What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gothic Series

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
Gothic 2 Returning 2.0<br>https://www.rpgwatch.com/forums/showthread.php?t=38329<br><br><br>https://www.youtube.com/watch?v=1SHrg6rnNzE<br><br>δεν μπορω να δω λεπτομερειες τωρα, αλλα η πρωτη αντιδραση ειναι:<br> :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime2: :peanutbutterjellytime2:
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Είναι πραγματικά υπέροχο να μοιράζεται μαζί σου τις πρώτες του εντυπώσεις και εμπειρίες κάποιος που το παίζει για πρώτη φορά blind. No walkthrough, τίποτα.


Δηλαδή πραγματικά, το πρώτο πράγμα στη ζωή μου που θα ήθελα να ξεχάσω για να ξαναζήσω "πρώτη φορά" είναι το Gothic.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
χαιρομαι που του αρεσει, ΩΣΤΟΣΟ:
για μενα ενα απ τα μαγικα στοιχεια ηταν η ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ προοδος. πρακτικα, εννοω να χρησιμοποιησεις τον μπααλ μονο για να παρεις τα xp του κουεστ οτι σε οδηγησε στο καμπ. και να εχεις αδειασει ολη την διαδρομη απο πριν με αιμα, δακρυα κι ιδρωτα. καθε σκαβεντζερ κιλ ενας μικρος θριαμβος...

τι εγινε γαμωτο? εκεινο το ρημαστερ κοκαλα εχει?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
χορταστικο αφιερωμα στο γκοθικ 3 απ το c4g (τον "ρωσο" οπως τον λεω χαριτωμενα, χωρις βεβαια να ξερω την εθνικοτητα του).
πωπω ρε φιλε, 3 δευτερολεπτα βλεπω και μου ρχεται η αναγκη να το εγκαταστησω παλι. καλα, τι λεω τωρα? εδω μου ρθε να καμω ινστωλ το αρκανια, μονο για τα γκοθικ βαιμπς. μη σας πω και το φορσέικεν γκαντς και πεσετε παλι να με φατε οτι ειναι χάλια.

τι παιχνιδαρα γαμωτο, τι μουσικαρα (εκει στα δαση της μυρτανα κυριως), τι εμπειρια.
ελεος. σε τι κοινωνια ζουμε που δεν εχουν γινει ρημαστε το 1 και το 2 (μαζι με το notr εννοειται) ??? το 3 (γνωμουλα μου) ακομα παιζεται μια χαρα.

τελος παντων, ιντζόι:

 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Τέλεια modάκια, τα είχα βάλει και εγώ όταν το έπαιξα. Βάζει και μουσική από G2, καθώς και skins σε πολλά πλάσματα για να είναι πιο αυθεντικά κτλ.
Για όποιον ενδιαφέρεται, προσωπικά είχα ακολουθήσει αυτές τις οδηγίες.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Το προχώρησες καθόλου; Τι λέει;
To (ξανα)ξεκίνησα κι εγώ. E δε γινόταν, είναι από τα games που το να δεις ΈΝΑ screenshot οδηγεί σε install!
Με το καλημέρα έχει αρκετούς καινούριους διαλόγους και καναδυό questάκια που δε τα έχει το μανίσιο. Το ΑΙ των εχθρών βελτιωμένο, καθώς και γενικότερα το όλο balance και το leveling πιο δύσκολο (που θεωρώ ότι χρειαζόταν κάτι τέτοιο, μιας και στο μανίσιο εύκολα καθάριζες τις πόλεις solo). Βέβαια τόσο η καινούρια ΑΙ όσο και η αυξημένη δυσκολία είναι προαιρετικά. Το πρώτο είναι και εύκολα toggleable από το pause menu, το άλλο όμως πρέπει να το επιλέξεις κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης του mod.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Όσοι παίξατε το Demo του Gothic Remake στο Steam τα τελευταία 2 χρόνια, έχετε υπόψιν πως στο installation folder του παιχνιδιού διατηρείται ένα γιγαντιαίο Log File που παραμένει ακόμα κι αν κάνατε Uninstall το demo.

gothicremake-log.png


5 άσκοπα GB έτσι για πλάκα, στη δική μου περίπτωση.

Carry on.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Όσοι θέλετε να βάλετε DirectΧ11 στο CoM: Archolos, αυτό το συγκεκριμένο δουλεύει στάνταρ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Όσοι θέλετε να βάλετε DirectΧ11 στο CoM: Archolos, αυτό το συγκεκριμένο δουλεύει στάνταρ.

Όντως δουλεύει!!! Πάλι θα ξενυχτίσουμε ρε γαμώτο!!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πώς το σιγουρεύουμε ότι δουλεύει ρε παιδιά; Overlays σε μένα δεν δουλεύουν πάντως. Και εδώ που τα λέμε, install πώς το κάνουμε; Οδηγίες για install δεν είδα πουθενά, έκανα χύμα αποσυμπίεση στο game folder.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Πώς το σιγουρεύουμε ότι δουλεύει ρε παιδιά; Overlays σε μένα δεν δουλεύουν πάντως. Και εδώ που τα λέμε, install πώς το κάνουμε; Οδηγίες για install δεν είδα πουθενά, έκανα χύμα αποσυμπίεση στο game folder.

Στο GoG το θεωρεί ξεχωριστό game!! Οπότε έγινε κανονικά installation!! O DX11 renderer αποσυμπιέστηκε στο system.

Άκου Overlays!! Αυτά είναι για τους νέους!!!! :p :p :p :p :p
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
oltri [δημιουργός] 26 Φεβ στις 16:46

You have to install original game. We're still using some original asset within Night of the Raven, so it's nedded to lunch the mod



θελει την βερσιον με το notr μεσα. λογικα αυτην εχετε ολοι.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Εγώ το έχω απ' το PCM που ήταν μόνο το main game, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Ακόμα και την gold έκδοση να είχα, γιατί να πρέπει να μπεις στον κόπο να εγκαταστήσεις πάλι το παιχνίδι; Είμαι υπέρ του ότι αφού δημιούργησαν κάτι για ένα τόσο παλιό παιχνίδι που λογικά κανένας δεν θα έχει πια (μονίμως) εγκατεστημένο και θα χρειάζεται να επανεγκατασταθεί, ας το έκαναν αυτόνομο standalone. Όσο κι αν θα διαφωνούσαν πολλοί, εγώ θα προτιμούσα να το αγοράσω έτσι, παρά να έψαχνα την gold (ακόμα κι αν την είχα δηλαδή) και να έπρεπε να την εγκαθιστώ.
Δεν είναι δηλαδή να πεις ότι ένα παιχνίδι που βγήκε πριν λίγο καιρό, τώρα βγάζουν και τα expansions που θέλουν το αρχικό παιχνίδι. Τώρα μιλάμε για πολύ μετά.

Edit: όπως είναι και με το Forsaken Gods δηλαδή. Επί πληρωμή, standalone.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Επί πληρωμή, standalone
Για να γίνει αυτό, θα έπρεπε να κάνουν κάποια συμφωνία με την PB για ποσοστά, μιας και χρησιμοποιούν assets από τα παιχνίδια τους. Αν οι Γερμανοί δέχονταν βέβαια. Κάπως έτσι πάει σε αυτές τις περιπτώσεις.
Άσε που λογικά θα χρειαζόταν παραπάνω εργασία για να τρέχει αυτόνομα.
 
Top Bottom