What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gothic Series

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
θενκς σταματημενε.
το ειδα. περιμενα να αλλαζει πιο πολλα πραγματα. αλλά κυριως ασχολειται με την μαγεια, εβλεπα οτι υπηρχαν παραπονα απ τους παικτες οτι δεν ειχε παρει αγαπη πριν αυτο το πατς.
ναι, σιγουρα το moddb θα ποσταρει το αρχειο μονο του.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Εγώ δε θα την πάλευα χωρίς μαγεία στις αρχές, scrolls συγκεκριμένα γιατί παίζω Strengthά, ειδικά για τίποτα συμμορίτες και αγύρτες είναι ταμάμ να πετάς φωτιές πριν τραβήξεις όπλο.
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν εχω δωκει ουτε σεντ για σκρολ, σταματημενε. απλα μολις βλεπω τα σκουρα, γυρνω πλατη και εξαφανιζομαι στον οριζοντα.
του φευγατου η μανα σπανίως κλαίει, λεει μια παροιμια των ναβάχο.
(α, κι αυτουνού που ανεβαινει στα βραχια με το κροσμπώ, επισης)
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
δεν εχω δωκει ουτε σεντ για σκρολ, σταματημενε. απλα μολις βλεπω τα σκουρα, γυρνω πλατη και εξαφανιζομαι στον οριζοντα.
του φευγατου η μανα σπανίως κλαίει, λεει μια παροιμια των ναβάχο.
(α, κι αυτουνού που ανεβαινει στα βραχια με το κροσμπώ, επισης)
Ούτε και εγώ έδωκα, αντιγράφω τα δικά μου στο γραφείο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ελα ρε, μ εχει μαθει εκεινος ο τυπάς αντιγραφη, το ειχα ξεχασει. μαλλον σε πολυ λοου λεβελ σπελς θα ειναι. θα το τσεκαρω παντως.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Επιστρέφοντας στη παρέα μετά απο 1,5 μήνα χωρίς ίντερνετ (τα συγχαρητήρια μου σε ΟΤΕ, wind) ας αναφέρω οτι ακόμα δεν ολοκλήρωσα το archolos το οποίο αποδεικνύεται πολύ μεγαλύτερο απ'οτι περίμενα.
Σίγουρα μεγαλύτερο απο το gothic 2 στο οποίο βασίζεται.

(Παραδόξως τα steam achievements πέφτουν κανονικά ακόμα και σε όποιον παίζει σκληρά και γαμιόλικα σε offline mode όπως αναγκάστηκα να κάνω. Οχι οτι ασχολείται και κανένας σοβαρά πλέον, αλλά λέμε.)

Εντυπώσεις όταν το ολοκληρώσω.
Ξέρω οτι και ο σταματημένος είναι κοντά στο φινάλε.
(Θα το αποθεώσουμε μαζί μάλλον.)

Στόχος να φτάσω λεβελ 55+, καθώς προσπαθώ να κάνω τα πάντα. Θα δείξει...
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Το τερμάτισα στις 80 παρά κάτι ώρες, και από ότι είδα είσαι και εσύ κοντά στο φινάλε. Εγώ έκανα το λάθος και δεν έχω save έξω από
Vardal ruins, που έτσι και μπεις μετά σε πάει καρφί για τερματισμό οπότε δε μπορώ να συνεχίσω τις εξερευνήσεις μου, εκτός αν κάνω load ένα που έχω λίγο πριν επιλέξω faction. :p
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Τερμάτισα το παιχνίδι σήμερα.
Τελικά ανέβηκα μέχρι λβλ 54 και έκανα τα πάντα απο quests και wanted posters. Κάποια παιδιά απο Ρωσία - Πολωνία βετεράνοι στα gothic έφτασαν μέχρι lvl 60, αλλά πάνω απο 45 είναι ούτως ή άλλως op.

20220306204338_1.jpg

Απο το τέλος της παιχνιδάρας:
20220306160418_1.jpg
20220306160637_1.jpg
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Γίνεται να σώσεις και την Ivy OMG πώς????? ξενέρωσα τώρα με το run μου. Εμένα απλά μου ορμούσε στο τέλος ότι και αν έλεγα!
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Θέλει τρόπο (μου τον είπε ο Σρέντερ
:trollface:
)

Γίνεται να σώσεις ακόμα και τον Jorn!

Ψήνεσαι για ακόμα ένα playthrough;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
@Elric Ξεκίνησα ήδη, ακόμα είμαι στη σπηλιά με το Fabio. (Στο πρώτο run πήγα χωριό με Jorn).
Αν θέλεις γράψε εδώ τους τρόπους για Ivy και Jorn γιατί αν τα ψάξω μόνος μου θα φάω spoiler και για άλλα πράγματα. Eπίσης αυτό που έγραψες για τον Jorn κρύψτο αν θέλεις να μη το δούν οι άλλοι που παίζουν.
Αν και αν θέλεις πες μου και αν ξαναβρήκες Knut και πώς.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Σχετικά με την Ivy δεν έκανα τίποτα το φοβερό.
Την είχα χάσει στο wolf den και την ξαναβρήκα μέσα στους υπονόμους κυνηγόντας τον Volker λίγο πριν το φινάλε. Εκεί έχεις τρεις επιλογές: ή τη σκοτώνεις γιατί είχε ανάμιξη στην απαγωγή του Jorn ή την αφήνεις ελευθερη να εξαφανιστεί για να μη την ξαναδείς μπροστά σου ή της προτείνεις να καταδιώξετε μαζί τον Volker μιας και η ίδια θέλει εκδίκηση για όλα οσα της έχει κάνει. Στην τελευταία περίπτωση την συγχωρείς και σε βοηθάει στην τελική μάχη.

Σχετικά με τον Jorn, ναι, γίνεται να σωθεί! Και ιδού πως:
Παίρνεις το φάρμακο απο τον Bodowin και το κρατάς στο inventory
Πας καρφί στην πόλη και γίνεσαι citizen. ΔΕΝ ασχολείσαι καθόλου με Guard/Araxos αποστολές και Apprenticipe σε masters
Πας στο βάλτο και κερδίζεις το τουρνουα
Γυρίζεις τρέχοντας πίσω στην πόλη και ασχολείσαι με την απόπειρα δολοφονίας του Volker
Μετά πας wolf den και χώνεσαι μέσα στο ορυχείο ασημιού, βρίσκεις τον Jon, γυρίζεις στην πόλη και αφού καθαρίσεις τον χάρτη πας στην αποθήκη στο λιμάνι που γίνονται τα βασανιστήρια και βρίσκεις τον αδελφό σου, του δίνεις το φάρμακο, αυτός αναρώνει και τελειώνει και το παιχνίδι
ΛΟΛ

Σχετικά με τον θείο Knut, δεν τον ξαναείδα γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση στο λιμάνι στο ch.6, αλλά φαίνεται οτι την σκαπούλαρε με κάποιο τρόπο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
νομιζω το να υπαρχει τροπος να τον προλαβεις ζωντανο, περισοτερο τρολαρισμα των ντεβς ειναι, παρα σοβαρη εναλλακτικη. ισως θελουν να ειρωνευτουν τα διαφορα σπηντρανς, δεν ξερω.

παντως το να κανεις αυτα που εγραψε ο ελρικ για να τον σωσεις και μετα καπακι να τελειωσει το γκειμ, ισοδυναμει πρακτικα με το να δεις το 2% του παιχνιδιου και κυριως παει κοντρα σε ολα οσα σημαινει ενα γκοθικ γκειμ για τους φανς του. δηλαδη εξερευνηση καθε γωνιας του χαρτη, αργη και σταθερη προοδος και ρουφηγμα μεχρι τελευταιας σταγονας της ιδιομορφης, χαρακτηριστικης ατμοσφαιρας.

κι επειδη εχει γινει μεγαλος χαμος στο ντισκάσο του στημ γι αυτο το θεμα, ναι, αν ηταν ο αδερφος μου στην rl, θα ετρεχα σαν τον βεγγο να τον προλαβω. ομως ειναι κειμ, και μαλιστα υπεροχο κειμ, οπότε θα αργησω οσο με παιρνει μεχρι να το τελειωσω. τοσο απλα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Είναι καλό να υπάρχει η εναλλακτική. Έτσι και αλλιώς για εμένα το "κανονικό" run είναι πάντα το πρώτο μου, τουλάχιστον μέχρι να ανακοινώσουν κάτι σχετικό οι developers/modders.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Κανείς δεν έσωσε τον Jorn στο πρώτο ή το δευτερο playthrough. Σίγουρα το παιχνίδι δεν είναι σχεδιασμένο για αυτή την εξέλιξη.

Πάντως σαν ιδέα είναι καλή και έχει λογική:

αντί να γίνεις το παιδί για όλες τις δουλειές της φρουράς ή των μισθοφόρων και των εμπόρων της πόλης, τους γράφεις όλους μένεις guildless και ασχολείσαι αποκλειστικά με την κύρια αποστολή, να βρείς τον αδελφό σου.

Ουσιαστικά ενεργείς σαν "ανεξάρτητος ερευνητής" αν και είναι πολύ δύσκολο να προχωρήσεις χωρίς πρόσβαση σε armor, όπλα, teachers, xp και gold που έχεις σαν μέλος κάποιου guild και ως βοηθός σε κάποιον master. Ίσως σε κάποιο μελλοντικό run το δοκιμάσω.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Εντάξει, armors σπάνια χρησιμοποιούσα αυτές του guild. Ήμουν με τη Leather (τη καλή από το ψαρά) μαζί με ζώνη και ενίσχυση από armorer για μεγάλο μέρος του game. Μετά αλλαγή σε Southerner's (Light πρώτα και Heavy μετά) και ύστερα έγινα Guildless και μπήκα Circle of Water.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Τώρα που σιγά σιγά θα αρχίσουμε να έχουμε πάλι σύνδρομο στέρησης, έχοντας τερματίσει τον RQωλο, να υπενθυμίσω ότι υπάρχει και άλλο prequel mod που είναι πολύ κοντά στην ολοκλήρωση.
To progress μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει εδώ.

Υπάρχουν και άλλα, Gothic sequel, Gothic Reloaded κτλ, αλλά το πιο υποσχόμενο είναι το history of Κhorinis για την ώρα.
 
Top Bottom