What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Gothic Series

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ε, τελικα ξεπερασε τις αναστολες του (φοβηθηκε μην τον κραξουν, λες και θα μπορουσε να κανει οποιοσδηποτε "αντικειμενικη" καταταξη... οι λιστες αυτες εχουν προφανως μεσα τους την υποκειμενικοτητα εξ ορισμου) και εκει προς το τελος του βιντεο ντροπαλα, το ανεβασε πανω πανω, στην πρωτη σειρα... :LOL:
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Gothic 1 είναι το αγαπημένο μου από όλα, αλλά δε θα το έβαζα S. Nαι ΟΚ. έχει τα innovation του, unique atmosphere και setting γενικά, αλλά ο ορισμός ενός ranking chart είναι να τα συγκρίνεις όλα μεταξύ τους, να συγκρίνεις τα features τους άσχετα με ποιος τα έφερε πρώτος κτλ. Ούτε strong replay value έχει -αντικειμενικά- άσχετα που εγώ το τερματίζω κάθε μήνα. :p Μπορείς να κάνεις όλα τα quest και να δοκιμάσεις και τα τρία combat methods σε ένα run. Επίσης χρσησιμοποιεί υλικό με DirectX 11, έπρεπε να δείξει όλα τα games μανίσια.
Το λέει και μόνος του ότι το 2 είναι even better από το 1.
Για το 3 praisάρει το μέγεθος του χάρτη και τη μουσική. Θα διαφωνήσω πάλι, ο χάρτης του είναι υπερβολικά μεγάλος και προσπάθησαν να τον γεμίσουν με λάθος τρόπους, και η μουσική και ειδικά τα τρομπόνια δε ταιριάζουν στη Gothic αισθητική. Και μου θύμισε και το ΑΠΑΙΣΙΟ draw distance!
Risen 1 τώρα, όχι δεν είχε το καλύτερο combat system! Είναι το πιο εύκολα exploitable combat system! Με συνδιασμό sidestep-hit-sidestep-hit ρίχνεις τα πάντα.
Risen 2 συμφωνώ ότι είναι το χειρότερο τους. Για διαφορετικούς λόγους (αυτόν τον πείραξε το πειρατικό setting και τα γκάνια, εμένα όχι), αλλά γενικά συμφωνώ.
Risen 3 δε του άρεσαν τα maps, ήθελε κάτι σαν Risen/Gothic 2. Διαφωνώ, μια χαρά είναι τα νησιά, το καθένα έχει το χαρακτήρα του. Θα το έβαζα πάνω από Gothic 3 εγώ.
Elex, συμφωνώ για το jetpack, τις ίδιες σκέψεις είχα και εγώ για αυτό πριν παίξω το γκέμι. Elex 2 δεν έχω παίξει.

Θα έβαζα στο S: Gothic 2. A: Gothic, Elex, Risen 1. B: Risen 3. C: Gothic 3 και D: Risen 2
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ενταξει, γουστα ειν αυτα.
το ριζεν και για μενα ειχε το πιο δικαιο συστημα μαχης. θυμαμαι μπορει να τα βαζες με αντιπαλο 5 λεβελ πανω απο σενα, και παλι διχιτο σε ειχε, αλλά αν ειχες σωστο ταιμινγκ με την ασπιδα και υπομονη, τον νικουσες.

και το γκοθικ 3, μετα και απ το κομιουνιτυ πατς, ητανε νομιζω κατι σαν το αθροισμα των 2 πρωτων. μεγαλυτερες δοσεις απο οτι μας μαγεψε στα πρωτα γκοθικς, καλυτερα γραφικα και πιο ευκολο στις μαχες.

σε οποια θεση και να τα εχει ο καθενας, το θεμα ειναι οτι σαν σειρα ειναι απ δέαρ γουιδ δε μπεστ οφ δεμ.
αυτο μετραει.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Elex 2 δεν έχω παίξει.

Καλά τα λέει. Η εξερεύνηση και το jetpack είναι απόλαυση, καλύτερο απ' το 1 και ίσως το καλύτερο παιχνίδι που έχουν βγάλει για μένα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Ακόμα και το "χειρότερο" παιχνίδι τους, Risen 2, μου αρέσει και το διασκέδασα και τις δυο φορές που το έπαιξα. Ποιοτικό studio αλλά, όπως μας έδειξε το πόσο πιο famous είναι η Bethesda, για λίγους.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Περιμένουν αρκετά από πιράνχα στο μπαγκλογκ και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα τα παίξω ποτέ, γκόθικ 1,2 και ρισεν 1 έχουν τερματιστεί και πριν κάμποσους μήνες ξεκίνησα το ρισεν 2 αλλά το παράτησα σχετικά γρήγορα
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
@Myrmidonas Αν δε το αντέχεις με τίποτα, δες αν θέλεις κάνα βίντεο με τερματισμό και πάνε κατευθείαν στο 3. Εγώ δεν είχα θέμα με το 2 επειδή τη πρώτη φορά που το έπαιξα απλά ήμουν thirsty boy και τη δεύτερη ήταν η φάση που είχα σκαλώσει με το setting, πειρατές και voodoo κτλ, και γούσταρα full.
Το 3 επιστρέφει κάπως στις ρίζες, σε φάση έχεις διαφορετικά playstyles ανάλογα το "camp" που θα κάνεις join κτλ. Το πειρατικό στοιχείο είναι έντονο αλλά δε κυριαρχεί τόσο όσο στο 2.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
για πάμε λίγο
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
για πάμε λίγο
Μάγκες το ξεκίνησα, και είναι αρκετά καλό ως τώρα. Χάρτη δε πήρα ακόμα για να σας πω μέγεθος, αλλά πρέπει να κυμαίνεται κάπου ανάμεσα σε Gothic 2 (Khorinis part) και Archolos.
Προσοχή όμως! Η Αγγλική μετάφραση που δίνουν είναι Google Translate του 2018, καλύτερα να κάνετε καινούργια. Είναι πολύ εύκολο και πιστέψτε με, στο 80-90% των διαλόγων δε καταλαβαίνεις ότι το έκανε ΑΙ.
Δηλαδή αν ψήνεστε πολύ να παίξετε το mod, αλλά περιμένατε ως τώρα τη μετάφραση, απλά μη. Ξεκινήστε το σήμερα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
βοηθα με τον αναποφασιστο, @Stamatimenos .

- ελεγα να βαλω το y.a.u.p. στο γκοθικ 2, αλλά περιμενω το απντειτ που και καλα θα εβγαινε καπου τωρα, γιατι προσθετει κρανος και ασπιδα νομιζω, κι εχει κι αλλες βελτιωσεις qol. αλλά δεν το βλεπω να ερχεται.
- μηπως να βαλω το returning 2.0 NB ? βλεπω εχει ωραια πραματακια.
- η να φορεσω τσιγκινο σωβρακακι, να οπλιστω με υπομονη (που δεν εχω και μπολικη) σαολιν μοναχου και να ξαναβαλω το l hiver 2, που ειχε φυγει με ρεητζανινστώ αν και φαινοταν μερακλιδικο??

το ασουν δεν με πολυψηνει να πω την αληθεια.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
βοηθα με τον αναποφασιστο, @Stamatimenos .

- ελεγα να βαλω το y.a.u.p. στο γκοθικ 2, αλλά περιμενω το απντειτ που και καλα θα εβγαινε καπου τωρα, γιατι προσθετει κρανος και ασπιδα νομιζω, κι εχει κι αλλες βελτιωσεις qol. αλλά δεν το βλεπω να ερχεται.
- μηπως να βαλω το returning 2.0 NB ? βλεπω εχει ωραια πραματακια.
- η να φορεσω τσιγκινο σωβρακακι, να οπλιστω με υπομονη (που δεν εχω και μπολικη) σαολιν μοναχου και να ξαναβαλω το l hiver 2, που ειχε φυγει με ρεητζανινστώ αν και φαινοταν μερακλιδικο??

το ασουν δεν με πολυψηνει να πω την αληθεια.
Αν θέλεις total conversion και δε σου άρεσε το Ασούν, τσέκαρε Velen 2.0

Τώρα, αν θες τη γνώμη μου The Returning είναι πολύ της υπομονής, γιατί ο τρόπος που σκέφτηκαν να κάνουν bosses kai minibosses δύσκολα είναι απλά να βάλουν ένα κάρο HP. Θα προτιμούσα αν είχαν προσθέσει mechanics kai tactics όπως είχε το Άρκολος. Κατά τα άλλα όμως έχει πλούσιο έξτρα content και παρατείνει αρκετά το story, κάποιες φορές ευχάριστα. Π.χ. όταν σκας μύτη στη πόλη το να γίνεις apprentice απαιτεί πρώτα να βοηθήσεις κόσμο στο hardbor district και στα slums, βγάζοντας κάποιο όνομα στη πιάτσα, αλλιώς δε σου μιλάει καν η μεσαία τάξη της πόλης (Bosper κτλ.). Αυτό π.χ. εμένα μου άρεσε.

Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να παίξω το Returning, αν όχι όλο τότε μέχρι να βγει το update στο y.a.u.p.
 
Top Bottom