What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Ε? Φορολογίες, Ασφαλιστικά Ταμεία, Λογαριασμοί Δικτύων Κοινής Ωφέλειας, ΦΠΑ...οι μεγαλύτερες λαμογιές που γίνονται έχουν άμεση επίπτωση σε αυτά, και είναι δικά σου και δικά μου. Και που να πιάσουμε δημόσια έργα, ΣΔΙΤ, προμήθειες κτλ. Ξεφεύγουμε σε πολύ οφτόπικ όμως, αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως η διαφθορά δεν είναι προνόμιο "δημοσίου" ή "ιδιωτικού", κάτω από την ίδια Οικονομία όλοι είμαστε, είτε (για παράδειγμα) είσαι μέλος επιτροπής έργου στο δημόσιο, είτε είσαι μανατζαρέος σε κατασκευαστική ;-)

Αυτό λέω ρε συ, ότι δεν θέλω να σπαταλείται κρατικό χρήμα. Στον ιδιωτικό τομέα αν κάποιος θέλει να στήσει μια επιχείρηση και να πάρει υπαλλήλους τους φίλους του αντί για ικανούς, θα φάει το δικό του κεφάλι και τα δικά του λεφτά. Στο δημόσιο η διαφθορά σπαταλά τα δικά μου και τα δικά σου χρήματα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δεν διαφωνώ αλλά εκεί το χρήμα που σπαταλείται δεν είναι το δικό μου και το δικό σου.

ισα-ισα που το δικο μου και το δικο σου ειναι που κατασπαταλωνται και επηρρεαζει περισσοτερο το πορτοφολι μας. Απλα γινεται δια της πλαγιας οδου. Τραπεζες (Συστημικες η μη) πουλουν δανεια σε εντερπρενερς λαμογια, τα λαμογια χρεωκοπουν εχοντας αποκρυψει τα κερδη και γενικως δινουν αλλα νταλλων προυπολογισμους ζημιωνοντας τις τραπεζες (που αντι να καρατομουν ατομα που εγκρινουν τετοιου ειδους δανεια τους δινουν και μπονους παραγωγικοτητας), οι συστημικες τραπεζες επιβαρυνονται απο τις μικροτερες και ειναι στο οριο καταρρευσης...ομως ειναι too big to fail με αποτελεσμα να παιρνουν πακετα βοηθειας απο κρατικους φορεις, απο εκτακτα μετρα υποστηριξης τραπεζων η ακομα και απευθειας απο τον κρατικο προυπολογισμο. Τα πακετα αυτα βοηθειας ειναι πολλα δις ευρω τα οποια θα πηγαιναν σε δομες στηριξης της κοινωνιας και του κρατους εν γενει.

Το κρατος προχωρα σε εξυγειανσεις αλλα μπλοκαρονται απο καρτελ ιδιωτων εντερπρενερ.

Χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
ισα-ισα που το δικο μου και το δικο σου ειναι που κατασπαταλωνται και επηρρεαζει περισσοτερο το πορτοφολι μας. Απλα γινεται δια της πλαγιας οδου. Τραπεζες (Συστημικες η μη) πουλουν δανεια σε εντερπρενερς λαμογια, τα λαμογια χρεωκοπουν εχοντας αποκρυψει τα κερδη και γενικως δινουν αλλα νταλλων προυπολογισμους ζημιωνοντας τις τραπεζες (που αντι να καρατομουν ατομα που εγκρινουν τετοιου ειδους δανεια τους δινουν και μπονους παραγωγικοτητας), οι συστημικες τραπεζες επιβαρυνονται απο τις μικροτερες και ειναι στο οριο καταρρευσης...ομως ειναι too big to fail με αποτελεσμα να παιρνουν πακετα βοηθειας απο κρατικους φορεις, απο εκτακτα μετρα υποστηριξης τραπεζων η ακομα και απευθειας απο τον κρατικο προυπολογισμο. Τα πακετα αυτα βοηθειας ειναι πολλα δις ευρω τα οποια θα πηγαιναν σε δομες στηριξης της κοινωνιας και του κρατους εν γενει.

Το κρατος προχωρα σε εξυγειανσεις αλλα μπλοκαρονται απο καρτελ ιδιωτων εντερπρενερ.

Χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα

Όλα αυτά που αναφέρεις σχετίζονται με την αλληλεπίδραση του ιδιωτικού τομέα με ένα κράτος που επιδεικνύει (ηθελημένη) αμέλεια στον ελεγκτικό του ρόλο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Αν αυτή η χώρα δεν ξανά ανακαλύψει το κέντρο και την μέση οδό μια ζωή σκατά θα τρώμε.

Ναι και στα δημόσια και στα ιδιωτικά, σωστός έλεγχος και σκληρή εφαρμογή των νόμων σε όλους. Αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Δεν προσπαθώ να βγάλω το ένα καλό το άλλο όχι, ερωτώ απλά και χωρίς ιδεολογικές βλέψεις γιατί δεν μπορούμε να έχουμε και τα 2 και σφάζονται αριστεροί και δεξιοί για το ένα και το άλλο.
Το τι είναι καλό θα κριθεί μόνο του και με βάση αυτό πρέπει να γίνουν βελτιώσεις για να γίνει, είτε από το κράτος (δημόσιο) είτε από τον διευθυντή/ιδιοκτήτη/CEO (ιδιωτικό).

Δεν μπορείς να έχεις και τα 2 γιατί απλά ο ιδιώτης δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το κράτος, γι αυτό πρώτα υποβαθμίζεται το δημόσιο για να μπορέσει να υπάρξει ιδιώτης.
Υπάρχουν κάποιοι τομείς όπως η υγεία πχ που η λέξη κέρδος δεν θα έπρεπε να αναφέρεται καθόλου
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Αν αυτή η χώρα δεν ξανά ανακαλύψει το κέντρο και την μέση οδό μια ζωή σκατά θα τρώμε.

Ναι και στα δημόσια και στα ιδιωτικά, σωστός έλεγχος και σκληρή εφαρμογή των νόμων σε όλους. Αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα.

Συμφωνώ απολύτως.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Όλα αυτά που αναφέρεις σχετίζονται με την αλληλεπίδραση του ιδιωτικού τομέα με ένα κράτος που επιδεικνύει (ηθελημένη) αμέλεια στον ελεγκτικό του ρόλο.

Ωραια, οποτε θελουμε κρατος με ισχυρο και ανεπηρρεαστο ελεγκτικο ρολο. αυτο ερχεται σε αντιθεση με το κρατος τριων βασικων πυρηνων που προτεινεις υγεια-εκπαιδευση-ασφαλεια. Μπαινει στη μεση και Ελεγκτικος μηχανισμος. Ενας ελεγκτικος μηχανισμος που για να ειναι ανεπηρρεαστος και ισχυρος χρειαζεται να υποστηριζεται απο ανεπηρρεαστη και ισχυρη δικαιοσυνη.

Θα συμφωνουσα αν παρεμενες στην αποψη οτι πρεπει να επαναπροσδιοριστουν και να καταργηθουν οι διαφορες πασοκουπηρεσιες και νεοδημοκρατικουπηρεσιες και οι διαφορες τετοιου ειδους θεσουλες που παντα προυπηρχαν αλλα ανθησαν απο τις πελατειακες κυβερνησεις της περιοδου μετα την ενταξη στην ΕΟΚ (οποιος ειναι απο Λακωνια/Μεσσηνια μερια θα καταλαβει γιατι συμπεριελαβα και τους ΝΔ).

Αλλα το να περιορισεις το κρατος σε 3 κρισιμους τομεις, αφηνεις εξαιρετικα σοβαρες πτυχες της κοινωνιας απροστατευτες στο δογμα της μεγιστοποιησης του κερδους...οσο και αν σου φαινεται παραξενο και το κεντροαριστερο κρατος προνοιας/δικαιου κλπ. δεν σημαινει οτι δεν αναζητα κερδος, αλλα η βασικοτατη διαφορα του με τις επιχειρησεις (και το κρατος νεοφιλελευθερων πολιτικων που θελουν κρατος-επιχειρηση) ειναι στη λεξη "μεγιστοποιηση". Οι επιχειρησεις προσπαθουν παντα να μεγαλωνουν τα κερδη τους (βλ. ορο "αναπτυξη" κερδους--αυτη ειναι η περιφημη αναπτυξη που μας πιπιλουν το μυαλο) με οποιοδηποτε τροπο και οποιοδηποτε παραθυρακι. Με αυτο σα δεδομενο ειναι αναποφευκτο το να προσπαθουν να εξαγοραζουν πολιτικους (lobbying) ωστε να περνουν νομους που να ειναι εκ διαμετρου αντιθετοι με το wellbeing του κοινωνικου συνολου και να περιοριζουν την επηρροη των ελεγκτικων μηχανισμων στο τομεα που δραστηριοποιουνται.

Βλεπε πχ τομεα Περιβαλλοντος και το lobbying των βιομηχανων ανθρακα
τομεα αγροτικης αναπτυξης και το lobbying των βιομηχανιων τυπου Monsanto
τομεα τροφιμων και το lobbying των βιομηχανιων μεταλλαγμενων τροφιμων και σημανσεων
τομεα νερου και το το lobbying των βιομηχανιων τυπου Nestle
τομεα στεγασης και το lobbying των βιομηχανιων τυπου airbnb
τομεα δευτερογενους παραγωγης το lobbying των βιομηχανιων που εκμεταλλευονται την παιδικη εργασια
(υπαρχουν 17 διαφορετικοι τομεις για μια βιωσιμη κοινωνια, μπορω να σου καταγραψω αναλυτικα καθε εναν και το lobbying που κανουν διαφορετικοι εντερπρενερς αν μου το ζητησεις, αλλα νομιζω οτι you get my drift.)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Όλα αυτά που αναφέρεις σχετίζονται με την αλληλεπίδραση του ιδιωτικού τομέα με ένα κράτος που επιδεικνύει (ηθελημένη) αμέλεια στον ελεγκτικό του ρόλο.

Δεν επιδεικνύει απλά ηθελημένη αμέλεια, αλλά επιδοτεί ή βάζει προσκόματα σε τομείς της οικονιμίας, ανάλλογα με το πελατολόγιο του. Αν είχε απλά ελεγκτικό ρόλο, καλά θα ήτανε.


Βλεπε πχ τομεα Περιβαλλοντος και το lobbying των βιομηχανων ανθρακα
τομεα αγροτικης αναπτυξης και το lobbying των βιομηχανιων τυπου Monsanto
τομεα τροφιμων και το lobbying των βιομηχανιων μεταλλαγμενων τροφιμων και σημανσεων
τομεα νερου και το το lobbying των βιομηχανιων τυπου Nestle
τομεα στεγασης και το lobbying των βιομηχανιων τυπου airbnb
τομεα δευτερογενους παραγωγης το lobbying των βιομηχανιων που εκμεταλλευονται την παιδικη εργασια
(υπαρχουν 17 διαφορετικοι τομεις για μια βιωσιμη κοινωνια, μπορω να σου καταγραψω αναλυτικα καθε εναν και το lobbying που κανουν διαφορετικοι εντερπρενερς αν μου το ζητησεις, αλλα νομιζω οτι you get my drift.)

Το λόμπινγκ είναι όπως η διαφήμιση!! Αν θες την λαμβάνεις υπόψη σου! Και δεν έχουν όλα μια ανάγνωση:
π.χ (κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου) αν υποστηρίζεις την κατάργηση των βιομηχανων ανθρακα, όπως η Γκρέτα, μάλλον τα παίρνεις από το λόμπυ της πυρηνικής ενέργειας, ενώ αν υποστηρίζεις την κατάργηση των βιομηχανιων τυπου airbnb, μάλλον τα παίρνεις από τους ξενοδόχους κ.ο.κ

Οπότε σε μια οικονομία, που έχει αλληλεπιδράσεις σε πολλά επίπεδα, χρειάζεσαι αφενός λύσεις out of the box, και εκτός ιδεολογιών και ταμπελών!!

Αν αυτή η χώρα δεν ξανά ανακαλύψει το κέντρο και την μέση οδό μια ζωή σκατά θα τρώμε.

Ναι και στα δημόσια και στα ιδιωτικά, σωστός έλεγχος και σκληρή εφαρμογή των νόμων σε όλους. Αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα.

Παν μέτρον άριστον, και κοινή λογική!! Γιατί εκτός ότι οι ιδεολογίες έχουν καταντήσει θέσφατα, έχουν χαθεί και οι συνθήκες στις οποίες γεννήθηκαν!!
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Ωραια, οποτε θελουμε κρατος με ισχυρο και ανεπηρρεαστο ελεγκτικο ρολο. αυτο ερχεται σε αντιθεση με το κρατος τριων βασικων πυρηνων που προτεινεις υγεια-εκπαιδευση-ασφαλεια. Μπαινει στη μεση και Ελεγκτικος μηχανισμος. Ενας ελεγκτικος μηχανισμος που για να ειναι ανεπηρρεαστος και ισχυρος χρειαζεται να υποστηριζεται απο ανεπηρρεαστη και ισχυρη δικαιοσυνη.

Ο πυλώνας της ασφάλειας περιλαμβάνει αυτονόητα τον τομέα του ελέγχου. Ασφάλεια δεν είναι μόνο ο στρατός και η αστυνομία, ασφάλεια χρειάζεται και ο καταναλωτής και οι ευπαθείς ομάδες και οι εργαζόμενοι κλπ. Η ασφάλεια προϋποθέτει απαραίτητα έλεγχο.

Αλλα το να περιορισεις το κρατος σε 3 κρισιμους τομεις, αφηνεις εξαιρετικα σοβαρες πτυχες της κοινωνιας απροστατευτες στο δογμα της μεγιστοποιησης του κερδους...

Το κέρδος στον δημόσιο τομέα δεν πρέπει να είναι στόχος. Ο στόχος είναι η όσο δυνατόν καλύτερη αξιοποίηση των εσόδων για το κοινό καλό. Το κέρδος στον ιδιωτικό τομέα είναι θεμιτός στόχος αλλά πρέπει να επιδιώκεται με τους κανόνες που επιβάλλει το κράτος.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ο πυλώνας της ασφάλειας περιλαμβάνει αυτονόητα τον τομέα του ελέγχου. Ασφάλεια δεν είναι μόνο ο στρατός και η αστυνομία, ασφάλεια χρειάζεται και ο καταναλωτής και οι ευπαθείς ομάδες και οι εργαζόμενοι κλπ. Η ασφάλεια προϋποθέτει απαραίτητα έλεγχο.

Οκ το δεχομαι αν το εννοεις ετσι, αλλα βασει διαχωρισμου των αρχων η δικαιοσυνη πρεπει να ειναι ανεξαρτητη απο την ασφαλεια, ειδαλλως εχουμε φαινομενα δικαστη δρεδ.

Το κέρδος στον δημόσιο τομέα δεν πρέπει να είναι στόχος. Ο στόχος είναι η όσο δυνατόν καλύτερη αξιοποίηση των εσόδων για το κοινό καλό. Το κέρδος στον ιδιωτικό τομέα είναι θεμιτός στόχος αλλά πρέπει να επιδιώκεται με τους κανόνες που επιβάλλει το κράτος.

Χμμ, πιθανοτατα με τον ορο κερδος αναφερεσαι στην περιπτωση μεγιστοποιησης κερδους ενος κρατους-επιχειρησης που λειτουργει με βαση ιδιωτικοοικονομικά κριτηρια, ενω εγω αναφερομαι με βαση τον κλασσικο οικονομικο ορισμο του---> πλεονασμα των εσοδων εναντι του κοστους μεσω υπεραξιας (που στην περιπτωση του κρατους ειναι η υπεραξια του κοινωνικου συνολου).

Βλεπε καλη αποκομιδη χρηματων μεσω φορολογησης ενος τομεα που παει πολυ καλα σε ενα κρατος (η βαρια βιομηχανια που λεμε--στην Ελλαδα ο τουρισμος πχ), αυτη η αποκομιδη χρηματων υπερκαλυπτει το κοστος υποστηριξης (υποδομες,διαφημιση κλπ κλπ) σε αυτην τη βιομηχανια και το πλεονασμα χρηματων μπορει να παει σε αλλο τομεα που υστερει. Πχ στην αυξηση των κονδυλιων σε εναν δημο για τη βελτιωση των οδικων δικτυων μιας πολης.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Οκ το δεχομαι αν το εννοεις ετσι, αλλα βασει διαχωρισμου των αρχων η δικαιοσυνη πρεπει να ειναι ανεξαρτητη απο την ασφαλεια, ειδαλλως εχουμε φαινομενα δικαστη δρεδ.

Διάβαζα πολύ το κόμικ του Judge Dredd μικρός και είμαι μεγάλος φαν αλλά ασφαλώς έχεις απόλυτο δίκιο :D
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Διάβαζα πολύ το κόμικ του Judge Dredd μικρός και είμαι μεγάλος φαν αλλά ασφαλώς έχεις απόλυτο δίκιο :D


Διάβαζα και εγώ πολύ το κόμικ του Judge Dredd μικρός και είμαι μεγάλος φαν και ασφαλώς έχεις απόλυτο άδικο!!!!

:p :p :p :p :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Δεν μπορείς να έχεις και τα 2 γιατί απλά ο ιδιώτης δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το κράτος, γι αυτό πρώτα υποβαθμίζεται το δημόσιο για να μπορέσει να υπάρξει ιδιώτης.
Υπάρχουν κάποιοι τομείς όπως η υγεία πχ που η λέξη κέρδος δεν θα έπρεπε να αναφέρεται καθόλου
Αν υπάρχουν σωστοί κανόνες μια χαρά μπορεί να το ανταγωνιστεί. Πχ να μην εξοντώνει το κράτος τον ιδιώτη με φόρους για να πληρώνει τα σπασμένα του δημοσίου που πχ φορτώνει άχρηστες θέσεις για να πουλάει ψήφους. Σε άλλες χώρες μπορούμε να πούμε ότι το κράτος δεν μπορεί να συναγωνηστεί τον ιδιώτη, και εκεί χαμένη είναι η ισορροπία, δεν είναι δυνατόν να υπάρχει θεραπεία για το Χ και να μπορείς να την κάνεις μόνο αν πληρώσεις ιδιωτικό νοσοκομείο. ή πρέπει το κράτος να έχει φροντίσει να μπορεί να στέλνει και αυτό κόσμο εκεί με χαμηλότερο κόστος ή πρέπει να έχει επενδύσει και αυτό για να παρέχει το ίδιο (κάτι που δεν μπορεί να κάνει αν πετσοκόβει το budget).

Όσο για την υγεία κτλ ναι, ξεκάθαρα πρέπει να υπάρχει κάποια ρήτρα που να εμποδίζει το κέρδος με την έννοια της αισχροκερδείας.
Αλλά πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα όταν υπάρχει ένα κενό να μπορεί κάποιος ιδιώτης να το καλύψει και να υπάρχει ξεκάθαρη διάφανη επαφή με τον δημόσιο τομέα ώστε να αλληλεπιδρούν και να καλύπτει ο ένας τα κενά του άλλου.

Για παράδειγμα, εγώ γιατί μπορώ να συνεργαστώ με ανταγωνιστές μου για να παρέχω υπηρεσίες που δεν μπορώ μόνος μου;
Να γινει αυτό και με το κράτος και τους ιδιώτες, με ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ και πλήρη έλεγχο και διαφάνεια.

Δύσκολο; Ναι, αλλά τίποτα δεν είναι εύκολο σε αυτή την ζωή.

Ένα κράτος που μπορεί να δουλέψει σωστά, μπορεί να τα ισορροπεί αυτά. Δηλαδή ας πούμε ας το πάμε στο θέμα της απελευθέρωσης στις τηλεπικοινωνίες. Εγώ διαφωνώ κάθετα που ξεπουλήθηκε ο ΟΤΕ. Μας έπιανε τον κώλο; Ναι, έπρεπε να πουληθει; όχι ή τουλάχιστον όχι ολόκληρος.
Έπρεπε να είναι η κρατική εταιρία τηλεπικοινωνιών που σε τελική ανάλυση αφού μπορείς να πουλάς και χονδρική δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα εσόδων όσο ανταγωνισμό και να έχεις και να δοθούν ίσως κάποια βοηθήματα μικρά σε άλλες εταιρίες που τους ενδιαφέρει να πάρουν μέρος από την πίτα.
Τώρα με το ρεύμα, διαφωνώ με το να πουλάει η ΔΕΗ φθηνότερα από ότι κοστίζει το ρεύμα. Να βγουν όλες οι μαλακίες από τους λογαριασμούς να πληρώνουμε μόνο ρεύμα και ο καθένας να το παράγει ή να το προμηθεύεται από όπου αγαπάει. Αλλά να μπορεί να το παράξει, όχι πχ να μην δίνει άδειες για μονάδες παραγωγής το κράτος σε άλλους παρά μόνο στην ΔΕΗ.

Πάλι όπως είπα με έλεγχο και κανόνες, όχι βάλτε ανεμογεννήτριες παντού.

ΚΑΝΟΝΕΣ και ΕΛΕΓΧΟΣ, απλό είναι.
Αλλά έχουμε φτάσει αντί να κάνουμε το αυτονόητο να λέμε "το δημόσιο είναι κηφηνοστάσιο να κλείσουν όλα" ή "τα ιδιωτικά είναι παράσιτα στο δημόσιο ή λαμόγια, να γίνουν όλα δημόσια". Δεν είναι άσπρο και μαύρο το γμένο... δεν είναι.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Στην υγεία δεν γίνεται. Το κράτος έχει πολύ περισσότερους πόρους και δεν έχει σκοπό το κέρδος οπότε μπορεί και να ''σπαταλήσει΄΄ πόρους για το καλό της κοινωνίας. Ο ιδιώτης έχει αντικρουόμενα συμφέροντα όπως είπε και ο κούνελος πρέπει να είσαι άρρωστος και να παραμείνεις άρρωστος για να μεγιστοποιήσει το κέρδος του. Οπότε το κράτος πρέπει να φύγει απ την μέση, δεν θέλεις να υπάρχει κάποιος που κάνει καλύτερα την δουλειά σου και χωρίς να πληρώνεται κιόλας, όχι άμεσα τουλάχιστον
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Για το θεμα του δημοσιου, δεν χρειαζεται να κανουμε download τα απαντα του Τροτσκι. Οποιος κατεβαινει σε εκλογες υποτιθεται οτι ειναι σε θεση να διορθωσει την κατασταση ,γιατι μιλαμε για εταιριες που ειναι μονοπωλιο και δεν εχουν κερδος. Ο ΟΤΕ ειχε κερδος και τον πουλησαν.
Αυτο για να μην ξεχνιομαστε. Απο την στιγμη που δεν μπορουν να κανουν κερδος με το μονοπωλιο, πως σκατα θα κυβερνησουν;

Οι τηλεπικοινωνιες ειναι θεμα εθνικης ασφαλειας. Δεν πιστευω να ξεχασατε το σκανδαλο της Vodafone με τον Καραμανλη Jr.
Η πωληση του ΟΤΕ αφησε πολλα ερωτηματικα, αλλα πολλοι το προσπερασαν επειδη θα εχουμε λιγοτερους δημοσιους υπαλληλους.
Για την ΔΕΗ δεν εχω να πω πολλα. επειδη εζησα καθημερινα 18ωρα χωρις ρευμα και μολις ο κινεζος πηρε την τοπικη ηλεκτρικη εταιρια ανεβασε το κοστος 200% και τα 18ωρα συνεχιστηκαν γιατι εκαναν οτι και οι προηγουμενοι, πουλουσαν το ρευμα σε αλλα κρατη.
Ο ιδιωτης θελει κερδος και θα το αποκτησει γιατι το κερδος ειναι ο λογος που επενδυει. ετσι δεν παει;

Συστημα υγειας. οπως σας ειπα, το ιδιωτικο συστημα υγειας δεν εχει ασθενεις αλλα πελατες. Το ξερετε πολυ καλα οτι οταν βλεπουν ιδιωτικη ασφαλεια σας στελνουν για μαγνητικη τομογραφια, ενω εσεις μπηκατε να ζητησετε μια ασπιρινη. Ουτε μυστικο ειναι αλλα ουτε σεναριο συνωμοσιας. Ποιος ιδιωτης σηκωσε τον σταυρο της επιδημιας; κανενας, πουθενα στον κοσμο. Ο ιδιωτης ψαχνει εμβολιο για να το πουλησει.
Θα βαλει σε καραντινα την επιχειρηση του;

Οι δημοσιες εταιριες μπορουν να εχουν σημαντικα κερδη, αλλα αυτο προυποθετει και σοβαρη διοικηση. Αυτα τα χρηματα πανε στα δημοσια ταμεια και οχι στην τσεπη καποιου μεγαλοεπενδυτη που τα ξοδευει σε μποτοξ, κοκες και μανεκενε. Ξερετε τι κοστιζουν τα πλοια που φερνουν σκονες απο την κολομβια;

Ο ιδιωτης ειναι τι; αυτος που θα μας προσφερει εξυπηρετηση και χαμηλες τιμες;
να σας θυμισω μερικους ιδιωτες.
WIND. ηθελα να αλλαξω το συμβολαιο μου και οι τυποι με τρολαραν, στην κυριολεξια. Σε καταστημα WIND o τυπος παραδεχτηκε οτι στα κεντρικα οι τυποι ειναι μαλακες και κανουν ασχημες στον κοσμο. Για μηνες με εκλαναν στα μουτρα και δεν ξερω πως εγινε να μην παω απο εκει με σκοπο να μπω πολλα χρονια φυλακη.
Vodafone ειχα θεμα με τις κλησεις και μολις εβλεπαν οτι δεν ειχα φραγη, μου ελεγαν να αλλαξω τηλεφωνο. ειχαν να μου πουλησουν φτηνα κινητα, Αλλαξα εταιρια και το προβλημα λυθηκε. και με αυτους εφαγα μηνες ταλαιπωριας. καθε μερα παταγα # αστερακια 12345 # και πατα το μηδεν 145 φορες και ενω ενημερωνα οτι αυτα τα κανω καθε μερα.
Πειτε μου για τον ιδιωτη, τι; θα ειναι ολα φτηνοτερα; δεν θα υπαρχει κοροιδια;
ξερετε πως μπορει να καταφερει ο ιδιωτης να σας προσφερει κατι ελαχιστα φτηνοτερο απο το δημοσιο; Δεν ειμαστε ολοι δημοσιοι υπαλληλοι, το ξερετε πολυ καλα,
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Συστημα υγειας. οπως σας ειπα, το ιδιωτικο συστημα υγειας δεν εχει ασθενεις αλλα πελατες. Το ξερετε πολυ καλα οτι οταν βλεπουν ιδιωτικη ασφαλεια σας στελνουν για μαγνητικη τομογραφια, ενω εσεις μπηκατε να ζητησετε μια ασπιρινη. Ουτε μυστικο ειναι αλλα ουτε σεναριο συνωμοσιας. Ποιος ιδιωτης σηκωσε τον σταυρο της επιδημιας; κανενας, πουθενα στον κοσμο. Ο ιδιωτης ψαχνει εμβολιο για να το πουλησει.
Θα βαλει σε καραντινα την επιχειρηση του;

Πανω σε αυτο εχω και προσωπικη εμπειρια...το 2017 επαθα φαρυγγιτιδα και επειδη δεν τη παλευα πηγα καπακια σε ιδιωτη ΩΡΛ. Μια χαρα μου εδωσε κατι φαρμακακια και εστρωσα, αλλα μου εκανε και ενα τσεκαρισμα στο στραβο μου διαφραγμα και αρχιζε να κανει σαν τον Χατζηνικολαου το 2015.

Ξεκινησε λοιπον, να μου λεει οτι ειναι "δυνητικα επικινδυνο" (αυτη η φραση ειναι γαματη γιατι ΟΛΑ στη ζωη ειναι "δυνητικα" επικινδυνα- παιζει να εχει διπλο πτυχιο φιλοσοφιας/ιατρικης), οτι πρπ να μου δωσει ενα μηχανημα για να με παρακολουθησει οταν κοιμαμαι για να μετρησει αν εχω απνοιες στον υπνο, να ξαναπαω να με δει κλπ κλπ.

Εγω εριξα 20αρι στο sense motive και αρχιζα να παιζω μαζι της και να κανω τον αγχωμενο, σε στυλ "θα ζησω γιατρε;" για να δω που θα το παει, αλλα επειδη δεν ειχα διαθεση να ριχνω 50ρικα στη πιστα για καθε επισκεψη και παρακολουθηση και επισκεψη κλπ, της εκανα ερωτησεις για το υποθετικο της καταστασης και εφερα τη κουβεντα στο τι πρεπει να γινει και ποσο θα κοστισει.

Μη τα πολυλογω
  • 120 η μελετη υπνου,
  • 25 η επομενη επισκεψη αφου θα ηταν followup (Χαριστικα),
  • 1700 ευρω εγχειρηση και ρινοπλαστικη για το διαφραγμα στη μυτη
Με το που ακουσα το τελευταιο, εχασα το bluff και μαλλον φανηκε οτι επαιρνα αναποδες μου ειπε οτι "βεβαια μπορεις να κανεις την επεμβαση και στο νοσοκομειο, αλλα δεν εχουν τα μηχανηματα που εχω εγω και ειναι τελευταιας τεχνολογιας και θα καθυστερησεις να τη κανεις και ειναι και "δυνητικα επικινδυνο" (αντε παλι) να το αφησεις ετσι" (νομιζω αυτα μου ειπε αυτολεξι, εχουν περασει χρονια αλλα την εχω πει την ιστορια απειρες φορες). Της λεω αν καλυπτει κατι η δημοσια ασφαλιση μου και μου λεει nada. Την ευχαριστω, λεω θα το σκεφτω και φευγω.

Παραμενω ψυχραιμος και αφου εγειανα απο το λαιμο παω στο νοσοκομειο. Ραντεβου μετα απο 3 μηνες επειδη δεν εχουν προσωπικο. Κουλ, παω μετα απο 3 μηνες η γιατρος ευγενεστατη, η νοσοκομα καυλα (ετσι βγαινουν οι ιστοριες για τις νοσοκομες παιδες) και η βοηθος το ιδιο!
Της λεω τι επαιξε με τον ιδιωτη, της φευγει ειρωνικο γελακι, της πεταω cash grab ετσι; Μου λεει "Ξεκαθαρα". Τελικα μου ειπε οτι οντως ειναι στραβο το διαφραγμα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που να δικαιολογει νυστερι, δοκιμαζουμε εναν ελαφρυ καυτηριασμο, μετα αν δε πιασει ενα πιο βαρυ και τελευταια λυση το νυστερι και μου εκλεισε ραντεβου την επομενη μερα για καυτηριασμο.

Τεσπα, επειδη το τραβηξα πολυ, πηγα 4 φορες ακομη στο νοσοκομειο, καυτηριασμος,ελεγχος,καθαρισμος,επανελεγχος. Πλεον δεν εχω κανενα προβλημα στην αναπνοη απο τη μυτη (βεβαια υπαρχει ενας "δυνητικος κινδυνος" να φαω καμια μπουνια και να μου σπασει),
Κοστος;
  • 0,50 λεπτα του ευρω για ενα μπουκαλακι νερο που πηρα τη φορα του επανελεγχου.

Α ρε Κουνελε, με επηρρεαζεις στο στυλ γραφης...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
@lelos kounelos ειδικά για τις τηλεπικοινωνίες διαφωνώ κάθετα. Η εμπειρία μου είναι εντελώς αντίθετη με τη δική σου και οι υπηρεσίες των ιδιωτών είναι δεκαπέντε χιλιάδες φορές καλύτερες από το βασανιστήριο του ΟΤΕ.

Στην υγεία δεν γίνεται. Το κράτος έχει πολύ περισσότερους πόρους και δεν έχει σκοπό το κέρδος οπότε μπορεί και να ''σπαταλήσει΄΄ πόρους για το καλό της κοινωνίας. Ο ιδιώτης έχει αντικρουόμενα συμφέροντα όπως είπε και ο κούνελος πρέπει να είσαι άρρωστος και να παραμείνεις άρρωστος για να μεγιστοποιήσει το κέρδος του. Οπότε το κράτος πρέπει να φύγει απ την μέση, δεν θέλεις να υπάρχει κάποιος που κάνει καλύτερα την δουλειά σου και χωρίς να πληρώνεται κιόλας, όχι άμεσα τουλάχιστον

Το κράτος δεν θα προσφέρει κορυφαίες υπηρεσίες, θα προσφέρει επαρκείς, με την έννοια ότι στο δημόσιο δεν θα έχεις πριβέ θάλαμο, γεύμα πολυτελείας τρεις φορές τη μέρα, δίμετρες κουκλάρες νοσοκόμες να σουν κάνουν νάζια κλπ. Υπάρχει περιθώριο και για την κάλυψη αναγκών υγείας του γενικού πληθυσμού (από το κράτος) και για τις πολυτελείς κλινικές για τους λεφτάδες. Τώρα, αν το επιχείρημα είναι "το κράτος θα πρέπει να ξοδέψει τα απαραίτητα χρήματα για να προσφέρει κορυφαίες υπηρεσίες υγείας σε όλους τους πολίτες" προσυπογράφω και με τα δύο χέρια αλλά πιστεύω ότι δεν πρόκειται γίνει πράξη ούτε σε τριακόσια χρόνια. Θα έλεγα να επανεστιάσουμε την συζήτηση και να ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε για το ιδεατό ή για το ρεαλιστικό.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το κράτος δεν θα προσφέρει κορυφαίες υπηρεσίες, θα προσφέρει επαρκείς, με την έννοια ότι στο δημόσιο δεν θα έχεις πριβέ θάλαμο, γεύμα πολυτελείας τρεις φορές τη μέρα, δίμετρες κουκλάρες νοσοκόμες να σουν κάνουν νάζια κλπ. Υπάρχει περιθώριο και για την κάλυψη αναγκών υγείας του γενικού πληθυσμού (από το κράτος) και για τις πολυτελείς κλινικές για τους λεφτάδες. Τώρα, αν το επιχείρημα είναι "το κράτος θα πρέπει να ξοδέψει τα απαραίτητα χρήματα για να προσφέρει κορυφαίες υπηρεσίες υγείας σε όλους τους πολίτες" προσυπογράφω και με τα δύο χέρια αλλά πιστεύω ότι δεν πρόκειται γίνει πράξη ούτε σε τριακόσια χρόνια. Θα έλεγα να επανεστιάσουμε την συζήτηση και να ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε για το ιδεατό ή για το ρεαλιστικό.

Lol! Τσεκαρε το αποπανω μου ποστ για τις κουκλαρες!!! xD
Δεν εχω κανει ουτε ενα edit στο απο πανω ποστ!!!


edit:


END TIMES!!!!
END TIMES (vermintide)!!!!
ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Lol! Τσεκαρε το αποπανω μου ποστ για τις κουκλαρες!!! xD
Δεν εχω κανει ουτε ενα edit!!!

Αυτά είναι, βρήκες ρόδα μέσα στα αγκάθια :D
 
Top Bottom