοητευτεί πολύ μ'αυτή την κατάσταση. Βλέπω με το νέο έτος να υποχωρώ και να αγοράζω κανένα στημένο σύστημα με την κάρτα που θέλω, κλαίγοντας γοερά για κάθε κερατιάτικο ευρώ που θα μου φάει ώσπου να το στήσω όπως πραγματικά θέλω...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
ότι μολις τελειώσει ο καρκίνος του mining

Είναι χαρακτηριστικό των πλεμπέων να μην καταλαβαίνουν μία κατάσταση και να βρίσκουν αποδιοπομπαίους τράγους, μάγισσες και δράκους.. Τα πράγματα συνήθως είναι πιο περίπλοκα, η πραγματικότητα ξεπερνά την φαντασία κτλ...

Όλοι μας είμαστε εν δυνάμει πλεμπς because plebness is in the mind not the pocket. Anywya sry για το ninja flame γυρνάω στην υγρή σπηλιά μου.
 
Top Bottom