What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Linux corner

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
προειδοποιουν ρε φιλε, βαλε ενα σποιλερ ναπουμε εκει, μου βγηκε ο καφες απο την μυτη και εκανε πλατσα το πληκτρολογιο.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694


Σημαντική λεπτομέρεια. Όταν λέει ότι τα παιχνίδια έχουν φτιαχτεί για τα windows υπονοεί ότι το συγκεκριμένο ζήτημα δεν είναι suboptimal για τα windows. Αυτό είναι λάθος. Η αλήθεια είναι ότι αν τα παιχνίδια το διόρθωναν θα είχαν καλύτερες επιδόσεις και στα windows.

Επίσης το ζήτημα δεν είναι στην ποσότητα μνήμης που δεσμεύεται αλλά στον βλακώδη τρόπο που το κάνουν.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Αφου τραβηξα τον σταυρο του format, Εφερα το Gimp στα μετρα μου. Απο καιρο, το χειριστο γραφικο περιβαλλον ειναι σημαδι οτι η ομαδα του gimp εχει εναν σπιουνο αναμεσα τους. Θα σε βρω ρε ουστη...
Το καλο ειναι οτι τουτη τη φορα, το g'mic που ειναι ενα απο τα καλυτερα Plugin επαιξε χωρις να ανεβασω πιεση.
Το κακο ειναι οτι το Resynthesizer που ειναι φιλτρο με @@ και οχι @@ φιλτρο, δεν ηθελε να παιξει. Ζηλευεις photoshop; ε; ζηλευεις;

Παλαιοτερα, γινοταν ολο και δυσκολοτερο να περαστει και τωρα, απλα δεν γινεται. Ξετυλιξα ενα κουβαρι που θελει τελος στην υποστηριξη κατι-τετοιο-τελος παντων, με python και διαφορα κομπλεξ απο gnome.
Δεν ξερω τι παπαριες ειναι αυτες που εμφανιζονται καθε φορα που κανω format/update. Εχεις ενα προβλημα που ειναι καθαρα απωλειας υποστηριξης και καθως ψαχνεις την λυση, ανακαλυπτεις οικογενειακα δραματα.

Απο οτι καταλαβα, οχι μονο με το gimp και συνεργατες, παιζει ενα γενικο οικονομικο ζορι και το πληθος δεν μπαινει σε κοπο να βοηθησει μακροπροθεσμα.

Η λυση, για να μην ριχνω κλαμα και παραπονο. Κατεβασα το gimp + filters σε μορφη appimage και τα φιλτρα ειναι ηδη μεσα. κατεληξα με δυο gimp 2.10.25 με φιλτρο + 2.10.30 χωρις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
To gimp είναι τελειωμένο σε θέμα UI... χρόνια τώρα, ΔΕΝ θέλουν, απλά.

Πέρα από αυτό, τι θα γίνει θα γίνει επιτέλους βιώσιμο το linux? Μας έχει βγάλει τη μπαναγία η MS :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Μια χαρα βιωσιμο ειναι το linux, εκτος και αν εννοεις να σου δωσουν δωρεαν adobe εργαλεια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Μια χαρα βιωσιμο ειναι το linux, εκτος και αν εννοεις να σου δωσουν δωρεαν adobe εργαλεια.
όχι εννοώ να μπορέσουν να τρέξουν τα πράγματα που χρειάζομαι.

Affinity suite, printer drivers, vinyl cutter drivers και διάφορα τέτοια.

Ίσως είναι βιώσιμο να τρέξω VM με τα windows 10 για αυτά και να έχω κανονικά κάποιο distro.
Σίγουρα είναι κάτι που θα μελετήσω ξανά το 2025 που θα λήξει η υποστήριξη των W10.

Μέχρι στιγμής η MS έχει χάσει την μπάλα ολότελα με το OS της και κάνει δοκιμές ακόμα και για κανονικές διαφημίσεις μέσα στα windows 11... η φόλα που έχει φάει από το android δεν την πτοεί φαίνεται.
  • All Devices: Android leads the pack with around 41.6%, followed by Windows at 29.02%, iOS at 18.18%, and macOS at 6.1% [Wikipedia].
  • Desktops: Here, Windows reigns supreme with roughly 73%, followed by macOS at 16%, and Linux at around 5.5% (including ChromeOS) [Wikipedia].
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
όχι εννοώ να μπορέσουν να τρέξουν τα πράγματα που χρειάζομαι.

Affinity suite, printer drivers, vinyl cutter drivers και διάφορα τέτοια.
αυτά ακούγονται απολύτως εφικτά και σχετικά εύκολα μέσω VM.

Πάρε έναν καινούργιο δίσκο, κάνε εγκατάσταση πχ Manjaro φτιάξε και ένα VM για windows και κάνε τις δοκιμές σου να ξέρεις.

Εκτός από την λύση με το VM mπορεί ούτως ή άλλως να υποστηρίζεται το υλικό σε λίνουξ και ο κόσμος θα έπρεπε και να το λαμβάνει υπόψιν όταν αγοράζει. Και για το λογισμικό σε όποιον βαθμό κανείς μπορεί θα πρέπει τουλάχιστον να ενδιαφέρεται να χρησιμοποιεί και τις ελεύθερες επιλογές πχ Inkscape.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
αυτά ακούγονται απολύτως εφικτά και σχετικά εύκολα μέσω VM.

Πάρε έναν καινούργιο δίσκο, κάνε εγκατάσταση πχ Manjaro φτιάξε και ένα VM για windows και κάνε τις δοκιμές σου να ξέρεις.

Εκτός από την λύση με το VM mπορεί ούτως ή άλλως να υποστηρίζεται το υλικό σε λίνουξ και ο κόσμος θα έπρεπε και να το λαμβάνει υπόψιν όταν αγοράζει. Και για το λογισμικό σε όποιον βαθμό κανείς μπορεί θα πρέπει τουλάχιστον να ενδιαφέρεται να χρησιμοποιεί και τις ελεύθερες επιλογές πχ Inkscape.
οι ελεύθερες επιλογές είναι αστείες για δουλειά, δεν θέλω να μειώσω την άριστη δουλειά που έχουν κάνει σε αυτές, αλλά ούτε έιναι, ούτε θα γίνουν τώρα κοντά production ready. Για το σπίτι και για χόμπι καλές είναι, αλλά μέχρι εκεί.

Φαίνεται ότι το VM είναι πράγματι η μόνη λύση, έχω βάλει elementaryOS σε ένα παλιό macbook και κάνω πειράματα εδώ στο γραφείο που έχω και τα αντίστοιχα μηχανήματα. Θα του περάσω ένα VM τώρα κοντά με w10 να δω τι γίνεται, θα έχει ενδιαφέρον γιατί η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ είναι πολύ απαιτητικά τα γραφιστικά, αλλά το lag με πεθαίνει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
οι ελεύθερες επιλογές είναι αστείες για δουλειά,
Ισως στον τομεα σου. Ακομα δεν εχω φτασει τον καφε στην μεση και δεν εχω τελειωσει την ιεροτελεστια με τα 8 τσιγαρα για να ξεκινησω τα link σεντονια.
 
Top Bottom