What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Lord of the Rings: The Rings of Power

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,573
Έχω μια θεία που επιμένει ότι ο Μπέζος έχει ελληνική καταγωγή, πάρα τις προσπάθειες μου να την μεταπείσω, γιατί το διάβασε στο Facebook.

Ψηφίζει Μητσοτάκη (η θεία, όχι ο Μπέζος)
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
Production values στο ΘΕΟ, αλλά πέρα από το όμορφο περιτύλιγμα δεν έχει κάτι άλλο.. Μένει να δούμε το τέλος της σεζόν για να το κατακρίνουμε
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
622
Άντε παιδιά να δείτε αν είναι το πρώτο επεισόδιο και να μας ενημερώσετε αν αξίζει λίγο ή αν δεν αξίζει καθόλου το κατέβασμα από το θείο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
άσε να φορτώσει κανά 2 επεισόδια ακόμα, το ίδιο κάνω και με το House of Dragon. Δεν μπορώ στην τρέλα της ενήλικης ζωής να πρέπει να θυμάμαι και τι έγινε στα προηγούμενα, ούτε μου αρκεί ένα επεισόδιο την φορά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,573
Παίζει να είναι η πρώτη σειρά (μετά από αρκετό καιρό) που κάνω σκιπ τους διαλόγους
Μήπως φταίει ότι είχες προκαταβάλει τον εαυτό σου τόσο καιρό ότι η σειρά θα είναι μια μ@λ@κια και μισή και τώρα επιτέλους που έφτασε η στιγμή που ξεκίνησε συνειδητοποιησες ότι είχες τελικά δίκιο και οτι ίσως καλύτερα να σταματήσω εδώ να γράφω?
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Να ρωτησω κατι;

Η εποχη και τα γεγονοτα της σειρας εχουν γραφτει απο τον Tolkien η ειναι του σεναριογραφου με βαση καποιους χαρ/ρες που ανεφερε ο Tolkien; Η ιστορια της σειρας ειναι γραμμενη καπου η ειναι made by Amazon;

Εχω δει την δαχτυλιδοτριλογια, εχω διαβασει το Hobbit και δει τη Legolasτριλογια, ομως δεν εχω εντρυφησει στο κοσμο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Να ρωτησω κατι;

Η εποχη και τα γεγονοτα της σειρας εχουν γραφτει απο τον Tolkien η ειναι του σεναριογραφου με βαση καποιους χαρ/ρες που ανεφερε ο Tolkien; Η ιστορια της σειρας ειναι γραμμενη καπου η ειναι made by Amazon;

Εχω δει την δαχτυλιδοτριλογια, εχω διαβασει το Hobbit και δει τη Legolasτριλογια, ομως δεν εχω εντρυφησει στο κοσμο.
από ότι καταλάβα η σειρά είναι βασισμένη στο The Lord of the Rings Appendices
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,937
Αυτό που λέει ο νιτρος. Τα appendices αναφέρουν πολύ περιληπτικά τι συνέβη την τάδε χρονολογία κλπ του στυλ "gandalf arrive at rivendel" φάση. Από κει και πέρα δουλειά τους να το εμπλουτίσουν με διαλόγους κλπ κλπ.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
Μήπως φταίει ότι είχες προκαταβάλει τον εαυτό σου τόσο καιρό ότι η σειρά θα είναι μια μ@λ@κια και μισή και τώρα επιτέλους που έφτασε η στιγμή που ξεκίνησε συνειδητοποιησες ότι είχες τελικά δίκιο και οτι ίσως καλύτερα να σταματήσω εδώ να γράφω?
Βρε η σειρά είναι καλή. Αρκεί να είσαι του στυλ "ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΤΟΠΙΑ, ΜΟΥΣΙΚΕΣ, ΝΑ! ΓΑΜΑΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ" και όλα τα παράγωγα, αλλά αν θες έστω και την πενιά των τριών Χομπιτ. Εεεε, τότες......
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Αυτό που λέει ο νιτρος. Τα appendices αναφέρουν πολύ περιληπτικά τι συνέβη την τάδε χρονολογία κλπ του στυλ "gandalf arrive at rivendel" φάση. Από κει και πέρα δουλειά τους να το εμπλουτίσουν με διαλόγους κλπ κλπ.
Που τα διαβάζουμε αυτά ακόμα ψάχνω...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
αλλά αν θες έστω και την πενιά των τριών Χομπιτ. Εεεε, τότες......

Ε Τοτες μαλλον πρεπει να επανεξετασεις τα θελω σου. Αφου η σειρα γραφτηκε απο αλλους συντελεστες 100 χρονια μετα. Με βαση τις απαντησεις που μου εδωσαν πιο πανω ουτε source material υπαρχει οπως υπηρχε στις προηγουμενες ταινιες να πιαστουν απο καπου.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
Άλλα λόγια να αγαπίομαστε η παραπάνω τοποθέτηση. Μιλώ καθαρά για την πενιά. Στις ταινίες δεν ήταν όλα copy/paste.
Το να έχεις ικανούς writers να γράψουν κάτι αξιόλογο δεν έχει να κάνει σχέση με το 100 later...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,322
ουτε source material
Are you sure;

Πριν βγαίνουμε με το καδρόνι για "αντιπαράθεση" ας κάνουμε ένα καλύτερο σερτσαρισμα στο Google
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,573
Όλα είναι θέμα ταλέντου, και αυτών που γράφουν τα σενάρια και κυρίως αυτών που "τρέχουν" την εκάστοτε σειρά. Η ύπαρξη βιβλίου πάνω στο οποίο θα στηριχτεί η σειρά / ταινία μερικές φορές αποτελεί δίκοπο μαχαίρι αφού μπορεί να μην πιάσουν το πνεύμα του πρωτότυπου υλικού, όπως συνέβη με το Wheel of Time ή το Ghost in the Shell (τα λέγαμε χθες).

Τώρα, περί Rings of Power, είναι στην ουσία μια πρωτότυπη ιστορία, που θα κινηθεί γύρω από κάποια γνωστά events στο timeline της δεύτερης εποχής της Middle-Earth.

Κάτι περίπου παρόμοιο, όχι στον ίδιο βαθμό, κάνουν και στο House of the Dragon (δεν έχω διαβάσει το Fire & Blood). Θα δούμε και θα κρίνουμε. Προσωπικά όμως, έχω κακό προαίσθημα για το Rings
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Are you sure;

Πριν βγαίνουμε με το καδρόνι για "αντιπαράθεση" ας κάνουμε ένα καλύτερο

διαβασμα σε αυτο που εγραψε καποιος. Δεν κρατουν ολοι καδρονια ουτε ενδιαφερονται για "αντιπαραθεση". Καποιοι απλως λενε την αποψη τους, δεν την επιβαλουν.

Σε καθε σειρα οπως και σε αυτη υπαρχουν ατομα που περνανε καλα και καποια οχι. Γνωμη μου -μπορεις να την προσπερασεις- ειναι πως αν παμε να δουμε μια σειρα με λανθασμενες προσδοκιες τοτε το αποτελεσμα ειναι αναμενομενο. Οπως εγραψα και πριν και εκοψες στο quote με τις απαντησεις των παιδιων πιο πανω το source material ειναι ελαχιστο σε σχεση με εκεινο πο ειχαν οι ταινιες. Χωρις βαση κατα τη γνωμη μου -μπορεις να την προσπερασεις ξανα- filler βλεπουμε απο random writers και ετσι θα αντιμετωπιστει (ανεξαρτητα αν ειναι καλη η οχι).
 
Top Bottom