What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Kingdom Come - Deliverance

karamela

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 30, 2012
Messages
85
TRIGGERED: Ο επεξεργαστής σου στην υπογραφή είναι ο 5600X, όχι ο 5600K.

Κοίτα, με παιχνίδια δεν θα βγάλεις άκρη, γιατί πρακτικά κανένα δεν στρεσσάρει 100% CPU και GPU ταυτόχρονα, σε ένα σύγχρονο σύστημα. Προφανώς κάτι στον τρόπο που δουλεύει το KC: D δίνει power spike που ρίχνει το PSU που μάλλον είναι στα τελευταία του.

Αλλά για να μην πηγαίνεις στα τυφλά, κάνε burn test με το OCCT. Πιστεύω δεν θα το περάσει χωρίς shutdown.
Πάντως αυτό το γαμwπαιχνιδο τσεκαροντας απο hwmonitor ειδα ολα τα threads max ενδειξη 95-98% ! Απίστευτο ε; Η κάρτα τεζα εννοείται σε ρυθμίσεις ultra 1920x1200
 

karamela

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 30, 2012
Messages
85
Eτρεξα OCCT για gpu και prime ταυτόχρονα ενώ έκανα περιήγηση στο ίντερνετ με τα ανεμιστήρια να βαρανε υπερωρία (οι θερμοκρασιες ειναι σουπερ απλά για να τραβάνε ρευμα) για 20' και δεν άνοιξε μύτη. Μπορεί το παιχνίδι να προκαλεί τέτοια "επιβάρυνση" σε ένα σύστημα από τον "κώδικά" του; Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό....
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ούτε εμένα, αλλά για να είσαι πλήρως καλυμμένος, με το OCCT κάνε power burn test για cpu και gpu ταυτόχρονα. Βάλτο για 10 λεπτά, φτάνουν για να φανεί αν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην κάνεις τίποτα άλλο εκείνη την ώρα, γιατί μπορεί κάνα power management feature να τα κάνει μαντάρα όσο προσπαθείς να τρέξεις διάφορα πράγματα ταυτόχρονα - δεν είναι δηλαδή απαραίτητο ότι ζορίζεις περισσότερο το σύστημα όταν προσπαθείς να τεστάρεις με πέντε διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα.

Αν ολοκληρωθεί με επιτυχία, πήγαινε στο CPU testing και θα δεις ότι έχει διάφορα options, τα περισσότερα άστα όπως είναι αλλά διάλεξε το extreme mode, πάλι για 10 λεπτά. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι έχει σημασία, μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις και το instruction set από auto σε AVX2.

Αν ολοκληρωθεί και αυτό με επιτυχία, η πιθανότητα να φταίει το τροφοδοτικό μειώνεται κατά πολύ. Συνέχισε στο Memory test, αλλά θα πρότεινα να το αφήσεις να τρέξει περισσότερη ώρα, κάνα μισάωρο, ίσως και ώρα (το maximum που αφήνει η free έκδοση του OCCT) . Πάντα μόνο του, η ώρα του testing δεν είναι ώρα για browsing :p.

Αν ολοκληρωθεί κι αυτό χωρίς errors, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Κάνα verify installation intergrity έκανες στο παιχνίδι;
 
Last edited:

karamela

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 30, 2012
Messages
85
Ούτε εμένα, αλλά για να είσαι πλήρως καλυμμένος, με το OCCT κάνε power burn test για cpu και gpu ταυτόχρονα. Βάλτο για 10 λεπτά, φτάνουν για να φανεί αν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην κάνεις τίποτα άλλο εκείνη την ώρα, γιατί μπορεί κάνα power management feature να τα κάνει μαντάρα όσο προσπαθείς να τρέξεις διάφορα πράγματα ταυτόχρονα - δεν είναι δηλαδή απαραίτητο ότι ζορίζεις περισσότερο το σύστημα όταν προσπαθείς να τεστάρεις με πέντε διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα.

Αν ολοκληρωθεί με επιτυχία, πήγαινε στο CPU testing και θα δεις ότι έχει διάφορα options, τα περισσότερα άστα όπως είναι αλλά διάλεξε το extreme mode, πάλι για 10 λεπτά. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι έχει σημασία, μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις και το instruction set από auto σε AVX2.

Αν ολοκληρωθεί και αυτό με επιτυχία, η πιθανότητα να φταίει το τροφοδοτικό μειώνεται κατά πολύ. Συνέχισε στο Memory test, αλλά θα πρότεινα να το αφήσεις να τρέξει περισσότερη ώρα, κάνα μισάωρο, ίσως και ώρα (το maximum που αφήνει η free έκδοση του OCCT) . Πάντα μόνο του, η ώρα του testing δεν είναι ώρα για browsing :p.

Αν ολοκληρωθεί κι αυτό χωρίς errors, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Κάνα verify installation intergrity έκανες στο παιχνίδι;
Τα έκανα όλα πλην μεμορυ. Και verify έκανα. Όλα καλά. Τί να πω.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
cryengine τι να πεις. ειδα αρκετους παντως να ψαχνουν λυση για ακριβως το ιδιο πραγμα. την λυση δεν ειδα ακομα ομως. οχι πως εψαξα πολυ. παντως σιγουρα ειδα καποιον να περναει bench tests αλλα παλι να του κλεινει στο kc:d.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ίσως να παίζει τίποτα με τα instructions που στέλνει το game σε CPU/GPU. Είναι περίεργο πρόβλημα όλο αυτό.
 

karamela

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 30, 2012
Messages
85
Ίσως να παίζει τίποτα με τα instructions που στέλνει το game σε CPU/GPU. Είναι περίεργο πρόβλημα όλο αυτό.
Πάντως φαίνεται να είναι σχεδόν σίγουρο ότι το κάνει μόνο στο συγκεκριμένο πρόγραμμα-παιχνίδι και όχι σε "ο,τιδήποτε απαιτητικό σενάριο". Τί να πω
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Παιδιά, πολύ ωραίο DLC το Woman's Lot, δε το περίμενα. Στον αντίποδα, το Band of Bastards περίμενα να είναι το αγαπημένο μου (το έπαιξα αμέσως μετά που είδα Berserk), αλλά τελικά ήταν υπερβολικά "ντεκαυλέ" και σύντομο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Κοίτα τώρα να δεις κάτι συμπτώσεις ρε γμτ. Ξεκίνησα αυτή τη βδομάδα να ξαναπαίζω το KCD, και παράλληλα βγαίνει "είδηση/φήμη" πως ίσως το Kingdom Come 2 να κυκλοφορήσει μες στο 2023.



VjjGJ1A.jpg


In this case ο μαν θεωρεί πως το "Studio case #2" είναι η Warhorse, την οποία εξαγόρασε η Embracer Group το 2019. Ταιριάζουν τα στοιχεία πάντως, "only game released 1 year before acquisition", "strong earnings" κτλ.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Είναι εμπειρία, όχι απλά παιχνίδι. Και θέλω να κάνω και ένα hardcore run, που δεν έχεις καν UI, πρέπει να βρεις πού είσαι μόνος σου κτλ.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Είναι φοβερό game, μακάρι να είχα τον χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο μαζί του γιατί θέλει μεγάλη αφοσίωση να το ευχαριστηθείς. Είναι και αυτό το σύστημα μάχης που έχει και θέλει και αυτό αφοσίωση.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είναι εμπειρία, όχι απλά παιχνίδι. Και θέλω να κάνω και ένα hardcore run, που δεν έχεις καν UI, πρέπει να βρεις πού είσαι μόνος σου κτλ.
Σε hardcore mode, παίζει να είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών. Το είχα κάνει και με όλα τα αρνητικά πέρκς, αλλά αυτό είναι μαζοχισμός,
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Όλα δε θα τα έβαζα, αλλά αυτό με το bleeding και το άλλο με τα brittle bones το κάνουν αρκετά πιο ρεαλιστικό, θεωρώ. Και μάλιστα δε το δυσκολεύουν και ιδιαίτερα. Το λέω με την έννοια ότι είναι ήδη αρκετά δύσκολο, οπότε κλάιν.
(Μιλάω για hardcore εγώ που ακόμα και στο normal έβαζα aim point για το τόξο, τεσπά)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Όλα δε θα τα έβαζα, αλλά αυτό με το bleeding και το άλλο με τα brittle bones το κάνουν αρκετά πιο ρεαλιστικό, θεωρώ. Και μάλιστα δε το δυσκολεύουν και ιδιαίτερα. Το λέω με την έννοια ότι είναι ήδη αρκετά δύσκολο, οπότε κλάιν.
(Μιλάω για hardcore εγώ που ακόμα και στο normal έβαζα aim point για το τόξο, τεσπά)
Υπάρχει και ένα σχετικό achievement 😎
Σε κάθε περίπτωση, είπαμε, μαζοχισμος. Αυτη η υπερβολική δυσκολία του δίνει μια άλλη αίγλη. Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι αυτα τα δυο αρνητικά περκς σε συνδυασμό με το hardcore mode, είναι ο ορισμός του πως πρέπει να παιχθεί για την 100% αυθεντική εμπειρια.
 
Top Bottom