What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
1. Τον 16χρονο δεν μπορεις να τον κοροιδεψεις. Εχει φιλους που ξερουν και εχει ηδη γνωση για τα σιδερικα που κρατανε.
2. Η επεξηγηση για το hardware σε σχεση με τα γουστα που βγαζει το παλικαρακι, ειναι μια συζητηση που πρεπει να γινει με σκοπο την οικονομικη κατανοηση.
3. Αγοραζω hardware αυριο που θα το αλλαξω σε 5 μηνες, ειναι μια καταναλωτικη τακτικη την οποια δεν την χωνεψα ποτε μου.
4. Αν και τα 16 ετη δεν βγαζουν περιπτωσεις με θεληση στην αναμονη, δεν ειναι κακο να γινει η ερωτηση.
5. Τα 16 ετη ειναι πολυ ιδιομορφη περιοδος και τα μελλοντικα σχεδια για PC με χρυσους κυλινδρους μπορει να τυχουν μετωπικης συγκρουσης με νεανισκα, με εξπερτιζ στα ερωτικα φιλτρα. Κατι τετοιο θα φερει το LoL και τα αλλα ειδη πυρος σε δευτερη μοιρα, για αρκετο καιρο γιατι οπως μας εμαθε η ζωη... σερνει καραβι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
3. Αγοραζω hardware αυριο που θα το αλλαξω σε 5 μηνες, ειναι μια καταναλωτικη τακτικη την οποια δεν την χωνεψα ποτε μου.
Συμφωνώ αλλά δεν νομίζω ότι πρότεινε κανείς κάτι τέτοιο.

4. Αν και τα 16 ετη δεν βγαζουν περιπτωσεις με θεληση στην αναμονη, δεν ειναι κακο να γινει η ερωτηση.
Επειδή δεν μιλάμε για αναβάθμιση αλλά για πρώτο πισί και ο χρόνος τρέχει, εγώ θα επιμείνω ότι πρέπει να γίνει άμεσα και όταν λέω άμεσα, εννοώ ότι στις επιλογές πρέπει να επιλέξει πράγματα άμεσα διαθέσιμα ή εντός τριών ημερών. Ούτε βδομάδα αναμονή.

Ανέφερα κάποια πράγματα ως ιδανικά αλλά εννοείται ότι υπάρχει και μια ευελιξία. Και θα πω το εξής, είμαι υπέρ τού 3300χ αντί για 3600 αλλά αν πχ δεν είναι άμεσα διαθέσιμος ο 3300χ για μένα εννοείται να πάρει τον 3600.

Επίσης το σχήμα το ανέφερα ως το ιδανικό και οτιδήποτε παραπάνω είναι απλά σπατάλη χωρίς κανένα ορατό αντίκρισμα αλλά εννοείται αν υπάρχει θέμα budget άνετα μπορούν να γίνουν υποχωρήσεις και το πισί θα εξακολουθεί να είναι μια χαρά πισί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Συμφωνώ αλλά δεν νομίζω ότι πρότεινε κανείς κάτι τέτοιο.
Ειναι μια κλασσικη προταση σε (σχεδον) ολες τις συζητησεις για αγορα hardware. Σε λιγους μηνες θα φουρνιστει η νεα γενια RAM κτλ

ryzen 3900xt η ryzen 7 3700xt που βγαινει την Τριτημαζι με 16 gb 3600 mhz rtx 2070 super x570. Αν μπορει να κανει λιγους μηνες υπομονη τοτε καρτα γραφικων rtx 3070 το υπολοιπο συστημα ιδιο.
 

Snipereye

Umber Hulk
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral
Joined
Sep 17, 2013
Messages
774
To οτι θα "Σε λιγους μηνες θα φουρνιστει η νεα γενια RAM " συνηθως αναφερεται ως αποτρεπτικο αγορας, οχι οπως ειπες εσυ, αγορασε κατι τωρα και αλλαξε το παλι σε λιγους μηνες.
Ο Σρεντερ ας πουμε στο quote που εκανες, προτεινει ενα συστημα με 2070, και λεει αν κανει υπομονη λιγους μηνες (και δεν αγορασει κατι τωρα) να παρει το ιδιο συστημα με αλλη νεοτερη καρτα γραφικων.
Η τουλαχιστον με αυτη τη λογικη θα επρεπε να αναφερεται :LOL:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Νομιζω καλυτερα θα ηταν ενας κουμπαρας με τα εξτρα ευρω που θα εξοικονομησεις βαζοντας μια φθηνοτερη καρτα γραφικων, με σκοπο πρωτον να παρει κατι πραγματικα καλο σε δευτερο χρονο

 
Last edited:

Snipereye

Umber Hulk
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral
Joined
Sep 17, 2013
Messages
774
Νομιζα οτι ειναι ξεκαθαρο, πως δευτερος χρονος δεν ειναι 5 μηνες.
Δε χρειαζεται να παρεις σημερα μια 2080τι (εκτος κι αν δεν εχεις που να ξοδεψεις τα λεφτα σου). Το να παρεις μια φθηνοτερη καρτα, εξοικονομωντας ακομα κι ενα 500αρικο (αν μιλαμε για 2080τι και μια οποιαδηποτε amd ειναι παραπανω απο 500 αλλα μη κολλησεις στο νουμερο) σημαινει οτι οποτε χρειαστεις αναβαθμιση καρτας εχεις μια μικροτερη "τρυπα" στην τσεπη σου.
Ισως μαλιστα, τα χρηματα που εξοικονομει καποιος αποφευγοντας τις κατα κοινη ομολογια υπερκοστολογημενες σημερινες high end nvidia καρτες να ειναι ακριβως η τιμη που θα εχει μια καρτα το π.χ. 2024, βλεπουμε μεχρι τοτε, κανεις δε ξερει ποτε θα ειναι αναγκαια η αλλαγη των σημερινων καρτων.
Ελπιζω να καταλαβες τι εννοουσα τωρα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Εφόσων παίζει μόνον lol Kai Fortnite καλό είναι να ρίξεις το budget κατά το ήμισυ σε cpu gpu ram. Η πρόταση του @Admiral για μια 1660 είναι σωστή. Άντε ίσως μια 590χ.

Όλοι όσοι δεν γνωρίζουν κάτι, μικροί και μεγάλοι, που έχουν και την οικονομική άνεση, πηγαίνουν με το σκεπτικό " ότι είναι ακριβό είναι και καλό ".

Βρίσκεται σε ηλικία που ναι μεν μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα αλλά η όποια λογική είναι θολωμένη από τις ορμόνες του.

Κάνε μια προσπάθεια να τον πείσεις πως για τις απαιτήσεις του, δεν χρειάζεται να δώσει τόσα λεφτά για ένα lol και για ένα Fortnite και πως θα του δώσεις κάποια games πέρα των moba και λοιπών battle Royale να παίξει και αν του αρέσουν, θα κάνετε αναβάθμιση από τα Χριστούγεννα όταν και θα έρθουν οι νέας γενιάς κάρτες.

Το σωστότερο είναι φυσικά να περιμένετε μέχρι τον Οκτώβριο αλλά διανύουμε καλοκαίρι οπότε ας χαρεί και ένα δίμηνο λιωσιματος στο PC.

Αυτά από μένα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Επειδή τα PC μου τα αγόραζα πάντα με δικά μου λεφτά μάλλον για αυτό αναφέρθηκα και εγώ για οβερκιλ πιο πανω
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ρε παιδιά συγγνώμη που ακόμα δεν έχω λάβει θέση και δεν έχω απαντήσει στα περισσότερα μηνύματά σας (αν και καλά το πάτε και μόνοι σας :Ρ), αλλά λόγω του περιστατικού στο οποίο αναφέρθηκα τις προάλλες, η πολυκατοικία έμεινε 2 μέρες χωρίς τηλέφωνο/Ίντερνετ, με αποτέλεσμα να πρέπει να δουλεύω και το Σ-Κ για να αναπληρώσω τον χαμένο χρόνο.

Όταν στρώσει η κατάσταση, θα επανέλθω botύτερος.

EDIT

Hidden content
You need -1 more posts to view this content
Και επανέρχομαι, αφού πρώτα σάς ευχαριστήσω για τα σχόλια και τις προτάσεις σας (που μόλις διάβασα).

@Great0ldOne: Έπεσες μέσα όταν ανέφερες "Και για αυτό έχει και παραέχει νόημα μια 2070 Super, αλλά μαζί με ένα 1080p 144Hz monitor.". Έχει βάλει στο μάτι μια 27άρα AOC 1080p 144Hz. :Ρ

@lucinos: Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα ποτέ με linux (νομίζω πως το έχασα αυτό το τρένο) και έτσι θα μου είναι δύσκολο να πείσω κάποιον για κάτι το οποίο δεν γνωρίζω. Ελπίζω, μεγαλώνοντας, να βρει εκείνος τα ερεθίσματα που θα τον κάνουν να το εξερευνήσει.

Κρατώ όλα όσα μου είπατε και θα αρχίσω να φτιάχνω τη λίστα με τα εξαρτήματα, αφού πρώτα τον "ψυχολογήσω" καλά προκειμένου να του στήσω ένα σωστό PC που να μην είναι overkill και να έχει καλές δυνατότητες αναβάθμισης. Το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να κάνω μια σοβαρή συζήτηση με το νεούδι με θέμα "Μετά το LoL... τι;;;" προκειμένου να θέσουμε ένα σημείο αναφοράς για την αγορά.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Επειδή τα PC μου τα αγόραζα πάντα με δικά μου λεφτά μάλλον για αυτό αναφέρθηκα και εγώ για οβερκιλ πιο πανω
Κατ' αρχήν οποιοσδήποτε «σύγχρονος» υπολογιστής, είναι όβερκιλ. Τεχνικά την δουλειά μπορεί να την κάνει και με πισί από τα σκουπίδια. Οστόσω υπάρχουν μερικοί καλοί λόγοι να είναι επιθυμητός ένας κάπως όβερκιλ υπολογιστής μεταξύ τών οποίων ότι ανεξαρτήτως τι θα θέλει αργότερα οι πιθανότητες είναι ότι θα μείνει με αυτόν τον υπολογιστή για τα επόμενα λίγα χρόνια.

Με βάση αυτό και για να βάλω μια γκάμα αποδεκτών επιλογών.
Ελάχιστη αποδεκτή cpu με την έννοια ότι μιλάμε για καλή σύγχρονη cpu χωρίς να κοροϊδεύουμε.
ryzen 3 3100
Μέγιστη cpu που βγάζει νόημα
ryzen 7 3700x

Φυσικά και οτιδήποτε ενδιάμεσα ανάλογα με τις τιμές και την διαθεσιμότητα είναι επιλέξιμο.

Δεν είμαι πολύ υπέρ για ryzen 7 (ή ακόμα και ryzen 5) ουσιαστικά με το επιχείρημα που εξηγεί ο Snipereye.
Αλλά είναι στα πλαίσια τού λογικού. Προφανώς όμως ισχυρότεροι πχ threadreaper αν δεν υπάρχει επαγγελματική ανάγκη είναι στα πλαίσια τού παραλόγου.

Ελάχιστη αποδεκτή gpu
rx 570
Ναι αρκεί! Εγώ ακόμα και σήμερα αν έπαιρνα VFM υπολογιστή, μάλλον σε αυτήν θα κατέληγα ακόμα.
Μέγιστη gpu
rx 5700 xt

Φυσικά και οτιδήποτε ενδιάμεσα ανάλογα με τις τιμές και την διαθεσιμότητα είναι επιλέξιμο.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι εξαιρετικά αρνητικός στην nvidia. Για κάτω από 500 ευρώ μια χαρά την ανταγωνίζεται η amd και για μένα είναι σημαντικό να προτιμηθεί η amd γιατί αφήνει κάποιες επιλογές ανοικτές. Ακόμα και αν δεν σκοπεύουμε να τις χρησιμοποιήσουμε καλό είναι να τις έχουμε. Είναι αλήθεια ότι η nvidia έχει επιλογές και για πάνω από 500 ευρώ και ισχύει ότι για κάποιες επαγγελματικές χρήσεις μπορεί να χρειάζεται. Ανεξάρτητα όμως από το επιχείρημά μου κατά τής nvidia ισχύει πάλι το επιχείρημα Snipereye.

Εγω θα επιμείνω, φρόντισε να έχει υπολογιστή το παιδί μέσα στην βδομάδα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
@lucinos: Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα ποτέ με linux (νομίζω πως το έχασα αυτό το τρένο) και έτσι θα μου είναι δύσκολο να πείσω κάποιον για κάτι το οποίο δεν γνωρίζω. Ελπίζω, μεγαλώνοντας, να βρει εκείνος τα ερεθίσματα που θα τον κάνουν να το εξερευνήσει.

συμφωνώ όπως το λες, ακριβώς αυτό είπα σε ανάρτησή μου παραπάνω. Ωστόσο ακόμα και έτσι θα επιμείνω ότι αξίζει να πάρεις χωρίς λειτουργικό και να δοκιμάσετε λίνουξ. Ας βάλει μετά windows, δεν θα πάθει κάτι αν πάρει και αυτή την εμπειρία.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
συμφωνώ όπως το λες, ακριβώς αυτό είπα σε ανάρτησή μου παραπάνω. Ωστόσο ακόμα και έτσι θα επιμείνω ότι αξίζει να πάρεις χωρίς λειτουργικό και να δοκιμάσετε λίνουξ. Ας βάλει μετά windows, δεν θα πάθει κάτι αν πάρει και αυτή την εμπειρία.

Αν διψάει τόσο για το PC όσο υποψιάζεστε (κι εγώ μαζί), δε νομίζω να έχει διάθεση να μάθει οτιδήποτε άλλο αυτή τη στιγμή. :Ρ
Άσε που κι εγώ δεν έχω καθόλου χρόνο, και θα τον φάει η αναμονή. Εδώ προσπαθώ να βρω χρόνο για να καταλήξω σε setup και να του το στήσω, πόσο μάλλον να δοκιμάσουμε λειτουργικό από το μηδέν.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
πόσο μάλλον να δοκιμάσουμε λειτουργικό από το μηδέν.
Προφανώς κατά κύριο λόγο αυτός θα δοκιμάσει, όχι εσύ. Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν έχεις υπολογιστή χωρίς λειτουργικό είναι πολύ-πολύ πιο γρήγορη και εύκολη η εγκατάσταση λίνουξ. πολύ ευκολότερη από εγκατάσταση windows.

1) Φτιάχνεις ένα στικάκι (θα πρότεινα manjaro)
2) Μπουτάρεις τον υπολογιστή από το στικάκι

Είδη σε αυτό το βήμα έχεις πλήρες λειτουργικό (χωρίς να έχεις εγκαταστήσει τίποτα)

3) πατάς το εικονίδιο εγκατάστασης και το αφήνεις στο αυτόματο

Αν δεν έχεις απαιτήσεις πχ να μην σβήσεις τα windows δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα. Μόνη παγίδα, μην βάλεις ελληνικό πληκτρολόγιο στην εγκατάσταση.

Το βήμα 3 είναι μόνο ελάχιστα λεπτά

4) επανεκκίνηση τού υπολογιστή

Και ναι έχει ένα πλήρες σύστημα! (ειδικά με amd κάρτα γραφικών έχεις και τούς σωστούς οδηγούς ήδη, για nvidia πρέπει να εγκαταστήσεις τούς κλειστούς).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ωραία, θα αρχίσω να του κάνω ερωτήσεις τύπου "Ξέρεις τι είναι το linux;" για να δω πώς θα αντιδράσει! :Ρ

@lucinos: Εάν δεν βαριέσαι, πες μου ποια έκδοση να κατεβάσω και από πού, καθώς και ποια είναι τα βασικά πλεονεκτήματα του λίνουξ έναντι των Παραθύρων, για να του τα μεταφέρω σωστά και να δω αν τον ενδιαφέρει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Ωραία, θα αρχίσω να του κάνω ερωτήσεις τύπου "Ξέρεις τι είναι το linux;" για να δω πώς θα αντιδράσει! :Ρ

@lucinos: Εάν δεν βαριέσαι, πες μου ποια έκδοση να κατεβάσω και από πού, καθώς και ποια είναι τα βασικά πλεονεκτήματα του λίνουξ έναντι των Παραθύρων, για να του τα μεταφέρω σωστά και να δω αν τον ενδιαφέρει.
όχι, θα έλεγα κανένα κύριγμα, αν υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα θα τα ανακαλύψει μόνος του. Εσύ απλά φτιάξε στικάκι και κάνε το πρώτο μπουτάρισμα από το στικάκι. Τα άλλα είναι δικό του θέμα.

αναφέρομαι σε αυτό: Manjaro - Downloads

έχει τρεις επιλογές XFCE, KDE, GNOME. Είναι θέμα γούστου, δες τα βίντεο για να δεις πώς μοιάζει το καθένα. Εγώ προτιμώ KDE μετά Xfce και δεν θα έβαζα ποτέ GNOME.



 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ακόμα δεν μας έχεις βάλει ταβάνι πάντως να το δούμε πιο συγκεκριμένα.
Αυτά που λέει ο @lucinos για τους R3 είναι μια πολύ καλή επιλογή αν ξεφεύγουμε οικονομικά. Αν δεν ξεφεύγουμε βέβαια θα επιμείνω στην μέση λύση του 3600Χ

Επίσης γιατί 570 και 580 ρε παίδες; Ξεχάσατε ότι έχουν βγει 5500ΧΤ; Ακόμα και η 4GB τις αφήνει πίσω αυτές, φυσικά σε build με διαθέσιμο budget πάει για 8GB.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δεν έχω βάλει ταβάνι, γιατί δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αποτι καταλαβα 570 ειναι το ελαχιστο αποδεκτο ρε.
Δεν υπάρχει λόγος.
570 από 150€
580 από 166
5500ΧΤ από 173€ (κλαψ λυγμ εγώ πριν ένα μήνα την πήρα 200)
 
Top Bottom