What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

HARD WEST 2

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Περίμενα για πολύ καιρό ένα sequel για το Hard West, το “lovecraftικό western” όπως πολύ επιτυχημένα το χαρακτήρισε ο Στέφανος Κουτσούκος στο review του για το site. Παρόλο που το setting (wild west με μία horror/demonic χροιά) και το gameplay (turn-based tactics) ανήκαν εξαρχής στα αγαπημένα μου, εντούτοις πέρασαν αρκετά χρόνια μέχρι να έρθει η σειρά του στο backlog. Εντέλει αποδείχθηκε ότι έπρεπε να του είχα δώσει προτεραιότητα διότι, παρά τα διάφορα bugs και το σχετικά χαμηλό επίπεδο παραγωγής, απόλαυσα το παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος. Αυτή τη φορά το καθήκον του development έπεσε στην Ice Code Games και το μόνο που μένει είναι να δούμε αν το sequel κατάφερε να εξελίξει τη σειρά. Φορέστε τα εξάσφαιρά σας και πάμε...

Continue reading...


 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Αλέξανδρε, προσπάθησα να αποφύγω τα σημεία του review που ίσως είχαν spoilers, οπότε δεν ξέρω αν το αναφέρεις μέσα: αν ξεκινήσει κάποιος με το HW 2 θα χάσει σημαντικά πράγματα από την πλοκή και το lore;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Αλέξανδρε, προσπάθησα να αποφύγω τα σημεία του review που ίσως είχαν spoilers, οπότε δεν ξέρω αν το αναφέρεις μέσα: αν ξεκινήσει κάποιος με το HW 2 θα χάσει σημαντικά πράγματα από την πλοκή και το lore;

Όχι, η ιστορία είναι εντελώς standalone.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,518
Προφανώς αγοράσθηκε Day 1, να πιούν ένα Τσώνη Πλάκ τα παιδιά να ευθυμήσουν.

Είχα απολαύσει το ντέμο και χαίρομαι που διαβάζω πως παίρνει την Ναυαρχική Σφραγίδα Ποιότητας. Μετά την ψυχρολουσία του Weird West, είναι ότι πρέπει για να ρεφάρω!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Αλέξανδρε, προσπάθησα να αποφύγω τα σημεία του review που ίσως είχαν spoilers,

Ξέχασα να αναφέρω σχετικά με αυτό ότι τα reviews προσπαθώ να είναι spoiler free. Οι μόνες αναφορές στις λεπτομέρειες της πλοκής γίνονται κατά κανόνα στην δεύτερη παράγραφο των reviews μου και πουθενά αλλού, οπότε αν δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για την ιστορία παραλείπετε την δεύτερη παράγραφο και είστε οκ.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Έχοντας τελειώσει το πρώτο πρόσφατα, μπήκε με συνοπτικές διαδικασίες στην wishlist. Περίμενα να υπάρχει μια εξέλιξη λίγο στο gameplay, αλλά από το review καταλαβαίνω πως το βάρος έπεσε κυρίως στον τεχνικό τομέα. Ευπρόσδεκτο φυσικά κι αυτό.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Έχοντας τελειώσει το πρώτο πρόσφατα, μπήκε με συνοπτικές διαδικασίες στην wishlist. Περίμενα να υπάρχει μια εξέλιξη λίγο στο gameplay, αλλά από το review καταλαβαίνω πως το βάρος έπεσε κυρίως στον τεχνικό τομέα. Ευπρόσδεκτο φυσικά κι αυτό.
Μια που έπαιξες το πρώτο παιχνιδάκι πρόσφατα, σε συνδυασμό με το παλιό ριβιου του 2015 που αναφέρει ότι αν και γαμάτο είναι χαμηλου μπάτζετ, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν στεκει καλά το πρώτο σήμερα.

Και τα δύο ριβιου με ψησανε να τα δοκιμάσω αμφότερα, όμως αν και θέλω να έχω την εμπειρία του παλιού (ειδικά για τα resource management που αφαιρέθηκαν από το δεύτερο) με κάνει διστακτικό το ότι είναι low budget πενταετίας+


Το στέκει είναι υποκειμενικό οπότε να διευκρινιστεί ότι είναι για κάποιον που δε παίζει παιχνίδια πάνω από πενταετία (αν δεν είναι hidden gems)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
να διευκρινιστεί ότι είναι για κάποιον που δε παίζει παιχνίδια πάνω από πενταετία
Είναι αυτό που λέμε "ρωτάω για ένα φίλο" ή... *γκασπ"

Δοκίμασες να το μοντάρεις με βακτριανές;;;
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
@Thaxll'ssillyia
Τώρα βρήκες τον άνθρωπο που είναι το αντίθετο. Αν κι έχω νέο σύστημα σχετικά, παίζω παιχνίδια άλλων δεκαετιών και τα απολαμβάνω κιόλας, πχ Stonekeep (1995). Ωραία τα όμορφα γραφικά, αλλά στην "τηγανίτα" μετράει για εμένα κυρίως η ατμόσφαιρα και το gameplay. Και το Hard West τα πάει πολύ καλά σε αυτό, χωρίς να χρειάζεται πολλά φρου φρου κι αρώματα. Την δουλειά τους την έκαναν τα γραφικά. Δεν με ενόχλησαν καθόλου. Δες τις εικόνες και κανα βιντεάκι στο steam πχ και κρίνε αν σε ενοχλεί. Τα γραφικά στο νέο μου φάνηκαν 2 κλάσεις πάνω πάντως! Από την στιγμή επίσης που δεν συνδέονται σεναριακά, ίσως να δεις κατευθείαν το 2. Το resource management δεν νομίζω να μου λείψει και πολύ σε σχέση με το ένα. Πιο σημαντικό είναι το hand management όταν αποκτήσεις τις κάρτες.
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
@Thaxll'ssillyia
Τώρα βρήκες τον άνθρωπο που είναι το αντίθετο. Αν κι έχω νέο σύστημα σχετικά, παίζω παιχνίδια άλλων δεκαετιών και τα απολαμβάνω κιολας, πχ Stonekeep (1995). Ωραία τα όμορφα γραφικά, αλλά στην "τηγανίτα" μετράει για εμένα κυρίως η ατμόσφαιρα και το gameplay. Και το Hard West τα πάει πολύ καλά σε αυτό, χωρίς να χρειάζεται πολλά φρου φρου κι αρρώματα. Την δουλειά τους την έκαναν τα γραφικά. Δεν με ενόχλησαν καθόλου. Δες τις είκονες και κανα βιντεάκι στο steam πχ και κρίνε αν σε ενοχλεί. Τα γραφικά στο νέο μου φάνηκαν 2 κλάσεις πάνω πάντως! Από την στιγμή επίσης που δεν συνδέονται σεναριακά, ίσως να δεις κατευθείαν το 2. Το resource management δεν νομίζω να μου λείψει και πολύ σε σχέση με το ένα. Πιο σημαντικό είναι το hand management όταν αποκτήσεις τις κάρτες.
Θενξ για τη λεπτομερή απάντηση, με καλυψες
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πόσο σκληρή είναι η δύση τελικά, Ναυαρχούκο μας;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Τελειωσα απολαυστικα το Hard West και πηγα φορτσατα στο 2.

Δυστυχως απογοητευτηκα και το παρατησα προσωρινα για ενα κυριο λογο: Τα loading times.

Παιζοντας με το τελευταιο πατς (το οποιο υποσχεται οτι οι χρονοι φορτωσης βελτιωθηκαν) καθομουν και κοιτουσα την οθονη για 20-25 δευτερολεπτα για καθε Load/exit επιλογη με μισοαδειο ssd δισκο.

Αυτη η (απαραδεκτη) καθυστερηση σε συνδυασμο με τα απαιτητικα χρονικα ορια σε μερικες πιστες, μου βγαζουν το λαδι στην αναμονη, οπου αντι να πειραματιζομαι με τακτικες κοιτω την οθονη που φορτωνει...

θενξ μπατ νο θενξ...ισως το δοκιμασω στο μελλον αν φτιαξουν τα τεχνικα προβληματα τους

κριμα γιατι συνεχιζει και αυτο την ατμοσφαιρα του πρωτου -αν και λιγο πιο λαιτ-
 
Top Bottom