What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Intel - Επίσημο νήμα συζήτησης.

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Απολαυστικός ο Linus.
εγώ έχω ακόμα πιο απολαυστικό Linus.

TLDR, η intel επιμένει να βάζει χαρακτηριστικά που δίνουν πλοενέκτημα σε γνωστά benchmarks αλλά στην πραγματικότητα χειροτερεύουν τις πραγματικές επιδόσεις. (πχ το benchmark δίνει περισσότερα FPS αλλά το latency για το παιχνίδι είναι στην πραγματικότητα χειρότερο)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
εγώ έχω ακόμα πιο απολαυστικό Linus.

TLDR, η intel επιμένει να βάζει χαρακτηριστικά που δίνουν πλοενέκτημα σε γνωστά benchmarks αλλά στην πραγματικότητα χειροτερεύουν τις πραγματικές επιδόσεις. (πχ το benchmark δίνει περισσότερα FPS αλλά το latency για το παιχνίδι είναι στην πραγματικότητα χειρότερο)

Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον, θέλω να μάθω περισσότερα. Έχεις μήπως πρόχειρο κανένα link;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον, θέλω να μάθω περισσότερα. Έχεις μήπως πρόχειρο κανένα link;
Αυτό που έδωσα :p

Εμπειρικά όταν εκφράζεται έντονα ο Λίνους, ξέρει πάντα πολύ καλά τι λέει και έχει δίκιο. Τώρα το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό δίνει καλά αποτελέσματα σε benchmarks σε παιχνίδια αλλά όπως λέει ο Λίνους, κάνει το λάθος πράγμα. Ουσιαστικά είναι βαρίδι για τον επεξεργαστή και χειροτερεύει τις υπόλοιπες επιδόσεις (για αυτό και το παράδειγμα με το latency που είπα) καθώς και εμποδίζει να χωρέσουν περισσότεροι πυρήνες. Επίσης αν κάποιος όντως χρειάζεται έντονα αυτήν την δουλειά τότε είναι πολύ αποδοτικότερο να την κάνει στην gpu.

Πάντως αυτό που λέει ο Λίνους είναι εν μέρει και καλό για την intel γιατί ουσιαστικά λέει ότι αρχίζει επιτέλους να μπαίνει στον σωστό δρόμο. Η τωρινή αρχιτεκτονική είναι η ice lake, η επόμενη η tiger lake και η μεθεπόμενη η alder lake και φαίνεται ότι επιτέλους η intel αρχίζει να καθαρίζει την αρχιτεκτονική της από τα σκουπίδια και θα δώσει περισσότερη σημασία σε αυτά που έχουν πραγματική σημασία. Οπότε μπορούμε να ελπίζουμε σε ουσιαστικό ανταγωνισμό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
το ότι η intel έβγαζε επεξεργαστές με γνώμονα τα καλά νούμερα στα benchmarks είναι κάτι που ακούγεται χρόνια, αν τώρα πάει τόσο βαθιά το λαγούμι ότι για να πετύχει αυτά τα νούμερα επιβαρύνει τον επεξεργαστή αλλού, δεν θα μου έκανε εντύπωση.

Άλλωστε χρόνια τώρα το real world performance πάει περίπατο, τι με νοιάζει εμένα αν βγάζει Χ και Υ στο cinebench benchmark? Έχω μπλέξει με render που τελικά δεν με βοήθησε καθόλου ο επεξεργαστής γιατί ξέμεινε από ram το σύστημα και βάραγε το swap σαν μουλάρι της Σαντορίνης και ο επεξεργαστής περίμενε.
ή αν τελικά βγάζει τρελά νούμερα σε ένα "χαζό" τεστ με στάνταρ διαδικασία αλλά παρουσιάζει έντονο lag σε διεργασίες που τις νοιώθω όταν δουλεύω, τι να λέει;

Εγώ πλέον δεν δίνω βάση, κοιτάζω κάποια γενικά νούμερα να δω περόπου που είναι ο κάθε επεξεργαστής και πάω και αγοράζω AMD :trollface:
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Εγώ πλέον δεν δίνω βάση, κοιτάζω κάποια γενικά νούμερα να δω περόπου που είναι ο κάθε επεξεργαστής και πάω και αγοράζω AMD :trollface:
Για να είμαι λίγο δίκαιος όταν ξεκινάς να φτιάξεις ένα νέο χαρακτηριστικό δεν ξέρεις εκ τών προτέρων ποιο θα είναι το αποτέλεσμα. Και μετά είναι ψυχολογικά (ίσως και τεχνικά) δύσκολο απλά να το πετάξεις. Ωστόσο είναι πια ξεκάθαρο ότι η intel το έχει παρακάνει και χρειάζεται ή μεγάλο συγίρισμα ή ίσως και να ξεκινήσει σχεδόν από το μηδέν όπως έκανε η AMD.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Όχι από το μηδέν, απλά να επιστρέψει στο tick tock, τώρα έχει μείνει μόνιμα σε tock tock tock και έχει μια αρχιτεκτονική που απλά βελτιώνει ή απλά βάζει και άλλους πυρήνες... και μάλιστα χωρίς να έχει πρώτα το interface για σωστή επικοινωνία αυτών των πυρήνων.

Η AMD πριν βγάλει οτιδήποτε σχετικό με ryzen και νέα αρχιτεκτονική, έκατσε πρώτα και έβγαλε το Infinity Fabric για να μπορούν οι επεξεργαστές να έχουν πυρήνες με άμεση και σβέλτη επικοινωνία μεταξύ τους. Και μάλιστα τους χλεύαζε και ο τύπος τότε αν θυμάμαι καλά, τι κάθονται και βγάζουν τέτοια συστήματα στις vishera APU τους αντί να βγάλουν κανέναν επεξεργαστή της προκοπής. (τότε δεν λεγόταν infinit fabric νομίζω και ήταν πρακτικά ένας πρόδρομος του που βοήθαγε καλύτερη επικοινωνία CPU-GPU πάνω στο SoC).

Η intel ζει το όνειρο...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Όχι από το μηδέν, απλά να επιστρέψει στο tick tock, τώρα έχει μείνει μόνιμα σε tock tock tock
Εγώ λέω ακριβώς το αντίθετο. Το πρόβλημα ξεκίνησε ακριβώς επειδή έχει σταματήσει να δουλεύει ο νόμος τού Μούρ. Η intel πολύ θα ήθελε να συνεχίσει το tick tock, αλλά απλά απέτυχε να το κάνει. Δεν είναι ότι δεν ήθελε ή δεν προσπάθησε, είναι ότι έφαγε χοντρή ήττα. Αντί να συνεχίσει να προσποιείται ότι θα επιστρέψει, πρέπει να παραδεχθεί την ήττα και να συγυρίσει την αρχιτεκτονική της. Δείχνει ότι αρχίζει να κινείται σε αυτήν την κατεύθυνση και μένει να δούμε αν θα ξαναμπεί σοβαρά στο παιχνίδι ή θα είναι too-little-too-late.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εγώ λέω ακριβώς το αντίθετο. Το πρόβλημα ξεκίνησε ακριβώς επειδή έχει σταματήσει να δουλεύει ο νόμος τού Μούρ. Η intel πολύ θα ήθελε να συνεχίσει το tick tock, αλλά απλά απέτυχε να το κάνει. Δεν είναι ότι δεν ήθελε ή δεν προσπάθησε, είναι ότι έφαγε χοντρή ήττα. Αντί να συνεχίσει να προσποιείται ότι θα επιστρέψει, πρέπει να παραδεχθεί την ήττα και να συγυρίσει την αρχιτεκτονική της. Δείχνει ότι αρχίζει να κινείται σε αυτήν την κατεύθυνση και μένει να δούμε αν θα ξαναμπεί σοβαρά στο παιχνίδι ή θα είναι too-little-too-late.
Τι να συγυρίσει, νέα αρχιτεκτονική θέλει, αυτό ήταν το tick, tock. Το tick είναι νέα αρχιτεκτονική και το tock είναι βελτίωση αυτής. Δεν θέλει άλλο tock.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
σωστά, τέλος πάντων, οπότε θέλει tock :p
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
οπότε θέλει tock
Θέλει διαφορετικού είδους τοκ. Θέλει ξεκαθάρισμα. Μέχρι τώρα στο τοκ απλά έβαζε περισσότερα πράγματα μέσα και μπορούσε να συνεχίζει να το κάνει όσο συνέχιζε την σμίκρυνση με τα τικ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
δηλαδή θέλει νέα αρχιτεκτονική και όχι microarchitecture, ρε μπρο τα ίδια λέμε, γιατί επιμένεις; :p
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
δηλαδή θέλει νέα αρχιτεκτονική και όχι microarchitecture, ρε μπρο τα ίδια λέμε, γιατί επιμένεις; :p
θα μπορούσα να επιμείνω ρωτόντας τι είναι αρχιτεκτονική και τι είναι microarchitecture. Αλλά δεν πειράζει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266

Η μετοχή έκανε μακροβούτι μετά και η μετοχή της AMD πέρασε την μετοχή της intel, το "ανοίγουν σαμπάνιες στην amd" απλα δεν αρκεί να περιγράψει τα Ρωμαϊκά όργια που θα έχουν ξεκινήσει".
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Πώς τα κατάφερε έτσι η Intel, απίστευτο.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Αυτά παθαίνεις όταν για 8 χρόνια ξύνεις τα @@ σου.
Τώρα χρειάζονται και καινούρια αρχιτεκτονική αλλά και να περάσουν άμεσα σε μικρότερη λιθογραφία. Μηδέν εις το πηλίκον.

giphy.gif
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Παντως ολοι εσεις που αγοραζετε, τον τελευταιο καιρο μονο AMD, σηγουρα προσφερουν περισσοτερα και κοστιζουν λιγοτερο απο τους αντιστοιχους Intel, κανετε ενα μεγαλος λαθος. Αν συνεχισετε ετσι, καποια στιγμη θα φαληρισει η Intel, θα αποκτησει το μονοπωλειο η AMD, με αποτελεσμα να καταντησει κι αυτη να γινει Intel.
Στηριξτε λοιπον Intel, αν θελετε να βρισκετε στην αγορα, καλους AMD
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ας βγάλει επεξεργαστή της προκοπής η Intel και τότε ίσως να το ξανασκεφτούμε. Παρόμοια τακτική ακολουθήσαμε και όταν η AMD δεν έβλεπε τους Μπλε ούτε με κυάλια.
 
Top Bottom