What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες και σκέψεις για νέο PC

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δε κατάλαβες. Αποδέκτες επιδόσεις με τα ελάχιστα χρήματα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Δε κατάλαβες. Αποδέκτες επιδόσεις με τα ελάχιστα χρήματα
ναι οκ αλλά μιλάμε για 23€ και μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις (η 580 έχει βγει από το παιχνίδι)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Dim Gian Bot, μήπως η πρώτη κουβέντα πρέπει να γίνει με αυτόν που θα πληρώσει, δηλαδή τον πατέρα (και φίλο σου);

Ο μικρός μπορεί να θέλει και Porsche, κι εγώ ήθελα όταν ήμουν 18, αλλά ο πατέρας μου μέχρι παπάκι μπορούσε ο άνθρωπος και πάλι καλά.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
ναι οκ αλλά μιλάμε για 23€ και μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις (η 580 έχει βγει από το παιχνίδι)
Ναι συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν έχει να κάνει
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Δεν υπάρχει λόγος.
570 από 150€
580 από 166
5500ΧΤ από 173€ (κλαψ λυγμ εγώ πριν ένα μήνα την πήρα 200)
Όπως είπε και ο tinapeis το βάζω σαν ελάχιστη βάση. Προφανώς κανείς κοιτάζει τι βρίσκεται κοντά και επιλέγει αναλόγως. Επίσης δεν είναι τόσο τετριμμένο όσο το κάνεις να φαίνεται. Πρώτον τιμές και η διαθεσιμότητα (που στην περίπτωσή μας εγώ λέω μας ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα) ποικίλουν. Και δεύτερον μιλάμε για διαφορετικές αρχιτεκτονικές. Η 5500 είναι συγκριτικά πιο πετσοκομμένη από την 570. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερη, αναπληρώνει και μάλλον με το παραπάνω επειδή είναι καινούργια αρχιτεκτονική, αλλά η σύγκριση δεν είναι τόσο καθαρή όσο την λες. Αλλά ναι φυσικά πρέπει να δει κανείς όλες τις κοντινές επιλογές, Είναι όμως χρήσιμο να έχουμε υπόψιν ποια είναι η βάση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Ναι σαφώς απλά νομίζω ότι πρέπει να μετακινήσουμε πλέον την βάση με τα νέα δεδομένα της αγοράς, και κυρίως για να δώσουμε ένα μικρό future proofing (όσο γίνεται) στο σύστημα όταν λέμε για αστεία ποσά των 20-30€, βέβαια δεν είναι ότι δεν συμφωνώ ότι αν δεν σε παίρνει, δεν σε παίρνει (άλλωστε για 20-30€ και διαθεσιμότητα πήρα και εγώ την 4GB), απλά προσωπικά θεώρησα ότι άξιζε η υπέρβαση του ποσού να περάσω από 570/580 σε 5500ΧΤ, αλλά δεν άξιζε η υπέρβαση της υπέρβασης για την 8GB.

Γενικά σε όλα τα reviews που κοίταξα πριν προχωρήσω και εγώ στην αγορά έδιναν ξεκάθαρα lead στην 5500XT, σαφώς μιλάμε για αστεία διαφορά σε καθαρά νούμερα με την 570/580 αλλά υπάρχουν 2 σημαντικά συν που πρέπει να υπολογίσουμε και ειδικά το πρώτο πιστεύω θα κάνει αισθητή διαφορά αν ξανά τσεκάρουμε επιδόσεις σε 1-2 χρόνια.

Η 570/580 έχει φτάσει πλέον στο end of life support, οπότε ότι ήταν να βγάλουν από την κάρτα με drivers το έχουν βγάλει με αποτέλεσμα η 5500ΧΤ να έχει σημαντικό περιθώριο να ανεβάσει τον πήχη.
Και δεύτερο είναι ότι καίει σημαντικά περισσότερο ρεύμα (προσωπικά για εμένα ήταν μάλιστα το σηκώνει δεν σηκώνει το τροφοδοτικό).
Οπότε ειδικά τώρα που έπεσε η 5500ΧΤ δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μην την προτιμήσει κάποιος, εκτός αν βρεθεί κάποια σημαντική προσφορά ξεστοκαρίσματος.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
εγώ ήθελα όταν ήμουν 18, αλλά ο πατέρας μου μέχρι παπάκι μπορούσε ο άνθρωπος και πάλι καλά.

Η πρώτη αυθόρμητη σκέψη ήταν να φανταστώ τον Κθούλου να παίζει με ένα μεγάλο λούτρινο παπάκι στην μπανιέρα του...

Συγγνώμη για το off-topic, έπρεπε να γίνει αργά ή γρήγορα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Συγγνώμη για το off-topic, έπρεπε να γίνει αργά ή γρήγορα.

Και πολύ κρατηθήκατε!!! Ειδικά σε νήμα που άνοιξε το Botάκι, είναι επιβεβλημένα τα off-topic σχόλια! Από μένα έχετε το ελεύθερο! :Ρ
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Η πρώτη αυθόρμητη σκέψη ήταν να φανταστώ τον Κθούλου να παίζει με ένα μεγάλο λούτρινο παπάκι στην μπανιέρα του...

Συγγνώμη για το off-topic, έπρεπε να γίνει αργά ή γρήγορα.


Λούτρινο χταποδάκι και είσαι μέσα!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Dis tower iz da game. #noextrahardwareneeded
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Το συζητάμε με τον πατέρα... Αφού του εξήγησα ότι πάει να αγοράσει στον γιο του μια Ferrari (τούμπανο PC) για να πηγαίνει σουπερμάρκετ (LoL + Fortnite), είμαι σε αναμονή για την τελική απόφαση.

Οπότε είτε θα οριστεί ένα "ταβάνι" στην τιμή και θα προχωρήσω στο στήσιμο ή η αγορά θα αναβληθεί για μερικούς μήνες μετά (τον ενημέρωσα για τις επερχόμενες αλλαγές).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αυτο μου θυμισε προεκλογικες υποσχεσεις. Θα σας φερω εξωτικες χορευτριες και αν με ξαναψηφισετε στις επομενες εκλογες θα ανοιξω τα συνορα με τις εξωτικες χωρες.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Αυτο μου θυμισε προεκλογικες υποσχεσεις. Θα σας φερω εξωτικες χορευτριες και αν με ξαναψηφισετε στις επομενες εκλογες θα ανοιξω τα συνορα με τις εξωτικες χωρες.

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Ποιες είναι οι εξωτικές χορεύτριες στην προκειμένη περίπτωση; :Ρ
 
Top Bottom