What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Lord of the Rings: The Rings of Power

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Είναι what if ρε αυτό, το μόνο "ιστορικό" που έχει πρακτικά είναι το "αριστοκράτες Βρετανοί", από εκεί και πέρα είναι βικτοριανό gossip girl.
Συμφωνώ, αλλά σκέφτομαι ότι τα 15χρονα το παίρνουν σαν δεδομένο, ότι έτσι ήταν τα πράγματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Συμφωνώ, αλλά σκέφτομαι ότι τα 15χρονα το παίρνουν σαν δεδομένο, ότι έτσι ήταν τα πράγματα.
άμα είναι βλαμμένοι οι γονείς και δεν μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν τα μούλικα η σειρά φταίει;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Sorry, αλλά αυτό το επιχείρημα είναι επιπέδου "δεν σου άρεσε η Χ σειρά με τα 50 εκ. budget το επεισόδιο; Ε φτιάξε εσύ καλύτερη, αλλιώς μόκο ρε χλιμίτζουρα".

Επίσης, το ίδιο πρόβλημα με την δημιουργία εσφαλμένων (και εν δυνάμει επικίνδυνων) εντυπώσεων είχε και η σειρά Hollywood του Νέτφλιξ. Ανακάτευε αληθινά πρόσωπα και γεγονότα της "χρυσής εποχής" του Χόλυγουντ με σύγχρονες φαντασιώσεις για μια βιομηχνία ίσων ευκαιριών και εκπροσώπησης, ενώ εμμέσως υπονοούσε ότι ίσως και να υπήρχε πάντα (lol, εδώ τώρα δεν υπάρχει).
Φταίει η σειρά αν κάποιος δεν γνωρίζει πώς είχαν τα πράγματα τότε; Σαφώς και όχι.
Φταίει (και) η σειρά που κάποιοι θα μπερδευτούν ή και θα εφησυχαστούν για λάθος λόγους; Κατά τη γνώμη μου ναι.

Cue το χιτάκι "Μην παραχαράσσετε την ιστορία."
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,535
Θεωρώ ότι το ερώτημα ειναι ένα απλό VS.

House of Dragon από τη μια VS Rings of Power από την άλλη. Διαλέγεις το που θα ξοδέψεις καποιες από τις ελεύθερές σου ώρες των επόμενων 5-10 χρόνων και τέλος. Προσωπικά το πρελούδιο του Game of Thrones μου κέντρισε το ενδιαφέρον από το 1ο επεισόδιο. Αντιθέτως, το "βασισμένο σε σημειώσεις και αποφάγια" που έγραφε ο Tolkien στην τουαλέτα, δεν μου κεντρισε το ενδιαφέρον (για να το πω ευγενικά).

Οι ηθοποιοί μου φάνηκαν ξέμπαρκοι και εκτός κλίματος/θεματολογίας. Άντεξα περίπου 25 λεπτά στο 1ο επεισόδιο, το έκλεισα και δεν μου κάνει καν αίσθηση να το προσπαθήσω ξανά. Δεν ειναι θέμα μαύρου ξωτικού με ρυτίδες, είναι θέμα ότι η σειρά βγάζει κάτι από generic teen fantasy τύπου Shanara Chronicles.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Κάπου ανάμεσα στους far right και τους woke θα πάμε να χωθούμε και εμείς να απολαύσουμε την σειρά με τα καλά και τα άσχημα της.

Βαρέθηκα με όλους αυτούς τους βλαμμένους των άκρων, θα βάλω απόψε να δω και ας πάνε να κόψουν τους λαιμούς τους.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Κάπου ανάμεσα στους far right και τους woke θα πάμε να χωθούμε και εμείς να απολαύσουμε την σειρά με τα καλά και τα άσχημα της.

Βαρέθηκα με όλους αυτούς τους βλαμμένους των άκρων, θα βάλω απόψε να δω και ας πάνε να κόψουν τους λαιμούς τους.
Εγώ δεν είχα ουσιαστικά επαφή με το LOTR πριν τις ταινίες του Jackson οπότε δεν είχα ποτέ φτιάξει μέσα μου μια συγκεκριμένη εικόνα για το πως έπρεπε να μοιάζει η Middle - Earth. Ούτε είχα ποτέ κολλήματα για χρώματα δέρματος, φύλα κλπ. Στο Game of Thrones ή στο Wheel of Time, αν κάτι δεν μου κάθεται καλά ξινίζω, αλλά θα μου περάσει. Πχ δεν μου άρεσε που διάλεξαν μαύρο ηθοποιό για τον Velaryon αλλά παίζει τόσο καλά ο τύπος που ούτε που ασχολούμαι.

Γενικότερα πάντως, η όλη συζήτηση που έχει ξεσπάσει για το woke της σύγχρονης τηλεόρασης, νομίζω θα κάνει καλό. Απλά να υπάρχει ψυχραιμία και κριτική σκέψη. Και εγώ θα την δω την σειρά και θα κρίνω την ιστορία, τους διαλόγους, το pacing κλπ. Όποιος δεν θέλει να την δει γιατί έχει μαύρα ξωτικά και γυναίκες νάνους χωρίς μούσια με γειά του και χαρά του. Το πρόβλημα του, κατά την άποψή μου, δεν είναι με την σειρά, αλλά είναι γενικότερο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Είδα τα 2 πρώτα, το μόνο που έχω να πω είναι haters gonna hate και εγώ περιμένω πως και πως να δω την συνέχεια.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Είδα και εγώ το πρώτο επεισόδιο, θα συμφωνήσω με Eaglos, βγάζει μια genericίλα. Ή έχουμε δει τόσα πολλά πια, που εντυπωσιαζόμαστε δύσκολα. Αυτα που ενόχλησαν τους πιουρίστες, εμένα δεν με άγγιξαν γιατί δεν είμαι τόσο emotionally invested στο LOTR, αλλά θα κάνω την παρατήρηση μου. Δεν έβαλαν την γυναίκα να τσιλιμπουρδίσει με μαύρο ξωτικό που είναι γνωστό ότι το έχουν μεγάλο (το τόξο) αλλά με μιγά, ΜΕ ΜΙΓΑ! Ποιος ξέρει τι προωθούν στην ατζέντα τους τώρα οι ερπετόμορφοι ιλουμινατι που κινούν τα νήματα της ζωής μας?

Για την ώρα, ξεκάθαρος νικητής το House of the Dragon, αλλά είναι νωρίς ακόμα και θα βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα τις επόμενες ςεβδομαδες.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,273
Εξαιρετικό το 3ο επεισόδιο και τείνει να γίνει η καλύτερη σειρά του 22.

Ντισκλεημερ. Δεν έχω δει το επεισόδιο
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544


Οκ, το μήνυμα που μου περνάει, είναι ότι οι λευκοί straight άνδρες που κόψανε τα αφτιά των υπολοίπων, είναι καλοδεχούμενοι εδω
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Πάντως αυτό για τους έγχρωμους ηθοποιούς αν δεν γινόταν ντόρος δεν θα είχα πάρει χαμπάρι, καθόλου δε με ενόχλησε γιατί κανείς δεν τον αναφέρει, οπότε δεν μπαίνει στην πλοκή και δείχνει απόλυτα νορμάλ, όχι όπως πχ με το Wheel of Time που σε κάθε δεύτερο επεισόδιο πρέπει να μας πει ότι αυτοί είναι γκέι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
άμα είναι βλαμμένοι οι γονείς και δεν μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν τα μούλικα η σειρά φταίει;
ήθελα να επανέλθω σε αυτό λόγω των αντιδράσεων, δηλαδή ας πούμε τι γνώμη έχετε για το 300 του Μίλερ που μεταφέρθηκε σε ταινία;
Θα μπερδέψει τα παιδιά σας για τα ιστορικά γεγονότα;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
ήθελα να επανέλθω σε αυτό λόγω των αντιδράσεων, δηλαδή ας πούμε τι γνώμη έχετε για το 300 του Μίλερ που μεταφέρθηκε σε ταινία;
Θα μπερδέψει τα παιδιά σας για τα ιστορικά γεγονότα;
Αν μου έμαθε κάτι το 300,ειναι οτι οι Σπαρτιάτες δίνανε πολύ πόνο στο γυμναστήριο κάθε μερα😜

Σημασία έχει για μένα, να είσαι εσύ σαν γονιός ψυχολογικά και ιδισυγκρασιακά έτοιμος να αναλάβεις αυτόν τον ρόλο. Πρέπει γι' αυτό το ανθρωπάκι να φροντίσεις για την υγεία του, το φαγητό του, τον ύπνο του. Αλλά εξίσου σημαντικά για μένα είναι οι αρχές,να του μάθεις να ψάχνεται, να κρίνει, να συγκρίνει, να σκέφτεται. Μετα όλα είναι πιο εύκολα. Αλλη ταινία βλέπει ένας Ελληναράς, άλλη ένας σκεπτόμενος άνθρωπος.

Υπάρχουν γονείς που είναι ηλιθιοι, κολλημένοι, άλλοι που προσπαθούν πολύ ή λίγο, απελευθερωμενοι, βλέπεις τα πάντα. Το θέμα είναι να αντιλαμβάνεσαι σαν γονιός ότι δεν είσαι το άλφα και το ωμέγα, και ότι απέναντι σου έχεις ένα ανθρωπάκι με την δική του προσωπικότητα. Κράτα το ασφαλές και προσπάθησε να του μάθεις αγάπη και σεβασμό και υπομονή και φιλομαθεια. Και πάντα να σκέφτεσαι ότι δεν είναι προέκταση του εαυτού σου.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Μπα σιγά μην τα μπερδέψει, άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι ότι ο Ζέρξης ήταν 3 μέτρα, καλογυαλισμένος και με χρυσάφια.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,273
Για ελληνική και όχι μόνο μυθολογία ιστορία

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475


Οκ, το μήνυμα που μου περνάει, είναι ότι οι λευκοί straight άνδρες που κόψανε τα αφτιά των υπολοίπων, είναι καλοδεχούμενοι εδω

Τώρα που το ξαναβλέπω, νοιώθω λίγο γέρος να πω την αλήθεια :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987


Οκ, το μήνυμα που μου περνάει, είναι ότι οι λευκοί straight άνδρες που κόψανε τα αφτιά των υπολοίπων, είναι καλοδεχούμενοι εδω


Δεν ξέρω αν είναι straight, αλλά εμένα μου θύμισαν παρεάκι που μόλις βγήκε από το Blue Oyster bar... :Ρ
 
Top Bottom